web
analytics
10 راه برای استفاده ی بهینه از زمان بعد از کار | کافه راز
استفاده ی بهینه از زمان

۱۰ راه برای استفاده ی بهینه از زمان بعد از کار

کافه راز : درطول زندگیمان همواره درحال تلاش برای رسیدن به موفقیت در کسب وکار هستیم و خود را آماده می کنیم تا به اهداف خاص خود برسیم. کسب موفقیت در رشته ای که به آن علاقه مند هستیم باعث می شود احساس شادی و خوشبختی داشته باشیم، همینطور دریافت یک چک حقوقی قابل توجه درآخر هرماه که به ما اجازه می دهد خانواده ی خود را تامین کنیم، به تعطیلات برویم، زندگی خوبی داشته باشیم و وسایل غیر ضروری که ما رابه سادگی شاد می کنند، تهیه کنیم.

در این دنیای شلوغ و پرهیاهوی امروزه باید توجه داشته باشیم که اگر افراد مهم زندگیمان را فراموش کنیم و آنها را از دست بدهیم، موفقیت هیچ اهمیتی نخواهد داشت.

شما هیچگاه به اندازه ای پرمشغله نیستید که برای انجام کارهای مورد علاقه تان زمان نداشته باشید، فقط کافی است که راهنمایی داشته باشید که بتوانید از وقت آزادتان بهترین استفاده را داشته باشید.

۱٫کار خود را در یک زمان مشخص به پایان برسانید.

اجازه ندهید که سعی برای ساختن زندگی شما را از زندگی کردن منع کند” جان وودن

اینکه تمام مدت مشغول کارکردن باشید هیچ پیامدی ندارد مگر نتایج بد، و همچنین شما را از داشتن یک زندگی خصوصی محروم می کند. احتمالا شما برنامه های دیگری برای انجام دادن دارید، اما اگر تمام وقت مشغول کارکردن باشید هیچ کار خاصی به جز خوابیدن روی تخت از شما ساخته نیست.

اگر می خواهید انرژی کافی برای داشتن یک زندگی مجزا در کنار کار خود داشته باشید، قطعا باید کار خود را در یک زمان مشخص به پایان برسانید تا بتوانید برنامه ی خود را بهتر تنظیم کنید.

۲٫ به مدت ۳۰ دقیقه به تنهایی استراحت کنید.

این روزها همه ی ما تقریبا همیشه عجله داریم. دیگر فراموش کرده ایم که چگونه باید استراحت کنیم. حتی صرف یک قهوه با دوستان بیشتر شبیه به یک جلسه ی ۳۰ دقیقه ای فوری درمورد اتفاقات جدید زندگی آنهاست. آخرین باری که در یک محیط آرام نشسته اید و اجازه داده اید افکارتان در فضا به گردش درآیند کی بوده است؟

برای اینکه بتوانید با استرس های روزانه تان کنار بیایید، باید یادبگیرید که روزتان را ارزیابی کنید و به هرآنچه رخ داده است فکر کنید. اگر چنین نکنید تمام انرژی های منفی را جذب می کنید و به محض اینکه به خانه می رسید شروع به انجام کار دیگری می کنید تا زمانی که همه چیز را فراموش کنید.

البته به این معنی است که این موضوع به طور ناخودآگاه شما را آزار می دهد. پس، حداقل ۳۰ دقیقه بنشینید، یک لیوان چای یا قهوه بنوشید و هرچیزی که ممکن است حواستان را پرت کند خاموش کنید. اجازه ندهید زمانی که از سکوت لذت می برید چیزی مزاحمتان شود.

به این روش شما می توانید پس از روز پرمشغله ای که پشت سر گذاشته اید استراحت کنید و تمام مشکلات درون ذهنتان را حل کنید.

۳٫ طی تعطیلات آخرهفته برای هفته ی آینده برنامه ریزی کنید.

ما معمولا برنامه ی بسیاری برای هفته ی آتی داریم اما آنها را فراموش می کنیم، حتی اگر یادداشتشان کرده باشیم. به همین دلیل، باید در طول آخر هفته یک ساعت زمان بگذارید و زندگیتان را سر و سامان بدهید. علاوه بر این زمانی که برنامه می ریزید که شام را با خانواده یا دوستان صرف کنید، معمولا با عجله قبول می کنید یا جایی یاداشت می کنید و به حافظه تان اعتماد می کنید که فراموشتان نشود.

