web
analytics
چطور سحرخیز شویم ؟ | کافه راز
سحرخیزی

چطور سحرخیز شویم ؟

ترجمه شده توسط کافه راز : چطور شد که من به یک انسان سحرخیز تبدیل شدم؟ (و چطور شما هم می توانید!)

۵ راهکار برای اینکه از یک جغدشب زنده دار به یک چکاوک سحرخیز تبدیل شوید.

سالیان سال بود که من از زنگ ساعتم وحشت داشتم. آن صدا نشان دهنده ی چیزهای زیادی بود که در زندگی من غلط بودند.

باید آن رویای فوق العاده ای که داشتم را رها می کردم، لباس هایی را که دوست نداشتم می پوشیدم، با چشمان خواب آلود وارد دنیا می شدم و به سختی در متروی شلوغ قرار می گرفتم پیش انسان های دیگری که ترجیح می دادند جای دیگری باشند.

من یک انسان شب زنده دار هستم، ذاتا و از بدو تولد. پدرم هم یک فرد شب زنده دار است، خواهرم هم یک جغد شب زنده دار است. ما یک خانواده ی شب فعال هستیم. ما معمولا تا نزدیکی های صبح بیدار می مانیم و روی پروژه هایمان کار می کنیم، چت می کنیم یا فیلم تماشا می کنیم.

اما اخیرا من مهارتی در خودم ایجاد کرده ام که متوجه شدم سحرخیز بودن چقدر بهتر است. و واقعا غیرقابل باور است که این را بنویسم اما حالا من عاشق – خب این کلمه مقداری بزرگ است – من از صبح های زود لذت می برم. من از به سختی از تخت خارج شدن در ساعت ۹ صبح به بیدار شدن با نشاط در ۶ صبح رسیدم.

چطور؟ با به کار گیری ۵ راهکار ساده من سه ساعت زمان اضافه در هر روز به دست آوردم که باعث افزایش میزان کارایی و بازده من شده است.

من نمی خواهم وانمود کنم که ایجاد این تغییرات کارآسانی بوده است، تغییر دادن یک عات ۲۵ ساله واقعا کار سختی بود.

با این وجود، بعد از ۲ هفته عمل به این راهکارهایی که می خواهم با شما درمیان بگذارم، برای من تغییراز حالت افقی به حالت عمودی بسیار آسان تر شد. اگر می خواهید تغییر را احساس کنید باید خودتان را مجبور کنید که به این موارد عمل کنید، اما بعد از ۱۰ روز مداوم عمل کردن به این موارد (نگران نباشید روزهای تعطیل می توانید استراحت کنید.) می توانید همراه با چکاوک های سحر خیز آواز بخوانید.

۱- اتاق خواب فقط برای خواب است.

اولین چیزی که به من کمک کرد که صبح ها زودتر از خواب بیدار شوم این بود که وسایل سرگرمی اصلی ام را در اطراف خودم در اتاق خواب قرار ندهم: تلفن کنار تخت نباشد. لپ تاپ در اتاقی که تخت خواب هست نباید باشد. من با این عادتی که داشتم مبارزه کردم، عادت انجام بخش زیادی از برنامه های روزانه ام در تخت خواب. با خارج کردن وسایل مربوط به تکنولوژی ، اتاق من تبدیل به محلی برای خواب و تعویض لباس شده بود.

اگر می خواستم کار دیگری انجام دهم باید به محل دیگری می رفتم. حالا من انگیزه ی بیشتری برای خارج شدن از لحاف نرم و گرمم دارم. علاوه برآن با کاهش چیزهایی که باعث حواس پرتی می شوند، می توانم خواب بهتری داشته باشم.

۲- شب ها زودتر بخوابید .

کاملا واضح است، اما باز هم شگفت زده خواهید شد زمانی که ببینید چقدر احساس بهتری خواهید داشت زمانی که شب ها زودتر بخوابید و صبح ها زودتر بیدار شوید.

حتی زمانی که من به جای ساعت ۲ صبح ساعت ۱ می خوابیدم، متوجه تغییراتی در سطح انرژی ام در هنگام صبح می شدم. اوایل با زودتر خوابیدن مخالف بودم؛ خب پس کی باید زمانی را در شبکه های اجتماعی می گذراندم؟ اما متوجه شدم بخش اعظمی از کارهایی که شب ها انجام می دهم فردا هم هنوز همانجا هستند، و حتی روزهای بعد از آن. همچنین زمانی که شب ها زودتر می خوابم، زمان کمتری را به صفحه های نمایش اختصاص می دهم، که این کار باعث بهبود روند خوابی من شده است.

فروانی امواج نوری بدن ما را در تولید هورمون “حالا وقت خواب است” (ملاتونین) دلسرد می کند، به این معنا که خواب با آرامشی نخواهید داشت و خوابیدن برایتان سخت تر خواهد شد.

