web
analytics
10 ویژگی میلیاردرهای خودساخته | کافه راز
میلیونر

۱۰ ویژگی میلیاردرهای خودساخته

ترجمه شده توسط کافه راز :می توان به سادگی فکر کرد که میلیاردرهای خودساخته فقط در زندگی شانس آورده اند.

شاید آنها در زمان مناسب در جای درستی قرار گرفته اند. یا شاید به طور اتفاقی چیزی را کشف کرده اند و یک شبه یک عالمه پول به دست آورده اند.

اما من این شانس فوق العاده را داشته ام که درکنار برخی از میلیاردر های خود ساخته باشم و از آنها مشاوره های شخصی بگیرم و باید این را بگویم که این تفکرات به شدت غلط هستند. تمام میلیاردرهای خودساخته ای که من می شناسم یا درمورد آنها مطالعه کردم یک چیز مشترک دارند. البته اصلا ربطی به شانس یا بودن در محل مناسب ، در زمان مناسب ندارد.

آنها در هر موقعیتی که قرار می گیرند یک سری ویژگی های خاص دارند. و زمانی که این ویژگی ها رشد پیدا کردند، تبدیل به نقاط قوت و استعدادهایی تاثیرگذار می شوند، اما گاهی باعث به وجود آمدن چالش هایی هم می شوند.

احتمالا این ویژگی ها را اخیرا در افرادی مانند استیو جابز، ایلان ماسک، ریچارد برانسون و اپرا وینفری و در گذشته در افرادی مانند اندرو کارنگی، هنری فورد و جان دی راکفلر دیده اید. اما موضوع جالب این است… ممکن است این ویژگی ها را در خودتان هم دیده باشید.

آیا این را در خودتان می بینید که به یکی از انسان های سحرآمیزی تبدیل شوید که می توانند آینده را ببینند و کاری کنند که آن اتفاق بیفتد و در عین حال پول زیادی کسب کنند؟ این را می توانید بعد از معرفی ۱۰ مورد از ویژگی های مثبت (و منفی) که در میلیاردر های خود ساخته وجود دارند، متوجه شوید:

۱-هشیاری و حساسیت بالا

فراتر از نگرانی برای چیزهایی مانند زمان بندی، رنگ، غذا یا عطر و رایحه، حساسیت های یک میلیاردر خودساخته می تواند تا حد حواس پرتی، انزوا یا حتی تضعیف آنها تشدید شود.

از سوی مثبت قضیه، من متوجه شده ام که آنها هرکدام حساسیت های خاص خود و هوشیاری شدیدا بالایی دارند که به نظر غیرعادی می رسد: هرچیزی از قبیل عملکرد نقشه و اقدامات عالی و حساسیت درمورد کیفیت آب و هوا و اینکه بدانند چه زمانی دیگران درگیر بحران هستند.

با این وجود، آن چیزی که درمورد میلیاردرهای خود ساخته استثنایی است، این است که چطور راهی را پیدا می کنند تا از حساسیت ها و هشیاری های خود برای پیشبرد عملکردشان استفاده کنند.

۲- متمرکز بر آینده

ویژگی متمرکز برآینده بودن معمولا با عبارت دیگری به آن اشاره می شود: خیال پردازی. این اصطلاح نشان افتخار برای هر کارآفرین در هر درجه ای است، که میلیاردرهای خودساخته هم شامل آنها هستند. البته آنها در مراحل اولیه ی زندگیشان معمولا القاب متفاوتی به آنها داده می شد: رویاپردازان ناامید

چیزی که باعث ایجاد تفاوت میان این دو عبارت می شود این است که آنها تا چه اندازه توانسته اند اطراف خود را با حفاظت و پشتیبانی احاطه کنند تا به آنها کمک کند رویاهایشان را به واقعیت تبدیل کنند.

۳- توانایی پردازشی بالا

میلیاردهای خودساخته معمولا توانایی پردازشی بالایی دارند، توانایی استفاده و حفظ اطلاعات با کمیتی بهتر از دیگر افراد.

این ویژگی باعث می شود که آنها علیرغم وجود محدودیت های فیزیکی یا شناختی خود به دنبال جمع آوری میزان زیادی اطلاعات باشند. این موضوع ممکن است آنها را به آدم آهنی یا انسان هایی عقده ای تبدیل کند. آنها به سادگی راه هایی برای پردازش و ارزیابی اطلاعاتی که برای ایجاد دیدگاهی جدید جمع آوری کرده اند پیدا می کنند ، به آنها عمل می کنند و درطول زمان تصمیمات سازنده می گیرند.

۴- سازگاری مداوم

اگرچه میلیاردرهای خودساخته دارای ویژگی سازگاری مداوم در پذیرش کارها تجارت ها یا حتی کسب و کارهای جدید هستند (به فعالیت های جدید بیل گیتس به فعالیت های بشردوستانه یا تغییر مسیر دونالد ترامپ به سمت سیاست فکر کنید)، اما آنها انسان های دم دمی مزاجی نیستند. اکثرآنها در دوران اولیه ی زندگیشان به سختی می توانستند با برخی شرایط خاص سازگار شوند.

با این وجود آنها سازگاری مداوم نسبت به فعالیت ها و کارهای جدید در خود ایجاد کرده اند و این و یژگی خاص به آنها کمک می کند به دیدگاه یا نتیجه ی دلخواه خود برسند.

