web
analytics
28 روشی که نوشتن خاطرات روزانه می تواند زندگی شما را تغییر دهد | کافه راز
نوشتن خاطرات

۲۸ روشی که نوشتن خاطرات روزانه می تواند زندگی شما را تغییر دهد

ترجمه شده توسط کافه راز : ” زندگی هر انسانی یک دفتر خاطرات است که در آن فرد می خواهد داستانی نوشته شود، اما چیز دیگری را می نویسد؛ و لحظه ی غم انگیز زمانی است که او نوشته هایش را با آنچه که به خود قول داده بود بسازد مقایسه می کند.” – جی.ام. باری

شما می دانید که دقیقا در زندگی چه می خواهید. اما نمی توانید به آنها برسید. شما همه ی این تصمیمات را درنظر دارید:

من می خواهم سالم تر باشم.
من می خواهم یک کتاب بنویسم.
من می خواهم زمان بیشتری را با نزدیکانم بگذرانم.
من می خواهم آن کسب و کار را شروع کنم.
من می خواهم یک زبان دیگر بیاموزم.
من می خواهم شادتر و صبورتر باشم.
من می خواهم از دست قرض ها و بدهی ها رها شوم.
من می خواهم دوست بهتری باشم.
من می خواهم منظم تر باشم.
من می خواهم عادت های بد را کنار بگذارم.

اما مشکل اینجاست که پایبند ماندن به این اهداف کار بسیار دشواری است. و روز به روز هم دشوارتر می شود. و یک روز، اینکه تمام این اهداف را کنار بگذارید به نظر منطقی می رسد. این الگویی که درآن یک قدم به جلو بردارید و دو قدم به عقب بروید دیگر قدیمی می شود.

برای یک مدت طولانی شما به خودتان می گویید: امروز دیگر روزش است! – اما فقط بعد از گذشت یک روز دوباره به همان دوران قدیم برمی گردید، یا اگر خیلی خوش شانس باشید این روند ممکن است یک هفته طول بکشد.

زمانی که میان آن کسی که هستید و آن کسی که تصور می کردید خواهید بود، فاصله ایجاد شود، ناسازگار و غمگین خواهید شد. شما آشفته می شوید واز لحاظ ذهنی خسته و پشیمان خواهید شد. و احتمالا پیش خودتان و اطرافیانتان فردی فریبکار و متقلب به نظر می رسید.

“خوشبختی زمانی است که گفتار، رفتار و تفکرات شما با هم هماهنگ باشند” – گاندی

اگر در زندگی تمام کارها را اشتباه انجام دهید، خیلی زود زمانتان تمام می شود و از بازی بیرون خواهید رفت. این اتفاق بارها رخ داده است. زندگی بسیار شلوغ است. و شما زمان ندارید که بتوانید بر روی هزاران بخش مختلف زندگیتان تمرکز کنید. این کار خسته کننده است و صادقانه بگویم هیچ تاثیر مثبتی هم ندارد.

به جای بررسی رفتارهای خرابکارانه ی خود با ذره بین، بهتر است که یک عادت “کلیدی” درخود ایجاد کنید، که باعث شود تمامی عادت هایتان در یک جا قرار بگیرند. بدون وجود یک قانون کلیدی هیچ چیز درجای خود قرار نمی گیرد.

چارلز دایگ در کتاب خود با عنوان قدرت عادت ها، عادت های کلیدی را به عنوان “تغییرات یا عادت های کوچکی که افراد به زندگی روزانه ی خود وارد می کنند و ندانسته آنها را به بخش های دیگر زندگی خود هم وارد می کنند.”

ممکن است فردی یکبار در هفته شروع به ورزش کند، و ندانسته غذاهای بهتری بخورد و خلاقیت بیشتری درمحل کار داشته باشد. او کمتر سیگار می کشد و در برابر همکاران و دوستانش صبر و شکیبایی بیشتری از خود نشان خواهد داد.

از کارت اعتباری خود کمتر استفاده می کند، استرس کمتری دارد و انگیزه ی بیشتری در برابر اهدافش خواهد داشت.

این الگوی ذاتی ذهن او را اصلاح می کند و درنهایت او به فردی کاملا متفاوت تبدیل می شود. همه ی اینها به این دلیل است که او یک بار در هفته شروع به ورزش کرده است.

اگر شما هم یک چنین عادتی در زندگی خود به دست آورید، کل زندگیتان دچار تغییر خواهد شد. عادت های کلیدی آغازگر زنجیره ای از عادت های خوب دیگر هستند که می توانند خیلی سریع تمام جنبه های زندگی شما را دچار تغییر کنند.

