web
analytics
6 مزیت اصلی سوال پرسیدن | کافه راز
مزایای سوال پرسیدن

۶ مزیت اصلی سوال پرسیدن

ترجمه شده توسط کافه راز:

زمانی بالاخره بعد از تمرین هایم برای المپیک به آمریکا رسیدم، یک استادیوم بسیار زیبا در مقابل خود دیدم. من آماده بودم و هیجان بسیاری برای شروع نرمش ها و گرم کردن بدنم داشتم.

اما ناگهان گیج شدم، من نمی دانستم که چند دور باید بدوم. از فکر اینکه به عنوان یکی از بهترین افراد در پرتاب نیزه نمی دانستم چطور باید خودم را گرم کنم و چه نرمش هایی انجام دهم، خشک زده بود. من همیشه دستورات مربی ام را انجام می دادم، اما حالا او آن سر دنیا بود و من این سر دنیا.

حضور در یک کشور جدید، خارج از منطقه ی امن خودم و به دور از مربی باعث شد نسبت به بررسی عملکرد مغز خود علاقه مند شوم. این موضوع در نهایت باعث شد که من یک دوره ی آموزشی آنلاین را راه اندازی کنم که به مدت ۳۰ روز، هر روز از شما سوالی می پرسد – هر پاسخ نشان دهنده ی یک طرزفکر خاص خواهد بود که به افراد در رسیدن به اهدافشان کمک می کند.

من باور دارم که پرسیدن سوال های مناسب از افراد، به جای اینکه به آنها بگویید چه کاری را انجام دهند، است که باعث رسیدن و هل دادن آنها به سمت موفقیت می شود. پرسش ها انسان را مجبور می کنند که خودشان جواب صحیح را به دست آورند.

این سیستم پرسیدن سوال توسط مربیان ورزشکاران ممتاز و اکثر روانپزشکان استفاده می شود. این روش برای پی بردن به طرزفکرهای خاص و موانع ذهنی آنها مفید است تا بتوان روش های مشخصی را برای کمک به آنها در رسیدن به اهدافشان به کار گرفت.

فلسفه ی این کار بسیار ساده است: پرسیدن سوال مناسب به افراد پاسخی را ارائه می دهد که برای پیشرفت در زندگی به آن احتیاج دارند. ما نیاز داریم که به اهدافمان به صورت عملی نگاه کنیم. به بیانی ساده تر، رویاهای ما همان مشکلاتی هستند که باید حل کردن آنها را یادبگیریم.

دلیلی وجود دارد که به رویاها “رویا” می گویند – اینکه آنها از چیزهایی که درحال حاضر داریم بهترند. و برای به دست آوردن چیزهای بهتر، باید راه حل های جدیدی پیدا کنیم؛ باید روش های جدیدی برای فکر کردن بیاموزیم.

دن لانگ، یکی از مربیان من، شیوه ی تمرینی اش براساس پرسیدن سوال است. هر روز او از همه می پرسد که چه احساسی دارند. و جواب “خوبم” برای او قابل قبول نیست. ما باید پاسخ دقیقی به سوال او بدهیم تا کاملا حالت های روحی، جسمی و عاطفی ما را متوجه شود. و با توجه به پاسخ هایی که ما می دهیم، نحوه ی ورزش های آن روزمان طراحی می شوند تا بهترین نتیجه را برای آن روز کسب کنیم.

با این روش، ورزشکاران لانگ یاد می گیرند که حالت ذهنی و عاطفی آنها چطور بر نتایج تاثیر دارد و چطور می توان آن حالت را بهبود داد.

اینها مزیت های پرسیدن سوال هستند. می توانید از همین امروز پرسیدن سوال را شروع کنید.

۱- ما از طریق سوالات در مورد زندگی اطلاعاتی به دست می آوریم.

