web
analytics
کنترل گفتگوی درونی | کافه راز
گفتگوی درونی

کنترل گفتگوی درونی

ترجمه شده توسط کافه راز : چطور گفتگوهای درونی منفی را کاهش دهیم تا بتوانیم زندگی رضایت بخش تری داشته باشیم.

“به گفتگوهای درونی تان توجه کنید. این یک مکالمه با کل جهان است. شما یک موجود هستید، پر از امکانات نامحدود! ذهنتان را بر چیزهای مثبت متمرکز کنید تا مسیر حرکت روح و وجودتان را در آبشاری از نعمت های بی انتها قرار دهید.” – انگی کاران

گفت و گوی درونی یعنی چه؟

شما صدای درونتان را می شناسید؟ آن مکالمه های بی صدایی که با خودتان دارید؟ این همان چیزی است که با اسم گفت و گوی شناخته شده است. این نوع صحبت ها می توانند ترکیبی از افکار منفی، مثبت یا خنثی باشند.

مثال هایی از گفت و گوهای درونی مثبت از این قبیل اند:

من می توانم این کار را انجام دهم.” “من باهوش هستم.” “این یک چالش است اما من می توانم آن را انجام دهم.

مثال هایی از گفت و گوها درونی منفی از این قبیلند:

من احمق هستم.” “من نمی توانم” “من بی عرضه هستم” “من بی ارزش هستم

تحقیقات نشان داده اند که نسبت مطلوب برای نداشتن استرس در زندگی داشتن دو فکر مثبت در ازای هر فکر منفی است. پس این بسیار مهم است که از مکالمات درونی تان آگاه باشید، زیرا آنها نه تنها احساسات و رفتارتان را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه بر سلامت کلی شما هم تاثیر دارد.

یک ذهن سردرگم بسیار خطرناک است.

تصور کنید که شما بیش از ۵۰۰۰۰ فکر در طول روز دارید – بخش اعظم آن به صورت اتوماتیک و خارج از سطح هشیاری شما هستند، در این صورت توجه به گفتگوهای درونی تان بسیار مهم تر است. ذهن شما یک ماشین سرگردان است. و بدون اینکه حتی خودتان متوجه شوید این سو و آن سو می رود.

“یک ذهن معمولی ۴۷ درصد دفعات سرگردان است. حدود یک سوم زمانی که یک فرد در حال مطالعه، صحبت با دیگران یا بازی با کودکان است ذهن او سرگردان است.” – جیمز هامبلین

یک ذهن سرگردان می تواند بسیار خطرناک باشد، اگر نتوانید آن را متوقف کنید و صحت گفتگوهای درونی تان را بررسی کنید، مخصوصا گفتگوهای درونی منفی. با تکرار این افکار منفی شما به این باور می رسید که بی ارزش، بی فایده و بی عرضه هستید و این موضوع باعث از بین رفتن اعتماد به نفس و افزایش استرس می شود.

چطور گفت و گوهای درونی تان را اصلاح کنید:

بهبود بخشیدن گفتگو های درونی یک شبه امکان پذیر نیست. همانطور که گفتگوهای درونی منفی درطول سالیان طولانی به یک عادت تبدیل شده اند. اما غیرممکن نیست. برای شروع باید به افکارتان گوش دهید.

به آن چیزی که می گویید گوش دهید.

بسیاری از افکار شما ناخودآگاه هستند. گوش دادن به این افکار ناخودآگاه اصلا کارآسانی نیست. با گذشت زمان و با تمرین فراوان دسترسی به این مکالمات درونی امکان پذیر می شود. می توانید این کار را با یادداشت برداری از حرف هایی که می زنید شروع کنید.

شروع به یادداشت وقایع روزانه کنید. آنها را بنویسید. نوشتن افکارتان بر روی کاغذ ذهنتان را آزاد می کند و می توانید افکار را پشت سر بگذارید و به جلو حرکت کنید.

چیزهایی که می گویید را کنترل کنید.

ازخودتان بپرسید که آیا گفتگوی درونیتان مثبت است یا منفی؟ گفتگوی درونی منفی نامناسب، نامعقول و دردسرساز است. و اگر کنترل نشود ممکن است به یک عادت بد تبدیل شود.

سوالات زیر را از خودتان بپرسید.

  • این چه احساسی به من می دهد؟
  • آیا مدرکی برای این افکار وجود دارد؟
  • آیا آنها منطقی هستند؟

شما باید برای شناخت آنها کاری انجام دهید. می توانید آنها را به چالش بکشید، و این به شما کمک می کند که به روش های متفاوتی به چیزهایی که می خواهید دست پیدا کنید.

سوالات بیشتری از خودتان بپرسید:

  • چطور می توانم به این موضوع با دیدگاهی مثبت نگاه کنم؟
  • چطور می توانم چیزی که به آن فکر می کنم را تغییر دهم؟

سعی کنید گفتگوی درونی تان را با دیگران درمیان بگذارید. این کار نه تنها به شما کمک می کند که ذهنتان را آزاد کنید، بلکه باعث می شود که یک دیدگاه جدیدتر به دست آورید. نگاه کردن به یک چیز از یک دیدگاه خارجی می تواند نورهای جدیدی بر مشکلتان بتاباند.

مکالمه ی درونی قطع نمی شود.

مکالمه ی درونی شما هرگز قطع نمی شود. وجود ۵۰۰۰۰ فکر در روز گواه و شهادت برای این ادعاست. اما اگر نتوانید به این مکالمات توجه کنید، ناگهان متوجه خواهید شد که این گفت و گوهای منفی به سبک زندگی شما تبدیل شده اند.

کافه راز : با گوش دادن به صدای درونتان، کنترل کردن گفتگو های درونی تان و قدم برداشتن برای ایجاد تغییر در طرز فکر خود می توانید در مسیر داشتن یک زندگی رضایت مندانه تر قرار بگیرید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : به همه چیز بیش از اندازه فکر می کنید؟ از این…