web
analytics
5 روش برای اینکه با قدرت بیشتری صحبت کنید | کافه راز
حرف زدن مقتدرانه

۵ روش برای اینکه با قدرت بیشتری صحبت کنید

ترجمه شده توسط کافه راز: خانمی که هنگام صبحانه توسط یک آشنای مشترک به من معرفی شده بود گفت: “برای من پیدا کردن شغل غیرممکن بود. هیچ کار مناسبی برای من وجود ندارد. هیچ چیز.”

اگرچه من حقی برای نظر دادن درمورد موقعیت او ندارم، اما مطمئن هستم که این ممکن است، حتما کار مناسبی برای او وجود دارد اما او هنوز نتوانسته است آن را پیدا کند.

همانطور که به او انگیزه می دادم، متوجه شدم که چقدر آسان کلمات او می توانند احساس رضایت از خود در او ایجاد کنند.

کلماتی که در صحبت هایتان از آن استفاده می کنید قدرت خاصی دارند. قدرت ایجاد موقعیت های جدید یا از بین بردن آنها. قدرت ساخت روابط خوب یا خراب کردن آنها. قدرت پیشرفت دادن افراد یا مانع آنها شدن.

اکثراوقات ما اصلا متوجه نمی شویم که کلمات تا چه اندازه هم بر خود ما و هم بر دیگران تاثیرگذار هستند  . اگر می دانستیم، بسیار کمتر شکایت می کردیم و بسیار بیشتر تشویق می کردیم و دلگرمی می دادیم.

همچنین بسیار کمتر جملاتی مانند “این غیرممکن است…“، “من واقعا ناامید شده ام….“، “من دیگر هیچ انتخابی ندارم…” را خواهید شنید – تمامی عباراتی که قدرت ما را از بین می برند و آینده یمان را محدود می کنند.

روانشناسان دریافته اند که ذهن ناخودآگاه ما هرچه می شنود و به صورت تحت الفظی تفسیر می کند. کلماتی که از دهان ما خارج می شوند واقعیتی که در آن زندگی می کنیم را می سازند. متاسفانه این معمولا یک واقعیت منفی است زیرا ما ناخودآگاه خیلی ساده با استفاده از جملاتی که نظراتمان را تحلیل می کند، مشکلاتمان را بسط می دهد و به اعتماد به نفس ما برای مواجهه با آنها لطمه وارد می کند، موفقیت خود را نابود می کنیم.

کلمات شما به هرسمت که بروند، بدن، افکار و محیط اطراف شما هم به همان سمت آن را دنبال می کنند. اگر در مورد خودتان و توانایی هایتان در یادگیری مهارت های جدید، رسیدن به اهداف و کنار آمدن با فشارها و استرس ها از جملات مثبت استفاده کنید، در نتیجه همین اتفاقات در دنیای خارج رخ خواهد داد.

اما در مقابل اگر دائما در حال تأیید بی کفایتی، صحبت در مورد ناامیدی ، پرورش اضطراب یا تقویت بدبینی باشید ، همین ها واقعیت شما را شکل خواهند داد. در گذر زمان جهان شما دچار تغییر می شود تا کلمات تان را منعکس کند.

بنابراین، بسیارمهم است که در مورد انتخاب واژه هایتان با فکر عمل کنید و با اندیشه صحبت کنید تا فردی با قدرت و اختیار باشید و نه فردی بی ارزش و کوته نظر.

حقیقت این است که اکثر افراد قدرت های خود برای ایجاد تغییرات مثبت را ناچیز می پندارند. این موضوع در کلماتی که برای توصیف خود و شرایط خود استفاده می کنند منعکس می شود. آنها تلاش می کنند تا جایی که می توانند مدارکی را جمع آوری کنند که نشان دهد آنها قربانی قدرتی فراتراز کنترلشان هستند و ناتوان و ضعیفند.

برای استفاده از قدرت درونی خود باید در ابتدا با استفاده از آنچه روانشناسان زبان “دور از قدرت” نوعی خودآگاهی از جایی که قرار دارید به دست آورید.

اینها پنج روشی هستند که شما می توانید نحوه ی صحبت کردنتان را تغییر دهید تا اعتماد به نفس خود را بسازید، نفوذ خود را افزایش دهید، توانایی خود برای به دست آوردن آنچه می خواهید را افزایش دهید و آنچه نمی خواهید را تغییر دهید.

۱-با صحبت کردن موقعیت ها را وارد زندگیتان کنید.

برادران رایت با تمرکز بر کارهایی که نمی توانند انجام دهند یک هواپیما را از روی زمین بلند نکردند، بلکه آنها با گسترش دائمی مرزهای کارهایی که می توانستند انجام دهند این کار را انجام دادند. برای شما هم همینطور است.

بر چیزهایی که می خواهید تمرکز کنید تا موقعیت هایی را کشف کنید که در غیر اینصورت از دست خواهید داد. برجنبه های منفی یک موقعیت تمرکز کنید، کارهایی که نمی توانید یا نمی خواهید انجام دهید تا باعث تقویت بدبینی، تحریک احساسات منفی بیشتر و هدر رفتن زمان و انرژی شوید که در غیر اینصورت ممکن است به روش های مفیدتری مورد استفاده قرار بگیرند.