این از لحاظ علمی ثابت شده است که ما با پرسیدن سوال اطلاعاتی در مورد زندگی می آموزیم. کودکان بطور طبیعی با نگاه کردن، امتحان کردن و پرسیدن “چرا” دنیای اطرافشان را کشف می کنند. از طریق پرسیدن، کودکان روابط علت و معلول را درک می کنند، و مهم تر از آن معنی کلمات را می آموزند.

۲- هرچه سوالات بیشتری بپرسیم، پاسخ های بهتری به دست می آوریم.

متاسفانه با افزایش سن و مسئولیت ها فرآیند پرسیدن سوال متوقف می شود و ما با همان تعداد انتخاب های محدودی که داریم باقی می مانیم. اما به محض اینکه هیچ یک از این انتخاب ها کارآمد نباشند گیر خواهیم کرد.

هرزمانی که با مانعی برخورد کنیم، ذهن ما به سمت سریعترین الگویی از تجربیات قدیمی که مشابه با شرایط موجود باشد می رود.

به همین دلیل است که ما گاهی اوقات واکنش هایی غیرمنطقی از خود نشان می دهیم: به مغزمان اجازه نمی دهیم که راه حل بهتری پیدا کند. هرچه اطلاعات و تجربیات بیشتری داشته باشیم، انتخاب های بیشتری برای حل مشکلات داریم.

۳- کیفیت زندگی ما به سوالاتی که می پرسیم بستگی دارد.

سوالاتی که ما می پرسیم ارتباط مستقیمی با کیفیت تفکر ما دارند. “کیفیت تفکرات ما به واسطه ی سوالاتی که می پرسیم مشخص می شود، زیرا سوالات موتور حرکتی و نیروی محرکه ی فکر کردن هستند.”

۴- پرسیدن سوال ذهن شما را باز می کند.

پرسیدن سوال الگوهای جدیدی در ذهن شما ایجاد می کند. هرچه الگوهای بیشتری در مغز ایجاد شوند، انعطاف پذیرتر می شود. و با داشتن انعطاف پذیری، ذهن می تواند به جای بازگشت به الگوهای قدیمی از اطلاعات بیشتری که در ذهنتان ذخیره شده اند استفاده کند.

۵- پرسیدن سوال شما را عاقل تر می کند.

زمانی که به خاطر داشتن یک مغز انعطاف پذیر، ذهن بازتری داشته باشید، نسبت به دیدگاه های متفاوت آگاه تر می شوید و در تصمیم گیری هایتان کمتر دچار اشتباه می شوید.

۶- پرسیدن سوالات مناسب باعث ایجاد شادی می شود.

همه ی ما می دانیم که سازش و آرامش چه احساسی دارند، اما تعداد اندکی از ما زمانی را صرف می کنیم تا متوجه شویم چه چیزهایی باعث ایجاد این حس ها می شود.

زمانی که خودمان را با این سوال عمیق مشغول کنیم، متوجه می شویم که چطور می توانیم اغلب اوقات در آرامش به سر ببریم. متوجه خواهیم شد که خود ما به وجود آورنده ی احساسات خود هستیم، و آنها به صورت تصادفی برای ما اتفاق نمی افتند.

برای شروع از خودتان سوالات ساده اما عمیق بپرسید:

خوشبختی برای من به چه معناست؟

آیا این امکان دارد که یک مشکل بسیار جدی داشته باشم و در عین حال احساس خوشبختی کنم؟

آیا من روزانه کاری را برای رسیدن به رویاهایم انجام می دهم؟

سپس سوالات دشوارتری از خود بپرسید:

مهمترین چیز در زندگی برای من چیست؟

برای رسیدن به آنها چه کارهایی باید انجام دهم؟

کافه راز: هرچه سوالات مهم و جدی بیشتری از خود بپرسیم، پذیرفتن خودمان و پذیرش مسئولیت برای ساختن زندگی بهتر آسان تر می شود.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : اگر امروزه شکسپیر الکساندر همیلتون و سوفوکلس در کلاس های…