web
analytics
فروش کسب و کار
برنامه ریزی

۵ مرحله ی مهم برای برنامه ریزی فروش کسب و کار

ترجمه شده توسط کافه راز : شما شانستان را امتحان می کنید. شاید از کارتان استعفا دهید و چندین هزار دلار پول را برروی کسب و کار شخصی خودتان سرمایه گذاری کنید.

شما به سختی کار کرده اید، در دوران سختی به تلاشتان ادامه داده اید و یک شرکت موفق با سوددهی بالا راه اندازی کرده اید.

ممکن است این نتایج به نظر نهایت کارتان باشد، اما هنوز یک مرحله ی دیگر وجود دارد که باید به آن فکر کنید – برنامه ریزی برای خروج.

اگر می خواهید یک کسب و کار اینترنتی را بفروشید، به یک استراتژی خاص احتیاج دارید. اصول متفاوتی وجود دارند که باید به آنها فکر کنید، تمام مدارکتان باید به روز و مرتب باشند. فرآیند فروش می تواند دلهره آور باشد، به همین دلیل در ادامه ۵ مرحله معرفی شده اند که با انجام دادن آنها می توانید برای خروجتان برنامه ریزی کنید.

۱- برای فروش زمان مشخصی تعیین کنید.

بهترین زمان برای فروش یک تجارت چه زمانی است؟ این شدیدا به این بستگی دارد که شما چه تجارتی دارید، ثبات درآمدتان تا چه اندازه است و قدمت کسب و کار شما چه مدت است؟

مثلا، تجارت های الکترونیکی هم دارای دوره های با فروش بالا یا فروش کم هستند، مثل تابستان یا روزهای تعطیل. اگر از این احتمالات درک دقیقی نداشته باشید، نمی توانید شرکتتان را با ارزش واقعیشان بفروشید. خریدار در زمان هایی که فروش کاهش می یابد علاقه ای به خرید تجارت شما ندارند، ترجیح می دهند منتظربمانند تا در زمان مناسبتری از سال خرید کنند.

پس زمان بندی مهمترین چیزاست. خوشبختانه اگر کسب و کار شما دارای سابقه ی زیادی باشد، راحتتر می توانید این احتمالات را زمانبندی کرده و به خریدارهای آتی کمک کنید که درک بهتری از نوسانات قیمتی شما داشته باشند.

پس مشخص کنید که آیا عوامل فصلی در فروش شما تاثیری دارند یا نه و اینکه برای فروش به درستی زمان تعیین کنید.

۲- امور مالی را مرتب کنید.

اطلاعات مالی مناسب و دقیق برای فروش های احتمالی تجارت شما بسیار حیاتی هستند.

هرخریداری که بخواهد در یک تجارت سرمایه گذاری کند می خواهد که اطلاعات دقیقی و کاملی از امور مالی آن شرکت داشته باشد. جریان مالی به کجا می رود؟ این شرکت چه منابع درآمدی دارد؟ بیشترین مخارج این شرکت چه هستند؟ سابقه ی اجرایی این شرکت در گذشته به چه صورت بوده است؟

اگرچه شما ملزم به پاسخگویی به تمامی سوالات خریداران احتمالی نیستید، اما باید حساب بانکی گسترده و همچنین دفتر حساب و برگه های گسترده ی کامپیوتری داشته باشید که سابقه ی مالی شرکتتان را ثبت کنید. دفترداری خوب و ثبت اسناد به درستی، یک موضوع کلیدی است.

خریدارها معمولا به دنبال ناحیه هایی از شرکت هستند که بتوانند آن را بهبود دهند، پس داشتن یک سابقه ی بی عیب یک مزیت به حساب نمی آید. با این وجود، درآمدهای مکرر و قابل پیش بینی برای سرمایه گذاران بسیار جالب است، پس اگر شرکت شما دارای تعهدات پرداختی است و درآمد به صورت خودکار به وجود می آید، این می تواند یک مورد مثبت برای شما باشد.

۳- روش های اجرایی استاندارد ایجاد کنید.