یادداشت وقایع روزانه مهم ترین و قوی ترین عادت کلیدی است که می توانید در خود ایجاد کنید. و زمانی که این کار را به درستی انجام دهید، تاثیرات مثبت آن را در تمامی جنبه های زندگی خود خواهید دید. تمامی جنبه ها! بدون شک یادداشت وقایع روزانه اولین و مهمترین عامل در تمامی کارهایی است که من به خوبی در زندگی انجام داده ام.

مشکل اینجاست که افراد چندین بار این کار را امتحان کرده اند و با شکست مواجه شده اند. این کاری است که میدانید باید انجام دهید، اما پذیرفتن و انجام دادن آن کار آسانی نیست. البته پس از مطالعه ی این متن، دیگر نمی خواهید که حتی یک روز را هم بدون یادداشت های روزانه از دست بدهید.

و دلیل آن اینجاست:

۱- یادداشت های روزانه قدرت خلاقیت شما را افزایش می دهند:

یک برنامه ی روزانه ی ۱۰ دقیقه ای.

“هرگز بدون درخواستی از ناخودآگاهتان به خواب نروید.” – توماس ادیسون

ده دقیق پیش از اینکه برای خواب آماده شوید:

این یک تمرین عادی برای بسیاری از موفق ترین افراد در دنیا است که به واسطه ی آن می توانند دانسته عملکرد ذهن ناخودآگاه خود را در هنگام خواب هدایت کنند.

چطور؟

قبل از رفتن به تخت خواب زمانی را به فکر کردن و یادداشت کردن کارهایی که سعی دارید انجام دهید اختصاص دهید.

ازخودتان سوالاتی در مورد آنها بپرسید. همانطور که ادیسون گفته است، “درخواست” کنید. آن سوال ها و فکرها را روی یک کاغذ یادداشت کنید. هرچه سوالتان جزئی تر باشد، پاسخ هایتان واضح تر خواهد بود. در حین خواب، ذهن ناخودآکاه شما مشغول به بررسی این مسائل خواهد بود.

۱۰ دقیقه بعد از بیدار شدن:

تحقیقات نشان داده است که مغز، مخصوصا بخش پیشانی، خیلی زود پس از خوابیدن بسیار فعال و خلاق است.

ذهن ناخودآگاه شما زمانی که در خواب هستید بطور کاملا ناخودآگاه دچار پریشانی فکری می شود و ارتباط های موقتی و روحانی ایجاد می کند. و در نهایت خلاقیت میان تمامی بخش های مغز ارتباط برقرار می کند.

در مصاحبه ی اخیر با تیم فریس، جاش ویتزکین، اعجوبه ی اخیر و قهرمان جهانی در شطرنج، او برنامه ی هر روزه ی صبح هایش برای ایجاد پیشرفت در ناخودآگاهش و ارتباطات در حین خواب را توضیح می دهد.

برخلاف ۸۰ درصد از افراد بین سنین ۱۸ تا ۴۴ که ۱۵ دقیقه بعد از بیدار شدن را به بررسی تلفن همراه خود می پردازند، ویتزکین به یک اتاق ساکت می رود، اندکی فکر می کند و سپس به سراغ دفترخاطراتش می رود.

او چند دقیقه تمام افکارش را روی برگه های دفترش تخلیه می کند. بنابراین، ویتزکین به جای اینکه مانند اکثر افرادی که وقتشان را روی ورودی ها و گوشی همراهشان صرف می کنند، بر روی خروجی ها تمرکز میکند.

و اینگونه است که او قلمرو یادگیری و خلاقیت خود را به درجات بالاتری ارتقا می دهد – او این را “هوش متبلور” می نامد.

البته اگر در زمینه ی نوشتن وقایع تجربه ای ندارید، ایده ی تخلیه ی افکار روی کاغذ ممکن است برای شما دشوار باشد.

اما براساس تجربیات من، بهتر است که به آرامی فرآیند تخلیه ی افکار را به سمت اهدافی که در ذهن دارید هدایت کنید.

به درخواست هایی که پیش از خواب از ذهن ناخودآگاهتان داشته اید فکر کنید. شما تعدادی سوال از خودتان پرسیده اید. شما به کارهایی که می خواهید انجام دهید فکر کرده و آنها را یادداشت کرده اید.

