web
analytics
چرا مثبت اندیشی می تواند زندگی شما را نابود کنند | کافه راز
معایب مثبت اندیشی

چرا مثبت اندیشی می تواند زندگی شما را نابود کنند

ترجمه شده توسط کافه راز : مطمئنا با افرادی برخورد داشته اید که نمی توانند درک کنند که چرا افراد نباید برای همه چیز شاد باشند. افرادی که دائما به دنبال تفکر مثبت و قدرت اعترافات مثبت هستند.

بیانات مثبت، همانطور که احتمالا خودتان می دانید، مثال هایی از صحبت با خود، یا جملاتی است که برای تائید عقاید خود درمورد باورها و دنیایی که درآن زندگی می کنیم به خود می گوییم. و آنها می توانند نیروهای مثبت باشند. اما جدا از گفته های عمومی در مورد اینکه “اینها تاثیر دارند”، دررابطه با این بیانات چه اتفاقی در ذهن ما رخ می دهد؟

چرا تاثیرات مثبت تاثیرگذارند؟

تحقیقات بسیاری نشان داده اند که بیانات مثبت می توانند به روش های زیادی برای ما مفید باشند. در سال ۲۰۱۳ تحقیقی در دانشگاه کارنگی نشان داد دانشجویانی که یادداشت می کنند چرا ارزش های خاصی برای آنها مهم هستند (بیانات مثبت شخصی) عملکرد بهتری نسبت به دیگر دانشجویان دارند.

و دانشگاه تورنتو دریافت که “زمانی که یک مذاکره کننده ی ضعیف فرصت انجام بیانات مثبت با خود را داشته باشد، عملکرد نامناسب او از بین خواهد رفت.”

اما چطور؟ این موضوع هنوز در دست بررسی است، اما می توانیم به چرایی این مسئله رسیدگی کنیم.

در مقاله ای که در مجله ی روان شناسی شخصی و اجتماعی به چاپ رسید نشان داده شده بود که بیانات مثبت هر فرد برای او یادآور حمایت مثبتی است که او در اطراف خود دارد، در نتیجه آنها نگران این نیستند که در صورت شکست در یک موضوع از ارزش هایشان کاسته شود.

پس زمانی که شما به خود می گویید، من انسان شادی هستم، درواقع تمام دلایلی که فکر می کنید فرد شادی هستید را به خود یادآوری می کنید.

تحقیق دیگر در زمینه ی عکس برداری از مغز در سال ۲۰۱۶ نشان داد که، بیانات شخصی با خود بخش های پاداشی مغز را تحریک می کند، مخصوصا زمان هایی که از جملات درمورد آینده استفاده می کنید. آنها پیشنهاد داده اند زمانی که بیانات مثبتی را برای خود بازگو می کنیم بهتر است جملات به این فرم باشند: اگر من (فعل)، سپس (نتیجه).

اکثر روانشناسان در مورد دلیل گفتن جملات به خود با هم متفق القول هستند. صحبت با خود مرتبط با همبستگی شخصی است و همبستگی شخصی به این معناست که درک ما نسبت به جهان دقیقا مطابق با جهان واقعی باشد. ما از تائیدات خود استفاده می کنیم تا اطمینان پیدا کنیم که درک ما از دنیا با آن چیزی که درمورد جهان فکر می کنیم مشابه است.

این موضوع به سه صورت نمود پیدا می کند:

  • اینکه ما خودمان را چطور در دنیا می بینیم و تعریف می کنیم – من انسان خوبی هستم.
  • اگر لیاقت چیزی را داریم چطور تصمیم گیری می کنیم – من ارزش های کافی را ایجاد خواهم کرد تا حقوق ۸۰ هزار دلاری را دریافت کنم.
  • حس می کنیم که باید چه رفتاری داشته باشیم تا مورد تحسین قرار گیریم – من انسان خوبی هستم، درنتیجه باید به دیگران کمک کنم.

تا به اینجا من تنها در مورد صحبت با خود حرف زدم، نه صحبت های منفی یا صحبت های مثبت. این بسیار مهم است که بدانیم زمانی که به این صحبت ها ارزش هایی اضافه کنیم – مثبت یا منفی- اوضاع پیچیده تر می شود.

با توجه نقش این بیانات در کسب اطمینان از اینکه دنیای بیرونی ما به درستی دنیای درونی ما را منعکس کند، فکر می کنید چه اتفاقی خواهد افتاد اگر دنیای بیرونی ما دقیقا نشان ندهد که در ذهن ما چه می گذرد؟ اعتماد به نفس ما صدمه می بیند و ما دچار رفتار های خود مخرب می شویم.

یکی از روش هایی که افراد از بیانات مثبت استفاده می کنند برای این است که دنیای بیرونی و درونی خود را با هم هماهنگ کنند. یک مثال ساده زمانی است که تلاش می کنیم خودمان را آرام کنیم. ما به خودمان می گوییم که این کارها پیش از این هزاران بار انجام داده ایم، این عادی است.

افرادی که در صنعت تفکر مثبت فعالیت دارند این ایده را معکوس کرده اند. در عوض به مردم پیشنهاد می دهند که ابتدا دنیای درون خود را تغییر دهند تا بتوانند سپس دنیای بیرونیشان را عوض کنند. و این تا حدودی موثر است.

اگر شما واقعا باور دارید که ارزش کارتان ۸۰ هزار دلار است و حقوقی که دریافت می کنید ۵۰ هزار دلار است، می توانید به دنیال کار در جایی دیگر بگردید، و آنقدر ادامه دهید تا کاری با حقوقی که مد نطرتان است پیدا کنید. بنابراین مطمئن خواهید شد که عقاید درونی و واقعیت بیرونیتان باهم سازگاری دارند.

با توجه به آنچه گفته شد، جوآنا وود، استاد روانشناسی در دانشگاه واترلو در اونتاریو، دریافته است که افراد دارای اعتماد به نفس پایین هنگام بیان این جمله احساس بدی دارند: من یک انسان دوست داشتنی هستم. چرا؟ زیرا این جمله دقیقا در تضاد با باورهای آنها نسبت به خودشان است.

بسیاری از کتاب های نوشته شده در زمینه ی مثبت اندیشی کرده اند که ما می توانیم همه چیز را درمورد خودمان تغییر دهیم. اما اگر باورهای قلبی شما با تفکراتتات تان در تضاد باشند، شما ندانسته خودتان را مجبور می کنید به دلایل اینکه چرا نتوانسته اید به این افکار دست پیدا کنید، فکر کنید.

آیا بیانات مثبت ارزشی دارند؟

پاسخ کوتاه به این سوال خیر است. اما پاسخ بلند شاید است. سه چیز وجود دارد که افراد باید درمورد بیانات مثبت بدانند:

با فکر کردن به ایجاد تغییرات مثبت در زندگی، ما جنبه های مثبت زندگی مان را به خود یادآور می شویم.

بیانات مثبت باید این ساختار را داشته باشند: اگر من (فعل)، سپس (نتیجه).

اگر جملات مثبتی که به خودتان می گویید در تضاد کامل با خود واقعی شما باشند، ممکن است باعث شوید که بیشتر دچار افسردگی، اضطراب و عدم اعتماد به نفس شوید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : آیا شما به قدرت رویاها باور دارید؟ همانطور که در…