web
analytics
7 چالشی که افراد موفق بر آنها پیروز می شوند | کافه راز
چالش موفقیت

۷ چالشی که افراد موفق بر آنها پیروز می شوند

ترجمه شده توسط کافه راز : اینکه افراد موفق چطور مشکلات را حل و فصل می کنند واقعا جالب است.

جاهایی که افراد دیگر موانعی نفوذناپذیر می بینند، افراد موفق چالش هایی را می بینند که باید انجام دهند یا موانعی که باید بر آنها پیروز شوند.

اعتماد به نفس آنها در مقابله با سختی ها از توانایی آنها برای رها کردن بسیاری از موانع و موضوعات منفی که مانع دیگر افراد می شود، سرچشمه می گیرد.

مارتین سلیگمن از دانشگاه پنسیلوانیا، بیش از هر فرد دیگری دراین زمینه تحقیق کرده است، و او دریافته است که موفقیت در زندگی تنها به یک تشخیص بسیار مهم بستگی دارد: اینکه آیا از نظرشما شکست هایتان به خاطر کمبودهای شخصیتی است که شما هیچ کنترلی برآن ندارید، یا اینکه به دلیل اشتباهاتی است که با تلاش قابل جبران هستند.

موفقیت تنها چیزی نیست که توسط طرز فکر افراد مشخص می شود. سلگیمن متوجه شده است که درصد افسردگی در افرادی که شکست های خود را به کمبودهای شخصی نسبت می دهند بیشتر است. افراد خوش بین عملکرد بهتری دارند، آنها شکست های خود را تجربه هایی برای یادگیری می دانند و باور دارند که می توانند در آینده عملکرد بهتری داشته باشند.

داشتن چنین طرزفکر موفقی نیازمند هوش احساسی (EQ) است و تعجبی ندارد که درمیان بیش از میلیون ها فردی که در سایت talentsmart آزموده شده اند، ۹۰ درصد از افراد مهم سطح EQ بسیار بالایی دارند.

ایجاد و حفظ یک طرزفکر موفق اصلا کار آسانی نیست. به طورکل ۷ موضوع وجود دارند که ممکن است به آن خدشه وارد کنند. این چالش ها انسان ها را به پایین می کشند، زیرا به نظر می رسد که آنها موانعی هستند که نمی توان بر آنها پیروز شد. اما برای افراد موفق اینطور نیست، این چالش ها هرگز نمی توانند مانع آنها شوند.

۱-سن

سن واقعا فقط یک عدد است. افراد موفق اجازه نمی دهند سنشان تعیین کند آنها چه کسی هستند و توانایی انجام چه کارهایی را دارند. فقط کافی است از بتی وایت، یا هر کارآفرین جوان و موفق دیگری بپرسید.

یادم می آید در مدرسه استادی داشتیم که به کلاس ما گفت شما جوانتر و بی تجربه تر ازآن هستید که بتوانید کارهای مشاوره ای انجام دهید. او می گفت ما باید ابتدا چندین سال را برای شرکت های دیگر کار کنیم تا بتوانیم در نهایت خودمان به عنوان مشاوران مستقل موفق شویم.

من جوان ترین فرد در کلاس بودم و زمانی که او در حال گفتن این صحبت ها بود، من داشتم کارهای مشتریان مشاوره ی خود را انجام می دادم.

افراد احساس می کنند که به دلیل سنتان، باید به شما بگویند چه کارهایی را انجام دهید یا چه کارهایی را انجام ندهید.

به آنها اهمیت ندهید. افراد موفق به این حرف ها گوش نمی کنند. آنها از قلبشان پیروی می کنند و اجازه می دهند که علایقشان آنها را هدایت کنند.

