web
analytics
چگونه هدف گذاری کنیم | کافه راز
روش هدف گذاری

چگونه هدف گذاری کنیم

کافه راز : چه آرزوهای کوچکی داشته باشید و چه اهداف بزرگی در سر داشته باشید، تعیین اهدافتان به شما کمک می کند تا برنامه ای برای زندگی خود تنظیم کنید. برای رسیدن به برخی اهداف زمان بسیار طولانی احتیاج است در حالی که برخی دیگر را می توان در یک دوره ی چند روزه به پایان رساند.

اگر اهداف اساسی در نظر دارید یا حتی برای اهداف قابل کنترلی برنامه ریزی کنید، احساس مفید بودن و موفقیت به شما دست خواهد داد.
شروع هر کاری ممکن است هراس انگیز باشد، اما شما می توانید حتی والاترین اهداف خود را نیز به واقعیت برسانید.

اهداف قابل دسترسی را مشخص کنید

۱٫ اهداف زندگی خود را تعیین کنید:

از خود سوالات مهمی درباره آنچه در زندگی می خواهید بپرسید. امروز، در طول یک سال و یا در طول عمر به چه چیز می خواهید دست پیدا کنید؟

پاسخ این سوالات می تواند جملاتی کلی مانند “می خواهم خوشبخت باشم” یا “می خواهم به دیگران کمک کنم” باشد. این را در نظر بگیرید که در ۱۰، ۱۵ یا ۲۰ سال آینده چه چیزهایی را دوست دارید به دست آورید.

یک هدف کاری می تواند راه اندازی تجارت شخصی خودتان باشد. هدف ورزشی می تواند این باشد که اندام مناسبی داشته باشید. هدف شخصی می تواند این باش که روزی خانواده ای تشکیل دهید. هر یک از این اهداف می توانند بسیار وسیع و گسترده باشند.

۲٫ هدف بزرگی که در سر دارید را به اهداف کوچکتر و واضح تر تقسیم کنید.

محدوده هایی از زندگی خود را که می خواهید آنها را تغییر دهید و یا آن را بهبود ببخشید را مشخص کنید. این محدوده ها شامل کار، ورزش، خانواده، تحصیلات یا سلامت هستند.

از خود بپرسید که در هر محدوده می خواهید به چه چیزی برسید و در یک چارچوب ۵ ساله چه برنامه ای برای تحقق آن دارید.

برای یک هدف کلی مانند “می خواهم اندام مناسبی داشته باشم” می توانید اهداف کوچک تری مانند “می خواهم غذاهای سالم بخورم” و یا “می خواهم در مسابقات دو شرکت کنم” را در نظر بگیرید.

برای هدف بزرگی مانند “می خواهم تجارت خود را راه اندازی کنم” اهداف کوچکتر می توانند “می خواهم یاد بگیرم چگونه یک تجارت را به درست مدیریت کنم” و یا “می خواهم کتاب فروشی مستقلی برای خود افتتاح کنم” باشند.

۳٫ اهداف کوتاه مدت خود را بنویسید.

حالا که تا حدودی می دانید در طول چند سال به چه چیزهایی می خواهید برسید، اهداف واقعی را برای خود مشخص کنید و برای رسیدن به آنها تلاش کنید. برای خود یک مهلت نهایی با زمان منطقی تایین کنید.(برای اهداف کوتاه مدت بیشتر از یک سال زمان در نظر نگیرید)

نوشتن اهداف باعث می شود که رد آنها ممکن نباشد، در نتیجه شما مسئول پاسخگویی به آنها خواهید بود. برای خوش اندام بودن، اولین هدف شما خورد سبزیجات بیشتر و دویدن خواهد بود. برای راه اندازی تجارت خود، اهداف اولیه شرکت در کلاس های کتاب داری و تعیین محل مناسب برای کتابفروشی هستند.

۴٫ اهداف خود را به قدم های کوچکی تبدیل کنید که شما را به سمت اهداف بزرگتر زندگی سوق دهند.