هرچه اداره ی شرکت شما سختتر باشد، امکانات خود را برای سرمایه گذاران محدودتر می کنید. سرمایه گذاران معمولا به دنبال تجارت هایی هستند که بتوانند در مدت کوتاهی از پس آن بر بیایند و خودشان در اداره ی آن دست داشته باشند.

روش های اجرایی استاندارد ثبت شده می توانند پیچیدگی ها را کم کنند و به سرمایه گذاران و کارمندان جدید کمک می کند که راحتتر از عهده ی کارها بربیایند و بدانند که دقیقا چه کاری باید انجام دهند تا به روند یکنواخت تجارت شرکت کمک کنند.

روش های کار باید ساده باشند تا هرکسی بتواند تا انتهای کار آنها را دنبال کند. این اسناد موجود مرتبط با روش های انجام کارها برای خریدارهای احتمالی جالب هستند، و حتی گاهی برای فروش شرکت های پیچیده تر بسیار مهم هستند.

فهرستی از تمامی کارهایی که باید در کسب و کار شما انجام شوند تهیه کنید. مشخص کنید که انجام هرکدام از این کارها چه مدت طول می کشد و انجام دادن آنها نیازمند چه نوع مهارت خاصی است. کاری کنید که تجارتتان به آسانی انتقال پذیر باشد.

۴- وبسایت خودتان را آماده کنید.

آیا وبسایت شما آماده ی فروش است؟ آیا موضوع یا مشکل خاصی در آن وجود دارد که شما از آن آگاه باشید؟

خریدارها به سمت تجارت هایی که مشکل فنی داشته باشند جذب نمی شوند. شما برای فروش کسب و کاری که دارای یک مشکل شناخته شده است دچار مشکل خواهید شد. به منطور آماده سازی وبسایت باید یک حسابرسی دقیق انجام دهید و هر مشکلی را رفع کنید. به این معنی که تمام لینک هایتان قانونی و مشخص باشند، تمام عکس ها به درستی دیده شوند و اطمینان کسب کنید که تمام صفحات وبسایتتان کارآمد باشند.

اگرچه ممکن است آماده سازی وبسایت کاری زمانبر و دشوار باشد، اما زمانی که برای انجام این کار صرف می کنید ارزش دارد و این احتمال را افزایش می دهد که تجارت شما سریعتر و با تلاش کمتری به فروش رود.

۵- خودتان را از کسب و کارتان حذف کنید.

به آنچه تاکنون درمورد روش کارهای استاندارد گفته شد دقت کنید، زیرا باید آنها را دقیقا اجرا کنید: به عنوان صاحب یک کسب و کار قطعا شما نقشی اجرایی در شرکت دارید و ممکن است خودتان وجه و نشان آن شرکت باشید. اما زمانی که به دنبال فروختن این تجارت هستید باید خودتان را از هویت آن شرکت جدا کنید و به فرد جدید اجازه دهید به آسانی آن را اداره کند.

شما باید نقش خودتان و کارهایی را که مسئول انجام آنها هستید را با جزئیات شرح دهید. این حتی می تواند بخشی از سندهای مرتبط با روش های اجرایی ثبت شده باشد. شما باید خریدار را در جریان تمامی روابط و توافقاتی که برای شرکت حیاتی هستند قرار دهید و اینکه آیا اینها هم منتقل می شوند یا نه و چطور. همچنین ممکن است که لازم باشد توضیح دهید که چرا قصد دارید این تجارت را بفروشید، و فراموش نکنید که پیام مثبتی را منتقل کنید.

نظرهای نهایی:

یک استراتژی خروج خوب نیازمند آگاهی است – اینکه بدانید خریدار ها در یک تجارت به دنبال چه چیزی هستند. سپس موضوع مهم این است که اطلاعات درستی ارائه دهید و اطمینان دهید که موضوعات فنی هم تحت کنترل هستند.

مهم نیست که قبلا هم کسب و کاری را فروخته اید یا این اولین تجربه ی شماست، به هرحال بهتر است از یک واسطه ی معاملات بازرگانی بخواهید در کل مسیر به شما کمک کند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز :گاهی اوقات پیش می آید که می خواهید به چیزی نه…