web
analytics
5 دلیل مهم برای اینکه با صدای بلند کتاب ها را بخوانید. | کافه راز
کتاب خواندن با صدای بلند

۵ دلیل مهم برای اینکه با صدای بلند کتاب ها را بخوانید.

ترجمه شده توسط کافه راز : “دود همه جا را فرا گرفته بود، هری پله ها را پایین رفت تا به زندان اسنیپ برسد…”

چند دقیقه ی پیش در ماشین خانوادگیمان کودکان ۱۶ و ۱۰ ساله امسر این موضوع که آیا کودک ۱۰ ساله ام با لهجه ی اسکاتلندی تقلبی شعر می خواند یا نه جر و بحث می کردند. اما حالا آرام نشسته اند و من با صدای بلند کتاب هری پاتر در محفل ققنوس را برایشان می خوانم. اندکی مکث کردم تا کمی آب بنوشم.

کودک ۱۰ ساله: “یک تکه نان پیتا در لباست گیر کرده است”
کودک ۱۶ ساله: “نه این طور نیست…”

بطری آب را پایین گذاشتم و دوباره ادامه دادم. “اسنیپ به سردی گفت، دیرآمدی پاتر. درهمان حال هری در را پشت سرش می بست…”

و درحالی که تمام آدم بدها در مدرسه ی جادوگری هاگوارتز شکست می خوردند، سکوت دوباره در صندلی های عقب حکم فرما شده بود.

البته که همه ی ما از اهمیت خواندن کتاب با صدای بلند برای بچه ها آگاهیم، اما کودکان بزرگتر چه، یا حتی بزرگسالان؟

من یکی از آن افرادی هستم که این سرگرمی مدارس قدیمی را بسیار دوست دارم – و نه به این دلیل که این کار تنها روش برای حفظ آرامش در ماشین و در زمان سفر است. دلایل مهم دیگری هم برای این کار وجود دارد:

۱- صمیمیت

این اتفاقی نیست که در بسیاری از صحنه های رمانتیک دربسیاری از فیلم ها نشان داده می شود که زوج ها برای یکدیگراز روی کتاب یا از حفظ چیزی می خوانند. تعدادی از زوج ها ی دنیای واقعی هم این کا را به صورت یک مراسم خاص انجام می دهند.

دوستم کارن پیج می گوید: “اینکه به عنوان یک بزرگسال برایت کتاب خوانده شود احساس لذت بخشی دارد.” او و همسرش اندرو که نویسنده ی کتاب های آشپزی است، برای هم رمان ها را با صدای بلند می خوانند.

اینکار مانند هدیه دادن به فرد دیگر است.” نشان دادن بخشندگی خود در پایان روز. این کار به ما فرصت می دهد که با صدا و احساسات خودمان چیزی را به زندگی اضافه کنیم.

و همچنین روابط ما را عمیق تر می کند، باعث می شود چیز دیگری هم وجود داشته باشد که درباره ی یکدیگر دوست بداریم.”

۲- سرزندگی

ویلیام گریو استاد روانشناسی در دانشگاه راتگر می گوید، مطالعه با صدای بلند بخش های بیشتری را در مغز درگیر می کند تا مطالعه ی آرام. بخش های معنا شناسی مغز در هر دوحالت فعالند اما خواندن با صدای بلند یا گوش دادن به صدای دیگران بخش های مربوط به شنوایی و گفتاری را هم درگیر می کند.

ازنظر گریو و دیگران این موضوع بسیار واضح است که این کار باعث می شود شما کتاب را بیشتر تقدیر کنید. “خواندن کتاب با صدای بلند شما را مجبور می کند که به صدای کلمات و چگونگی قرار گرفتن آنها در کنار هم توجه کنید. شما تنها به معنای کلمات توجه نمی کنید، آن حالتی که در مطالعه ی بی صدا در ابتدا اتفاق می افتد.”

شگفتی برانگیز است که اکثر ما کتاب های تخیلی را برای مطالعه با صدای بلند انتخاب می کنیم، و همچنین کتاب هایی متعلق به دورانی که تقریبا تمامی کتاب های به صورت شفاهی به اشتراک گذاشته می شدند.

گریو می گوید زمانی که شما آثار شکسپیر را با صدای بلند مطالعه می کنید، هم شما و هم مخاطبانتان کلماتش را آن طور که خودتان توقع دارید می شنوید. “این بخش مهمی از این اتفاق است.”

۳- آسایش

مادرم در ماه های آخر عمرش نمی توانست خودش کتاب هایش را مطالعه کند. اما از این که اعضای خانواده ساعت ها برایش کتاب بخوانند لذت می برد – و گاهی اوقات به نظر می رسید که در طول این کار درد هایش را هم فراموش می کند. این باعث شده بود که ما از با هم بودن هایمان به صورت متفاوتی لذت ببریم.

به علاوه این کار این رویا را برای او ایجاد می کرد که می تواند تختش را ترک کند و در دنیای دیگری باشد. یک روز زمانی که من رمانی را برای مادرم می خواندم و سعی می کردم مکالمات هر شخصیت را با لهجه ای متفاوت بیان کنم، مادرم خندید و رو به همسرم گفت: “عاشق گوش دادن به صدای او هستم وقتی برایم کتاب می خواند. او با دهانش می تواند به همه جای دنیا سفر کند.”

۴- یادگیری

البته که مطالعه با صدای آرام هم عالی است، و به روش های فراوانی زندگی خانواده ی من را غنی کرده است. اما مطالعه با صدای بلند می تواند جنبه های آموزشی هم داشته باشد.

اگر کودکان من کتاب هری پاتر را خودشان تنها می خواندند، کسی چه می داند چقدر زمان طول می کشید تا آنها متوجه شوند که کلماتی مانند “آموزشیار” و “روپوش” در انگلستان معنای متفاوتی دارند ؟ یا اینکه بتوانند کلماتی مانند “اداره ی خزانه داری” و “ناخوشی” را به درستی تلفظ کنند؟ و مهم تر از آن ممکن بود که آنها مکالماتی اندیشمندانه با والدینشان در مورد اینکه “چرا هری و دوستانش به جای اینکه خودشان به جنگ بروند از بزرگتر هایشان کمک نمی خواستند؟” نداشته باشند.

۵- با مزه گی

کودکان من از این حرفم خجالت می کشند، اما هیچ چیز لذت بخش تر از این نیست که فرزندانتان برای شما کتابی را با صدای بلند بخوانند درحالی که شما مشغول انجام کارهایتان هستید. تلویزیون چطور می تواند با این رقابت کند.

و حرف از تلویزیون شد … خانواده ی من دائما در حال تماشای تلویزیون بودند. ما حتی در حین خوردن شام هم تلویزیون تماشا می کردیم و به همین دلیل است که بعد از مدت ها من پیشنهاد دادم که زمانی را به مطالعه با صدای بلند اختصاص دهیم. خلاصه بگویم تماشای تلویزیون باعث می شود که به چیزهای دیگر توجه کنیم در حالی که مطالعه ی کتاب دقیقا برعکس این قضیه است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : داشتن شجاعت اخلاقی به این معناست که در مقابله با…