web
analytics
7 روش طلایی زندگی برای اینکه کارامد باشید، نه فقط مشغول باشید. | کافه راز
کارامد

۷ روش طلایی زندگی برای اینکه کارامد باشید، نه فقط مشغول باشید.

کافه راز » به عنوان کارآفرین، ما اغلب در دوره هایی دیوانه وار تلاش می کنیم و روزانه هزاران موضوع کاری را انجام می دهیم و در آخر روز نیز خسته به تمام تلاشهای بی ثمر خود نگاه می کنیم و متوجه می شویم که به ابعاد دیگر زندگی توجه نکرده ایم.

برای کمک به تسکین این درد ، راه هایی برای تسکین سر درد ناشی از استرس ، کاهش خستگی و استفاده بهتر از زمان و بالا بردن کیفیت زندگی ارائه شده است.

این راهکار ها نظیر روی فرم نگه داشتن بدن و ذهنتان ، باعث خواهند شد شیوه ی زندگی متعادل تر و کارآمد تری داشته باشید.

۱- پیاده سازی قانون ” دو دقیقه”

دوید الن ، مشاور مدیریت، قانون دو دقیقه را به عنوان قانونی ساده اما مفید برای مشخص کردن ترتیب کارها ی روزانه، می داند. به عقیده ی او اگر شما بتوانید در مدت دو دقیقه کارهایی که باید انجام دهید و ترتیب آنها را مشخص کنید، مطمئنا”راحتتر می توانید شروع به انجام آنها کنید.

با اولویت بندی کارها را با توجه به اینکه هر کدام چقدر زمان لازم دارند، می توانید درباره زمان خود تصمیمات بهتری بگیرید و می دانید چگونه برای کارهایی که به دقت بالاتری نیاز دارند ، زمان بیشتری بگذارید.

علاوه بر این با این قانون، شما اوقاتی را شناسایی می کنید که نه آنقدر انرژی برای شروع یک کار بزرگ جدید دارید و آنقدر کم انرژی هستید که بخوابید، از این زمان برای کارهای متناسب آن استفاده می کنید.

برای اینکه این قانون را بهتر در زندگی مشاهده کنید، در دفتر یادداشتی زمان های خالی شده را در طول یک هفته را یادداشت کنید تا در درک کنید چقدر زمان را برای زندگی خصوصی و استراحت به زندگی شما اضافه شده است.

۲- اول فکر کنید و بعد برنامه روزانه خود را مشخص کنید.

اگر از قبل برای کارها برنامه ریزی کنید، از نظر ذهنی آرامش بیشتری خواهید داشت. بی جی اسمیت ، موسس “بازرگان پر مشغله” ، برنامه ی‌ روزانه خود را بر اساس هدف ها و مقدار ارزش افزوده آنها تنظیم می‌کند. برای او درآمد بیشترین اهمیت را دارد، پس برنامه ریزی را طوری تنظیم می کند که همه ی کارها در راستای این هدف باشند. پس از آن مطمئن می‌شود همه ی کارهای لازم برای این هدف را در برنامه جا داده است.

۳- پروژه های خود را سازمان دهی کنید.

همیشه به این موضوع توجه کنید که سادگی باعث کنار کذاشتن پیچیدگی ها ی غیر ضروری می شود. پس تا آنجایی که امکان دارد کارها را ساده کنید. برای اینکه لیست های پیچیده خود را ساده تر و قابل توجه تر کنید، از نرم افزاری استفاده کنید که برنامه‌هایتان را به صورت مختصر و در خانه‌هایی کوچک نمایش می‌دهد. با اینکار پیچیدگی ظاهری لیست کمتر می‌شود. و خواهید دید که چقدر راحت تر خواهید بود.

۴- خود را تشویق کنید.

گاهی اوقات انجام دادن کارها آن چنان سخت و کسل کننده به نظر می رسد که ترجیح می‌دهید به جای این کار به تماشای تلویزیون بنشینید. اما خوب است بدانید می توانید مغز خود را گول بزنید و پس از انجام کار، یک جایزه کوچک برای خود در نظر بگیرید. دکتر جوزپ فراری، استاد روانشناسی، معتقد است «کاری که شما دوست دارید می تواند انگیزه کاری که دوست ندارید باشد».

وقتی روی کارتان تمرکز می کنید و پس از آن با خوردن یک شکلات و یا قدم زدن به خود استراحت می دهید، مغز خود را با الگوی کار صحیح و استراحت صحیح آشنا می کنید.

مطلب مرتبط : کارهایی که باید قبل از خواب انجام دهید تا روز بعد را بهتر شروع کنید.

۵- دستگاه‌های الکترونیکی را خاموش کنید.

تکنولوژی علاوه بر اعتیاد بر اینترنت و فشار چشم، باعث مشوش شدن ذهن ما نیز میشود. هر روز مدت زمانی را تمام دستگاه های خود را خاموش کنید و خود را از تمام این استرس ها دور کنید. در انتهای روز نیز با کمی تمرینات مدیتیشن با فرسودگی شغلی مقابله کنید.

۶- به فکر خودتان باشید.

ممکن است فکر کنید در طول روز وقت زیادی را از دست خواهید داد. اما اگر خود را غرق کار کنید و از همه نیازهای اولیه غفلت کنید دچار مشکلات بعدی خواهید شد. برای کاهش استرس و بهبود خلق و خوی، به طور مرتب ورزش کنید.

همچنین خواب کافی داشته باشید چون کم خوابی باعث کاهش عملکرد مغز می شود . در دنیای روانشناسی، موارد زیر به شدت مورد تاکید قرار می گیرند:

  • بیماریهای جسمی خود را درمان کنید.
  • به اندازه غذا بخورید.
  • از داروهای روانگردان استفاده نکنید.
  • به اندازه بخوابید.
  • ورزش کنید.
  • فعالیتهای مورد علاقه خود را انجام دهید.

۷- به فضای اطراف خود نظم دهید.

برای سازمان‌دهی فضای کاری خود وقت بگذارید و دقت کنید همه چیز به صورت سیستماتیک در حال انجام باشد. اینکار موجب صرفه جویی در زمان ، بهبود فرایند کار و آرامش ذهنی و جسمی می شود.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
[quote]کافه راز» در سال 1989 آزمایشی روی گروهی از دوچرخه سواران انجام شد. دور اول آزمایش…