web
analytics
7 قدم برای ترک عادات بد | کافه راز
ترک عادات بد

۷ قدم برای ترک عادات بد

کافه راز : آیا این کار ساده است؟ – خیر این کار بسیار دشوار است. اما اگر برنامه ی درست را پیش بگیرید غیرممکن نیست.

همه ی انسان ها دارای عادات بد هستن. همه . برخی عادت های بد کمتری نسبت به دیگران دارند و عادت های بد بعضی دیگر آزاردهنده تر از بقیه است. اما به هر حال همه ی ما از این عادات داریم.

موضوع جالب این است که این اجبار نیست. اگر بخواهیم می توانیم تغییر کنیم. پس بیایید تغییر کنیم.

دو نوع عادت بد وجود دارد: دسته اول، آن عادت هایی که خودتان می دانید، اما دیگران متوجه آن نمی شوند، و دسته ی دوم عادتهایی هستند که شما خودتان از وجودشان بی اطلاعید اما اطرافیانتان کاملا از آن باخبرند.

چطور می توان از دست یک عادت بد خلاص شد، زمانی که از آن اطلاعی ندارید؟ پاسخ ساده است. از یک نفر بخواهید که به صورت بی رحمانه ای با شما صادق باشد. ممکن است از این بترسید که شرمنده شوید. اما آیا ترجیح می دهید که دیگران پشت سرتان صحبت کنند؟ پس جرات داشته باشید و بپرسید. از کسی بپرسید که شما را دوست داشته باشد و واقعا به شما اهمیت دهد. خوش برخورد باشید و سعی نکنید که از خود دفاع کنید.

فقط آن موضوع را بپذیرید و سعی کنید که آن را اصلاح کنید.

اما آن عادت هایی که از آنها اطلاع دارید چه؟ آنها موارد سختتری هستند. چرا؟ اگر از این عادت های بد خبر دارید و هنوزهم آنها را ترک نکرده اید پس سخت هستند. اگر سخت نبودند تاکنون از آنها گذشته بودید.

چطور عادتهای بد را از زندگی خود بیرون بیندازیم؟ در ادامه مواردی نام برده شده است که حتما باید بخشی از برنامه باشند.

۱٫باید خودتان بخواهید که عادت های بد را ترک کنید.

درواقع بعضی مردم دوست دارند که عادت های بدشان همین دور و اطراف باشند. پس اولین کاری که بایدانجام دهید این است که به اعماق قلبتان رجوع کنید و ببینید که آیا واقعا می خواهید که این عادت ها را ترک کنید؟ می خواهید؟ خوب است، حالا نوبت مرحله ی بعد است.

۲٫ فهرستی از دلایل ترک عادت بدتان تهیه کنید.

دلایل مثبت را بنویسید. فهرست را طولانی کنید. از دلایل قوی و مهم تر شروع کنید. آنها را حفظ کنید و در ذهنتان ثبت کنید.

کافه راز : شما ارتباطی ایجاد می کنید میان ترک یک رفتار بد و نتایج خوبی که این کار خواهد داشت. اگر می خواهید وزن کم کنید، خودتان را تصور کنید که لاغر هستید و جین های تنگ پوشیده اید. اگر می خواهید سیگار کشیدن را ترک کنید، خود را تصور کنید در حالی که همسرتان شما را می بوسد نه اینکه شما را به حمام می فرستد تا مسواک بزنید.

۳٫ انتخاب کنید.

پس از اینکه اطلاع پیداکردید، فقط یک موضوع مهم است: عمل به آرزوها. انتخاب کنید که آن کار را انجام دهید.

درطول روز به خود یادآوری کنید که من تصمیم دارم که ….

آیزنهاور می گوید:”داستان زندگی مردان آزاده نه بر اساس شانس بلکه براساس انتخاب نوشته شده است. انتخاب های خودشان.” بستگی به انتخاب خودتان دارد. می توانید داستان زندگیتان را رقم بزنید.

۴٫ اقدام به عمل کنید.

باید در این مورد دقت کنید زیرا دو فلسفه ی مختلف وجود دارد.

یک نظریه این است که باید گام های بزرگ بردارید. درواقع یا همه چیز یا هیچ چیز. مثلا در همان مثال کاهش وزن، آن فرد ممکن است ۵۰۰ دلار برای عضویت در باشگاه هزینه کند، برنامه ی تمرینی خود را هر روز سنگین تر کند و به مدت یک سال هرروز از تردمیل استفاده کند. خیلی زود از دست همه ی چربی ها راحت می شوند. این روش ممکن است برای بعضی ها نتیجه بدهد.

بقیه ممکن است در میانه ی راه کم بیاورند، حس شکست داشته باشند و درموقعیت بدتری نسبت به قبل قرار گیرند. این انسان ها باید آهسته شروع به کار کنند، قدم های کوچک بردارند اما با پشتکار به سمت هدف خود حرکت کنند. چنین فردی تصمیم می گیرد که سه روز در هفته پیاده روی کند و یا اینکه مصرف دسر را به دو شب در هفته کاهش دهد.

هردو روش قابل قبول است در صورتی که در نهایت به هدفتان برسید.

۵٫ در این باره با یک نفر صحبت کنید.

آن فرد دوست مسئول شماست. درمورد هدف و برنامه تان به او بگویید. برایش یاداشت کنید و از او بخواهید که در بازه های زمانی مشخص از شما درمورد پیشرفتتان پرس و جو کند. ثابت شده است که این کار بسیار با ارزش است.

۶٫ مغلوب شکست نشوید.

بی شک اکثر مردم عقب نشینی می کنند. موضوع مهم این است که عقب نشینی به عقب گرد تبدیل نشود.

خودتان را جمع و جور کنید و به حرکتتان ادامه دهید.

برخی می خواهند ۱۵ کیلو وزن کم کنند و بعد از کم کردن ۷ کیلو ، یک ظرف بزرگ بستنی می خورند. درنهایت احساس بدی خواهند داشت و منصرف می شوند.

هر دوهفته اهداف خود را مجددا تعیین کنید و به مسیرتان ادامه دهید. به اتفاقات بد فکر نکنید و به خود بگویید : گاهی برنده می شوید و گاهی می آموزید.

۷٫ به خود جایزه بدهید.

باید به طور مداوم به خود تبریک بگویید و برای خود جایزه ای بخرید. با جایزه های کوچک برای موفقیت های کوچک شروع کنید و زمانی که درنهایت کاملا عادتتان را ترک کردید برای جایزه ی بزرگتر برنامه ریزی کنید.

کافه راز : آیا به همین سادگی است؟ در اکثر مواقع نه. ترک عادت کار سختی است. چنین مواردی زیاد وجود دارند که نمی توان به همه ی آنها رسیدگی کرد. اما این یک برنامه ی ساده و کارآمد است که در صورت عمل به دستورالعمل های آن به شما کمک می کند گام های بزرگی بردارید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
[quote]کافه راز : اغلب اوقات زمانی که برای داشتن خوشبختی جست وجو می کنیم، خود را…