web
analytics
چرا در روز به 10 دقیقه زمان برای خودتان نیاز دارید؟ | کافه راز
اموزش ریلکس کردن

چرا در روز به ۱۰ دقیقه زمان برای خودتان نیاز دارید؟

کافه راز: دانستن اینکه چطور به خود استراحت دهید، کلیدی برای مدیریت استرس است.

برای خودتان زمان بگذارید.

به گفته‌ی یکی از همکاران کتی کالینگر، از موفق ترین مدیران، او هر روز به مدت ۱۰ دقیقه در اتاق کارش را می‌بندد. در ابتدا همکاران فکر می‌کردند که او در این مدت مشغول انجام کارهاست اما از پنجره دیدند که او کاری انجام نمی‌دهد. اینکار برای همکاران عجیب به نظر می‌رسید به همین علت علت را جویا شدند. کالینگر جواب داد: این کار یکی از اسرار موفقیت من است و هر روز چند دقیقه برای خودم زمان می‌گذارم.

قاضی دیوان عالی استیون بریر نیز می‌گوید: سالها روزانه به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه، در مورد هیچ چیز فکر نمیکنم و به ذهنم استراحت میدهم. اینکار به من قدرت مقابله با استرس‌های روزانه را می‌دهد. همچنین اینکار باعث تمرکز و کارایی بهتر می‌شود.

احتمال حواس پرتی هم وجود دارد.

پیشرفت تکنولوژی می‌تواند هم مفید و هم مضر باشد. شما می‌توانید با یک کلیک کفش مورد نظر خود را خریداری کنید و روز بعد آن را تحویل بگیرید. اما تکنولوژی می‌تواند اعتیادآور باشد و ایمیل‌ها و پیام‌های اجتماعی وقت مفید روزانه شما را هدر دهند. جواب دادن همه این پیام‌ها فرصت شکوفایی و رشد را ار شما خواهد گرفت.

بر خلاف باور عمومی، استرس همیشه منفی نیست. استرس یک عامل تنش‌زاست که شما از حالت تعادل خارج می‌کند مانند یک پیشنهاد شغلی و یا یک صدای بلند. استرس شامل چندیدن طیف از جمله: استرس خوب، قابل تحمل و مضر است.

استرس زمانی خطرناک است که شما به طور مداوم با آن مقابله می‌کنید و هیچ راهی برای کاهش آن وجود ندارد. گاهی استرس‌ها به علت حواس‌پرتی ناگهانی به وجود می‌آیند. مانند ایمیل زدن وقتی فرزندانتان در حال سر و صدا هستند. حواس پرتی توانایی شما را برای تمرکز محدود می‌کند و کیفیت کارتان را پایین می‌آورد. میکاییل چو از افراد موفق در زمینه تکنولوژی، میگوید: احساس می‌کردم مغزم دچار آلودگی فیزیکی و دیجیتالی می‌شود و نمی‌توانم کار کنم. صبح‌ها آرام بودم اما با گذشت زمان دچار اضطراب می‌شدم. احساس می‌کردم این بار اضافی باعث کاهش خلاقیت من می‌شود.

با اینکه تعجب آور به نظر می‌رسد اما استرس ناشی از حواس پرتی می‌تواند اعتیاد آور باشد. ما همیشه از شک داشتن بیزاریم. بسیاری از مواقع تصمیمات زودهنگام میگیریم فقط چون دوست نداریم مطمئن نباشیم. “چرا” خطرناک‌ترین کلمه در طول تاریخ است چون احتمال تغییر و سفر به نادانسته‌ها را ایجاد می‌کند. البته در فضای باز و نامشخص است که نوآوران راه‌حل‌های درخشانی پیدا می‌کنند.

مطلب مرتبط : فقط ۵ دقیقه در روز زمان می‌برد تا مغز خود را سالم نگه دارید.