۲- نظر دیگران

زمانی که حس رضایت و لذت شما از مقایسه ی خود با دیگران حاصل می شود، دیگر صاحب سرنوشت خود نیستید. اگرچه غیرممکن است که نسبت به افکار و نظرات دیگران واکنش نشان ندهید، اما نباید دستاوردهای خود را وابسته به دیگران بدانید و اینکه می توانید همیشه نظرات دیگران را درنظر بگیرید اما خودتان تصمیم نهایی را داشته باشید.

به این صورت، دیگر مهم نیست که دیگران چه فکری کنند یا چه کاری انجام دهند، عزت نفس و اعتماد به نفس شما همیشه از درون خودتان منشاء می گیرد.

افراد موفق می دانند که اهمیت دادن به افکار و حرف های دیگران هدر دادن زمان و انرژی است. زمانی که افراد موفق کاری انجام می دهند که به آنها حس خوبی را منتقل می کند، اجاه نمی دهند که نظر هیچ کس این حس خوب را از بین ببرد.

مهم نیست افراد دیگر در مورد شما چه فکری می کنند، یک چیز قطعی وجود دارد: شما هرگز به خوبی یا به بدی آنچه آنها می گویند نیستید.

۳- انسان های سمی

افراد موفق یک مفهوم بسیار ساده را باور دارند: شما میانگینی از ۵ نفر از افرادی هستید که بیشترین زمان را با آنها سپری می کنید.

به این فکر کنید: برخی از موفق ترین شرکت های تاریخ توسط جفت های زیرک و با استعداد بنیانگذاری شده اند.

استیو جابز و استیو وزنیاک از شرکت اپل در یک محله زندگی می کردند، بیل گیتس و پال الن از شرکت مایکروسافت در مدرسه ابتدایی با یکدیگر آشنا شدند، سرگئی برین و لری پیج از شرکت گوگل در دانشگاه استنفورد با هم آشنا شده اند.

دقیقا همانطور که افراد موفق به شما کمک می کنند که از توانایی های خود بیشترین استفاده را داشته باشید، افراد سمی شما را با خودشان پایین می کشند. این رفتارها می توانند منفی بافی، بدجنسی یا دیوانگی ساده و آشکار باشد، انسان های سمی استرس و تنشی را ایجاد می کنند که باید به هر صورتی ازآنها دوری کرد.

اگر ازجایی که در زندگیتان قرار دارید ناراضی هستید، نگاهی به اطرافتان بیندازید. در اکثر موارد، افرادی که در اطراف خود نگه داشته اید ریشه مشکلات شما هستند. اگر اطراف خود را با انسان های مناسب پر نکنید، هرگز نمی توانید به اوج توانایی های خود برسید.

۴- ترس

ترس چیزی نیست مگر احساسی در آخرین لحظات که توسط تصورات شما تحریک می شود. خطر واقعی است. درواقع افزایش بیش از اندازه ی آدرنالین در بدن شماست، زمانی که ناگهان جلوی اتوبوس می روید.

ترس یک انتخاب است.

افراد موفق این را بهتر از هرکس دیگری می دانند، پس سعی می کنند احساس ترس را بپذیرند. آنها به حس خوشایندی که بعد از غلبه بر ترس هایشان احساس می کنند، اعتیاد دارند.

هرگز به خاطر احساس ترس در زندگی خود وقفه ایجاد نکنید. من اغلب اوقات می شنوم که مردم می گویند: “بدترین اتفاقی که ممکن است برای شما رخ دهد چیست؟ آیا آن شما را می کشد؟ “

اما مرگ بدترین اتفاقی نیست که ممکن است برای شما رخ دهد. بدترین اتفاق ممکن این است که باعث شوید زمانی که هنوز هم زنده اید از درون بمیرید.

۵- منفی بافی

زندگی همیشه آنطور که شما می خواهید پیش نمی رود، اما به هرحال شما هم همان ۲۴ ساعتی را دارید که همه ی افراد دارند. افراد موفق از زمان خود بهترین استفاده را می کنند.

