web
analytics
3 روش ساده (و تائید شده از لحاظ علمی) برای دستیابی به نابغه ی خلاق درونی خودتان | کافه راز
راه افزایش خلاقیت

۳ روش ساده (و تائید شده از لحاظ علمی) برای دستیابی به نابغه ی خلاق درونی خودتان

ترجمه شده توسط کافه راز :  همه ی ما استعداد خلاق بودن را داریم.

خلاقیت همیشه یک نعمت فرار به نظر می رسد – استعدادی که به برخی افراد داده شده است و برخی دیگر از آن بی نسیب مانده اند. اما این تفکر اصلا درست نیست، زیرا تعداد بسیار زیادی از تحقیقات علمی روش هایی را نشان داده اند که با استفاده از آنها می توانیم به نابغه ی خلاق درونی خود دست پیدا کنیم.

من فهرستی از ۵۰ روش تحقیقاتی برای افزایش خلاقیت تهیه کرده ام. اینها ۳ مورد ی هستند که احتمالا هرگز در مورد آنها چیزی نشنیده اید:

۱- به مارک اپل پشت گوشی آیفون خیره شوید.

دستیابی به نابغه ی خلاق درونیتان می تواند به سادگی زل زدن به مارک اپل پشت گوشی آیفون باشد. محققان دانشگاه دوک گروهی از افراد را به آزمایشگاه خود برده و لگوی مارک های اپل و IBM در برابر آنها قرار دادند. سپس از شرکت کنندگان خواستند که به تمامی روشهای ممکن برای استفاده از یک آجر فکر کنند.

آن دسته افرادی که لگوی اپل در معرض دیدشان قرار داشته عملکرد بهتری  نسبت به افرادی که در برابر لگوی IMB قرار گرفته بودند داشتند و توانستند ایده های غیرمعمول و خلاقانه ای ارائه دادند.

زیرا اکثریت مردم شرکت اپل را با نوآوری مرتبط می دانند، محققان توضیح داده اند که تنها نگاه کردن به لگوی اپل چنین افکاری را در ذهن تحریک می کند. این سپس منجر به افزایش خلاقیت در افکار و رفتار فرد می شود.

۲- یک مانع بزرگ در مسیر خود قرار دهید.

اجازه دهید هر زمان که لازم است ذهنتان سرگردان شود، با یک ذهن خالی کاری را شروع کنید یا فارغ از قوانین باشید، تمامی اینها به عنوان کارهایی برای افزایش خلاقیت شناخته شده اند. این درحالی است که تحقیقات روانشناسی اخیر دقیقا خلاف این موضوع را ثابت کرده اند.

در یک تحقیق از تعدادی بزرگسالان خواستند که سازه ای با استفاده از لگوهای اسباب بازی بسازند. به یکی از گروه ها گفته شد که می توانند هرچیزی که می خواهند بسازند. برای گروه دیگر چندین محدودیت در نظر گرفته شده بود، مثلا تنها اجازه ی استفاده از یک نوع از لگو ها را داشتند. سازه های ساخته شده توسط گروه “محدود شده” به وضوح خلاقانه تر از گروه آزاد بودند.

قراردادن محدودیت ها و موانع در مسیر ما را مجبور می کند که به دنبال روش های خلاقانه ای برای انجام دادن کارها یا حل مسائل باشیم. پس هرزمان که با مشکلی روبه رو شدید، تعمدا چندین محدودیت در مسیر خود قرار دهید تا ببینید که چطور خلاقیتتان شکوفا می شود.

۳- خودتان را در یک قرار عاشقانه تصور کنید.

هنگامی که زمان جفت گیری می رسد، جفت نر در نوعی از مرغان بومی استرالیایی شروع به ساخت لانه های زیبا و رنگارنگ می کنند. آنها از خزه، چوب، برگ، علف و گل ها استفاده می کنند و گاهی با استفاده از برخی میوه ها لانه اشان را رنگ آمیزی می کنند. در زمان جفت گیری، مرغان ماده آن جفت نری را انتخاب می کنند که لانه ای زیباتر و خلاقانه تر ساخته باشد.

گروهی از محققان دانشگاه آریزونا رابطه ی مشابه ای میان خلاقیت و انتخاب جفت در انسان ها فرض کردند. در مجموعه ای از آزمایش ها، از دو گروه از شرکت کنندگان در آزمایش خواسته شده بود که تعدادی کارهای خلاقانه را انجام دهند. هر دو گروه راهنمایی های مشابه ای برای انجام کارها دریافت کردند، اما از گروه دوم خواسته شده بود که خود را در یک قرار عاشقانه تصور کنند.

آن گروهی که خود را در یک قرار عاشقانه تصور کردند عملکرد بسیار بهتر و خلاقانه تری در زمینه ی کارهای خلاقانه داشتند.

چرا چنین اتفاقی می افتد؟

محققان معتقدند انسان ها به روشی رشد و نمو یافته اند که نیاز دارند برای جلب توجه افراد یا جنس مخالف، خلاقیت خود را به نمایش بگذارند.

در طول تاریخ، خلاقیت به عنوان نشانه ای برای سازگاری و مهارت های حل مسائل در افراد شناخته شده است، که درعوض نشان دهنده ی توانایی فرد در کنارآمدن با مشکلات و چالش های زندگی است – این ویژگی برای شریک زندگی بسیار ارزشمند است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : از خودتان بپرسید دومین چیز موثر و قوی برای پیشرفت…