web
analytics
7 روش برای اینکه دوست داشتنی باشید | کافه راز
روش برای اینکه دوست داشتنی باشید

۷ روش برای اینکه دوست داشتنی باشید

ترجمه شده توسط کافه راز:  ۷ روش برای اینکه دوست داشتنی باشید

من از صفر شروع کردم. در سال ۱۹۸۴ هیچ کس حاضر نبود پولش را روی من سرمایه گذاری کند تا مدیرعامل یک شرکت بین المللی شوم و بتوانم در بدترین شرایط اقتصادی تاریخ شرکت را با موفقیت اداره کنم. اگر به گذشته ی کاری خود نگاهی کنم تنها ویژگی مهم و معمول – مهمترین مهارت من – که برای من ایجاد تفاوت کرده است این بود که دوست داشتنی بودم.

البته اول باید این را بگویم که دوست داشتنی بودن به تنهایی کافی نیست. شما باید در کاری که انجام می دهید شدیدا کاردان و لایق باشید. اما زمانی که مهارت های اصولی را به خوبی یادبگیرید، آن زمان عامل دوست داشتنی بودن باعث تفاوت و تمایز شما می شود.

دراوج وجود مشکلات مالی من و معاون شرکت ریک ویلیامز مذاکرات مهمی در این مورد که سهام شرکت را به صورت عام به فروش بگذاریم و صد ها نفر را از بیکاری نجات دهیم، داشتیم. برسر میز مذاکره به دلیل موضوع بحث گاهی صحبت هایمان از حالت دوستانه خارج می شد.

اما در عین حال ما با افراد آن سوی مذاکره ارتباط برقرار می کردیم. با آنها در یک اتاق نشسته بودیم و در مورد زندگی و خانواده شان سوال می پرسیدیم. من داستانی خنده دار برای آنها تعریف کردم. و توانستیم که با هم ارتباطی نزدیک برقرار کنیم.

اتفاقات دشواری در آن اتاق ها رخ داد زیرا در انتها آن افراد هنگام ترک اتاق این تفکر را که ما می خواهیم برای رسیدن به اهداف خود آنها را قانع کنیم نداشتند، در عوض آنها فکر می کردند که ما انسان هایی با برنامه و منظم هستیم که سعی می کنیم از کارمندانمان مراقبت کنیم. آنها از ما خوششان آمد و درنتیجه به ما کمک کردند.در طول سال ها، من ۷ اصل درمورد دوست داشتنی بودن را متوجه شده ام که شما را به انجام آنها تشویق می کنم.

۱- لبخند بزنید.

واقعا منظورم این است که لبخند بزنید. زمانی که درمحیط کارتان قدم می زنید هندزفری در گوش و مشغول به کار با گوشی نباشید. جلویتان را نگاه کنید و چند ثانیه صبر کنید و به افرادی که در سالن یا میز غذاخوری میبینید لبخند بزنید و با آنها احوالپرسی کنید. بگویید:”سلام، حالتان چطور است؟ ”

تاثیری که این کار بر مردم دارد شما را شگفت زده خواهد کرد، زیرا کمتر کسی این کار را انجام می دهد. من زمانی که در فرودگاه هستم به افراد لبخند می زنم و از آنها می پرسم “حالتان چطور است؟” آنها چنان لبخند بزرگی به من می زنند که انگار به آنها کیک و شرینی داده ام. ارتباطات عالی در ابتدا با لبخند شما شروع می شوند.

۲- به افراد نگاه کنید.

بعد از لبخند زدن، برقراری ارتباط چشمی از عاملان مهم برای دوست داشتنی بودن است. زمانی که کسی با شما صحبت می کند به او زل نزنید و به دور دست ها هم خیره نشوید. یاد بگیرید که با افرادی که با آنها برخورد دارید از طریق چشم و نگاه ارتباط برقرار کنید. این نوع ارتباط به شما کمک می کند که تاثیر بیشتری داشته باشید و بتوانید کارهایتان را انجام دهید.

۳- دمدمی نباشید.

من با افرادی کارکرده ام که هرروز یک شخصیت داشته اند. یک روز دوستانه و خندان ، روز بعد عصبانی و دائما درحال داد و فریاد کردن. اخلاق متعادل و شخصیتی قابل پیش بینی داشته باشید. من نمی گویم که هرروز خوش اخلاق و عالی باشید، اما سعی کنید که اجازه ندهید مشکلات شخصی تان بر نوع برخوردتان با دیگران تاثیر بگذارد.

