web
analytics
5 توصیه برای اینکه فرد مسئولیت پذیری باشید | کافه راز
مسئولیت پذیری

۵ توصیه برای اینکه فرد مسئولیت پذیری باشید

کافه راز : مسئولیت پذیر بودن از زمان تولد صورت نمی گیرد. بلکه با بالارفتن سن، رفتن به مدرسه و پیشرفت در زندگی به دست می آید. حس مسئولیت پذیری شما از ممکن است به اعضای خانواده، دوستان و برنامه های تلویزیونی که مشاهده می کنید مرتبط باشد. بااین حال شما چیزهای زیادی می بینید و می شونوید که ممکن است خوب یا بد باشند. 

به این دلیل است که حس مسئولیت پذیری شما فقط به خودتان بستگی دارد. شما خودتان رفتار، اعمال و سخنانتان را انتخاب می کنید.

پس مسئولیت پذیری یک مهارت است که آن را می آموزید. البته راه های زیادی برای این کار وجود دارد. شخصیت شما با اعمالتان شکل می گیرد.

مثلا این شما هستید که تصمیم می گیرید تنبل باشید یا صبح زود از خواب بیدار شوید یا اینکه میخواهید پولهایتان را ذخیره کنید یا بی ملاحظه آن ها راخرج کنید.درواقع موضوع این است که به خودتان ثابت کنید می توانید مسئولیت پذیر باشید.

درنهایت بازهم همه چیز به تصمیمات آگاهانه ی شما بستگی دارد. درنتیجه اینکه دیگران را مقصر اشتباهات خود بدانید منطقی نیست. همانطور که گفتیم راه هایی وجود دارد که می توان حس مسئولیت پذیری را افزایش دهید.

۱٫خود را توجیه نکنید.

اگر یا زمانی که اشتباهی می کنید آن را بپذیرید. به جای اینکه تقصیر را گردن کسی یا چیزی دیگر بیندازید، دلیل اصلی اسن که چرا در انجام آن را ناموفق بودید را بیان کنید. با توجیه کردن خود درواقع نشان می دهید که فردی بی مسئولیت هستید. علاوه براین باعث می شود به انسانی ترسو تبدیل شوید.

اگر نمی توانید کارهایی مانند حضور سروقت در یک جلسه یا چیزهای شبیه به این را به درستی انجام دهید، در وهله ی اول چنین قولی ندهید.

شما باید از این که چه کارهایی را می توانید و چه کارهایی را نمی توانید انجام دهید کاملا آگاه باشید تا مجبور به توجیه و بهانه تراشی برای خود نشوید. حتی بهتر است اگر در چنین موقعیتی قرار گرفتید، به جای اینکه دروغی بسازید، توضیح دهید که چرا نتوانستید آن کار را انجام دهید.

۲٫غرغر وشکایت نکنید.

افراد غرغرو معمولا کسانی هستند که بسیار حرف می زنند و هیچکاری انجام نمی دهند. آنها می توانند خیلی خوب صحبت کنند، اما زمانی که پای عمل به میان باشد هیچ کاری ازشان بر نمی آید. شما می توانید غرغر کردن را کنار بگذارید و مسئولیت کارهایتان را بر عهده بگیرید.

اگر روشی یک کارخاص انجام می شود را نمی پسندید،آن را خوتان انجام دهید یا با فردی که در انجام آن کار ناموفق بوده است صحبت کنید. زمانی که غرغر و شکایت می کنید، فقط کلماتی بهوده و اعصاب خورد کن از دهانتان خارج می شود.

همچنین اگر همیشه غرغر کنید دنیای اطراف خود را با انرژی منفیتان پر می کنید. گویی که شما نمی توانید حرفهای خوب بزنید. غرغر و شکایت شما را به انسانی بدبخت تبدیل می کند، در نتیجه تمام کردن شکایت ها باعث می شود در موقعیت ذهنی بهتری قرار بگیرید و به خوشبختی طولانی مدت برسید.

۳٫یادبگیرید مدیریت مالی داشته باشید.

به عنوان یک بزرگسال یکی از بزرگترین مسئولیتهای شما مراقبت کردن از پولهایتان است. شما شغل پیدا میکنید، حقوق می گیرید و باید سعی کنید ماه به ماه با این پول زندگی کنید.
شاید سعی کنید مقداری از آن پول را کنار بگذارید،برای روز مبادا، ذخیره کردن همیشه فکر خوبیست. متاسفانه هر کسی نمی داند یا نیاموخته است که چگونه مدیریت مالی داشته باشد.