اساسا شما باید بدانید که چرا این هدف را در تعین کرده اید و دستیابی به آن چه نتیجه ای دارد. اینها سوالات مناسب برای دانستن این موضوع هستند: آیا این کار ارزش وقت گذاشتن را دارد؟ آیا حالا زمان مناسب برای این کار است؟ آیا این کار پاسخگوی نیازهای من است؟

به عنوان مثال اگر هدف کوتاه مدت شما در ورزش این است که در طول ۶ ماه به یک رشته ی ورزشی مشغول شوید، از خود بپرسید که آیا این کار در رسیدن هدف بزرگتری مانند شرکت در مسابقات دو به شما کمکی می کند؟ اگر پاسخ منفی است پس سعی کنید تا هدف کوتاه مدت را به چیز دیگری تغییر دهید که گامی برای رسیدن به هدف بزرگتر باشد.

۵٫ اهداف خود را با ترتیب زمانی مشخص کنید.

ممکن است در مسیر رسیدن به اهداف وسیعتر و مهم تر باشید، بهتر است اندکی صبر کنید و اهداف کوچکتر را دوباره بررسی کنید.
آیا بر اساس چارچوب زمانیتان به آنها عمل می کنید؟ آیا هنوز هم این اهداف برای رسیدن به هدف بزرگتر ضروری هستند؟ برای تعیین اهدافتان انعطاف پذیر باشید.

برای خوش اندام شدن شدن ممکن است هدفی مانند ۵ کیلومتر دویدن را در نظر داشته باشید. پس از آنکه مدتی این کار را انجام دادید ورکورد زمان دویدن خود را بیشتر کردید، بایذ هدف خود را از”۵ کیلومتر دویدن” به “۱۰ کیلومتر دویدن” تغییردهید. و در نهایت می توانید به “نصف مسیر ماراتون” و سپس “کل مسیر ماراتون” برسید.

برای راه اندازی کار خود، پس رسیدن به اهداف اولیه شرکت در کلاس های کتابداری و تعیین محل مناسب برای فروشگاه کتاب، باید اهداف جدیدی مانند گرفتن وام تجاری برای تهیه ی محل مناسب و گرفتن مجوزهای لازم از دولت تعیین کنید. پس از آن می توانید مراح بعدی را آغاز کنید، محل مناسب را خریداری یا اجاره کنید، کتاب های مورد نظر را بخرید ، کارگر استخدام کنید و در ها را به سوی تجارت باز کنید.

کافه راز : در نهایت حتی ممکن است به دنبال مکانی برای بازگشایی شعبه ی دوم خود باشید.

روش های موثر برای تعیین هدف

۱٫ اهداف خود را واضح و مشخص کنید .

اهدافی که تعیین می کنید باید به سوالات خاصی مانند چه کسی؟ چه چیزی؟ چرا؟ کی و کجا؟ پاسخ دهد. برای هر هدفی که تعیین می کنید باید از خود بپرسید که چرا این یک هدف است و چگونه در دستیابی به اهداف بزرگتر زندگی تاثیر دارد.

برای هدفی مانند خوش اندام شدن (که بسیار کلی است) شما اهداف مشخص تر و واضح تری را مانند “دویدن در یک مسابقه ی ماراتون” را تعیین کرده اید. که با یک هدف کوتاه مدت “۵ کیلومتر دویدن” آغاز می شود. زمانی که ما اهداف کوتاه مدت “مانند ۵کیلومتر دویدن” را تعیین می کنید می توانید به سوالات پاسخ دهید. چه کسی؟ من. چه چیزی؟ دویدن. کجا؟ در یک پارک محلی. کی؟ به مدت ۶ ماه. چرا؟ تا به هدف شرکت در مسابقات دو ماراتون نزدیک شوم.

برای راه اندازی تجارت خود، شما هدف کوتاه مدت “شرکت در کلاس های کتابداری” را تعیین کرده اید. که می توانید به این سوالات پاسخ دهید: چه کسی؟ من. چه چیزی؟ شرکت در کلاس هاس کتابداری. کجا؟ در یک کتابخانه. کی؟ هر یکشنبه به مدت ۵ هفته. چرا؟ تا یادبگیرم چگونه بودجه ی کاری خود را مدیریت کنم.

۲٫ اهداف قابل اندازه گیری بسازید.

