web
analytics
7 راهکار کاربردی برای داشتن یک طرز فکر مثبت | کافه راز
تفکر مثبت

۷ راهکار کاربردی برای داشتن یک طرز فکر مثبت

ترجمه شده توسط کافه راز : چطور سلامت ذهنیتان را الویت بندی کنید؟

“قدرت تفکر مثبت” یک مفهوم بسیار محبوب است و البته گاهی کلیشه ای. اما مزیت های ذهنی و جسمی تفکر مثبت توسط محققان بسیاری ثابت شده است. تفکر مثبت می تواند به شما اعتماد به نفس بیشتری دهد و خلق و خوی شما را بهبود دهد، و حتی احتمال به وجود آمدن حالت هایی مانند فشار خون بالا، افسردگی و سایر اختلالات مربوط به استرس را کاهش دهد.

همه ی این ها عالی به نظر می رسند، اما معنای واقعی “قدرت تفکر مثبت” چیست؟

شما می توانید تفکر مثبت را به عنوان تصور مثبت، مثبت صحبت کردن با خود یا به طورکل خوش بین بودن معنی کنید اما همه ی اینها مفاهیمی کلی و مبهم هستند. اگر می خواهید تفکرات موثرتری داشته و انسان مثبتی باشید، نیاز به مثال های واقعی دارید که شما را در این روند کمک کنند. در ادامه هفت مورد از آنها بیان شده اند:

۱- روزتان را با جملات مثبت آغاز کنید.

اینکه روزتان را چطور آغاز کنید برتمام روزتان تاثیر دارد. آیا تا به حال اتفاق افتاده که صبح خواب بمانید و با استرس بیدار شوید و متوجه شوید که تا پایان روز هیچ اتفاقی خوبی نیافتاده؟ این به این دلیل است که شما روزتان را با احساسات منفی و بدبینی آغاز کرده اید و این حالت به تمامی اتفاقات آن روز هم منتقل شده است. به جای اینکه اجازه دهید این حالت برشما غالب شود، روزتان را با روحیه ی مثبت آغاز کنید.

با خودتان در آینه صحبت کنید،حتی اگر احمقانه به نظر برسد، و جملاتی این چنینی بگویید: “امروز روز خوبی خواهد بود.” “من امروز فوق العاده خواهم بود” و شگفت زده خواهید شد که ببینید چقدر روز بهتری خواهید داشت.

۲- بر چیزهای خوب ،هرچند کوچک، تمرکز کنید.

همیشه در طول روز با موانع و مشکلات مواجه خواهید شد، کلا هیچ روز بی نقصی وجود ندارد. درچنین شرایطی به خوبی ها و مزیت ها توجه کنید هرچند کوچک و بی اهمیت باشند. مثلا زمانی که در ترافیک گیر می کنید به این فکر کنید که حالا زمان بیشتری برای گوش دادن به فایل صوتی خود دارید. اگر فروشگاه غذایی که می خواهید را تمام کرده است، به هیجان تجربه ی چیزهای جدید فکر کنید.

۳- در شرایط بد هم موضوعات بامزه پیدا کنید.

به خودتان این اجازه را بدهید که حتی در بدترین و سخت ترین شرایط هم شوخی کنید. فراموش نکنید که این شرایط بعدها به داستانی برای تعریف کردن تبدیل می شود پس سعی کنید ازآن موضوع خنده داری ایجاد کنید.

تصور کنید که از کارتان اخراج شده اید، به این فکر کنید که چطور می توانید در آخرین روز کاریتان احمقانه ترین و مسخره ترین کارها را انجام دهید – مثلا ایجاد یک مجسمه با آدامس !

۴- شکست هایتان را به درس تبدیل کنید.

شما بی عیب و نقص نیستید و مطمئنا در شرایط مختلف و کارهای مختلف اشتباه خواهید کرد. به جای فکر کردن به اینکه چطور شکست خوردید، به آن فکر کنید که بار بعد باید چکار کنید – شکست هایتان را به درس تبدیل کنید.

این را به صورت یک قانون واقعی درنظر بگیرید. 

۵- گفتگوهای منفی با خودتان را به گفتگوهای مثبت تغییر دهید.

صحبت های منفی با خودمان به سادگی صورت می گیرند. ممکن است به این فکر کنید که من در انجام دادن این کار خوب نیستم، یا نباید آن کار را انجام می دادم. اما این افکار ممکن است در فکر شما نهادینه شوند و تصور شما از خودتان را تحت تاثیر قرار دهند. زمانی که متوجه می شوید درچنین حالتی هستید، صبرکنید و آن پیام های منفی را با افکار مثبت جایگزین کنید.
مثلا جمله ی من در این کار خوب نیستم باید به این تبدیل شود، اگر بیشتر تمرین کنم می توانم این کار را بهتر انجام دهم. یا جمله نباید آن کار را انجام می دادم به صورت من طبق برنامه کار نکردم – شاید دفعه ی بعد نتیجه بهتری بگیرم.

۶- برزمان حال تمرکز کنید.

من درمورد حال صحبت می کنم، نه امروز، نه این ساعت بلکه دقیقا همین لحظه. ممکن است رئیستان شما را توبیخ کرده باشد، اما در همین لحظه چه اتفاق بدی افتاده است؟ فراموش کنید که ۵ دقیقه ی پیش درمورد شما چه گفته است و به این فکر نکنید که در ۵ دقیقه ی آینده چه خواهد گفت. فقط بر همین لحظه تمرکز کنید. همین حالا.

در اکثر موقعیت ها متوجه می شوید که شرایط تا آن اندازه که تصور می کردید بد نیست. ریشه ی اصلی تمام افکار منفی از خاطره ی اتفاقات اخیر یا بزرگنمایی یک اتفاق احتمالی در آینده است.

در زمان حال زندگی کنید.

 

۷- دوستان، همکاران و مربیان مثبت پیدا کنید.

زمانی که اطراف شما پر از انسان های مثبت باشد، تمام مدت داستان ها و جملات مثبت می شنوید. جملات مثبت آنها بر طرزفکر شما و همچنین کلماتی که استفاده می کنید تاثیر می گذارند. پیدا کردن افراد مثبت در زندگی کار سختی است، اما باید افکار منفی را از ذهنتان حذف کنید پیش از آنکه شما را از پا در بیاورند. هرکاری که می توانید انجام دهید تا حس مثبت را در دیگران بیشتر کنید و اجازه دهید که افکار مثبت آنها هم بر شما تاثیر بگذارند.

تقریبا هر انسانی در هر شرایطی می تواند از این درس ها استفاده کند و افکار مثبتش را بهبود دهد. همانطور که می دانید افکار مثبت تاثیرات بسیاری دارند، پس هرچه بیشتر آن را تمرین کنید، نتایج بهتر بیشتری خواهید دید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : کانیشا در یک خاندان دموکرات در ممفیس، تنسی بزرگ شد.…