حالا اولین چیز در صبح، زمانی که مغز خلاق شما پس از تمرینات ذهن ناخودآگاهتان بیشترین سطح آمادگی و هماهنگی را دارد، شروع کنید به نوشتن هرچیزی که درمورد آن موضوعات به ذهنتان می رسد.

من معمولا هنگام تخلیه ی افکارم ایده های مناسبی برای مقالاتی که قرار است بنویسم به دست می آورم. من ایده هایی درمورد اینکه چطور همسر یا پدر خوبی برای ۳ فرزندم باشم، به دست می آورم.

درمورد ایده هایی که باور دارم باید آنها را دنبال کنم تصورات روشنی به دست می آورم. بینش مناسبی درمورد افرادی که باید با آنها ارتباط برقرار کنم، یا اینکه چطور می توانم روابط فعلی ام را بهبود دهم، به دست می آورم.

برای اینکه ازخودتان مطمئن شوید، لازم است که تمرین زیادی برای این مهارت داشته باشید. پیش از اینکه در این زمینه ماهر شوید باید تلاش فراوانی انجام دهید. اما با داشتن پشتکار، می توانید به صورت خودکار و روان فعالیت های خلاقانه و مبتکرانه انجام دهید.

۲- یادداشت های روزانه توانایی شما در نشان دادن اهدافتان را افزایش می دهد .

به عنوان بخشی از فعالیت های خلاقانه ی صبحگاهی خود، از دفتر یادداشت هایتان برای بازبینی و تصحیح برنامه کارهای روزانه اتان استفاده کنید. همچنین برای تصحیح و بازبینی دیدگاهتان نسبت به زندگی و اهداف بزرگ .

زمانی که اهداف روزانه اتان را بخوانید و بازنویسی کنید، آنها در ذهن ناخودآگاهتان حک می شوند. درنهایت، دیدگاه ها و رویاهای شما دنیای درونیتان را ازبین می برند و خیلی زود به واقعیت های فیزیکی شما تبدیل می شوند.

۳- یادداشت های روزانه آغازگر نوعی بهبود روزانه هستند.

مردم به شدت تلاش می کنند تا از کار فاصله بگیرند. حالا بیشتر از هرزمان دیگری، ما زندگی کردن در زمان حال را از دست می دهیم. عزیزانمان باید بسیار خوش شانس باشند که بتواند زمان هایی که با آنها هستیم مقدار اندکی از توجه ما را برای خود داشته باشند.

اما با استفاده از یادداشت های روزانه اتان می توانید این سوء مدیریت را تحت کنترل خود داشته باشید. در پایان روز کاریتان، دفترتان را باز کنید و دوباره لیست کارهایی که درآن روز باید انجام دهید را بررسی کنید.

اگر جلسه ی یادداشت های صبحگاهیتان عالی باشد، به احتمال زیاد می توانید تمام کارهای مورد نظرتان را به درستی انجام دهید. پیروزی های شخصی همیشه بر پیروزی های عمومی ارجحیت دارند. جلسات یادداشت روزانه معمولا زمان های تفکر بعد از کار هستند.

برای خودتان محاسبه کنید که چه کارهایی همان روز انجام شده اند و چه کارهایی باید به فردا محول شوند. چیزهایی را که تجربه کرده اید یا یادگرفته اید را یادداشت کنید.

درنهایت، با نوشتن چیزهایی که می خواهید روز بعد برآنها تمرکز کنید ذهن ناخودآگاه خود را هدایت کنید. زمانی که بعدازظهر کارهایتان را تمام کرده اید، ذهن ناخودآگاه شما مهمانی صورت می دهد که بتوانید صبح روز بعد برای جلسه ی خلاقیت و برنامه ریزی آماده شوید.

نیازی نیست که این جلسه ی یادداشت روزانه در پایان روز به اندازه ی جلسات یادداشت صبحگاهی طولانی باشد.

گرگ مک اوون، نویسنده ی کتاب ماهیت گرایی، پیشنهاد می کند این نوشته بسیار کمتر از چیزی باشد که درنظر دارید – فقط چند جمله، یا نهایتا یک پاراگراف. این کمک می کند که از فرسودگی روانی دراثر فشار کار جلوگیری کنید.

هدف اولیه ی این جلسات این است که از لحاظ ذهنی حالت کاری را خاموش کنید. مانند تمرین های فیزیکی، شما لازم دارید که برای قوی تر شدن میان روزهای کاریتان اندکی استراحت کنید.