برای رسیدن به موفقیت و پیشرفت، اهداف باید قابل سنجش باشند. پیگیری و اندازه گیری هدفی مانند “بیشتر پیاده روی خواهم کرد” بسیار سخت تر از هدفی مانند “۱۶ بار در این مسیر قدم خواهم زد” است. در واقع، شما احتیاج به روش هایی دارید که مشخص کنید به هدف خود رسیده اید یا نه.

“۵ کیلومتر دویدن” یک هدف قابل اندازه گیری است. دقیقا می دانید که چه زمانی این کار را انجام داده اید. حتی ممکن است که اهداف کوتاه مدت تری نسبت به ۵ کیلومتر دویدن تعیین کنید، مثلا “حداقل دویدن ۳ مایل، ۳ روز در هفته”
بعد از اولین بار دویدن ۵ کیلومتر، هدف قابل سنجش بعدی “یک بار دیگر دویدن ۵ کیلومتر در ماه و کاهش ۴ دقیقه از زمان”.

همچنین “شرکت در کلاس های کتابداری” یک هدف قابل اندازه گیری است، زیرا یک کلاس خاص است که در هر هفته در آن شرکت می کنید. حالتی که کمتر قابل اندازه گیری باشد این است “یادگیری کتابداری” اینحالت مبهم است زیرا نمی توان مشخص کرد چه زمانی یادگیری شما به پایان رسیده است.

۳٫ درمورد اهداف خود واقع بین باشید.

این بسیار مهم است که موقعیت خود را صادقانه بررسی کنید و تعیین کنید کدام اهداف واقع گرایانه هستند و کدامیک دور از ذهن است. از خود بپرسید که آیا تمامی عوامل مورد نیاز برای دستیابی به هدف را داری؟ (مهارت، منبع،زمان، دانش)

برای داشتن اندام خوب و شرکت در مسابقه ی ماراتون، نیاز دارید که زمان زیادی را بدوید. اگرعلاقه یا زمان کافی برای دویدن در طول یک هفته ندارید، پس این هدف قابل دستیابی نیست. اگر این چنین است پس هدف خود را تغییر دهید. برای خوش اندام بودن روش های دیگری هم وجود دارند که نیازی به ساعتها دویدن نباشد.

اگر می خواهید کتاب فروشی مستقلی برای خود راه اندازی کنید اما هیچ تجربه ای در راه اندازی یک تجارت ندارید، پول کافی برای شروع کار ندارید، هیچ اطلاعی در مورد چگونگی کارکرد کتابفروشی ها ندارید و در واقع هیچ علاقه ای به مطالعه ندارید؛ شما در رسیدن به این هدف موفق نخواهید بود.

۴٫ اولویت بندی کنید.

در هر زمانی تعدادی هدف وجود دارد که در مراحل مختلفی از تکامل هستند. مشخص کنید که کدام هدف مهم تر ویا از نظر زمانی حساس تر از بقیه است. اگر تعداد زیادی هدف برای خود قرار دهید، ممکن است گیج شوید و دستیابی به آنها سخت تر می شود.

این کار به شما کمک می کند که چند هدف با اولویت بیشتر را مشخص کنید و زمانی که چند هدف متفاوت به وجود می آیند راحت تر تمرکز کنید. اگر انتخاب میان یک یا دو هدف کوچک و یک هدف با اولویت بیشتر باشد، می دانید که باید هدف مهم تر را انتخاب کنید.

اگر در راستای داشتن اندام مناسب اهداف کوچکتری مانند “خوردن غذای سالم”، “۵ کیلومتر دویدن” و “۱ مایل شنا کردن، سه روز در هفته” را تعیین کرده باشید، ممکن است متوجه شوید که زمان کافی برای انجام تمامی کار ها را ندارید.

در این صورت اهداف را اولویت بندی کنید، برای شرکت در مسابقات ماراتون، ۵ کیلومتر دویدن بسیار مو ثرتر است از شنای روزانه. خوردن غذای سالم را ادامه دهید چون علاوه بر کمک به رسیدن به هدفتان برای سلامت کلی بدن مفید است.

