web
analytics
8 روشی که افراد خیلی موفق برای زمان خود برنامه ریزی می کنند | کافه راز
افراد موفق

۸ روشی که افراد خیلی موفق برای زمان خود برنامه ریزی می کنند

“افراد موفق به ندرت منتظر اتفاقات می نشینند، آنها بیرون می روند و باعث می شوند اتفاقات برایشان رخ دهند”  لئوناردو داوینچی

کافه راز : افراد فوق موفق هیچگاه منتظر نمی مانند و برای رسیدن به نتایج مطلوبشان دعا نمی کنند. موفقیت برای آنها اتفاقی نمی افتد. درواقع موفقیت نتیجه ی مستقیم آمادگی، برنامه ریزی و هماهنگ سازی زمان با اهداف مهمشان است.

دراینجا ۸ روش وجود دارد که افراد موفق از آن طریق بهترین استفاده را از زمان خود می برند.

۱٫ آنها قدرت تصمیم گیری خود را برای موضوعات مهم تر نگه می دارند.

اوباما فقط کت و شلوارهای آبی و طوسی می پوشد. لباس های همیشگی زوکربرگ یک تی شرت طوسی و شلوارجین است. استیو جابز تقریبا هرروز شلوار جین و لباس یقه اسکی می پوشید. افراد خیلی موفق قفسه لباس هایشان را ساده می کنند. آنها میزان تصمیماتی که باید در مورد مسائل بی اهمیت وجزئی گرفته شود را کاهش می دهند.

فقط چند تصمیم هستند که واقعا با اهمیتند. آنها به این موضوع اعتقاد دارند که هر تصمیمی لزوما نباید کامل و بی نقص باشد. به این صورت لازم نیست که همیشه تصمیم گیری سریع داشته باشند. درواقع تصمیمات آنها ساده و اتوماتیک است.

آنها ذهن خود را به این درگیر نمی کنند که آیا باشگاه بروند یا نه. آنها به این فکر نمی کنند که صبحانه چه بخورند. آنها روزانه در یک ساعت مشخص ورزش می کنند، و همان صبحانه ی همیشگی را هرروز می خورند.
این افراد از قدرت اراده ی خود استفاده می کنند و قدرت تصمیم گیری خور را در تصمیمات مهم و تاثیرگذاری که روزانه باآنها مواجه می شوند، به نمایش می گزارند.

۲٫آنها یک برنامه ی صبحگاهی ثابت دارند.

این افراد با داشتن برنامه ی صبحگاهی ثابت، انرژی و انگیزه را از ابتدای روز می سازند.
افراد موفق در ابتدای هر روز ترکیبی از این فعالیت ها را انجام می دهند: مدیتیشن، مطالعه ی روزنامه، ورزش، الویت بندی روزشان، پیش بینی یک روز موفقیت آمیز و خوردن یک صبحانه ی مغذی تا برای کل روز انرژی داشته باشند.

کافه راز : به عنوان مثال، تونی رابینز،سخنران انگیزشی، هرروز صبح در استخر آب سرد شیرجه می زند تا بدنش را مجددا تنظیم کند و التهاباتش را کم کند. او همچنین ورزش های تنفسی انجام می دهد.
آنچه که بر آن تمرکز می کنیم ذهن مارا بسط می دهد. او با برتمرکز صبحگاهی اش به جای بسط دادن هیجان و ترس، احساست خوب را بسط می دهد.

فرمول دقیقی برای ایجاد یک برنامه صبحگاهی تاثیرگذار وجود ندارد. افراد فوق موفق فعالیت های مختلفی را امتحان می کنند تا نهایتا برنامه ی صبحگاهی مناسب با سبک زندگیشان که آنها را برای داشتن یک روز موفقیت آمیز آماده می کند، پیدا کنند.
آنها حتی یک برنامه ی مشخص برای پایان روزشان هم می سازند.

۳٫آنها یک برنامه ی ثابت شبانگاهی دارند.

“پیش از هرچیز دیگری، <آمادگی> کلید موفقیت است. “ الکساندرگراهام بل

افراد موفق تا صبح منتظر نمی مانند تا برای یک روز موفقیت آمیز آماده شوند. آنها از شب قبل شروع می کنند. آنها دستگاه هایشان را کنار می گذارند، مطالعه می کنند، مدیتیشن انجام می دهند و برای روز بعد برنامه ریزی می کنند. آنها همیشه ریلکس و بدون هیچ استرسی از خواب بیدار می شوند زیرا از قبل برای یک روز موفقیت آمیز برنامه ریزی کرده اند. با این وجود از شب قبل شروع به برنامه ریزی نمی کنند.

۴٫آنها از قبل به طورکامل برنامه ریزی می کنند.

“اگر به من ۶ ساعت وقت دهند که یک درخت را قطع کنم، ۴ ساعت اول را فقط صرف تیزکردن تبر خواهم کرد” آبراهام لینکلن

یکی از تفاوت های اساسی میان انسان های خیلی موفق و افراد عادی برنامه ریزی دقیق و مدبرانه است. افراد موفق زمان بیشتری را صرف فکرکردن به اهداف بزرگ و ایده های خود می کنند.
آنها معمولا تصویر ذهنی خود را کوچک نمایی می کنند تا زندگیشان را از فاصله ای حدود ۱۵ کیلومتر بررسی کنند. این عمل به آنها این اجازه را می دهد که تصمیمات بسیار مهم زندگیشان را آگاهانه، روشمند و مدبرانه اتخاذ کنند. انسانهای معمولی معمولا چنین تصمیماتی را در حالتی واکنشی مس گیرند در حالی که در اتفاقات زندگی خود غرق شده اند.

