web
analytics
اصول پول
اصول مالی

۵ اصل درمورد پول که باید بدانید

چیزهایی که باید برای به دست آوردن استقلال مالی بیاموزید – با نام مستعار برنامه ی خلاص از بدهی ها

باوجود اینکه امورمالی نباید الویت اصلی در زندگی شما باشند، اما من می گویم که پول نقش مهمی در زندگی ما دارد و باید آن را همانطور که هست ببینیم: “یک ابزار”

همانطور که دوست عزیزم زیگ زیگلر می گوید: “پول همه چیز نیست، اما رتبه ای برابر با اکسیژن دارد.”

پول یک ابزار است که، با توجه به نحوه ی استفاده ی ما از آن، می تواند باعث ایجاد لذت و یا ویرانی در زندگی شود. ما باید هم از امکاناتی که ایجاد می کند مطلع باشیم و هم از دام هایی که ایجاد میکند.

بعضی از جالب ترین اتفاقات به این دلیل رخ داده اند که منابع مالی از آنها حمایت کرده اند – کسب و کارهایی ایجاد شده اند، مدارسی ساخته شده اند و خیریه های بشردوستانه ای برقرار شده اند. از سوی دیگر دوستی ها از بین رفته اند و  زندگی ها خراب شده اند – همه به خاطر پول.

بنابراین امروز، من میخواهم بر اجرای چند اصل مالی تمرکز کنم اما همچنین می خواهم چندین فلسفه ی اساسی را آموزش دهم که تعیین می کنند انسان های خوب چه کارهایی می توانند انجام دهند و چه دستاورهای شگرفی به دست می آید اگر که پول را همانطور که هست ببینیم: ابزاری برای بهبود زندگی خود و دیگران.

جان وزلی می گوید: “تاجایی که می توانید پول به دست آورید، تاجایی که می توانید پس انداز کنید و تا جایی که می توانید ببخشید.” فردی که قدرت و توانایی پول را در مسیر درست استفاده کند به احتمال بیشتری می تواند با دنبال کردن اصول کسب پول، پس انداز و بخشیدن آن زندگی اش را متعادل سازد.

اما باید این را هم بدانیم که پول یک جنبه ی اغوا کننده دارد که به شما می گوید با پول می توان تمام مشکلات را حل کرد، اما این طور نیست. داشتن پول بسیار عالی است،اما تا زمانی که در زندگی تعادل و دیدگاهی مناسب داشته باشید.

این بسیار مهم است که ما صاحب پولمان باشیم نه آن حالت برعکس. تنها راه برای اطمینان از اینکه پول صاحب ما نشده است رسیدگی به مسئله ی بدهی است.

مردمان آمریکا، در بین کشورهای دیگر جهان، بیشترین میزان بدهی را دارند. ما این ضرب و المثل را به یاد داریم : “کسی که قرض می گیرد نوکر قرض دهنده است.” زمانی که پولی قرض بگیریم، به فرد دیگری بدهکار و مدیون هستیم و به همین دلیل آنها تا حدودی بر ما کنترل دارند. ما در واقع نوکر آنها هستیم. این اصلا روشی برای داشتن استقلال مالی نیست.

خیلی جالب است، من متوجه شده ام که زمانی که موضوع قرض و بدهی باشد حتی باهوش ترین انسان ها هم متوجه موضوع نمی شوند. پس برای اندکی کمک، اینها ۵ موردی هستند که برای رسیدن به استقلال مالی باید بلد باشید.

۱- طرزفکر صحیحی به وجود آورید.

زمانی که موضوع قرض کردن باشد، بهترین طرز فکر مخالفت شدید است. باید به بدهی به عنوان بدترین دشمن زندگی مالیمان نگاه کنیم. اگر بگوییم” خب یک مقدار از اینجا قرض کنیم و یک مقدارهم از آنجا ” خیلی زود خواهیم دید که به همه بدهکار هستیم.