اگر برای راه اندازی کتابفروشی خود تلاش می کنید،پیش از انتخاب کتابهای فروشگاهتان، ابتدا باید مجوز تجاری بگیرید و سپس مطمئن شوید که صلاحیت گرفتن وام را دارید (در صورت نیاز به وام).

۵٫ روند پیشرفت خود را پیگیری کنید.

نوشتن در دفترخاطرات روش بسیار خوبی برای پیگیری پیشرفت های شخصی و حرفه ای است. نوشتن و اعتراف کردن به پیشرفت در مسیر رسیدن به یک هدف یک عامل کلیدی برای حفظ انگیزه است. حتی ممکن است شما را تشویق کند تا بیشتر تلاش کنید.

از دوستی بخواهید که شمارا همراهی کند، به این صورت با تمرکز بیشتر کار می کنید. مثلا اگر خود را برای یک مسابقه ی بزرگ آماده می کنید، حضور یک دوست که مداوم با یکدیگر ملاقات داشته باشی یا با هم تمرین کنید باعث می شود با جدیت بیشتری کار خود را پیگیری کنید.

اگر به منظور داشتن اندامی مناسب برای مسابقات ماراتون تمرین می کنید، دفتری تهیه کنید و در آن میزان مسیری که دویده اید ،زمانی که صرف شده است و احساسی که داشتید را یادداشت کنید. هرچه بیشتر پیشرفت کنید، با برگشتن به عقب و بررسی این که از زمان شروع تا به حال چه مقدار موفق بوده اید باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود.

پیگیری مسیر پیشرفت در راه اندازی یک تجارت اندکی سخت تر است اما می توانید تمامی اهداف بزرگ و کوچک خود را یادداشت کنید و سپس مشخص کنید هرکدام در چه زمانی انجام شده اند ، این کار به شما کمک می کند مسیر درست را دنبال کنید.

۶٫ اهداف خود را ارزیابی کنید.

زمانی که به هدفی می رسید اعلام کنید و به خود اجازه ی شادی و خوشحالی بدهید.
زمانی را به ارزیابی هدف خود از شروع تا پایان اختصاص دهید. بررسی کنید که آیا از چارچوب زمانی ومهارت های خود راضی بوده اید و آیا این هدف معقول و منطقی بوده؟

کافه راز : به عنوانه مثال، اولین باری که ۵ کیلومتر می دوید خوشحال باشید که یک هدف را کامل انجام داده اید. حتی اگر در مقایسه با هدف بزرگتر شرکت در ماراتون بسیار ناچیز به نظر برسد.

البته زمانی که درهای کتابفروشی مستقل خود را باز می کنید و اولین کتاب را به مشتری می فروشید باید جشن بگیرید، زیرا مشخص است که با موفقیت مسیر دستیابی به هدفتان را طی کرده اید.

۷٫ مرتبا برای خود هدف تعیین کنید.

زمانی که به یک هدف می رسید – حتی اهداف مهم زندگی- باز هم می خواهید رشد کنید و اهداف جدیدی برای خود تعیین کنید.

زمانی که در مسابقه ی ماراتون شرکت کردید باید بررسی کنید که بعد از آن چه می خواهید انجام دهید؟ آیا می خواهید در یک ماراتون دیگر شرکت کنید و رکورد زمانی خود را کمتر کنید؟ آیا می خواهید تنوع ایجاد کنید و در مسابقات ورزش های سه گانه یا مسابقات مردان آهنین شرکت کنید؟ یا اینکه می خواهید در مسابقات دو با مسیر های کوتاه ۵ کیلومتر یا ۱۰ کیلومتر شرکت کنید؟

پس از آنکه کتاب فروشی مستقل خود را باز کردید، آیا می خواهید کارهای گروهی مانند باشگاه کتاب خوانی یا تدریس خصوصی ادبیات انجام دهید؟ یا این که می خواهید پول بیشتری کسب کنید؟ می خواهید مکان های بیشتری را افتتاح کنید یا همین فروشکاه خود را توسعه دهید و در کنار آن یک کافی شاپ هم راه اندازی کنید؟

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
[quote]کافه راز : هر کار‌آفرینی نیاز دارد مهارت‌های بی‌شماری از جمله ذهن خلاق، قدرت آنالیز مسائل و…