افراد موفق به طورکامل برنامه ریزی می کنند و تمامی جوایز موجود در مسیر خود را جمع آوری می کنند.
برنامه ریزی دقیق آنها به وضوح مشخص می کند که چه کاری را در جه زمانی باید انجام دهند. بازده آنها بسیار بالاست زیرا فرآیندهای ساخت و برنامه ریزی را از هم تفکیک کرده اند. اینگونه نیست که هر موقع دوست داشتند برنامه ریزی کنند.

۵٫آنها روش خاصی برای برنامه ریزی دارند.

زمانی که بیل گیتس درشرکت مایکروسافت رئیس بود، دو بار در سال در طول هفته ای به نام هفته ی تفکر خود را از سردرگمی های زندگی روزانه دور می کرد. در طی این هفته ملاقات با مشتریان ممنوع بود. او در هفته ی تفکر تعداد زیادی مقاله (رکورد او ۱۱۲ مقاله بود) در مورد مایکروسافت و ایده های جدید در تکنولوژی مطالعه می کرد.فضا و زمانی که او با زحمت در این هفته برای خود ایجاد می کرد، به او این امکان را می داد تا قدمی به عقب بردارد و ایده ها و پروژه های مایکروسافت را بازبینی کند.

گرگ مک اون،نویسنده ی کتاب ماهیت گرایی: جستجوی منظم برای کمترین ها،در مورد اجرای یک برنامه برای بازبینی شخصی خود چهار بار در سال صحبت می کند تا هربار مهم ترین اهداف خود برای سه ماه آینده را مشخص کنید.

چیزی که برنامه ریزی نشود، هرگز انجام نمی شود. افراد موفق معمولا وقت خود را زمان بندی می کنند تا الویت ها، اهداف و نقشه ی راهنما برای رسیدن به آنها را مرور کنند. آنها زمان بندی می کنند تا پیشرفت خود در رسیدن به اهداف مهم را بررسی کنند و برنامه های خود را بر اساس نتایج حاصل و درس هایی که آموخته اند بازنویسی کنند.

آنها پروژه های خود را به صورت روزانه و هفتگی برنامه ریزی می کنند. زمان را کنار می گذارند و علاوه بر توجه به زمان، برای رسیدن به برنامه هایشان برنامه ریزی کرده و روش های خاصی در نظر می گیرند.

۶٫آنها الویت بندی می کنند.

افراد موفق متوجه اند که اگر پروژه هایشان را الویت بندی نکنند، توسط موضوعات مهم برای دیگران به این سو و آن سو منحرف می شوند. آنها همواره اولویتهای خود را تعیین می کنند و با تغییر شرایط آنها را مجددا مرتب می کنند.
ازآنجا که الویت های آنها مانند شیشه شفاف است، می توانند سریعا تشخیص دهند که آیا یک درخواست در برنامه ی آنها برای رسیدن به هدف بزرگشان جایی دارد یا نه.

آنها یاد می گیرند که درخواست هایی را که با اهداف ارزشمندشان همسو نیستند را رد کنند و به درخواست هایی که با برنامه هایشان مغایرت دارند مودبانه و قاطعانه نه بگویند.
برای آنها مفید بودن به کارآیی ارجحیت دارد. آنها براین تمرکز دارند که کاردرست را انجام دهند تا اینکه کاری را چندین بار انجام دهند. آنها تلاش می کنند برای مهمترین الویت هایشان با بالاترین کیفیت خود عمل کنند.

۷٫آنها برروی پروژه های مهم تمرکز می کنند.

“اکثر زمانی زیادی را برای کارهای اضطراری صرف می کنیم اما زمان کافی به کارهای مهم اختصاص نمی دهیم.” استفان ار. کوی

کووی در کتاب ۷ عادت افراد بسیار موفق، یک نمودار ربع دایره با دسته بندی های زیر ایجاد کرده است: اضطراری و مهم، غیر اضطراری و مهم، اضطراری و غیر مهم، غیراضطراری و غیر مهم.

آن ربع دایره ای که بیشتر زمان خود را صرف آن می کنید تعیین کننده ی سرنوشت زندگی شماست. افراد عادی در ربع دایره ی کارهای اضطراری زندگی می کنند. آنها دائما سعی دارند که آتش ها را خاموش کنند.
ازسوی دیگر افراد فوق موفق بر فعالیت هایی تمرکز می کنند که مهم هستند ونه اضطراری. اینگونه فعالیت ها نتایج سریع و آنی ندارند اما نتایج طولانی مدت و وسیعی دارند.

۸٫آنها ابتدا بر روی پروژه ی مهم تر کار می کنند.

قدرت تصمیم گیری یک منبع محدود است. زمانی که ما تصمیم گیری می کنیم، برای کاری دوندگی می کنیم، و در طول روز بر روی پروژه های مختلف کار می کنیم، قدرت تصمیم گیری ما تحلیل می رود.
افراد موفق ابتدای هرروز روی مهمترین پروژه شان کار می کنند به این صورت از منبع کامل قدرت تصمیم گیریشان استفاده می کنند.

درهنگام صبح مشکلات و استرس هایی که در طول روزبه وجود می آیند، هنوز ذهنشان را به هم نریخته است. درواقع آنها از ذهن آزاد و سرحال خود سواستفاده می کنند. علاوه بر این از نبود حواس پرتی ها در هنگام صبح هم سو استفادهمی کنند. آنها با پیشرفت به سوی اهداف مهم شان در هنگام صبح، نسبت به کل جهان برتری پیدا می کنند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
کافه راز : همه ی ما داستانهایی درمورد فرد فوق موفقی که هرروز صبح زود بیدار…