وقتی که در روزهای پنج شنبه و جمعه در حال استراحت هستید فراموش نکنید که به ایمیل و پیام هایتان سری بزنید و ببینید آیا قولی داده اید که فراموش کرده باشید؟

۴٫ “نه” بگویید.

وقتی به دیگران “بله” می گویید، مطمئن شوید که به خودتان “نه” نگفته اید.پائولو کوئیلو

شما پس از کارتان زمان کافی برای انجام تمامی کارهای موردعلاقه تان ندارید، پس اگر می خواهید که در هفته ی کاری خود زنده بمانید باید یاد بگیرید که به دیگران “نه” بگویید. مطمئنا دوست دارید که پس از کار به دیدن دوستان و والدینتان بروید، مشکلات خانه را حل کنید و زمان مطلوبی را با خانواده سپری کنید، اما متاسفانه روز بسیار کوتاه است و نمی توانید تمام این کارها را انجام دهید.

اما روزهای بیشتری در طول هفته وجود دارد و شما می توانید روز دیگری از هفته را به دیدن دوستتان بروید. اگر بازهم ممکن نبود برنامه ی خود را فشرده نکنید، با خانواده یا دوستانتان تماس بگیرید و زمانی را که درطول تعطیلات برای دیدنشان وقت دارید به آنها اطلاع دهید.

کافه راز : حالا اهمیت آن یک ساعت برنامه ریزی، زمان بندی و یاداشت کردن آنها را متوجه می شوید.

همچنین اگر همکارتان از شما در انجام کاری کمک می خواهد که باید بیشتر سر کار بمانید به صورت خودکار نگویید “بله”، اندکی فکر کنید. اگر در لحظه ی آخر برنامه ای را جابه جا کنید کل برنامه ی هفتگیتان دچار تغییرو بی نظمی می شود.

۵٫ وبلاگ بنویسید.

نوشتن تنها راهی است که باید زندگی شخصیم رابرای خودم توضیح دهم پت کانروی

این روزها همه یک وبلاگ دارند که در آن نظراتشان را درمورد موضوعات بسیاری می نویسند. اگر برایتان عجیب است که چرا افراد این کار را می کنند، بهتر است خودتان یک وبلاگ راه اندازی کنید تا متوجه شوید که چرا. نوشتن و به اشتراک گذاشتن به ما کمک می کند که در موقعیت هایی خاص کنار بیاییم و به ما یاد آوری می کند که در لحظه ی خاصی از زندگیمان چه احساسی داشته ایم.

درواقع نوشته های شما کمک می کند که یک اشتباه را دو بار مرتکب نشوید و به دیگران هم کمک می کند که با مشکلات مشابه چگونه رفتار کنند.

احتمالا شما زندگی بی نظمی دارید و برنامه ریزی کردن کار سختی است. اگر شروع به نوشتن کنید، نوشته های بی نظمتان به زودی به مقالاتی مرتب تبدیل می شود،و این به مغز شما آموزش می دهد که به روشی منطقی و سازمان دهی شده فکر کند.

همچنین ازآنجا که شما شاهد پیشرفت خود و هچنین دستاوردهایتان در طول مسیر هستید،برای زندگی شخصی و کارتان سودمند است.
شروع کارتقریبا آسان است، فقط باید به یک اسم خوب فکر کنید، زمینه ی کاری را ثبت کنید و یک موضوع  مناسب انتخاب کنید.

سایت کافه راز : شما می توانید در عرض یک روز یک وبلاگ راه اندازی کنید و سپس خلاقیت خود را به نمایش بگذارید، این کار به شما کمک می کند که احساسات و مشکلات خود را حل کنید و همچنین تعدادی دوست مجازی پیدا خواهید کرد. پس از راه اندازی وبلاگ تصمیمات خود را با تصمیماتی که پیش از نوشتن های مداوم می گرفته اید مقایسه کنید. از پیشرفت قابل توجه ای که می بینید شگفت زده نشوید.

۶٫ الویت های خود را بشناسید.

برای اینکه از زمان خود بهتر استفاده کنید باید الویت های خود را بشناسید. به خاطر اتفاقاتی که غیر منتطره هستند،به اتفاقات مهم زندگی تان بی توجهی نکنید. اگر واقعا چیزی را می خواهید، باید کاری کنید که آن اتفاق رخ دهد و بهترین راه برای این کار این است که اجازه ندهید موارد دیگر سر راهتان قرار بگیرند.