به همین روش پول با پس انداز و سرمایه گذاری مسلما بیشتر می شود اما با گذشت ماه ها قرض ها بیشتر می شوند و بیشتر شما را در منجلاب فرو می برند.

طرزفکر صحیح این است که باید از بدهی ها خلاص شویم و دور بمانیم. آیا طرزتفکر شما هم همین است؟ به طور کل ما محصول محیطی هستیم که در آن بزرگ شده ایم و یا با آن در ارتباطیم. آیا اخیرا به طرزتفکرتان درمورد بدهی فکر کرده اید؟

۲- درک بیشتری داشته باشید.

برخی افراد حتی نمی دانند که واقعا چقدر بدهی دارند. برخی افراد نمی دانند که آیا ارزش خالص مثبتی دارند یا منفی. شما نمی توانید برای آینده تان برنامه ریزی کنید اگر ندانید که حالا کجا قرار گرفته اید. اینطور به این مسئله فکر کنید.

مثلا شما می خواهید به خانه ی دوستتان بروید و برای رفتن به آنجا احتیاج به آدرس دارید. وقتی با او تماس می گیرید که آدرس را بپرسید، او از شما می پرسد که از کجا می آیید؟ مسلما ما اسم شهر یا آدرس خودمان را به او می گوییم و او براساس جایی که هستیم به ما آدرس می دهد. اما تصور کنید اگر به او بگویم که من نمی دانم کجا هستم، او نمی تواند آدرس بدهد زیرا نمی داند که آیا باید بگوید به شمال برویم یا جنوب یا شرق یا غرب.

همین حالت برای دانستن موقعیت مالی تان هم صدق می کند. اگر هدف شما این باشد که ۱ میلیون دلار پس انداز کنید، برنامه های متفاوتی باید داشته باشید زمانی که ۷۵۰ هزار دلار پس انداز دارید با زمانی که ۱۰۰ هزار دلار بدهی دارید.

بدانید که از لحاظ مالی کجا قرار دارید. در این مورد مثل قدیمی “دانش قدرت است” صحیح است. زمانی که بدانید از لحاظ مالی کجا قرار گرفته اید قدرت دارید زیرا تنها آن زمان است که می توانید برای آینده ی مالی خود برنامه ریزی کنید.

۳- کمک بگیرید.

زمانی که بیمار هستید به دکتر می روید، اگر بخواهید ورزشی را بیاموزید مربی استخدام می کنید. زمانی که بدهی دارید، باید از کسی کمک بگیرید. با توجه به میزان بدهی که دارید باید به دنبال میزان کمک های متفاوتی باشید.

اگر۲ تا ۵ هزار دلار از کارت های اعتباریتان بدهی دارید، می توانید از دوستتان بخواهد که مسئول خرج های ماهیانه شما باشد. اما اگر بدهیتان بسیار بیشتر باشد، مثلا ۵۰ هزار دلاربدهی در کارت اعتباری داشته باشید، باید از یک مشاور مالی کمک بگیرید که بتواند به شما و طلبکارانتان کمک کند. اجازه ندهید که غرورتان مانع شما شود.

هرکسی در زمان خاصی احتیاج به کمک دارد، و انسان های باهوش زمانی که احتیاج داشته باشند کمک می گیرند. اگر بدهی دارید و برای مدیریت آن احتیاج به کمک دارید، کمک بگیرید. آینده ی شما به این بستگی دارد.

۴- کنترل را در دست داشته باشید.

یک دقیقه به مفهوم قرض فکر کنید، مخصوصا این حالت خاص زیر بار قرض رفتن برای خرید چیزی که می خواهید اما پول کافی برای خریدش را ندارید. در این حالت ممکن این جمله را باخود بگویید: “من پول کافی برای خرید این چیز را ندارم اما به قدری به آن احتیاج دارم که بدون آن نمی توانم زندگی کنم. و حتی حاضر هستم ۱۰ تا ۲۰ درصد پول بیشتری برای خرید آن پرداخت کنم.”