همه ی ما مشکلات فراوانی داریم و با اتفاقات خاصی سر و کار داریم اما تمام سعی خودتان را بکنید که رفتاری متعادل داشته باشید.

۴- برای بهبود خودتان تلاش کنید.

انسان های دوست داشتنی معمولا برای بهبود خودشان تلاش بسیاری دارند. آنها دائما برای بهتر شدن تلاش می کنند. من اعتقاد دارم که اگرچه برخی از ویژگی های شخصیتی برای همیشه با ما هستند، ما می توانیم هرروز بهتر یا بدتر شویم. می تواند موضوعاتی مانند نحوه ی پوشش، نحوه ی فکرکردن، نحوه ی برقراری ارتباط یا هرچیز دیگر باشد، همیشه برای بهبود و پیشرفت خود تلاش کنید.

۵- دیگران را قضاوت نکنید.

من عقاید بسیار قوی دارم. اما زمانی که در دنیای تجارت هستم این عقاید را برای خودم نگه می دارم. زمانی که درخانه هستید و در اتاق دنج خود نشسته اید و نیازی نیست که نگران روحیه ی افراد تیمتان باشید، می توانید به هرچه که دوست دارید فکر کنید و به زبان بیاورید.

اما زمانی که در یک محیط تیمی با حضور افراد مختلف هستید پیش داوری ها و عقاید خود را پشت در بگذارید. انسان ها نسبت به تفاوت هایشان، موضوعات مشترک بیشتری باهم دارند. موضوعی را پیدا کنید که همگیتان با آن موافق باشید.

سعی کنید از آن دسته افرادی باشید که می توانند با افرادی که دیدگاهی کاملا متفاوت با آنها دارند هم ارتباط برقرار کنند. آسان ترین کار دنیا این است که انسان ها را دسته بندی کنید. اما هنر اصلی یک مدیر این است که بتواند با افرادی کار کند که طرز فکری متفاوت با او دارند.

من یک ویژگی اخلاقی بزرگ دارم. امکان ندارد بلندگویی ببینم و از آن خوشم نیاید. اگر مراقب نباشم وارد اتاق می شوم و با این ویژگی بر جمع مسلط می شوم. درنتیجه این چیزی است که درمورد خودم باید مراقب آن باشم.

زمانی که شما عضوی از یک تیم هستید و مخصوصا اگر فردی هستید که در مقابل دیگران قرار دارید، باید این را به خاطر داشته باشید که همیشه موضوع “ما” است و نه “من”. تیمتان باید باور کند که همه ی شما همراه با هم هستید و شما نمی خواهید از آنها برای کسب افتخار استفاده کنید.

زمانی که مردم احساس کنند شما واقعا به آنها اهمیت می دهید، تلاششان را نادیده نمی گیرید و خودتان را بالاتر از آنها نمی دانید، به شما کمک می کنند که کارهایتان را انجام دهید.

۷-خیلی زود عذرخواهی کنید.

به گفته ی ویل کارنگی، این یکی از مهمترین روش ها برای پیدا کردن دوست و تحت تاثیر قرار دادن افراد است. زمانی که در دنیای کار باشید ممکن است افراد از دست شما عصبانی شوند. بارها اتفاق افتاده است که انسان ها به خاطر کارهایی که حتی از انجام آنها خبرهم نداشتم از دست من ناراحت و عصبانی شده اند.

چیزی که من یاد گرفته ام این است که همان لحظه عذرخواهی کنم. و تنش را از بین ببرم. اصلا مهم نیست که شما مقصر بوده اید یا نه. اولین فردی باشید که این بحث و کینه ورزی را تمام می کند. من فردی را دیده ام که به خاطر اینکه فرد دیگری در سال ۱۹۸۷ کرایه ماشین را پرداخت نکرده است از او کینه در دل نگه داشته است.

کافه راز : سعی کنید از آن دسته افرادی باشید که مشکلات را فراموش می کنند نه اینکه باعث بدتر شدن آنها می شوند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : چطور مطمئن شوید که فرزندانتان از شما موفق تر خواهند…