از این جلسات استفاده کنید تا بتوانید خود را کاملا از کارتان دور کنید. این زمان برای شماست که اندکی بهتر شوید و با عزیزانتان زمان بگذرانید – زیرا زندگی از کار مهم تر است. هرچه دوره ی استراحت و بهبودی شما با کیفیت تر باشد، جلسات یادداشت تان قوی تر و خلاقانه تر خواهند بود.

۴- یادداشت های روزانه به وجود آورنده ی وضوح و هماهنگی هستند.

این عادت کلیدی قدرت بسیار زیادی دارد. با انجام یادداشت های روزانه در هنگام صبح و عصر می توانید متوجه شوید که چه چیزهای ناهماهنگ و ناسازگاری در زندگی شما وجود دارد. و به وضوح خواهید دید که چه چیزهایی را باید در زندگیتان حذف یا اضافه کنید. یادداشت های روزانه وسیله ای زیبا و قدرتمند برای تسهیل فرآیند خودشناسی است.

نوشتن وقایع روزانه نه تنها باعث می شود که آگاهی بیشتری درمورد مسیر زندگی تان داشته باشید، بلکه توانایی شما در اخذ تصمیمات کوچک و بزرگ در طی مسیر را هم افزایش می دهد.

آینده ای که شما برای خودتان می خواهید را می توان در صفحات دفتر یادداشتتان دید. شما نویسنده ی داستان زندگی خود هستید. شما لیاقت این را دارید که خوشحال و خوشبخت باشید. شما این قدرت را دارید که هرنوع زندگی که می خواهید برای خودتان ایجاد کنید.

۵- یادداشت های روزانه احساسات شما را به وضوح مشخص می کنند.

تحقیقات علمی زیادی ثابت کرده اند که یادداشت وقایع روزانه میزان استرس را کاهش می دهند. این مزیت ها از این قبیلند:

کاهش تفرقه و بی نظمی
افزایش تمرکز
ثبات و استحکام بیشتر
سطوح عمیقتری از یادگیری، نظم و فعالیت
ثابت نگاه داشتن افکار به منظور تغییر دادن و هماهنگ ساختن آنها
بروز احساسات و افکار سرکوب شده
به دست آوردن قدرت و توانایی
ایجاد ارتباط میان افکار درونی و اتفاقات بیرونی
جدا شدن و رها کردن گذشته
اجازه ی اینکه اتفاقات گذشته را با ذهن بالغ خود دوباره تجربه کنید.

زمانی که در حالتی به شدت احساسی قرار دارید، یادداشت کردن آنها به شما کمک می کند که این احساسات را کاملا درک کنید. پس از خالی کردن خود روی صفحات دفتر یادداشتتان، خیلی زود احساس آزادی خواهید داشت. واقع گرایی شما بازمی گردد و می توانید به سمت جلو پیش بروید.

اگر دفتر یادداشت نداشته باشید، این تجربیات احساسی شدید می توانند ساعت ها، روزها یا حتی سال ها شما را فلج کنند. اما یک جلسه ی یادداشت صادقانه و موثر بهترین درمان است – و خیلی سریع شما را به حالتی بهتر و هوشمندانه تر از گذشته تبدیل خواهد کرد.

۶- یادداشت های روزانه یادگیری شما را تثبیت می کند.

انسان ها عملکرد خوبی در حفظ و نگهداری اطلاعات ندارند. ما اکثر چیزهایی که می شنویم یا می خوانیم را فراموش می کنیم.

با این وجود، زمانی که چیزهایی که آموخته اید را یادداشت کنید بهتر می توانید آنها را به خاطر بسپارید.

حتی اگر هرگز چیزهایی که نوشته اید را دوباره نخوانید، همین فرآیند ساده ی یادداشت موضوعات، باعث افزایش حافظه و پیشرفت ذهن می شود.

به لحاظ علم عصب شناسی، زمانی که به موضوعی گوش می دهید، بخش متفاوتی از ذهنتان نسبت به زمانی که چیزی را یادداشت می کنید درگیر می شود. حافظه ی ضبط شده توسط گوش دادن، نمی تواند تفاوتی میان چیزهای مهم و غیر مهم قائل شود.

نوشتن فاصله ای میان اطلاعات مهم و غیر مهم ایجاد می کند، که به مغز شما این امکان را می دهد که موضوعات مهم را انتخاب کرده و به خاطر بسپارد.

