web
analytics
سلامت
خواب راحت

۶ راه برای اینکه صبح های زود بدون احساس خستگی از خواب بیدار شوید

ترجمه شده توسط کافه راز : هرگاه درمورد موضوع خواب صحبت می شود، یک تعبیر عمومی وجود دارد که ما باید هر شب بین ۶ تا ۸ ساعت بخوابیم. اگرچه این یک باور قدیمی است اما با این وجود تحقیقات نشان داده است که این یک باور عمومی است که اندکی برپایه ی واقعیت است.

به طور دقیق تر، مرکز تحقیقات خواب سوری در انگلستان ادعا می کند که کیفیت خواب بسیار مهم تر از کمیت آن است. علاوه براین میزان خواب مطلوب در هر فرد متفاوت است، اما میانگین زمانی به طورکل میان ۵ و ۹ ساعت متغیر است. درنتیجه این موضوع نشان می دهد که انسان ها بدون توجه به میزان خواب دریافتی شب قبل نمی توانند سحرخیز باشند.

پس تا زمانی که شبها خوابی عمیق و آرام داشته باشید، باید بتوانید صبح ها بدون احساس خستگی و بی حالی از خواب بیدار شوید. البته چندین راه حل کاربردی وجود دارند که باانجام دادن آنها می توانید بدون احساس خستگی صبح زود از خواب بیدار شوید، که هم شامل آمادگی برای یک خواب مناسب در شب و هم انجام برنامه های روزانه است. این ۶ مورد از پرکاربرد ترین ها هستند:

چه آمادگی هایی باید برای داشتن یک خواب راحت شبانه انجام داد؟

۱-قبل از خواب از نوشیدن قهوه، نوشابه و شکلات دوری کنید.

اگر میخواهید که شبها خوابی عمیق و با آرامش داشته باشید، مهم است که چرخه ی خوابتان منقطع نباشد. ظاهرا ۴ ساعت طول می کشد تا به یک خواب کاملا عمیق و انرژی زا بروید، و به وجود آمدن وقفه های مداوم در این زمان از کفیت خواب شما می کاهد و باعث می شود صبح احساس خستگی داشته باشید.

یکی از مهمترین دلایل ناآرامی مربوط به رژم غذایی است. ازلحاظ علمی ثابت شده است که برخی غذاها و نوشیدنی ها دستگاه گوارشی شما را اذیت می کنند و باعث قطع چرخه ی خواب می شوند. قهوه، نوشابه و شکلات شیری از مثال های برجسته ی این مواد هستند، پس تاجایی که می توانید پیش از خواب از مصرف این مواد دوری کنید. سعی کنید بعد از زمان نهار دیگر این مواد را مصرف نکنید، اما اگر اینکار غیر ممکن است حداقل این مواد را بعد از ساعت ۶ عصر از رژیم غذاییتان حذف کنید.

۲- دقیقا قبل از خوابیدن به دستشویی بروید.

درحالی که اکثر ما قبل از اینکه به تخت برویم به دستشویی می رویم، اما اکثر مردم قبل از اینکه به خواب روند فعالیت هایی مانند مطالعه، تماشای تلویزیون یا بازی را انجام می دهند. با این حال به این دلیل که کلیه های ما در زمان خواب هم به فعالیتشان ادامه می دهند، دراین زمان مثانه ما به آرامی و بدون اینکه متوجه شویم پر می شود. و این یعنی که حتی اگر صبح هم مثانه ی شما پر باشد، باز هم در نزدیکی های صبح ممکن است خوابتان متوقف شود تا دوباره به دستشویی بروید.

این موضوع باعث اختلال در خواب و کسالت شما می شود، پس بهتراست دقیقا قبل از اینکه به خواب بروید به دستشویی بروید. حتی اگر به نظراتان احتیاجی به این کار نباشد، آن را انجام دهید تا تاثیرآن را بروی کیفیت خواب و اخلاق و حالت خودتان ببینید.

۳- اطمینان حاصل کنید که اتاق خوابتان اصول اساسی فنگ شویی را منعکس می کند.

اگرچه فنگ شویی چیزی نیست که همه به آن اعتقاد داشته باشند، اما این یک هنر چینی باستانی است که ریشه در ارزش ها و منطق غربی دارد. با پیروی از اصول های پایه ای فنگ شویی و طراحی چیدمان اتاق خواب برهمان اساس، می توانید خوابی آرام تر داشته باشد که باعث می شود صبح ها پرانرژی و شاداب باشید.

