web
analytics
4 کلمه
رابطه خوب

۴ کلمه که باعث تخریب رابطه می شود

کافه راز : زمانی که احساسات به حد بالایی می رسند، حتی موفق ترین زوج ها هم ممکن است در رابطه با شکست مواجه شوند. درزمان بحث و جدل ممکن است بدون فکر کردن حرفها گفته شوند. عصبانیت، و خشم بهترین ابزارها برای نابودکردن خود ماست. گفته ی معروفی است مبنی بر اینکه:”وقتی سطح احساسات بالا می رود… سطح هوش پایین می آید.”

وقتی شریک زندگیتان حرفی می زند که از نظر شما عادلانه نیست، می توانید به آسانی واکنش نشان دهید و حرفهایی بزنید که از گفتنشان پشیمان شوید. درک موقعیت این رفتار واکنشی باعث می شود که بتوانید آن رفتار را کنترل کنید و واکنش بهتری از خود نشان دهید.

کلمات بسیار قوی هستند – قوی تر از آنکه اکثر مردم فکر می کنند. آنها شخصیت واقعی ما را نشان می دهند و انتخاب دقیق آنها بسیار مهم است.

وقتی یک نفر بی فکر حرفی می زند، فرد شنونده احساس می کند که به او بی احترامی شده و ناعادلانه قضاوت شده ، در نتیجه واکنش دفاعی نشان می دهد. آن فرد احساس میکند که باید بر حرف خود بایستد و با نظر مخالف مقابله کند و این حالات منجر به دعوا و بحث می شود.

استفاده نکردن از بعضی کلمات یا استفاده از کلمات جایگزین به میزان زیادی از پاسخ های دفاعی و بحث ها جلوگیری می کند. در مجادله و بحث های آتی یتان به این چند مورد دقت کنید – متعجب می شوید زمانی که بدانید چقدر هردو شما از این کلمات استفاده می کنید:

۱- باید

زمانی که شما از واژه های “باید” و “نباید” استفاده می کنید به فرد مقابل این حس را منتقل می کنید که شما برتر از او هستید یا بیشتر از او می دانید. این رفتار باعث می شود تعادل یک رابطه ی برابر بهم بخورد و رابطه به یک رابطه میان فردی حکمران و یک فرد متیع تبدیل شود.

درعوض بگویید:”خیلی خوب می شد اگر ….

۲- تو

لحظه ای که شروع به صحبت درمورد احساستان صحبت کنید و جمله را با “تو” شروع کنید باید بدانید که در دردسر افتاده اید. ممکن است شما بگویید “تو اصلا به من گوش نمی دهی” تا نشان دهید که به شما توجه نمی شود، اما طرف مقابلتان این را می شنود:”همه چیز تقصیر توست.

واژه ی “تو” با یک انگشت اتهام فرضی همراه است. این کلمه متهم کننده است و اگر فرد شنونده انسانی آسیب پذیر و احساسی باشد، هرچیزی که بعد از این جمله بگوید به صورت یک اتهام تعبیر می شود.

درعوض بگویید: “من اینطور حس می کنم که ….” یا “وقتی اینطور می شود من احساس می کنم که ..

۳- حتما

مانند کلمه ی “باید“، “حتما” هم گوینده را فردی خبره و دانا تر نشان می دهد. این کلمه به شنونده می گوید که من بیشتر می فهمم و باید کاری را انجام دهید که من می گویم. در برخی مواقع فرد شنونده گمان می کند که شما با گفتن این حرف به نظر، عقاید و توانایی تصمیم گیری او بی احترامی کرده اید.

درعوض بگویید:”خیلی خوب می شود اگر …” یا “واقعا کمک بزرگی به من می شد اگر تو …

۴- انتظار داشتن

کافه راز : یک نفر می گفت :”آرامش زمانی به وجود می آید که انتظارات از بین بروند.” هرانسانی یک “طرح کلی” در ذهن دارد، یک ایده یا الگویی درمورد این که هرچیزی چگونه باید پیش برود یا هر انسانی چگونه باید رفتار کند. با این واقعیت کنار بیایید که افراد دیگر از قوانین شما پیروی نمی کنند و حتی ممکن است آنها هم از شما توقعات مشابه داشته باشند.

وقتی که از عبارت “من انتظار داشتم که تو …” استفاده می کنید، این حرف متهم کننده است. این جمله تا حدودی به این معناست که آن فرد مورد قبول واقع نشده است و این دقیقا همان حسی است که به مخاطب دست می دهد. او احساس می کند که قضاوت شده و مورد قبول نبوده است، این باعث می شود که او واکنش منفی از خود نشان دهد.

پس کلمات را بادقت انتخاب کنید و به زوج خود یک حالت تدافعی را القا نکنید. درباره ی خودتان صحبت کنید و اینکه چه احساسی دارید، نه درمورد طرف مقابل و کارهایی که باید یا نباید انجام می داده.

اگر می توانید پیش از صحبت کردن با هم اندکی زمان بگذارید تا آرام شوید، اینگونه برای شنیدن و پاسخ دادن آماده خواهید شد_ قبل از آنکه صحبت کنید خوب فکر کنید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
[quote]کافه راز : دو داستان زیر را تصور کنید. اولی درمورد فردی به نام جسی است،…