به جای شکایت از اینکه چه اتفاقاتی می توانست رخ دهد یا باید رخ می داد، آنها به چیزهایی فکر می کنند که می توانند به خاطر آنها شکرگذار و قدردان باشند. سپس بهترین راه حل برای مواجهه با مشکلات را پیدا می کنند.

زمانی که احساست منفی از سمت دیگران به آنها منتقل می شود، افراد موفق از آن جلوگیری می کنند و سعی می کنند از آن افراد فاصله بگیرند.

اینطور به قضیه فکر کنید: اگر فرد شاکی یک انسان سیگاری باشد، آیا شما حاضرید تمام بعدازظهر را آنجا بمانید و دودهای دست دوم را تنفس کنید؟ البته که نه. شما از او فاصله خواهید گرفت و باید همین کار را هم با افراد منفی نگر انجام دهید.

بهترین روش برای متوقف کردن افراد شاکی این است که از آنها بخواهید راهی برای حل مشکلات مورد نظرشان ارائه دهند. آنها یا ساکت می شوند یا اینکه مسیر گفت و گو را به روشی موثر و کارآمد تغییر می دهند.

۶- گذشته یا آینده

مانند ترس، گذشته و آینده هم زاده ی ذهن شما هستند. هیچ میزانی از جرم و گناه نمی تواند گذشته را تغییر دهد و هیچ میزانی از ترس و استرس نمی تواند آینده را تغییر دهد.

افراد موفق این را می دانند و تلاش می کنند که در لحظه زندگی کنند. اگر دائما جای دیگری باشید و نتوانید واقعیت (خوب و بد) هر لحظه را کاملا بپذیرید، امکان ندارد که بتوانید به بالاترین سطح توانایی های خود برسید.

برای زندگی در لحظه، باید دو چیز را انجام دهید:

  • گذشته ی خود را بپذیرید. اگر هیچ وقت با گذشته ی خود به صلح نرسید، هرگز شما را رها نمی کند و آینده ی تان را خواهد ساخت. افراد موفق می دانند تنها زمان مناسب برای نگاه کردن به گذشته، برای آن است که ببینند چقدر پیشرفت کرده اند.
  • نامعلومی و تردید آینده را بپذیرید. توقعات غیرضروری از خود نداشته باشید. نگرانی هیچ جایی در زمان حال و لحظه ندارد. همانطور که مارک تویین گفته است: “نگرانی مانند این است که قرضی را پرداخت کنید که بدهکار نیستید.”

۷- وضعیت جهان

برای یک زمان مشخص به اخبار توجه کنید، و خواهید دید که آن تنها چرخه ی بی انتها از جنگ، خشونت، اقتصاد ضعیف، شرکت های ناموفق و فجایع محیطی است. به سادگی می توان به این فکر کرد که دنیا رو به پایان است.

و چه کسی می داند؟ شاید هم واقعا همینطور باشد. اما انسان های موفق در این مورد نگران نمی شوند، زیرا خودشان را در موضوعاتی که نمی توانند کنترل کنند درگیر نمی کنند. درعوض تمام انرژی خود را برای اداره ی دو چیزی که کاملا تحت قدرتشان است متمرکز می کنند: توجه و تلاش.

آنها تمام توجه خود را بر چیزهایی که به خاطر آنها شکرگذار هستند متمرکز می کنند، و به دنبال اتفاقات خوبی که در دنیا رخ می دهند هستند. آنها تمام تلاششان را بر کارهایی متمرکز می کنند که می توانند روزانه انجام دهند تا زندگی خود و دنیای اطرافشان را بهتر کنند. زیرا تمامی این گام های کوچک تنها چیزهایی هستند که برای تبدیل جهان به جایی بهتر لازمند.

کافه راز : موفقیت شما از ذهن تان منشاء می گیرد. با نظم و تمرکز می توانید مطمئن شوید که هیچ کدام از این ۷ مانع نمی توانند شما را از رسیدن به توانایی ها و اهدافتان بازدارند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : زندگی، مانند هنر، همیشه در حال تحول است. پس از…