به همین دلیل است که از نظر فنگ شویی محل قرار گرفتن تخت شما از همه مهمتر است و روش های مختلفی وجود دارد که در چیدمان وسایل اتاق و جای گذاری تخت به شما کمک می کنند. موضوع دومی از اهمیت بیشتری برخوردار است. تحت شما باید درجایی قرار بگیرد که از موقعیت خوابیدنتان به در اتاق دید داشته باشید اما هنگام باز شدن در ،در مسیر مستقیم با آن قرار نداشته باشد. این باعث می شود احساس امنیت شدیدی به شما منتقل شود و در نتیجه خواب راحت و آرامی داشته باشید.

علاوه براین رنگهایی که در اتاقتان استفاده می کنید می توانند تاثیر فراوانی بر حس و حال شما هنگام خوابیدن داشته باشند. خوابیدن با یک دیدگاه مثبت به شدت کیفیت و آرامش خواب شما را بهبود می بخشد پس این بسیار مهم است که از روانشناسی رنگ ها برای ایجاد یک محیط ایده آل در اتاق خوابتان استفاده کنید. ترکیبی از رنگ آبی روشن و سایه های سبزرنگ توصیه میشود زیرا این رنگ ها احساس آرامش و هماهنگی رابه انسان منتقل می کنند.

چه کارهایی را باید بعد از بیدار شدن انجام داد؟

۴- صبح ها به محض اینکه بیدار می شوید به یک چیز شاد و هیجان انگیز فکر کنید.

احساس های اضطراب و عصبانیت صبح ها به حالت بدتری ظاهر می شوند، و آن به دلیل ترکیب الگوهای تفکر ناخودآگاه ماست که در هنگام خواب ظاهر می شوند و سطح کورتیزول بدن را افزایش می دهند. این موضوع حتی بعد از یک خواب شب خوب هم باعث می شود احساس خستگی و بی حالی داشته باشیم، پس شما باید برای خنثی کردن این حالت آگاهانه بر یک موضوع مثبت مربوط به روز پیش رو تمرکز کنید.

بعضی روزها این کار آسان تر است، پس فعال باشید و سعی کنید برای روزهای آینده تان برنامه ریزی کنید و در تقویم یادداشت کنید. روزهای تولد و سالگردها شادی و هیجان خاصی را منتقل می کنند، شما حتی می توانید روزهای تعطیلی ملی را هم برای برنامه های خاص تان در نظربگیرید. مثلا روز ۲۰ جولای یکی از رمانتیک ترین روزها در اروپا است، می توانید برای یک سفر دونفره با کسی که دوست دارید در این روز برنامه ریزی کنید.

اینکه روزتان رابا فکر کردن به یک موضوع هیجان انگیز شروع کنید به شما انرژی می بخشد و هرنوع احساس خستگی را کاهش می دهد.

۵- یک رژیم ورزشی قابل کنترل برای صبح ها ایجاد کنید.

اگرچه ممکن است که صبح ها بدون احساس خستگی از خواب بیدار شوید اما این حالت هوشیاری از بین خواهد رفت اگر آن را پرورش ندهید. اینجاست که یک برنامه ی تمرینی مناسب و قابل کنترل وارد عمل می شود، زیرا این توانایی را دارد که به سرعت حال شما را بهتر کند و سطح بالاتری از تمرکز را به وجود بیاورد.

به این دلیل که فعالیت های ورزشی ساده مانند پیاده روی باعث ترشح مواد شیمیایی مختلف و اندورفین زیادی در خون می شود که علائم خستگی ، اضطراب و گاهی اوقات درد را ازبین می برد. جالب است که بدانید ثابت شده است که انجام تمرینات ورزشی در صبح ها سطح انرژی شما را برای تمام روز بالا می برد.

۶- به محض بیدار شدن به بدنتان آب رسانی کنید.

براساس تحقیقات متفاوت، روشی که ما هرروز صبح به بدنمان آب رسانی می کنیم تاثیر بسزایی بر حالت ذهنی ما دارد. نوشیدن یک لیوان آب (قبل از خوردن صبحانه) یک شروع خوب برای متابولیسم بدن شماست، به عنوان مثال به شما کمک می کند که بیدار شده و سریعا هشیار شوید.

درصورتی که همراه با صبحانه نوشیدنی گرم مصرف می کنید، سعی کنید از نوشیدن قهوه به صورت روزانه پرهیز کنید. اگرچه از نظر تاریخی گفته می شود که این روش نهایی برای برانگیختن احساسات است، اما علم ثابت کرده است که بدن ما به تاثیرات کافئین معتاد می شود به این معنا که برای دریافت نتیجه ی بهتر به میزان کافئین بیشتری احتیاج دارد.

با توجه به این موضوع، قهوه باید هرازگاهی و در موقعیت هایی که واقعا احساس خستگی می کنید مصرف شود، و درعوض جایگزین هایی مانند میوه جات و چای معمولی استفاده کنید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : سلام، این مقاله یکی از بهترین مقالاتی خواهد بود که…