web
analytics
تمام کردن مکالمه
مکالمه محترمانه

چگونه خیلی محترمانه مکالمه را تمام کنیم

کافه راز : در هر گردهمایی ، معمولا” یک نفر افسار کلام را در دست می‌گیرد و در مورد خودش صحبت می‌کند. اگر این تجربه برای شما نیز اتفاق افتاده است، درک می‌کنید که چقدر سخت است که بتوانید مکالمه را در این شرایط تمام کنید. این فرد تمام ویژگی‌های یک شنونده ضعیف را دارد: صحبت دیگران را قطع می‌کند، موضوع بحث را عوض می‌کند و در مورد موضوعی که دوست دارد صحبت می‌کند.

بسیاری از این افراد فکر می‌کنند اینکه رشته‌ی کلام را در دست گیرند کار صحیحی است اما از آنجایی که فقط درباره مسائل مورد علاقه ی خود حرف می زنند، حتی با اینکه خیلی صحبت می کنند ولی در کل بحث را محدود می‌کنند. دفعه بعد که در این شرایط گیر افتادید، از چند نکته زیر کمک بگیرید تا بتوانید اوضاع را کنترل کنید. بهترین انتخاب، کنترل بحث و ادامه دادن آن به صورتی محترمانه و غیر تهاجمی است. از نکات ذکر شده در ادامه ، برای پایان دادن به مکالمه و در عین حال حفظ وجهه‌ی اجتماعی خود استفاده کنید.

۱- شخص دیگری را به بحث بکشانید.

وقتی در حال گوش دادن به شخص پرحرف هستید نگاهی به اطراف بیاندازید و فرد مناسبی را که فکر می‌کنید میتوانید به بحث وارد کنید انتخاب کنید. بعد دوباره توجه خود را به گوینده معطوف کنید و منتظر فرصتی باشید تا شخص سوم را وارد بحث کنید. در این فرصت ایجاد شده از فرد سوم بپرسید: “میخواهم نظر شما را در این مورد بدانم” . این کار باعث می‌شود گوینده‌ی اول کمتر در کانون توجه باشد.

مطلب مرتبط : رئیسی باشید که کارمندان دوست دارند.

۲- از بهانه های رایج استفاده کنید.

میتوانید از بهانه‌هایی مانند تماس تلفنی، یک استراحت کوتاه و استفاده از هوای تازه بیرون استفاده کنید. کوتاه اما مستقیم بگویید: ” ممکن است مرا ببخشید می‌خواهم از هوای تازه استفاده کنم.” و محل را ترک کنید. مهم نیست چه بهانه ای برای ترک محل دارید، فقط در آخر بگویید که از گفت‌وگویی که داشته اید لذت برده اید.

۳- کارت طرف مقابل را بگیرید.

اگر فکر می‌کنید قصد دارید مکالمه را تمام کنید، از طرف مقابل درخواست کنید کارتش را به شما بدهد، در عوض شما نیز می‌توانید کارت خود را به او بدهید. برای اینکه بتوانید بحث را به پایان برسانید، خلاصه ای کوتاه از آنچه گفته شده را در یک جمله بگویید. مانند: ” خیلی عالی بود که در مورد کسب و کار شما اطلاعاتی به دست آوردم. اگر کمکی بتوانم بکنم دریغ نخواهم کرد.

۴- گوینده پرحرف را به شخص دیگری معرفی کنید.

زمانی که فکر می‌کنید صحبت های اصلی شما با گوینده پرحرف تمام شده است و او در حال اضافه کردن مواردی درباره‌ی خودش است، شخص دیگری را به او معرفی کنید. به عنوان مثال بگویید: ” با توجه به گفته‌های شما به نظر می‌رسد کارآفرین موفقی باشید. یکی از دوستان من به تازگی کسب و کار جدیدی را راه اندازی کرده است. اجازه دهید شما دو نفر را آشنا کنم.” پس از آن می‌توانید عذرخواهی کنید و بحث را ترک کنید.

۵- کنترل بحث را در دست بگیرید.

لری جانسون مشاور کسب و کار توصیه می‌کند، از فرآیند زیر برای کنترل گوینده‌های پرحرف استفاده کنید: وقفه ایجاد کنید، جمع بندی کنید، سوال بپرسید و نتیجه گیری کنید.

از هر فرصتی برای ایجاد وقفه استفاده کنید. ممکن است سوال پرسیدن برای شما عجیب باشد و فکر کنید این کار باعث طولانی شدن بحث می‌شود اما باید بدانید با این کار شما کنترل بحث را در دست خواهید گرفت. بگویید:”خیلی از صحبت با شما خوشحال شدم، اگر اجازه بدهید باید با فرد دیگری نیز صحبت کنم.” قبل از خداحافظی لبخند بزنید و دست بدهید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
[quote]کافه راز : اگر از تعدادی از اطرافیانتان راجع به تجربه‌های کاری سوال بپرسید، مطمعنآ چندین…