web
analytics
روشهای برقراری ارتباط خوب
ارتباط خوب

۴ آجر سازنده ی یک ارتباط خوب

ترجمه شده توسط کافه راز : با کسب مهارت در هنر برقراری ارتباط، تمامی سطوح اجرایی در زندگیتان را افزایش می دهید. برقراری ارتباطات موثر یکی از مهمترین عوامل در یادگیری موفقیت است.

من معمولا این حرف را می زنم که اگر فقط ارتباط برقرار کنید پیشرفت خواهید کرد. اما اگر بامهارت ارتباط برقرار کنید، معجزه را خواهید دید – معجزه در روابط خانوادگیتان، معجزه در روابط کاریتان و معجزه در روابط دوستانه تان. از هرموقعیتی استفاده کنید تا مهارت های برقراری ارتباط خود را بهبود دهید، تا در موقعیت های خاص استعداد، سبک، وضوح، شفافیت و احساسات لازم برای تاثیر گذاری بر دیگران را داشته باشید.

عجب موقعیت منحصر به فردی برای اینکه انسانهای دیگر را با چیزهای کوچک تحت تاثیرقرار دهیم – کلمه ها.

اکنون قبل از رسیدن به اصول و مبانی ارتباط موثر قبل از آن یک سری کارهای مهم باید انجام شود.همانطور که می بینید آماده سازی یکی از کلیدهای برقراری ارتباط است. شما باید تلاشی مداوم داشته باشید تا اطلاعات ارزشمند از تجربیات زندگیتان را درذهن و قلب و روح خود نگه دارید. شما نمی توانید درمورد چیزهایی که نمی دانید صحبت کنید. نمی توانید چیزی که وجود ندارد را توضیح دهید.

پس یکی از مهم ترین روش های داشتن یک ارتباط خوب این است که یک روش ثابت برای جمع آوری اطلاعات، دانش و تجربیات داشته باشید، و بتوانید آنها را به خاطر بسپارید در مواقع لزوم از آنها استفاده کنید. و داشتن آمادگی یک موضوع مهم است.

حالا برای داشتن یک رابطه ی خوب چهار کلمه ی مهم برای شما دارم، که از این قرارند:

۱-علاقه

کنجکاوی و علاقه تان را در مورد زندگی و مردم بیشتر کنید. این دو موضوعات بزرگی هستند: زندگی و مردم. می توانید سوالاتی درمورد زندگی و رمز و رازهای آن بپرسید. و درمورد مردم و رفتارهایشان. مردم همیشه از من می پرسند “آقای ران زمانی که به روسیه می رود آیا مردم در آنجا هم شبیه به مردم آمریکا هستند؟” و جواب همیشه “بله” است.

هرکجا که من می روم، آفریقای جنوبی تا ایرلند شمالی انسان ها شبیه به هم هستند. چیزهایی که می خواهند هم مشابه است. آنها هم می خواهند که سرکار بروند. آنها هم دوست دارند کاری انجام دهند.

آنها هم دوست دارند راهی برای داشتن درآمد داشته باشند. آنها دوست دارند که زندگی عالی داشته باشند. آنها دوست دارند که ارزش های عالی برای خانواده و برنامه ای برای آینده داشته باشند. آنها دوست دارند که به جامعه و کشورشان کمک کنند. آنها دوست دارند والدین خوب باشند. دوست دارند که ازخود ارثیه ای به جا بگذارند.

فرقی نمی کند به سیبری بروید یا استرالیا این لیست همه جا یکسان است. هیچ فرقی نمی کند. همه ی ما آرزوهایی مشابه داریم.

البته در بعضی کشورها موقعیت های بهتری وجود دارند تا کشورهایی که فقط برای حیات می جنگند و موفقت ارزش چندانی ندارد.

باید علاقه تان را بیشتر کنید و احساسات خود را هنگام دیدار از مناطق مختلف یادداشت کنید. من به استرالیا رفته ام و آنجا زمانی که باران می بارد می گویند “Bring your brelly” این کلمه به معنای چتر است. آنها تعداد زیادی از این کلمات منحصر به فرد دارند. پس زمانی که به استرالیا یا هر کشور دیگری می روید، این کلمات را یاد بگیرید زیرا این کار بسیار جالب است. این باعث جالبتر شدن مکالمه می شود و اگر شما هم دانش اندکی در این مورد داشته باشید جذابتر می شود.

موضوع کلیدی این است که علاقه اتان به زندگی و مردم و مناطق و کشور و ملت ها و رسومات، و اصطلاحات بیشتر کنید. فقط کافی است عطر و طعم و سبک و زبان و خصیصه های ذاتی هر جایی که می روید را یاد بگیرید.