به عنوان مثال:

  • اگر زمان بیشتری می خواهید، درمورد کارهای مهمی صحبت کنید که می توانید در روز، هفته یا ماه برنامه ریزی کنید. (نه اینکه چقدر سرتان شلوغ است.)
  • اگر موفقت بیشتری می خواهید، درمورد آرزوهایتان و اینکه چه کارهایی می توانید برای واقعی شدن آنها انجام دهید صحبت کنید. (نه اینکه چقدر مشکلاتتان بزرگ هستند.)
  • اگر قدرت نفوذ و توانایی بیشتری می خواهید، درمورد این صحبت کنید که با قدرت نفوذی که در حال حاضر دارید چه خواهید کرد. (نه درمورد اینکه هیچکس شما را جدی نمی گیرد.)

۲- برای انجام کاری “تلاش” نکنید .

اگر رئیس جمهور کندی گفته بود “باید تلاش کنیم انسان را به ماه بفرستیم.” احتمالا هنوز هم در حال تلاش کردن بودیم. ایجاد یک اعلامیه ی متعهدانه درمورد چیزهایی که می خواهید تغییر دهید یا به دست آورید قدرت بسیار زیادی دارد.

گفتن عبارت “من تلاش خواهم کرد” باعث تشدید تردید و دلسردی می شود. گفتن عبارت “این کار را انجام خواهم داد” به خود شما و هرکسی که این جمله را می شنود تایید می کند که شما کاملا جدی هستید و آنچه می خواهید از همین حالا انجام شده است، فقط منتظر تکمیل شدن است.

پذیرفتن یک روحیه ی کاری من می توانم انرژی که برای انجام هرکاری می گذارید را به صورتی تغییر می دهد که تلاش کردن هرگز نمی تواند.

۳- هرگز نگویید هرگز

تا پیش از زمانی که راجر بانیستر در سال ۱۹۵۴ مسافت ۱ مایلی را در ۴ دقیقه دوید، این باور وجود داشت که این کار به لحاظ فیزیکی غیرممکن است. درنتیجه افراد بسیار کمی به خودشان زحمت امتحان کردن این کار را دادند. اما ۶ هفته پس از انجام این کار غیرممکن توسط راجر، جان لندی رکورد او را با یک ثانیه تفاوت شکست.

اکثر ما هیچ ایده ای نداریم که چه چیزی در واقع ممکن است. همچنین، زمانی که از واژه ای به عنوان توصیف گر استفاده می کنیم، ما درواقع گرفتار چیزی می شویم که به عنوان “دام زبانشناسی” شناخته شده است.

– خودمان را در دیوارهایی که کلماتمان می سازند محبوس می کنیم. بنابراین، کلماتی مانند همیشه، هرگز و غیرممکن می توانند شدیدا محدود کننده باشند، پس باید بسیار با احتیاط استفاده شوند.

۴- هرگز به خاطر ارائه ی یک نظریه ی عذرخواهی نکنید.

فیلسوف روسی میخائیل باختین واژه ی “گفتمان دو صدایی” را اختراع کرده است تا پدیده ای را توضیح دهد که افراد برای کاهش واکنش های منفی مقدمه ای به جملات خود اضافه می کنند. به عنوان مثال، “می دانم ممکن است اشتباه کنم، اما….” یا “عذرخواهی می کنم اگر کسی مخالف است، اما من داشتم فکر می کردم که شاید …”

این اندکی تعجب آور است که زنان که در ایجاد ارتباط ها بسیاربرتری دارند، چهار برابر بیشتر از مردها امکان انجام این کار را دارند. اما جدا از جنسیت شما، انجام این کار باعث می شود که ارزش افکار و نظراتتان برای دیگران کاهش پیدا کند.

۵- از برچسب ها دوری کنید. آنها باعث محدودیت می شوند.

استفاده از برچسب ها برروی ظرف های درون شربت خانه ها بسیار مفید است. اما آنها میتوانند شما را هم احاطه کنند زیرا شما بطور ناخودآگاه با آنها موافقت می کنید.

به عنوان مثال، اینکه شما گاهی اوقات تنبلی می کنید، به این معنا نیست که نمی توانید تنبل نباشید. اگر در موضوعی شکست خوردید دلیل نمی شود که شما یک فرد کاملا بازنده باشید.

اگرچه ایجاد تغییر در عادت های همیشگی صحبت کردن کاری نیست که یک شبه انجام شود، دانشمندان علم اعصاب دریافته اند که با تکرار یک رفتار می توانید ذهنتان را بازسازی کنید.

به این مفهوم که، شکل پذیری عصبی ذاتی به شما این امکان را می دهد که رفتارها و عادت های منفی را با الکوهای ذهنی مثبت جایگزین کند. نحوه ی صحبت کردن شما هم شامل همین موضوع می شود.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : زمانی که درک کنید واقعا چه کسی هستید، آن زمان…