web
analytics
شنونده خوب
شنونده خوب

چطور شنونده ی خوبی باشیم که هر کسی دوست داشته باشد با ما صحبت کند

ترجمه شده توسط کافه راز : تا به حال شده با کسی ملاقات کنید که از صحبت کردن با او بسیار لذت ببرید، اما نمی توانید دقیقا بگویید که چرا؟ آیا گفت و گوهایتان خیلی خوب پیش می رفت و شما واقعا با او احساس راحتی می کنید؟ این تنها به این دلیل است که آنها شنونده های خوبی بوده اند.

حقیقت موضوع این است که بسیاری از مشکلات ارتباطی ما ریشه در این دارد که ما در شنیدن مانند صحبت کردن تاثیرگذار نیستیم. جالب اینجاست که همه ی ما خود را شنونده های خوبی می دانیم، حتی زمانی که در حین یک گفت و گو پیام می دهیم یا در اینترنت می گردیم.

درجامعه ی کنونی مشکلات برقراری ارتباط رو به افزایش است و تکنولوژی هم تا حدودی مقصر است. اگرچه تکنولوژی مایه ی آرامش و تسهیل کارهاست اما بااین وجود منبع حواس پرتی های دایمی هم هست و مارا وادار می کند که به دنبال تظاهر و تقلید باشیم. درنتیجه توانایی های ما در برقراری ارتباط به آرامی از بین می روند.

مهارت های برقراری ارتباط خود را بازسازی کنید و به یک شنونده ی خوب تبدیل شوید.

تمرکز بر بهبود بخشیدن به مهارت های خود به عنوان یک شنونده تاثیر بسیاری در حالت کلی ارتباطات شما دارد. در اینجا ۴ اصل وجود دارد که برای از بین بردن عادت های بدتان می توانید استفاده کنید. قبل از صحبت کردن اینها رابه یاد بیاورید و همه عاشق صحبت کردن با شما خواهند شد.

۱- گوینده را تشویق کنید که جزئیات را توضیح دهد.

تا به حا شده است که داستانی را برای کسی تعریف کنید و او در میان حرف شما بگوید “بله من هم همینطور” و سپس ادامه ی گفت وگو را به دست بگیرد؟ اگر اینطور باشد احتمالا شما احساس می کنید که صحبتتان نیمه کاره مانده و ناراحت می شوید.

درحالیکه زمانی که با یک شنونده ی خوب صحبت کنید می بینید که با علاقه به صحبت های شما توجه می کند و شما را تشویق می کند که بیشتر درمورد تجربه تان توضیح دهید. پس اگر دوستتان پیش شما شکایت می کرد که “من از رئیسم متنفرم.” سریعا جواب ندهید “رئیس من هم خیلی بد است.” درعوض برای اینکه نشان دهید به شنیدن علاقه مند هستید او را تشویق کنید که با جزئیات بیشتری برایتان توضیح دهد، با جملاتی مانند “جدی؟ مگر چه اتفاقی افتاده است؟”

۲- باگرفتن نکات کلیدی علاقه ی خودتان را نشان دهید.

گاهی گفت و گوها به سمت موضوعاتی پیش می روند که به آنها علاقه ای نداریم و نمی توانیم در آن مشارکتی داشته باشیم. معمولا تا جای ممکن آن صحبت ها را نادیده می گیریم تا زمانی که موضوع تغییر کند. حتی زمانی که بهترین تلاشمان را هم انجام دهیم باز هم گوینده متوجه می شود که ما علاقه ای به آنچه او می گوید نداریم.

درعوض می توانید با گرفتن نکات کلیدی بحث، بازگو کردن آنها و یا پرسیدن سوالات مرتبط خودتان را یک شنونده ی خوب نشان دهید. حتی اگر موضوع به کل از ذهنتان رفته باشد بازهم با این کار نشان می دهید که به این بحث علاقمند هستید و شنونده ی خوبی هستید.

مثلا تصورکنید دوستتان در حال نام بردن تمام ماشین هایی که دارد است. احتمالا شما هیچ علاقه ای به این بحث ندارید اما می توانید با پرسیدن سوالاتی مانند “کدام ماشین مورد علاقه ات است؟ ” یا “چه چیزی باعث شده است که این ماشین خاص باشد؟” می توانید نشان دهید که هنوز به حرفهایش گوش می دهید.

۳- فراموش نکنید که به جای خلاقیت، همدلی خود را بروز دهید.

زمان که به صحبت های دیگران گوش می دهیم، گاهی بی صبرانه دوست داریم نظرخودمان را درمورد موضوع بیان کنیم. اما اگر مراقب نباشیم، هیجان بیش از حد باعث می شود انسانی فاقد درک به نظر بیاییم. شنونده های خوب همیشه همدلی را نسبت به خلاقیت ارجحیت می دهند. آنها پیش از اینکه خوشان چیزی اضافه کنند به احساسات و عواطف دیگران اهمیت می دهند.

برای اینکه یک شنونده با احساس همدلی باشید سعی کنید خودتان را جای افراد قرار دهید و با آنها ارتباط برقرار کنید. اگر شک دارید، این اصل ساده را به یاد داشته باشید: سعی کنید درک کنید پیش از آنکه درک شوید.

۴- همیشه احساساتتان را کنترل کنید.

اگر مراقب نباشیم ممکن است واکنش هایمان تماما از سر احساسات باشند. اگر کسی از ما انتقاد کند یا چیزی بشنویم که دوست نداریم به راحتی می توان پاسخ داد “بله، خودم می دانم چه می خواهی بگویی” یا “نه، من اصلا اینطور نیستم”. اینها باعث ایجاد اختلاف و درنهایت ضربه زدن به روابط می شوند.

تغییر دادن واکنش های احساسی به سوال هایی منطقی از ویژگی های یک شنونده ی خوب است. داشتن یک مکالمه ی متمدنانه نشان می دهد که شما به شنیدن علاقمند هستید و همیشه مورد احترام خواهید بود. اگر کسی نظری دارد که شما آن را قبول ندارید همیشه آرامش خود را حفظ کنید. باآرامش از آنها بخواهید که تجربیاتشان در این زمینه را با شما درمیان بگذارند.

شگفت زده خواهید شد زمانی که متوجه شوید با تمرکز بر مهارت های شنوندگی خود تا چه اندازه در برقراری ارتباط موفق خواهید بود. اگر بتوانید این ۴ اصل ساده را انجام دهید، دیگران همیشه خواهان صحبت کردن با شما خواهند بود.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : چرا ما اجازه می دهیم که عوامل خارجی تعیین کننده…