web
analytics
چرا افراد موفق از پذیرفته نشدن توسط دیگران ترسی ندارند | کافه راز
احساس خوب

چرا افراد موفق از پذیرفته نشدن توسط دیگران ترسی ندارند

کافه راز : دو داستان زیر را تصور کنید. اولی درمورد فردی به نام جسی است، که وارد اتاقی می شود تا صحبت کند اما همه به او خیره شده اند. او مضطرب می شود. جسی سریعا نگاهش به دو خانمی افتاد که در ردیف اول در حال پچ پچ بودند، او با خود فکر کرد که آتها درمورد ظاهر او صحبت می کنند.

میدانست که نباید این لباس ها را می پوشید. جسی فکر می کند که چاق و زشت است و به اندازه ی کافی خوب نیست. همسرش سالها پیش او را ترک کرد و او هرگز نتوانست به حالت اولیه برگردد.

درحالت دوم دختری به نام کیم را داریم. او هم وارد اتاق می شود تا صحبت شود و همان اتفاق می افتد و همه به او خیره می شوند. کیم اندکی مظطرب می شود اما با خود می گوید که او برای انجام این کارآماده است . همسر کیم هم او را ترک کرده اما او توانست بود که روی پای خود بایستد، به مدرسه برگشت، اندکی مشاوره گرفت و دوباره به بهترین حالت به زندگی خود برگشت.

او می توانست کمی وزن کم کند اما متوجه شد که ظاهرش نسبت به سنش مناسب است. و مهمتر از بقیه او زندگی سالمی دارد.

۱- گفتگو با خود

مهمترین عامل برای تعیین احساسات این است که با خودتان صحبت کنید. آنچه در شرایط متفاوت به خود می گوییم کاملا تعیین کننده ی احساسات ماست.

جسی هیچ حرف خوب و مثبتی به خود نمی زد. او همچنین مشکلاتی در فکرهایش داشت که حتی خودش هم از آن اطلاع نداشت. به عنوان مثال او سریع به این نتیجه رسید که دو خانمی که درحال پچ پچ بودند، در مورد او صحبت می کنند و احساس می کرد که در جمع پذیرفته نشده است. او به اشتباه فکر می کند که دلیل این پچ پچ ها لباس ها و اندام اوست.

ازسوی دیگر، کیم گفتگوی مثبتی با خود دارد. او به همان گونه که هست خود را قبول دارد. او پس از شکست بزرگی که پس از جداییش داشت، به سختی تلاش کرد تا بتواند وضعیت را بهبود بخشد.

۲- قبول مسئولیت

حقیقت این است که خود شما مسئول احساساتی که دارید هستید. (مثلا مصرف دارو یا داشتن بیماری های روانی) اینکه تقصیرات و مشکلات را برعهده ی کسی یا چیزی دیگر بیندازیم کار سختی نیست، اما درنهایت واکنش ما در برابر مشکلات و عدم پذیرش ها را خودمان انتخاب می کنیم. افراد موفق مسئولیت پذیر هستند و اداره زندگی را به خودشان به دست می گیرند.

کیم پس از اتفاقی که برایش افتاد می توانست به انسانی عصبی و بداخلاق تبدیل شود اما او به تجربیات منفی اجازه نداد که مانع زندگی عادی او شود.

۳- تشخیص اشباهات فکری

افراد موفق می دانند که چطور اشتباهات ذهن خود را تشخیص دهند. زیرا این اشتباهات منجر به احساس منفی و حس رد شدن توسط دیگران در فرد می شود. چند عامل زیر را به خاطر بسپارید:

  • نتیجه گیری سریع: شما موضوعات را اشتباه تفسیر می کنید، حتی اگر شواهد از نظریه ی شما دفاع نکند.
  • استنباط کلی کردن: یک اتفاق بد برای شما رخ می دهد اما این الگو و اسلوب تمام نمی شود.
  • کشف افکار دیگران: شما به این نتیجه میرسید که دیگران نظر منفی درمورد شما دارند اما برای اثبات ادعایتان مدرکی ندارید.
  • پیشگویی کردن: تصور می کنید که حدسیات شما حقایق محض هستند.
  • فاجعه سازی: اتفاقات بد و ناگوار را به عواقب تصمیماتتان نسبت می دهید.

۴- باورها

احساس پذیرفته نشدن توسط دیگران و گفتگوهای منفی که با خود داریم همگی واکنشی از سیستم اعتقادی ماست. باور ها بسیار قدرتمند هستند زیرا ما معمولا براساس باور و عقایدمان رفتار می کنیم. انسان های موفق از پذیرفته نشدن نمی ترسند زیرا آنها یادگرفته اند که خود را دوست بدارند.

آنها از کاستی های خود باخبرند. آنها آگاهانه تصمیم میگیرند که بهترین ها باور را داشته باشند و سعی می کنند با پرورش تصورات مثبت، نظرات و تصورات منفی درمورد خودشان را نفی کنند.

۵- داشتن احساس خوب از حس های بد

افراد موفق با احساس ناراحت کننده ی رد شدن کنار می آیند. آنها روش های خاصی دارند که بهشان کمک می کند تا احساسات منفی را تحمل کنند، مثلا تنفس عمیق، یاداشت کرد احساسات و یا ورزش کردن.

این افراد درک می کنند که زندگی دشوار است و گاهی اتفاقات تلخ رخ می دهند. همچنین میدانند که ممکن نیست همه ی آدمها دوستشان داشته باشند. آنها به خود مطمئن هستند زیرا برای رفع نیازهایشان به دیگران وابسته نیستند.

۶- انعطاف پذیری

افراد موفق قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارند. آنها کمتر خود را نقد می کنند و همیشه نیمه ی پر لیوان را نگاه می کنند. آنها باور دارند که توانا هستند و مهارت حل مشکلات را در خود پرورش می دهند.

افراد موفق ربات نیستند، آنها هم در زمان ترد شدن احساسات و افکار و باورهای مختلف دارند مانند همگی ما، اما با وضعیتشان سازگار می شوند. آنها میدانند که اگرچه پذیرفته نشدن توسط دیگران دردناک است، اما یکی از اتفاقات عادی زندگی است.

  • باورهایتان را بشناسید.
  • به تفکرات اشتباه دقت کنید.
  • مثبت اندیش باشید.

اینها گام های اولیه برای ایجاد تغییرات هستند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
[quote]کافه راز : هیچ انسانی روی زمین تعریف مشابه ای از خوشبختی ندارد ودر قرن های…