چگونه از استرس مفید بهره ببریم؟

تحقیقات نشان می‌دهد راه‌هایی برای استفاده سالم از استرس وجود دارد اما نکته اساسی اینجاست که تا چه حدی از استرس را می‌توانیم تحمل کنیم. استرس پایدار به این معنی است که در زندگی روزانه خود تعادل سالمی بین استرس‌های شدید کوتاه مدت و استرس‌های ضعیف بلند مدت برقرار کنیم.

استرس مفید را می‌تواند مانند نیرو محرکه در صحبت‌های شغلی و مذاکرات عمل کند. نوع دیگر استرس، استرس حاد است که همیشه مفید نیست اما می‌تواند حافظه، تمرکز و یادگیری شما را افزایش دهد. اما این تنها یک روی معامله است، این استرس همانطور که بالا می‌رود برای پایین آمدن آن نیز باید برنامه ریزی کرد و این از طریق همان مکث‌های کوتاه مدت روزانه که مطرح شد، امکان پذیر است.

مکان ثابتی برای ریلکس کردن داشته باشید.

لازم نیست حتما باشگاه یوگا را برای ریلکس کردن انتخاب کنید، مکان آرامش بخش شما می‌تواند، ماشین، صندلی پارک و حتی اتاق خالی کنفرانس باشد. این توقف، توقف خلاقانه محسوب می‌شود.

این فرآیند که می‌تواند استرس مزمن را کاهش دهد، سالهاست که توسط ادوراد دی بونو مطالعه شده‌است.او در کتابش به اسم خلاقیت جدی می‌نویسد: بسیاری از مردم زمانی به نتایج مهمی می‌رسند که برای تفکر، توقف می‌کنند. کاری که دیگران انجام نمی‌دهند.

وی افزود: نمی‌دانم نام این کار مدیتیشن است یا چیز دیگر اما فرصتی است برای قطع ارتباط با اطراف. این مدت زمانی است که واقعا به خودتان اختصاص می‌دهید. حال نوبت شماست که به خود استراحت دهید. در را ببندید، دستگاه خود را کنار بگذارید و فقط برای خودتان باشید.

بهترین تمرین‌ها

چگونه بهتر ریلکس کنیم؟

ریلکس کردن فقط نشستن و کاری نکردن نیست، باید بتوانبد ذهن خود را کنترل کنید. مواد کلیدی زیر به شما کمک خواهند کرد بهتر اینکار را انجام دهید:

۱٫ مکان ساکتی را انتخاب کنید.

ایده‌ی اصلی ریلکس کردن انتخاب مکانی به دور از تمام عوامل حواس‌پرتی است. در آن مکان شما می‌توانید انتخاب کنید به چیزی فکر کنید یا خیر. می‌توانید خلاق و رویاپرداز شوید و یا اصلا به چیزی فکر نکنید.

۲٫ با افکار خود مقابله کنید.

برای ریلکس کردن احتیاج دارید به خودتان مسلط باشید. ممکن است نکات مهم روزانه مانند زمان تحویل پروژه ها به ذهن شما هجوم آورند اما مقاومت کنید و آنها را عقب بزنید.

۳٫ مداومت به خرج دهید.

مدت زمان ریلکس کردن زیاد اهمییت ندارد ۱۵ دقیقه یا ۳۰ ثانیه باشد، مهم تکرار است. یک مکث واقعی حتی ممکن است به مدت چندین ثانیه قبل از برداشتن تلفن اتفاق بیافتد.

۴٫ لازم نیست حتما بنشینید.

برای ریلکس کردن میتوانید بنشینید اما حتی قدم زدن، دوچرخه سواری و لذت بردن از طبیعت هم اشکالی ندارد.

کافه راز : ایده اصلی این است که بتوانید تمام مسایلی که هرکدام ذهن شما را به سمتی میکشاند کنترل کنید. در این صورت می‌توانید تمرکز کنید و نتایج بهتری به دست آورید. پس برای کنترل ذهن خود قدم بردارید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
دانلود کلیپ انگیزشی احیا