۵- تمرکز شدید بر نتایج یا یک دستاورد تنها

همه ی ما این داستان ها را شنیده ایم: تعصبات استیوجابز منجر به تکامل سیستم عامل مکینتاش شد، یا تمایلات اعتیاد به کار بیل گیتس. مثال های زیادی از میلیاردرهای خودساخته ای وجود دارد که برای اینکه توجه جهان را به خود جلب کنند تصویری مافوق انسانی یا ماورا انسانی داشته اند. اغلب اوقات آنها کنار کشیده اند و خودشان را منزوی کرده اند تا کارهایشان را انجام دهند.

البته ممکن است این موضوع باعث شود که وسواسی، مبارز و یا ضد اجتماعی به نظر برسند، اما موضوع مهم این است که این انسان های بسیار موفق این ویژگی را درمسیر رسیدن به نتایج و دستاورد های واضحی قرار داده اند.

۶- تمایلات شدید به پیشرفت

میلیاردرهای خودساخته، به عنوان انسان هایی متمرکز بر آینده، جهان را آنطور که باید باشد می بینند نه آنطور که هست. آنها آنچه را که باید اصلاح شده، بهبود و تکامل یابد را می بینند. اگر به آنها این انتخاب را بدهند که چیزها را همانطور که هستند بپذیرند یا آنها را به حالت بهتری تغییر دهند، آنها معمولا مورد دوم را انتخاب می کنند.

اما تمایل به پیشرفت بدون وجود ساختارهای اصولی ممکن است به “پیشرفت ناقص” تبدیل شود، جایی که محصولات دائما اصلاح می شوند اما درواقع هیچ پیشرفتی صورت نمی گیرد. اما میلیاردرهای خودساخته بر نتایج مورد نظرشان تمرکز می کنند تا الویت های مناسبی برای پیشرفت تعیین کنند که درواقع باعث پیشبرد تجارت و خود آنها شود.

۷- تجربیات یا آموزش های تجربی

بله، میلیاردرهای خودساخته از کتاب ها درس می آموزند، اما آنها دائما به دنبال کاربرد و استفاده از آموزه هایشان هستند، تجربیات و آزمایش ها ، درغیر این صورت آنها احساس مفید و موثر بودن ندارند.

در دوران کودکی این ویژگی معمولا سیستم های آموزشی سنتی مدارس را به چالش می کشید. تجربه و آزمایش به این افراد اعتماد به نفس برای حرکت به سمت جلو می دهد، آنچه آموخته اند را معتبر می کند و باور آنها به چشم اندازهای آینده اشان را بیشتر می کند.

۸- درک ارتباطات منحصر به فرد

زمانی که اکثریت انسان ها به یک باور معتقد هستند، به نوعی انسان خاص نیاز است تا پیشنهادی متفاوت یا مخالف با آن را ارائه دهد. میلیاردرهای خودساخته به دلیل تجربیات، آزمایش ها، تمرکز برآینده و حساسیت بالا توانایی زیادی در درک ارتباطات خاص دارند. آنها این توانایی را دارند که به مشکلات و راه حل ها و شرایط مختلف از زاویه ی دیگری نگاه کنند تا از ابزارهای متفاوتی استفاده کند یا در مسیرهای جدیدی قرار بگیرند.

البته این ممکن است باعث انحراف آنها شود و اختلافات زیادی در تیم های مدیریتی آنها به وجود آید.

۹- تلاش برای مزیت های به دست آمده

این یک ویژگی بسیار واضح است. میلیاردرهای خودساخته دائما از خود می پرسند، من چطور پیشتاز خواهم بود؟ این باعث می شود که آنها یک مزیت یا وسیله ای برای پیشتاز بودن را پیدا کنند. گاهی این ویژگی باعث می شود آنها انسانهایی سنگدل، سرد و بی احساس به نظر برسند.

با این وجود تلاش برای مزیت های به دست آمده یک ویژگی رقابتی است که به میلیاردرهای خودساخته این توانایی را می دهد که برای چالش های موجود راه حل های جدید و منحصر به فردی ارائه دهند و سهم خود را در پیشرفت گروهشان افزایش دهند.

۱۰- انگیزه های درونی

به عنوان مثال، میلیاردرهای خودساخته ای که من با آنها در ارتباط بوده ام و می شناسم معمولا نمی دانند که “حرارت درونیشان” از کجا آمده است. اگرچه برخی این ویژگی را جاه طلبی محض می دانند، انگیزه های درونی تمایل به بالارفتن از نرده بان شرکت ها یا جمع آوری جوایز نیست. این یک موتور بدون دکمه ی خاموش است، یک حرکت مداوم برای رسیدن به اهداف و کمک به جهانیان.

به طور طبیعی، انگیزه های ذاتی می توانند این افراد را ناآرام، بی صبر و مبارز کند، مخصوصا در کنار افرادی که چنین انگیزه ای ندارند.

به هر میلیاردر خودساخته ای که در طول تاریخ توجه کنید، این ۱۰ ویژگی را در آنها خواهید دید. اما درحین خواندن آنها به موضوع جالبی خواهید رسید… شما می توانید برخی از این ویژگی ها یا همه ی آنها را در خود ببینید.

این ویژگی ها محدود به میلیاردرهای خودساخته نیست، این ویژگی ها در افرادی زیر دست جامعه که به آنها بی توجهی می شود هم وجود دارد. آنچه من با کارکردن و تحقیق کردن درمورد این افراد متوجه شده ام این است که تفاوت میان این دوگروه در جامعه، توانایی آنها در تشخیص این ویژگی های خاص و یافتن حفاظت و پشتیبانی برای تبدیل آنها به نقاط قوت خود است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : دراولین روز حضورم در دانشگاه FBI اصلا احساس یک ابرقهرمان…