web
analytics
اعتماد به نفس
اعتماد به تفس بیشتر

۷ راهکار ذهنی برای اینکه اعتماد بیشتری به خودتان داشته باشید

ترجمه شده توسط کافه راز : دراولین روز حضورم در دانشگاه FBI اصلا احساس یک ابرقهرمان را نداشتم. درواقع بعد از گذشت چندماه سخت و قرار گرفتن در موقعیت های عجیب و خطرناک بود که متوجه شدم داشتن اعتماد به نفس برای شغل من بسیار ضروری است.

بالابردن سطح اعتماد به نفس اولین و مهمترین هدف این سازمان است – البته قبل از اینکه نیروها را با تفنگ و نشان خاص بیرون بفرستند.

روزهایی بود که با فکر کردن به چالش هایی که باید انجام می دادم ضربان قلبم بالا می رفت و کف دستهایم عرق می کرد. اما من متوجه شدم که موفقیت باعث بالا رفتن اعتماد به نفس من نمی شود – بلکه داشتن اعتماد به خودم و توانایی هایم باعث موفقیت من می شود.

درروز اول من پر از شک و تردید شده بودم. من تا به حال با تفنگ شلیک نکرده بودم ،یا یک جاسوس خارجی را دستگیر نکرده بودم – این چالش ها من را از محیط امنم خارج می کرد. احساس می کردم در سرزمین ناشناخته ها گیر افتاده ام، حتی نمی دانستم چطور روی پاهایم بایستم. اما من این رویا را داشتم که یک مامور باشم و برای رسیدن به آرزویم به جلو حرکت کردم.

من به این فکر کردم که کارآفرین ها مدیر ها و صاحبان کسب و کار هم با چنین ترس هایی مواجه شده اند. چطور می توانم مقاومت کنم؟ اما تنها کلمه ای که من در طول ۲۴ سال کار در FBI با آن مواجه نشدم “نمی توانم” بود.

اعتماد به نفس بنیان و اساس مدیریت است. اگر خودتان به خودتان اعتماد نداشته باشید، دیگران چطور می توانند به شما اعتماد کنند؟ اینها ۷ روش هستند که یک مامور FBI بتواند اعتماد به نفسش را بالا ببرد – همچنین راهکارهای ذهنی برای اینکه اعتماد بیشتری به خودتان داشته باشید.

۱- از اعتقادات محدودکننده عبور کنید.

درزمان کودکی ما تصورمی کردیم که میتوانیم با دنیا مقابله کنیم، اما جایی میان کودکی و بزرگسالی، علاقه و تمایلات ما به رویاهای بزرگ از بین می رود. والدین و معلمان ما عقاید خود را درمورد اینکه ما چه کارهایی را میتوانیم یا نمی توانیم انجام دهیم به ما تحمیل می کنند. مربیان ما در FBI زمانی کارشان را انجام می دادند که بتوانند عقاید محدود کننده را ازما دور کنند.

چطور از این روش برای خود استفاده کنید:

با قراردادن خودتان در موقعیت های متفاوت و حالت هایی که در آن راحت نیستید محدودیت های خود را مشخص کنید. زمانی که به خودتان اعتماد داشته باشید، از دیدن کارهایی که می توانید انجام دهید شگفت زده می شوید.

۲- هرگز حافظه را با حقیقت ها اشتباه نگیرید.

حافظه ی ما اطلاعات را دقیقا به همان صورتی که در اختیارش قرار گرفته است ذخیره نمی کند. درواقع ما موضوعات مهم یک اتفاق را خارج می کنیم و همانطور که به نظرمان منطقی تر است آن را ذخیره می کنیم. به همین دلیل است که افرادی که شاهد یک ماجرا بوده اند برداشت های متفاوتی دارند.

ذهن ما یک ساختار تصدیق درونی دارد، به این معنا که اطلاعاتی را ذخیره می کند که با باورها و ارزش های شخصی شما سازگاری داشته باشند. این سیستم حافظه ی انتخابی به مغز کمک می کند از پرشدن توسط اطلاعات زیادی دوری کند.

پس بدانید که حافظه ی شما همیشه اطلاعات مناسب را دراختیارتان قرار نمی دهد. به عنوان مثال اگر شما عزت نفس پایینی داشته باشید، ذهن شما تمایل دارد اطلاعاتی را ذخیره کند که تاکید می کند شما اعتماد به نفس پایینی دارید. این تمام آن چیزی خواهد بود که شما از یک اتفاق به یاد خواهید آورد.

چطور این روش را برای خود استفاده کنید:

حقایقی را که در حافظه تان با عقاید محدود کننده ذخیره شده اند بازبینی کنید و سعی کنید دیدگاه مناسب تری نسبت به اتفاقات داشته باشید. با افرادی که ممکن است دیدگاه متفاوتی داشته باشند صحبت کنید.

۳- باخودتان صحبت کنید.

ممکن است به نظر مسخره برسد، اما موثر است. صحبت کردن با خودتان می تواند شما را باهوش تر کند، حافظه تان را بیشتر کند، به تمرکز شما کمک کند و حتی در انجام فعالیت های ورزشی هم به شما کمک می کند.