علاوه براین، عمل نوشتن به ذهن ناخودآگاه شما کمک می کند که مشکلات را به روش های خاصی حل کند، و فرآیند یادگیری را شدت می بخشد. شما می توانید در حین زمانی که به چیزهایی که آموخته اید فکر کرده و آنها را یادداشت می کنید، مشکلات را حل کرده و بینش و آگاهی خاصی بدست آورید.

۷- یادداشت روزانه حس قدردانی شما را افزایش می دهد.

حتی اگر زمانی که شروع به نوشتن می کنید حالت روحی خوبی نداشته باشید، باز هم نگرشی که نوشتن در شما ایجاد می کند به روش های مختلفی می تواند حالت روحی شما را به سمت قدردانی تغییر دهد.

زمانی که شروع کنید به نوشتن چیزهایی که به خاطر آنها شکرگذار هستید، اتاق های جدیدی از فکر در قصر ذهن شما به وجود خواهند آمد. اغلب احتیاج دارید که خودکارتان را زمین بگذارید و چند نفس عمیق بکشید.

شما نه تنها شیفته ی تمامی چیزهای شگفت انگیزی خواهید شد که در زندگی دارید، بلکه از هیبت و زیبایی های زندگی به طور کل هم به وجد خواهید آمد.

به عنوان بخشی از یاداشت های صبحگاهی و بعد از کارتان، حتما بخشی را به قدردانی و شکر گذاری اختصاص دهید. این کار جهت زندگی شما را از کمیابی به وفور نعمات تغییر می دهد.

از لحاظ علمی ثابت شده است که یادداشت قدردانی ها روشی برای پیروز شدن بر چالش های روانی است. به نظر می رسد که فواید این کار پایان ناپذیر باشند.

اینها فقط چند مورد از مزیت های این کار است:

قدردانی باعث می شود شما خوشحال و خوشبخت باشید.
قدردانی باعث می شود دیگران شما را دوست داشته باشند.
قدردانی باعث می شود که سالم تر باشید.
قدردانی باعث پیشرفت شغلی شما می شود.
قدردانی احساسات شما را قوی تر می کند.
قدردانی شخصت شما را توسعه می دهد.
قدردانی شما را مثبت نگر می کند.
قدردانی مادی گرایی را کاهش می دهد.
قدردانی توجه به معنویات را افزایش می دهد.
قدردانی باعث می شود که کمتر خودخواه باشید.
قدردانی کیفیت خواب شما را بهبود می بخشد.
قدردانی با تقویت عملکردهای فیزیولژیکی بدن شما را از دکتر رفتن باز می دارد.
قدردانی باعث طول عمر شما می شود.
قدردانی سطح انرژی شما را افزایش می دهد.
قدردانی احتمال ورزش کردن را در شما افزایش می دهد.
قدردانی باعث می شود که از چالش ها سربلند خارج شوید.
قدردانی باعث می شود احساس خوبی داشته باشید.
قدردانی احساس حسادت را در شما از بین می برد.
قدردانی به آرامش شما کمک می کند.
قدردانی به مسائل زندگی مشترک شما کمک می کند.
قدردانی باعث می شود بهتر به نظر برسید.
قدردانی باعث عمیق تر شدن روابط دوستی شما می شود.
قدردانی باعث می شود مدیری کارآمد باشید.
قدردانی توانایی تصمیم گیری شما را افزایش می دهد.
قدردانی میزان خلاقیت شما را افزایش می دهد.

۸- یاداشت های روزانه باعث می شوند نویسنده ی درون تان آشکار شود.

من از طریق یاداشت وقایع روزانه به یک نویسنده تبدیل شدم. زمانی که در یک سفرکاری بودم، دو یا سه ساعت در روز را به یادداشت وقایع روزانه اختصاص می دادم. من در این کار غرق شدم و عاشق فرآیند نوشتن شدم.

اگر شما هم می خواهید روزی نویسنده شوید، با نوشتن خاطرات روزانه شروع کنید. این کار به شما کمک می کند که:

 • عادت های نویسندگی قوی در خود ایجاد کنید.
 • ذهنتان را پاک کنید و افکار شما را شکل می دهد.
 • به شما کمک می کند نحوه ی بیان و نظرات خود را پیدا کنید.
 • ویژگی های مثبتی در شما ایجاد می کند که می توانید در سایر نوشته های خود استفاده کنید.

۹- یادداشت وقایع روزانه تاریخ زندگی شما را ثبت می کند.