خلاصه ی موضوع بحث کنترل کردن است. آیا می توانید نیاز های خود را تحت کنترل داشته باشید؟ یا حتی مهمتر از آن، آیا نیاز های تان را کنترل می کنید؟ آیا زندگیتان را کنترل می کنید؟ آیا مسئولیت کارهایتان را به عهده می گیرید و تصمیم خواهید گرفت که دیگر خرید نسیه انجام ندهید و خودتان را بیشتر از این در بدهی قرار ندهید و آینده مالیتان را به خطر نیندازید؟

۵- یک برنامه تنظیم کنید.

برای رهایی از بدهی ها به یک برنامه احتیاج دارید. این برنامه باید موثر، قابل اجرا، ساده و مختص زندگی شخصی خودتان باشد. یک سری اصول هستند که می توانید آنها را دنبال کنید اما هرکسی درآمد متفاوت، میزان بدهی متفاوت و شرایط متفاوتی در زندگی دارد.

یک زوج ۵۰ ساله که ۱۲۵ هزار دلار درآمد دارند و ۵۰ هزار دلار بدهی، به برنامه ی متفاوتتری احتیاج دارند نسبت به یک پسر ۲۵ ساله ی مجرد با ۳۰ هزار دلار درآمد و ۱۰ هزار دلار بدهی.

موضوع مهم داشتن یک برنامه است. زمانی که برنامه ای موثر داشتید، تا جایی که می توانید با نظم و ترتیب آن را انجام دهید.

برنامه ی شما باید شامل راهکارهای دقیقی برای درآمد، خرج کردن، پس انداز کردن، سرمایه گذاری و غیره باشد. من دقیقا آن روز را به خاطر دارم که به مربی ام آقای شواف گفتم: “اگر پول بیشتری داشتم، برنامه ی بهتری تنظیم می کردم.” او در جواب گفت: “نه به نظر من اگر برنامه ی بهتری داشتی، پول بیشتری به دست می آوردی. فراموش نکن که میزان مهم نیست بلکه موضوع مهم برنامه است.” همان طور که این مثل قدیمی می گوید “اگر در برنامه ریزی شکست بخورید، برای شکست برنامه ریزی کرده اید.”

اینها چند اصل اضافی برای برنامه ی خلاصی از بدهی هستند:

تمام خرج هایتان را یادداشت کنید. از یک دفترچه، یک دفتر یا هرچیزی که برای شما مناسب است استفاده کنید، اما حتما تمامی تراکنش هایی که انجام می دهید را یادداشت کنید.

این بسیار مهم است و باعث ایجاد آگاهی می شود و شما را مجبور می کند که در هر تصمیمتان بازنگری کنید و به مسئولیت پذیری شما در قبال خرج هایی که انجام می دهید کمک می کند.

تعیین کنید که چه میزان پول اضافی می توانید به صورت ماهیانه به بدهی هایتان اضافه کنید و آن را برای پرداخت بدهی های با سود بالاتر احتصاص دهید.

آینده ی مالی شما می تواند عالی باشد، می تواند همان چیزی باشد که شما می خواهید. برخی از میراثی که از خود به جای می گذارید می تواند استقلال مالی باشد. اما این نیازمند جستجوی عمیق در روح و تصمیم گیری های سخت برای تشخیص این است که واقعا از زندگی چه می خواهید.

یکی از مشکلاتی که با آن برخورد خواهید داشت بدهی است. اگر هیچ بدهی ندارید عالی است. اما اگر دارید زندگی به پایان نرسیده است. هنوز هم می توانید هرچه می خواهید داشته باشید، اما درصورتی که سعی کنید الویت هایتان را تغییر دهید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : رسیدن به اهداف بزرگ اتفاقی نیست. انسان های موفق متفاوت…