web
analytics
7 نشانه ی اینکه شما به جاه طلبی معتاد شده اید | کافه راز
جاه طلبی

۷ نشانه ی اینکه شما به جاه طلبی معتاد شده اید

ترجمه شده توسط کافه راز : همه ی ما حس جاه طلبی را داریم.

این حس ممکن است شامل تعادل مناسبی میان اشتیاق، فروتنی، پشتکار و دیدگاه های ما باشد. یا ممکن است احساس جاه طلبی ما ترش شده باشد – ممکن است به قیمت به خطر انداختن سلامت خود و اطرافیان مان با حرص و طمع به دنبال رویاهایمان برویم. ممکن است به قدری جلو برویم که تا آخرین میزان دچار اعتیاد به جاه طلبی شویم.

از کجا می توانیم متوجه شویم که آیا احساس جاه طلبی ما مفید است یا مضر؟ چطور می توانیم اعتیاد به جاه طلبی را تشخیص دهیم؟

به عنوان فردی که به شخصه با اعتیاد به جاه طلبی دست و پنجه نرم کرده و به انسان های زیادی در نجات پیداکردن از این سردرگمی کمک کرده است، من ۷ مورد از نشانه ها و علائم اعتیاد به جاه طلبی را تشخیص داده ام:

۱- رویاهای بلندپروازانه

ما به عنوان افرادی معتاد به جاه طلبی، همیشه پایان های شاد و فوق العاده ای برای کارهایی که برای انجامشان تلاش می کنیم تصور می کنیم – و خودمان را در حال لذت بردن از زندگی و رها از هرگونه ناامنی، آسیب پذیری، درد و ترس تجسم می کنیم.

۲- تحقیر زمان حال و تکریم آینده

واقعیت های زمان حال، که رنگی از سایه های خاکستری دارند، هرگز قابل مقایسه با آینده ی خارق العاده و ثابتی که در ذهن ما مجسم شده است نیستند و نخواهند بود. بنابراین، ما افراد معتاد به جاه طلبی زمان حال را مانند اتاق انتظاری می بینیم که باید آن را تحمل کنیم. و دائما به جلو نگاه می کنیم و منتظر چیزهایی که خواهند آمد هستیم.

۳- سرعت دیوانه وار

در انتخاب میان “انجام کارها به آسانی” و “سریع و خشن” معتادهای به جاه طلبی همیشه سریع و خشن را انتخاب می کنند. ما برای همیشه عجله داریم، در برابر دیگران ناشکیبا هستیم، نسبت به حواس پرتی ها بی میلیم و بسیار بسیار درگیر هستیم.

۴- اضطراب و افسردگی

افراد معتاد به جاه طلبی همیشه مشتاقند که خود را از احساس ناامنی و آسیب پذیری رها کنند. زمانی که زندگی پایان های نامشخص، سردرگمی، ضعف و خطا را برای ما افراد معتاد به جاه طلبی ایجاد می کند، بسیار عصبی و مضطرب می شویم.

معتادان به جاه طلبی معمولا کارهای روزانه شان را با جدیت و سختی انجام می دهند. اگرچه پیروزی های گاه و بیگاه می توانند روحیه ی ما را بهتر کنند اما سپس دوباره به روحیه ی ناامید و سرخورده ی خود بازمی گردیم.

۵- حق به جانب بودن و حسادت

ما افراد معتاد به جاه طلبی جسورانه از برنامه ی کاری خود دفاع می کنیم و توقع داریم که دیگران برای ما سر تسلیم فرود آورند. زمانی که رقبا زیاد شوند، ممکن است که حسادت ما را از پا دربیاورد، و با تحقیر و انتقاد به زندگی و چیزهایی که تاکنون به دست آورده ایم نگاه می کنیم.

۶- دشواری در یافتن آرامش و لذت بردن از خوشی های ساده

ما معتادان به جاه طلبی به سختی می توانیم آرامش داشته باشیم. ساعت های برنامه ریزی نشده ما را عصبانی می کنند. روزهای بی پایان باعث ترس و وحشت ما می شود.

برای ما لذت بردن از خوش های ساده بسیار دشوار است. اگر نیاز به تمدد اعصاب داشته باشیم، ترجیح می دهیم که این کار را به واسطه ی فعالیت های رقابتی یا سرگرمی های مشخص انجام دهیم.

۷- مقایسه و محاسبه ی نظرات دیگران

ما افراد معتاد به جاه طلبی برای عملی کردن رویاهایمان با پشتکار فراوان تلاش می کنیم افرادی که در میان دوستان، خانواده و همکارانمان می توانند به ما در رسیدن به اهدافمان کمک کنند را تعیین می کنیم. ما ترجیح می دهیم با چنین افرادی برخورد داشته باشیم تا این که با افرادی رفت و آمد داشته باشیم که در روند پیشرفت ما تاثیری نداشته باشند.

