web
analytics
چطور مذاکره کنیم تا همیشه  آن چیزی را که میخواهیم بدست بیاوریم؟ | کافه راز
فنون مذاکره

چطور مذاکره کنیم تا همیشه  آن چیزی را که میخواهیم بدست بیاوریم؟

ترجمه شده توسط کافه راز : مذاکره اغلب مواقع کار ناخوشایندی است اما در محل کار ، در معاملات و زندگی روزمره ضروری است .

ما معمولا مذاکره را دوست نداریم و از آن فرار میکنیم.

نتیجه تحقیقات نشان داده ۵۰ درصد از متقاضیان کار برای حقوقشان مذاکره نمی کنند و دلیلش را عصبی شدن میدانند به این خاطر که باور دارند مذاکره ذاتا ناخوشایند است.

اما بخاطر ضرورت مذاکره در زندگی لازم است که این حس ناخوشایند را تغییر دهیم تا هنگام مذاکره هم خودمان و هم طرف مقابلمان احساس خوشایندی داشته باشیم.

چرا مذاکره کردن اینقدر سخت است ؟

یکی از دلایل آن اینست که وقتی میخواهیم چیزی را درخواست کنیم حس خوبی نداریم واحساس میکنیم شایستگی لازم را نداریم  و آن چیز یا موقعیت اصلا به ما تعلق ندارد.

همچنین بخاطر مهارتهایی است که یاد نگرفته ایم مانند :

  • اعتماد به نفس
  • توانایی فهمیدن افکار دیگران
  • توانایی گوش دادن
  • توانایی حل مسائل
  • کنترل احساسات
  • مهارت ارتباطات
  • کار گروهی
  • اصول اخلاقی

دلیل دیگر این است که به همدیگر اعتماد نداریم  ، تحقیقات نشان داده ۴۰ درصد افراد فکر میکنند طرف مقابلشان فقط بخاطر پیروزی خودش وارد مذاکره شده به همین دلیل به او اعتماد نمی کنند و مذاکره ای که  با اعتماد شروع نشود معمولا نتیجه خوبی هم ندارد.

چرا مذاکره یک مهارت کلیدی است ؟

مذاکره در قسمت های زیادی از زندگی ما کاربرد دارد نه فقط زمانی که درخواست یک کار جدید داریم یا تقاضای ارتقاء می دهیم شما وقتی با همکارتان روی یک پروژه کار میکنید یا با رئیستان در مورد مرخصی و یا با مشتریتان در مورد تاریخ اتمام پروژه و قیمت صحبت میکنید نیاز به این مهارت دارید .

با داشتن این مهارت احساس اعتماد به نفس بیشتری در تمام مراحل زندگی و کارتان دارید چون وقتی میخواهید از کسی درخواستی کنید احساس خوبی دارید و این حس خوب را به طرف مقابلتان منتقل میکنید و باعث میشوید آنها راغب به مذاکره با شما شوند.

چطور مهارت مذاکره را تقویت کنیم ؟

یکی از راههای بهبود این است که روی طرز فکرمان کار کنیم ، اگر طرز تفکر شما یان باشد که طرف مقابل شما به قصد ضربه زدن و یا پیروز شدن وارد مذاکره شده حالت تدافعی به خود میگیرید و انعطاف پذیری کمی از خود نشان می دهید که این خود جهت مذاکره را به سمت اشتباهی میبرد.

مذاکره ارتباطات و همکاری است ، اگر شما بجای اینکه فکر کنید مذاکره برنده و بازنده دارد به این فکر کنید که یک ارتباط است که هر دو طرف در یک سمت قرار دارند مذاکره را بهتر به پیش میبرید و شما متوجه میشوید دلیلی ندارد که تمام چیزی را که میخواهید کاملا بدست بیاورید تا یک مذاکره موفق داشته  باشید.

وقتی مذاکره کاری پیش می آید شما جزئی از یک تیم و مسئول کارتان هستید ، سعی کنید درخواستتان فقط برای منفعت خودتان نباشد بلکه به نفع کل تیم و شرکتتان باشد.

همچنین مهم است فرهنگ سازمانی که در آن کار میکنید را بدانید ، وقتی شما درخواست ارتقا میکنید مهم است بدانید کسان دیگری که به آن موقعیت رسیده اند چه مسیری را طی کرده اند  و چه شخصیتی داشته اند .

قبل از ملاقات درمورد خواسته هایتان به اطمینان کامل برسید و تا میتوانید تحقیق انجام دهید و با ذهن باز و ایده کاملا شفاف پیش بروید همچنین اهدافتان را یادداشت کنید و کاملا بدانید چه چیزی میخواهید تا مذاکره ای قویتر داشته باشید .
One thought on “چطور مذاکره کنیم تا همیشه  آن چیزی را که میخواهیم بدست بیاوریم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
یک تمرین ساده برای افزایش مهارت های کلامی تمرین بسیار ساده است. یک موقعیت یا یک…