من از سال ۲۰۰۸ پس از خواندن مقاله ای درمورد اهمیت زیاد یادداشت کردن وقایع روزانه شروع به انجام این کار کردم. در آن مقاله نویسنده توضیح داده بود که یادداشت های روزانه چطور زندگی او را دستخوش تغیر کرده است. او گفته بود که پس از گذشت تمام این سال، او حالا ۳۸ جلد از تاریخ زندگی شخصی و خانوادگی اش را دارد.

پس از خواندن آن مقاله من هیچ وقت نوشتن خاطراتم را کنار نگذاشتم. در کتابخانه ی اتاق خانوادگی ما بیش از ۲۰ جلد دفتر وجود دارد که با تجربیات و تفکرات من پر شده اند. من مطمئن هستم که اجداد و نیاکان من این نوشته ها را گرامی خواهند داشت، همانطور که من هم از خواندن نوشته های عزیزانم که از بین رفته اند لذت می برم.

دیگر مزیت ها و فواید یادداشت های روزانه از این قبیل اند:

۱۰- یادداشت روزانه روابط را بهتر می کند.
۱۱- یادداشت روزانه گذشته را التیام می دهد.
۱۲- یادداشت روزانه تمامی اتفاقات را تداعی می کند.
۱۳- یادداشت روزانه صادقانه، قابل اعتماد و بدون قضاوت است.
۱۴- یادداشت روزانه احساسات شما نسبت به خودتان را تقویت می کند.
۱۵- یادداشت روزانه ایجاد تعادل و هماهنگی می کند.
۱۶- یادداشت روزانه اتفاقات گذشته را یادآوری و بازسازی می کند.
۱۷- یادداشت روزانه مانند مشاور شخصی شما عمل می کند.
۱۸- یاداشت روزانه فراز و نشیب های زندگی را باهم ترکیب می کنند.
۱۹- یادداشت روزانه خاطرات مشکل زا را تسکین می دهد.
۲۰- یادداشت روزانه به شما کمک می کند که خود را به عنوان انسانی بزرگ و مهم ببینید.
۲۱- یادداشت روزانه چرخه ها و الگو ها را مشخص کرده و آن ها را دنبال می کند.
۲۲- یادداشت روزانه اعتماد به نفس را افزایش می دهد.
۲۳- یادداشت روزانه بصیرت و درک را کنترل می کند.
۲۴- یادداشت روزانه میزان حساسیت را بهبود می بخشد.
۲۵- یادداشت روزانه رویاهای شما را تفسیر می کند.
۲۶- یادداشت روزانه دیدگاه های جدیدی را به شما ارائه می دهد.
۲۷- یادداشت روزانه همه چیز را منظم می کند.
۲۸- یادداشت روزانه به جای جدایی ها، ارتباط ها و تمامیت ها را نشان می دهد.

روش هایی برای بالا بردن این تجربه:

 • پیش از شروع برای الهام گرفتن دعا کنید.
 • برای ۵ تا ۱۰ دقیقه مدیتیشن کنید تا حالت روحیتان را بالا برید.
 • موسیقی گوش دهید. (من با توجه به نتیجه ای که می خواهم بگیرم موسیقی های متفاوتی گوش می دهم.)
 • درمورد افرادی که در زندگیتان هستند بنویسید. با این کار موضوعات مهمی درمورد چگونگی بهبود روابط تان کشف خواهید کرد.
 • با قدرت و اعتماد به نفس بنویسید، از این کار برای تقویت تصمیمات و اراده ی خود استفاده کنید.
 • بنویسید که امروز بهترین روز زندگی من خواهد بود. و آنقدر آن را بخوانید تا آن را باور کنید.
 • اگر نمی دانید که نوشتن را از کجا شروع کنید، درمورد جزئیات روزی که گذراندید بنویسید یا با نوشتن حس قدردانی خود شروع کنید.

هیچ قانونی وجود ندارد.

سیستمی که برای شما مناسب است را کشف کنید، این کار ممکن است اندکی طول بکشد.

من به جرات می گویم که نوشتن وقایع روزانه یکی از مهمترین کارهایی است که می توان در زندگی انجام داد. اگر این کار به درستی انجام شود، می تواند همه چیز را در زندگی تان به حالتی بهتر تغییر دهد.

شما به همان فردی که دوست دارید تبدیل خواهید شد.

شما همان زندگی که دوست دارید را طراحی خواهید کرد.

روابط تان سالمتر و شادتر خواهد بود.

شما کارآمدتر و قدرتمند تر خواهید شد.

آماده اید؟
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : این 3 بهانه مانع رسیدن شما به خوشبختی می شوند.…