بعد از مطالعه ی این لیست ممکن است این احساس عجیب را داشته باشید که وجود درونی شما دربرابرتان عریان شده است.

اما چه این موضوع را دوست داشته باشید چه نه، حس جاه طلبی همیشه وجود دارد.

اگر این تشخیص ها را نادیده بگیریم و به همان روش قبل به کسب و کارمان ادامه دهیم ممکن است به خودمان و دیگران صدمه وارد کنیم.

اعتیاد به جاه طلبی می تواند بدن های ما را کبود کند، استرس همیشگی، شاهرگ های ما را ضخیم می کند، اعصابمان را ضعیف می کند و در نهایت احتمال سکته ی قلبی یا مغزی را در ما افزایش می دهد.

اعتیاد به جاه طلبی حتی می تواند با ارزش ترین روابط ما را هم تحت تاثیر قرار دهد. هرچه عطش ما برای رسیدن به موفقیت بیشتر شود، با اشتیاق بیشتری می توانیم آن افرادی که سد آرزوهایمان هستند را کنار بگذاریم.

همکارها به رقبا تبدیل می شوند. دوستان و خانواده بار اضافی خواهند بود. به خاطر رسیدن به رویاهایمان گوش هایمان را می گیریم و پل های پشت سرمان را خراب می کنیم.

و البته مانند هرنوع اعتیاد دیگر، امکان بهبودی وجود دارد.

گام اول: آرام باشید.

هرروز فرصت هایی را پیدا کنید که بتوانید از سرعت خود کم کنید. میان رسیدگی به ایمیل ها، تماس ها و جلسات چند نفس عمیق بکشید. با عصبانیت کمتر و سرعتی متعادل هم می توانیم به کارهای روزانه مان رسیدگی کنیم. باید برای خودمان زمانی برای نفس کشیدن هم درنظر بگیریم.

گام دوم: لذت ببرید.

در خوشی های ساده غرق شوید. خودتان را به یک بستنی قیفی مهمان کنید. بیرون بروید و قدم بزنید. اجازه دهید که ذهن و بدنتان آرامش پیدا کنند. این کارها باعث جوانی و تازه شدن دوباره ی شما می شوند و همچنین کارایی و بازده شما را در حین انجام کارهای دشوارتر افزایش می دهد.

گام سوم: شکرگذار باشید.

به جای فکر کردن به چیزهایی که آرزوی به دست آوردنشان را دارید، زمانی از روز را به این فکر کنید که چه نعمت هایی به شما اعطا شده است. اگر دوست داشته باشید می توانید برای شکر گذاری اندکی دعا کنید و نماز بخوانید. یاد آوری و قدردانی به خاطر نعمت ها، در زمان تلاش و تقلا، به ما یادآوری می کند که درحال حاضر از نعمت ها و لطف الهی برخوردار هستیم.

گام چهارم: زمانتان را هدیه دهید.

افراد خاصی را شناسایی کنید، از میان افراد خانواده، دوستان یا حتی سگ خانگیتان، کسانی که محبت، عشق و توجه شما را درک کنند. و زمانتان را به آن افراد اختصاص دهید. به آنها، و به خودتان، ثابت کنید که این روابط بسیار مهم هستند.

گام پنجم: از دوباره رویا بسازید.

ما افراد معتاد به جاه طلبی معمولا رویاهای همه چیز یا هیچ چیز داریم. این اهداف را درنظر بگیرید و به ندرت آنها را کاهش دهید. اهدافی را برای خود تعیین کنید که رسیدن به آنها نیازمند قربانی کردن جسم، روح و قلبتان نباشد.

ما به عنوان انسان های رویاپرداز و کسانی که کارها را به انجام می رسانیم از یک ویژگی و یک نعمت بسیار مهم برخورداریم. این حس جاه طلبی ما را به موقعیت هایی بالاتر از کسانی که فقط از دور نگاه می کنند سوق می دهد.

و البته که آرزوهای بزرگ ، مسئولیت های سنگینی با خود به همراه دارند. اگر اجازه دهیم که شعله های جاه طلبی ما فراتر از حد کنترل باشند ممکن است به دیگران لطمه وارد کنیم. حتی ممکن است به خودمان هم صدمه وارد کنیم.

زمانی که یاد بگیریم که سرعت خود را کم کنیم، از همه چیز لذت ببریم، شکر گذار باشیم، زمانمان را هدیه کنیم و دوباره رویا سازی کنیم، می توانیم فضایی را برای نفس کشیدن، ایجاد تعادل و داشتن صبر و شکیبایی ایجاد کنیم.

کافه راز : ما به کار خود برای گرفتن ستاره ها ادامه می دهیم اما در حالی که زمینی محکم و مطمئن زیر پاهایمان قرار دارد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : " زندگی هر انسانی یک دفتر خاطرات است که در…