در یک مستند گفته شده است که انسان می تواند بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ کلمه در هر دقیقه با خود صحبت کند. تکاوران نیروی دریایی و سایر نیرو های خاص از قدرت انجام صحبت های مثبت با خود به عنوان روشی در شرایط سخت استفاده می کنند.

چطور این روش را برای خود استفاده کنید:

مثبت باشید ، زیرا روشی که با خودتان صحبت می کنید به واکنش عصبی بدن شما تاثیر دارد. زمانی که می گویید می دانم چه کاری باید انجام دهم و به موضوعات مانند یک چالش نگاه کنید نه یک مشکل، یک واکنش مثبت ایجاد خواهید کرد.

۴- مثبت فکر کنید تا بر افکار منفی خود غلبه کنید.

از همان روزهای اولیه بشر یادگرفت که باید بخورد تا خورده نشود. هزاران سال است که این تفکرات منفی ما را از خطر حفظ کرده است. اما هرچیز جدید و متفاوتی روشی برای بقای ما نیست. این تفکرات منفی می توانند تاثیر منفی بر اعتماد به نفس ما داشته باشد زیرا باعث می شود که دائما با اشتباهاتی که انجام داده ایم فکر کنیم.

ماموران FBI آموزش دیده اند که موضوعات خوب را شکار کنند. این ممکن است گاهی دشوار باشد، زیرا اطلاعات مثبت مانند تفلون هستند و به سرعت کنده می شوند اما اطلاعات منفی مانند چسب هستند، از بین نمی روند.

چطور این روش را برای خود استفاده کنید:

  • پنج فکر مثبت ایجاد کنید که در مقابل تفکرات منفی قرار بگیرند.
  • اجازه دهید هر فکر مثبت ۲۰ ثانیه باقی بماند سپس به سراغ فکر مثبت بعدی بروید.
  • هم به احساسات منفی اعتراف کنید و هم احساسات مثبت.
  • سعی نکنید که احساسات منفی را سرکوب کنید.
  • هر احساسی را نام گذاری کنید که برای چه چیزی است و از آن عبور کنید. درمورد احساسات منفیتان مکالمات درونی انجام ندهید زیرا این باعث می شود که قوی تر شوند.

۵- سطح کنجکاوی خود را بالا ببرید.

کنجکاوی یک ویژگی مهم برای ماموران FBI است که در بخشش تجسس کار می کنند و تمام کسانی که می خواهند موفق و با اعتماد به نفس باشند است. کنجکاوی پایه و اساس پیشرفت مادام العمر است. اگر همیشه کنجکاو باشیم در همه حال توانایی یادگیری داریم و قلب و ذهنمان هرروز بزرگتر می شوند.

چطور این روش را برای خود استفاده کنید:

به این دلایل سوال بپرسید و کنجکاو باشید :

  • باعث می شود ذهنتان فعال باشد و نه منفعل.
  • شما را تشویق می کند که ایده های جدید داشته باشید.
  • دنیای جدید و موقعیت های جدیدی را برای شما آشکار می کند.

۶- بر عدم اعتماد به نفس خود غلبه کنید.

اگر اعتماد به نفس نداشته باشید همیشه احساس می کنید که دیگران به شما لطف می کنند.

ماموران FBI به جایی می روند که لازم است نه جایی که احساس راحتی داشته باشند. من مجبوربودم به پرونده هایی رسیدگی کنم که اصلا نمی دانستم چطور باید آنها را حل کرد. اما طرزفکر من این بود: من را در هر موقعیتی هر زمان و هر مکانی قراردهید، من نمی ترسم زیرا اعتماد به نفس دارم و می دانم که موفق می شوم.

چطور این روش را برای خود استفاده کنید:

هیچ کس نمی تواند مانع رسیدن شما به آنچه می خواهید شود مگر خودتان. زمان آن رسیده است که شک و تردید های خود را مشخص کنید و موانع را کنار بگذارید.

۷- باترس هایتان روبه رو شوید.

زمانی که احساس کنیم تحت کنترل هستیم، نمی ترسیم. زمانی که باچیزی احساس راحتی داشته باشیم، ترسناک به نظر نمی رسد. اما زمانی که تحت کنترل نباشیم، نمی توانیم واضح فکر کنیم زیرا ذهن احساسی ما کنترل را در دست می گیرد.

ماموران FBI آموزش می بینند که برای افزایش امنیت به خطر نزدیکتر شوند. دور کردن، بی توجهی کردن و نا دیده گرفتن ترس ها هیچ نتیجه ی خوبی ندارد.

چطور این روش را برای خود استفاده کنید:

استاد دانشکده پزشکی هاروارد رونالد سیگل در کتاب خود پیشنهاد می دهد: به بدترین ترستان فکر کنید. با آن زمان بگذرانید. و حالا با نزدیک شدن به آن ترستان را بیشتر کنید. بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد را تصور کنید. حالا بر تنفس خود تمرکز کنید. سعی کنید بدنتان را آرام کنید. می بینید. هنوز زنده اید، نه؟ حالا در مسیر مواجه با ترستان قرار دارید.

کافه راز: اگر به خودتان اعتماد نداشته باشید چطور توقع دارید دیگران به شما اعتماد کنند؟ پس از همین حالا شروع کنید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز :آیا تا به حال احساس کرده اید که شش هایتان درحال…