اگر فرزندتان برای اولین بار یک مراسم تک نوازی دارد و شما هم مقدار زیادی کار برای فردا دارید ، به این فکر کنید که این لحظه ی مهم برای همیشه در ذهن کودک شما خواهد ماند. بسیار مهم است که قدرت انتخاب داشته باشید، و تعدادی از کارهای غیر ضروری را عقب بیندازید و آنها را برروی کاغذی یادداشت کنید . بعدا راهی برای انجام آنها پیدا خواهید کرد.

۷٫ برنامه های دیگر را با جدول زمانی خود هماهنگ کنید.

داشتن یک زندگی خارج از محیط کار بسیار مهم است. در طول وقت آزادتان می توایند باطری خود را شارژ کنید و فعالیت های مورد علاقه تان را انجام دهید یا به دیدن خانواده تان بروید. زمانی که اتفاقات دیگری را برنامه ریزی می کنید، مطمئن شوید که برنامه ی شخصی خود را با آنها هماهنگ نمی کنید بلکه برعکس آن اتفاقات را بر اساس جدول زمانیتان برنامه ریزی می کنید.

۸٫ قبل از کار ورزش کنید.

وقتی که قبل از کار ورزش می کنید، زمان بیشتری را می توانید بعد از کار به سایر مسئولیت هایتان اختصاص دهید و همچنین می توانید خود را برای روز پرتنشی که پیش رو دارید آماده کنید. اگر عادت داشتید که بعد از کار ورزش کنید، پیاده روی و ورزش صبحگاهی را امتحان کنید.

اندورفین ها به شما کمک می کنند که خونسرد باشید و بتوانید تمرکز داشته باشید، همچنین خلاقیت و کارآیی شما نیز بیشتر می شود. اگر تاکنون ورزش صبحگاهی را امتحان نکرده اید، یک بار این کار را انجام دهید تا متوجه تاثیرات آن بر ذهن و بدنتان بشوید.

۹٫ برنامه های اجتماعی را نا دیده بگیرید و لپتاپ خود را خاموش کنید.

حتما این اتفاق برایتان افتاده است که در حال گردش در اینترنت هستید یا با دوستانتان چت می کنید و ناگهان به ساعت نگاه می کنید و متوجه می شوید که ساعت ها مشغول به این کار بوده اید. این عادت بسیار بدی است، زیرا زمان زیادی را برای کاری بی ارزش به هدر می دهید. زمانی که از سرکار به خانه برمی گردید به سرعت به برنامه های اینترنتی خود رجوع می کنید، این باعث می شود که از واقعیت فاصله بگیرید و گذر زمان را احساس نکنید. و درنهایت به جای وقت گذراندن با همسر یا فرزندتان تمام وقت حود را در دنیای مجازی هدر داده اید.

اگر می خواهید کار مفیدی انجام دهید از وقت صرف شده در فیس بوک و توییتر برای ترویج شرکتتان استفاده کنید.

نمی توان ارتباطات را قطع کرد اما می توانید محدودیت هایی برای استفاده از برنامه های اجتماعی ایجاد کنید.

۱۰٫ بیش از حد برنامه ریزی نکنید.

مردم وقتی می خواهند تمام برنامه های خود را در یک بعد از ظهر قرار دهند بی نظم و و آشفته می شوند. این موضوع را بپذیرید، این کار غیر ممکن است.

قابل درک است که دوست دارید تمام برنامه های جالب را در یک زمان انجام دهید، اما شما نمی توانید نسخه ای دیگر از خود بسازید.
بیش از اندازه برنامه ریزی نکنید. با استفاده از فرمول اولویت ها و سیاست “نه” گفتن، به سادگی می توانید تعیین کنید که کدام برنامه را انجام دهید و کدام برنامه باید به تعویق بی افتد و یا حتی لغو شود.

حتی اگر یه برنامه ی زمان بندی را مدیریت کنید که به همه ی برنامه هایتان برسید، باز هم بعضی چیزها را باید فدا کنید و تمام مدت در عجله هستید.

نتیجه گیری

اتفاقات زیادی در زندگی ما رخ می دهد. پیگیری تمامی اتفاقات کار آسانی نیست. با این وجود شما باید به فکر خانواده، دوستان و خودتان باشید تا بتوانید خوب برنامه ریزی کنید و از زمان آزاد بعد از کارتان به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
[quote]کافه راز: حتی با انگیزه ترین و موفق ترین انسان ها هم گاهی اوقات برای انجام…