همه ی اینها را به عنوان آماده سازی یاد بگیرید و در این صورت مکالمات شما برای افراد دیگر جالب تر است. و در حین مکالمه می توانید از جاهایی که رفته اید، چیزهایی که دیده و شنیده اید هم صحبت کنید.

۲- جذابیت

خود را از حالت علاقه مند به حالت مجذوب تغییردهید. انسان های علاقه مند دوست دارند که بدانند آیا این کار عملی است؟ اما انسان های مجذوب می خواهند بدانند که این کار چطور انجام خواهد شد؟ زیر این سطح چه قرار دارد؟ می دانم که این روش کارآمد است اما چگونه؟

کودکان این توانایی فوق العاده را دارند که سوال های این چنینی بپرسند. آنها می توانند در یک ساعت صدها سوال بپرسند. این عالی است و به این دلیل است که آنها می خواهند که بدانند. ذهن آنها دائما در حال پرسش است. سوالاتی درمورد این که چه اتفاقی افتاده است؟ این چطور کار می کند؟ این اتفاق چطور می افتد؟ چرا این اتفاق به این صورت است؟ و پرسش های از این قبیل.

این کار برای آمادگی در ذخیره ی اطلاعات و تجربیات بیشتر در بانک حافظه ایتان بسیار ارزشمند است. و تمامی آنها با رنگ و بویی از احساسات شخصی شما هستند ، درنتیجه در هنگام صحبت کردن چیزهای با ارزشی برای گفتن خواهید داشت.

اجازه دهید که زندگی شما را مجذوب کند. اجازه دهید شما را علاقه مند کند. به جای عصبانیت مجذوب باشید. این یک نوع فوت و فن است که من درآن استاد شده ام. من در یکی از بزرگ راه های نیویورک هستم و هواپیما تا ۳۵ دقیقه ی دیگر پرواز می کند. ترافیک یک سانت هم حرکت نمی کند. و من اصلا مجذوب نشده ام. من این را به شما می گویم این همیشه کارآمد نیست. هیچ چیز همیشه کارآمد نیست.

اما هرزمانی که توانستید این کار را عملی کنید، سعی کنید به جای عصبانیت مجذوب شوید. درمورد نحوه ی عملکرد زندگی کنجکاو باشید. اینگونه می توانید تجربیات زندگی بیشتری جمع آوری کنید و برای برقراری ارتباط خوب آماده شوید.

۳- حساسیت

کلمه ی بعد و البته ی کلمه ی مهم برای آمادگی پیش از برقراری ارتباط. سعی کنید خود را در جایگاه افراد دیگر قرار دهید. سعی کنید احساسات آنها را درک کنید. سعی کنید مانند آنها احساس ناراحتی کنید. احساس همدردی و دلسوزی داشته باشید.

حساس بودن به این معناست که سعی کنید که بفهمید یک فرد در آن لحظه چه احساسی دارد. ممکن است دلیل عصبانت آنها مشخص نباشد. ممکن است چند روز پیش از اداره ی مالیات به در خانه ی آنها رفته باشند و همین دلیل ناراحتی شان باشد. شما نمی توانید فقط به آنچه که می بینید اکتفا کنید، زیرا ممکن است دلایل دیگر پشت دلایل اولیه وجود داشته باشند. درنتیجه باید یاد بگیرید اندکی دلسوزتر و با درک بیشتر باشید. این موضوع بسیار مهم است.

ممکن است گاهی همدردی و دلسوزی دشوار باشد، مگر اینکه خودتان مانند آن فرد باشید. اما کاری که باید انجام دهید این است: شما باید سعی کنید. مردم متوجه می شوند که سعی می کنید.

من به مکزیک رفتم و سعی کردم که اسپانیایی صحبت کنم. زمانی که سعی کنید بفهمید و صحبت کنید می توانید راهی طولانی برای برقراری ارتباط را طی کنید. و مسیری را برای ایجاد یک ارتباط خوب آغاز کنید.

۴- دانش

خب تاکنون علاقه مندی، جذابیت و حساسیت را داشته ایم، کلمه بعدی دانش است. شما نیاز دارید که بدانید. مخزن ذهنی و  روحی و احساسی خود را به اندازه ای پر کنید که مانند مخزنی بی انتها باشد که هرگز خشک نمی شود. این به شما کمک می کند که آماده شوید.

تحقیقات خود را انجام دهید. داستان ها را جمع آوری کنید. سعی کنید جریانی از دانش در تجربیات، ذهن و قلبتان وجود داشته باشد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : از این کارها دوری کنید، وگرنه ممکن است باعث تضعیف…