معمولا مردم بخش اعظمی از حقوق خود را پیش از رسیدن به آخر ماه خرج می کنند. حتی گاهی نسبت به پرداخت قبضهایشان بی توجهی می کنند، زیرا پول خود را برای چیزهای پرزرق و برق دیگری خرج می کنند. اینها مثال هایی از کارهایی است که یک انسان بی مسولیت انجام میدهد.

اگرمیخواهید شمارا جدی بگیرند یا یک زندگی عادی داشته باشید، باید بدانید چگونه پول هایتان را مصرف کنید. زمانی که حقوقتان را دریافت می کنید باید تمامی قبض هایتان را پرداخت کنید. بعد موادغذایی را خریداری کنید و سپس برای بقیه پولتان تصمیم گیری کنید. همچنین باید مقداری پول در حساب پس اندازتان داشته باشید، شاید بتوانید بخشی از آن را در کاری سرمایه گذاری کنید. هر دوی این ها بهتر از این استکه پولهایتان را بی ملاحظه خرج کنیدکه درنهایت باعث بدهی یا مشکلات دیگر شود.

۴٫وقت خود را تلف نکنید.

افراد موفق انسانهای سخت کوشی هستند. برای کسب موفقیت در تمامی جنبه های زندگی باید تلاش کنید. درنتیجه باید مسئولیت پذیر باشید. درغیر این صورت نمی توانید به خواسته هایتان برسید. اولین قدم این است که وقت خودرا تلف نکنید. زمان گرانبهای خود را هدر ندهید.

ساعتهایی را که صرف گشتن در اینترنت، بالا و پایین شدن در رسانه های اجتماعی و یا گشت گذار بدون انجام کاری می کنید، می توانند برای انجام کارهای بهتری استفاده شوند. مثلا می توانید کتابی مطالعه کنید، پیاده روی کنید و یا تمرینات ورزشی انجام دهید. علاوه براین ها، می توانید پروژه ای را که مدت هاست کنار گذاشته اید به پایان برسانید. هرچیزی به جز تلف کردن وقتتان عالی است.
به تعویق انداختن کارها به هیج جا منتهی نمی شود. اگر وقت اضافی دارید از آن به صورت هوشمندانه و خلاقانه استفاده کنید.

۵٫ثابت قدم باشید و به برنامه ی خودعمل کنید.

داشتن یک برنامه ی روزانه خیلی خوب است. برنامه ی روزانه یعنی نظم و این به این معناست که شما در مسیر درست قرار دارید. اگر شاغل هستید، سعی کنید هرروز صبح در یک ساعت خاص از خواب بیدار شوید. حتی در روزهای تعطیل هم به جای اینکه تا ظهر در تخت بمانید، صبح زود بیدار شوید. این باعث می شود که ثابت قدم باشید.

علاوه بر این وقتی که صبح زود بیدار شوید زمان بیشتری برای انجام کارهایتان در روز خواهید داشت. حتی می توانید استراحت کنید و از روز تعطیلتان لذت ببرید.
اگر دانش آموزهستید باید با یک برنامه ی منظم درس بخوانید و اگر خارج از کشور زندگی می کنید فراموش نکنید که هر هفته با دوستان و خانواده تان تماس بگیرید.

علاوه بر این می توانید برای کار وزندگی شخصیتان برنامه ریزی کنید. اگر برخی چیزها در طول هفته تکرار می شوند آنها را به همان صورت انجام دهید. عقب افتادن از برنامه ، باعث به هم خوردن تعادل و ازبین بردن برنامه ی روزانه ی شما می شود.

مسئولیت پذیر بودن به این معناست که کنترل هرآنچه انجام می دهید در دستان شماست. تقصیر را گردن دیگراننمی اندازید و خانواده و دوستانتان را نیز فراموش نمی کنید.

همچنین نباید اجازه دهید که تنبلی روند انجام کارهایتان را تحت تاثیر قرار دهد. اگر کاری بر عهده ی شماست، پس می توانید آن را به پایان برسانید. این کاری است کهافراد مسئولیت پذیر انجام می دهند. مهمتر از این، آنها هر مسئولیتی که بر عهده شان گذاشته شود، در مورد کار یا زندگی، را می پذیرند.

کافه راز : آنهاکاری را نیمه تمام رها نمی کنند. افراد مسئولیت پذیر با اقتدار میاستند در حالی که هر دو پایشان محکم برزمین قرار دارد .

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
[quote]کافه راز : می دانید که شکست بخش مهم و تقریبا همیشه لازم در مسیر موفقیت…