۳- هرچه سریعتر پاهایتان را روی زمین بگذارید.

به محض اینکه صدای زنگ ساعت را شنیدید باید بچرخید و پاهایتان را روی زمین قرار دهید تا به حال نشسته دربیایید.

من این کار را بعد از انجام دادنش متوجه شدم، در این حالت احتمال بازگشت به آن تفکر “فقط پنج دقیقه ی دیگر” بسیار کمتر خواهد بود. زمانی که گوشی موبایل یا ساعت در دسترس من قرار داشتند به سادگی زنگ آن را قطع می کردم ، درنتیجه برای اینکه مجبور شوم پاهایم را روی زمین بگذارم، گوشی موبایل را در جایی قرار می دادم که برای خاموش کردن صدای زنگ مجبور به راه رفتن شوم.

۴- به یک محیط دیگر بروید.

بهترین روش برای افزایش میزان انرژی در هنگام صبح این است که میزان اکسیژنی که وارد مغزتان می شود را افزایش دهید – پس باید خودتان را حرکت دهید. اولین کاری که من هرروز انجام میدهم مسواک زدن است، درنتیجه سریعا به دستشویی می روم. با داشتن یک فعالیت فیزیکی، میزان اکسیژن و خونی که در بدنتان جاری می شود را افزایش می دهید.

هرچه اکسیژن بیشتری در شما جریان داشته باشد، مغز شما سوخت بیشتری خواهد داشت، که باعث می شود عملکرد بهتری داشته باشد. همچنین سعی کنید به محض بیدار شدن ۱۵ دقیق نرمش کنید. با این کار یک چرخه ی بازخوردی ایجاد خواهید کرد که فرآیند زود بیدار شدن را آسان تر خواهد کرد. زمانی که نرمش کنید، سطح فعالیت های مغز را افزایش می دهید، و همچنین:

  • اندورفین (هورمون شادی) بعد از پایان نرمش آزاد می شود.
  • افزایش سطح خودباوری
  • توانایی تفکر بهتر (نرمش کردن میزان کورتیزول را در مغز شما کاهش می دهد، این هورمونی است که مانع از عملکردهای بیشتر مغز می شود.)
  • افزایش تناسب اندام و قدرت

۵- برای سحر خیز بودن دلیل داشته باشید.

پیش از خواب، من دوست دارم به کار هیجان انگیزی که در نظر دارم روز بعد انجام دهم فکر کنم. می تواند مثلا یک بسته ی سوسیس جدید در فریزر باشد که من قرار است با آن برای خود یک صبحانه ی خوشمزه درست کنم، یا شاید صرف وقت بیشتر برای خواندن کتابی که دوست دارم باشد.

با تمرکز بر کارهایی که می خواهم روز بعد انجام دهم، این ایده را از پیش در ذهن خودم ایجاد می کنم که می خواهم صبح زود بیدار شوم. من همچنین برای اینکه ساعت ۶ صبح بیدار شوم به خودم جایزه می دهم. معمولا با انجام کارهایی که فقط در آن زمان از روز می توانم انجام دهم.

یکی از بزرگترین تغییرات زندگی من کارآفرین شدن من بود. زمانی که در یک شرکت مشغول به کار بودم، تنها دلیل اینکه صبح ها زود از خواب بیدار می شدم این بود که دوست نداشتم توبیخ شوم. اما حالا که بیشتر زندگی من متمرکز بر زندگی کردن به همان روشی است که خودم دوست دارم، می خواهم زمان بیشتری برای زندگی کردن داشته باشم.

وقتی به عقب نگاه می کنم، یکی از دلایلی که من دوست داشتم تا جایی که می شود در تخت بمانم این بود که زمان متعلق به خودم بود. آن تنها زمانی بود که واقعا متعلق به خود من بود. در یک هفته، ۶۰ ساعت را به کار و موضوعات کاری اختصاص داشت، ۲۰ ساعت صرف رفت و آمد می شد و باقی آن با دوستانم سپری می شد. احساس نمی شد که وقتم متعلق به خودم باشد، تنها زمانی که واقعا به خودم تعلق داشت زمانی بود که می توانستم در رویاها، افکار و آرزوهای خودم باشم.

همه ی این راهکار ها برای این ایجاد شدند که من دوست داشتم زمان بیشتری را به کارهایی که به آنها علاقه دارم اختصاص دهم.

اگر در زندگی شما کاری که به آن علاقه داشته باشید، یا شما را هیجان زده کند، یا به شما این حس را بدهد که نهایتا کنترل زندگیتان را در دست گرفته اید، وجود ندارد پس شما هیچ انگیزه ی واقعی برای تغییر ندارید. شاید آن باید اولین گام شما باشد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز :چطور چیزهایی که باعث عدم تمرکز می شوند را از بین…