web
analytics
خلاقیت
خلاقیت دورن

۶ راه برای اینکه از خلاقیت درونیتان بهترین استفاده را داشته باشید

ترجمه شده توسط کافه راز : یک روز دختر نوجوان من که علاقه ی زیادی به روانشناسی دارد و برای ورود به دانشگاه آماده می شود از من پرسید:”مامان تنها چیزی که بدون آن نمی توانی زندگی کنی چیست؟” من سریعا به عشق فکر کردم و به نظرم هم پاسخ صحیحی بود.

خب من اگر در یک رابطه ی عشقی وفادارانه باشم و اطرافم پر باشد از انسان هایی که دوستشان دارم، بهترین فرصت را برای داشتن یک زندگی موفق و رضایت بخش خواهم داشت.

من این افکارم را با دخترم درمیان گذاشتم، و او در پاسخ گفت: “این عالیه مامان. خب تو در زندگی عشق داری، بعد چه؟ حالا مهمترین چیز چیست؟ کاری که دوست دارید در روزها و شب های زندگی انجام دهید چیست؟”

این باعث شد به این فکر کنم که من دوست دارم در زندگی چه کاری انجام دهم و چه نوع شغلی داشته باشم؟ من زمانی که احساس می کنم در یک چالش قرار دارم یا می توانم خلاق باشم بسیار خوشحال هستم. اگر یک کار ثابت داشته باشم که هرروز یک کار تکراری را برای دریافت حقوق انجام دهم اصلا راضی نخواهم بود.

خلاقیت. این یعنی چه؟  “توانایی انجام کارهای جدید یا فکر کردن به ایده های نوین.

زمانی که ما به زندگی هایمان و آن چیزی که آرزویش را داشتیم دقت می کنیم، متوجه می شویم که برای داشتن خلاقیت روزانه باید تلاش فراوان داشته باشیم. زیرا این به شما کمک می کند که موفق باشید. به انسان های نوع آوری مانند بیل گیتس، استیو جابز، مارک زوکربرگ، توماس ادیسون و لئوناردو داوینچی فکر کنید، آنها کارهای مهمی در زندگیشان انجام داده اند و بسیاری از انسان های جهان را تحت تاثیر قرار داده اند.

چه چیزی باعث می شود که این گروه افراد ازباقی ما متمایز باشند؟ دو ویژگی که آنها به آن اشاره کرده اند تمایل به ریسک پذیری و داشتن تفکر متفاوت است – و برای اینکه یک متفکر بدیع باشید باید از قوه ی تحیل و خلاقیت ذاتی خود استفاده کنید.

چه کارهایی می توانید انجام دهید تا خلاقیت درونیتان را آزاد کنید و از آن بهترین استفاده را داشته باشید. در اینجا ۶ ایده وجود دارد:

۱- دفترچه خاطرات داشته باشید.

یک چیزی درمورد نوشتن وجود دارد که باعث آزادی شما می شود، که خودتان را ابراز کنید و ایده های جدیدی ارائه دهید. فقط بنویسید و نگران این نباشید که چه می نویسید یا کلماتی که به کار می برید تا چه اندازه مناسب هستند. ویرایش نکنید، فقط بنویسید. اگر به یک پیشنهاد احتیاج دارید فقط یک کلمه یا عبارت مانند هدف یا نقاط قوت من بنویسید و سپس شروع کنید.

“و البته همه چیز در زندگی ارزش نوشتن را دارند فقط اگر جرات برای نوشتن آن و تخیل برای بداهه سازی آن را داشته باشید. بدترین دشمن خلاقیت نداشتن اعتماد به نفس است.” – سیلویا پلات

۲- نقاشی بکشید.

این که آیا فکر می کنید می توانید نقاشی بکشید یا نه اهمیتی ندارد. فقط یک برگه و تعدادی ابزار رنگی مانند مداد رنگی، مداد شمعی یا ماژیک بردارید. مانند نوشتن، اینجا هم اصلا مهم نیست که چه می کشید یا چطور می کشید. برای داشتن ایده های خوب من کتاب “چطور مانند لئوناردو داوینچی فکر کنیم” از میشل گلب را پیشنهاد می کنم.

درانتهای کتاب یک بخشی بسیار عالی وجود دارد، “دوره ی نقاشی داوینچی برای مبتدیان” این به شما کمک می کند که کارتان را شروع کنید. همه ی ما می توانیم نقاشی بکشیم – هدف از کار اکتشاف است.

۳- زمانی را بیرون از خانه سپری کنید.

سعی کنید دفتر یادداشت یا دفتر نقاشیتان را با خود بیرون ببرید. قرار گرفتن در معرض هوای تازه، صدای حیات وحش، دیدن رنگ سبز و لذت بردن از فواید ویتامین D حاصل از نور خورشید به شما کمک می کند که بهترین احساس را داشته و خلاق تر باشید.

زمانی که من برای نوشتن دچار مشکل می شود، فقط کافیست لپ تاپم را به حیات پشتی زیبای خانه ام ببرم و ناگهان ذهنم سرشار از ایده های جدید و انرژی می شود.

۴- تحرک داشته باشید.

قدم زدن یا انجام چند حرکت نرمشی ساده باعث تجدید و بازسازی ذهن و بدن شما می شود. زمانی که تمام مدت پشت میز نشسته اید به سختی می توانید خلاقیت داشته باشد. من به محض اینکه بیرون می روم و اندکی قدم می زنم احساس بهتری دارم. ایده های جدیدی به ذهنم خطور می کنند که نمی توانم صبر کنم تا به کامپیوترم برسم و آنها را بنویسم.

“همه ی فکر های عالی در حین راه رفتن به وجود می آیند.” – فردریش نیچه

۵- بازی کردن را فراموش نکنید.

این موضوع که همه ی ما بزرگسال هستیم دلیل نمی شود که بازی نکنیم. دکتر استوارت براون، بنیانگذار موسسه ملی بازی، بازی را با اکسیژن مقایسه می کند: “همیشه اطراف ما وجود دارد، اما به آن بی توجهی می کنیم تا زمانی که آن را از دست بدهیم.”

با پرورش نیمه ای از خودمان که عاشق بازی کردن است، احساس لذت و خلاقیت بیشتری خواهیم داشت. این ایده ها را انجام دهید تا باز هم بازی کردن را آغاز کنید : تصمیم بگیرید که بیشتر بازی کنید، وسایل جالب را در دسترس قرار دهید (مانند پازل، کتاب رنگ آمیزی و …)، در یک کلاس ورزشی در باشگاه یا یک کلاس هنری شرکت کنید، یا با کودکانتان سروصدا کنید یا مسخره بازی در بیاورید.

“بازی کردن تنها راهی است که بالاترین حد از هوش انسانها را به نمایش می گذارد.” – جوزف شیاتون پیرس

۶- در تمام طول عمر به دنبال یادگیری باشید.

هرگز از سوال پرسیدن دست برندارید،تشنه ی مطالعه باشید، سخنرانی کنید، در کلاس ها شرکت کنید و به فایل های صوتی گوش دهید. تا زمانی که یادبگیریم، رشد می کنیم. کنجکاو بودن و کسب علم به ما کمک می کند به ایده هایی که برای پیشرفت و موفقیت در زندگی به آنها احتیاج داریم دست پیدا کنیم.

“به نظر من کنجکاوی درمورد تمام جنبه های زندگی هنوز هم یکی از راز های انسان های خلاق و بزرگ است. ” – لئو برنت
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : دراولین روز حضورم در دانشگاه FBI اصلا احساس یک ابرقهرمان…