web
analytics
خوشبختی
پول و خوشبختی

پول و خوشبختی :آیا پول واقعا باعث خوشبختی می شود؟

ترجمه شده توسط کافه راز: بله می شود – اما به این بستگی دارد که پولتان را چطور و برای چه کسی خرج کنید؟

اینجا ۵ روش ارائه شده است که بیشترین لذت را از پولهایتان ببرید.

آیا فکر می کنید که اگر در لاتاری برنده شوید خوشبخت خواهید بود؟ دوباره فکر کنید. تحقیقات قوی در زمینه ی روانشناسی مثبت نشان داده است که در سطح جهانی پول فقط تا یک حد خاصی می تواند باعث شادی ما باشد. این حد بستگی به این دارد که درکجا زندگی می کنید و چه مقدار وابستگی دارید، اما اکثر تحقیقات نشان داده است که این میزان در آمریکا برابر با ۷۵ هزار دلار برای هر عضو خانواده است. بعد از آن به دست آوردن پول بیشتر تاثیری بر حس و حال کلی و رضایت ما از زندگی ندارد.

درواقع برخی تحقیقات نشان داده اند که ثروت مانع توانایی ما در درک طعم لذت زندگی می شود. در یک آزمایش که توسط دکتر الیزابت دان،نویسنده ی همکار با مایکل نورتن در کتاب پول خوب: علم دقیق خرج کردن،انجام شد ثابت شد که کوهنوردانی با وضع مالی بهتر زمانی که به طور اتفاقی با یک آبشار در مسیر خود مواجه شوند، نسبت به کوهنوردانی که درآمد کمتری دارند کمتر احتمال دارد که در آن بپرند یا حتی لحظه ای صبر کنند و از زیبایی های آن لذت ببرند.

دان می گوید: “اگر زیاد پول داشته باشید، این احساس را دارید که می توانید هرچه می خواهید را به دست بیاورید، پس دیگر نیازی به این نیست که تمام لذت های کوچکی که در مسیرتان قرار خواهد گرفت را درک کنید.”

به گفته ی ران و نورتن ،این نتایج به این معنا نیستند که شما باید افزایش حقوق را رد کنید، اما باید طرزفکرتان را در مورد پول و اینکه چطور می توانید از درآمدتان بهترین استفاده را داشته باشید تغییر دهید. زیرا مهم نیست که شما چقدر پول داشته باشید مهم این است که با همان مقدار پول چه کارهایی انجام خواهید داد.

تعدادی از تحقیقات اخیر به ما نشان داده است که چطور از پول هایتان بیشترین لذت را ببرید :

۱- برروی حقوقتان تجدید نظر کنید.

در یک تحقیق دیگر، دان و نورتن به مردم توی خیابان ۵ یا ۲۰ دلار پول دادند. از نیمی از این رهگذرهای خوش شانس خواستند که تا ساعت ۵ بعدازظهر پولشان را برای خود خرج کنند و از نیم دیگر خواسته شد که این پول را برای دیگران خرج کنند.

در تماسی که بعد از ظهر همان روز برقرار شد مشخص شد که کسانی که پول را برای خودشان خرج کردند، تغییری در حس و حالشان نسبت به قبل از دریافت پول احساس نکردند. اما آنهایی که پول را برای دیگران خرج کردند (برخی برای غریبه ها قهوه خریدند، بعضی پول را به فقیران دادند و بعضی دیگر برای خواهرزاده و برادرزاده هایشان هدیه خریدند.) احساس شادی بیشتری می کردند. و جالب است که میزان پول هیچ تاثیری بر میزان شادی آنها نداشت.

نورتن، استاد مدیریت بازرگانی در دانشگاه هاروارد می گوید: “همه ی ما فکر می کنیم که داشتن پول و خرید کردن برای خودمان ما را خوشحال می کند. اما مشخص است که ما درمورد آنچه باعث شادی مان می شود حدسیات اشتباهی داریم.

ممکن است خرید درمانی به طور موقت حس خوبی به ما بدهد، اما خرج کردن پول برای دیگران تاثیر بسیاری بر شادی و خوشبختی کلی و طولانی مدت ما دارد.

۲- همیشه بخشنده باشید.

تحقیقات نورتن نشان داده است که ما زمانی که پولمان را برای دیگران خرج می کنیم و تاثیری که آن هدیه بر آنها می گذارد را می بینیم بسیار خوشحال می شویم: مثلا زمانی که دوستتان دائما گوشواره ای را می پوشد که شما برایش خریده اید، یا زمانی که کمک مالی شما به کسی که به پول احتیاج دارد کمک می کند دندانهایش را درست کند یا ماشینش را تعمیر کند.

البته اهداء پول به صورت ناشناس به سازمان هایی در کشورهای دیگر ممکن است به همان اندازه باعث بهبود حال ما نشود، اما بازهم نسبت به زمانی که به پول هایتان دل بستگی داشته باشید بیشتر باعث رضایت شما از زندگی می شود.

۳- در تعطیلات ولخرجی کنید.

درست است که بخشیدن عالی است اما برای اینکه خوشبخت باشید لازم نیست که تارک دنیا شوید. شما باید که فراتر از نیازهای پایه برای خودتان هم پول خرج کنید. درحالی که چیزهایی که ما معمولا برای خود می خریم – مانند خانه یا ماشین جدید – ممکن است موقتا باعث شادی ما شود، اما تاثیری بر احساس رضایت ما از زندگی ندارد.

پس چه چیزی تاثیر دارد؟ خرج کردن برای تجربیات. دکتر توماس گیلوویچ، استاد روانشناسی دانشگاه کورنل در چندین تحقیق ثابت کرده است که “زمانی که موضوع خرج کردن درآمد خالص باشد، به نظرمی رسد که خرج های تجربی بیشتر از خرید کالا باعث خوشحالی افراد می شود.”

البته این کاملا منطقی است: درآخر، درسن ۸۵ سالگی سفرخانوادگیتان به پاتاگونیا را به یاد می آورید یا کت پشمی که برای آن سفر خریدید؟ خرج کردن برای تجربیات افق های دید ما را گسترش می دهد، ارتباطات ما را قوی تر می کند و خاطره هایی به یادماندنی برای ما می سازد.

اما تحقیقات گیلوویچ دلیلی کمتر احساسی برای این تفاوت پیدا کرده است: زمانی که ما یک کالا را خریداری می کنیم معمولا چیزی که خریده ایم را با چیزهای دیگری که می توانستیم بخریم یا چیزهایی که دیگران خریده اند مقایسه می کنیم. مثلا ممکن است یک تلفن همراه بخرید و اندکی بعد پشیمان شوید که چرا مدل دیگر با حافظه ی بیشتر را خریداری نکردید. اما زمانی که موضوع درمورد تجربیات باشد، کمتر پیش می آید که مقایسه کنیم و پشیمان شویم.

درآخر مفهوم روانشناسی سازگاری با لذت – که در آن حالت ما به سرعت به چیزهای جدید عادت می کنیم و بیشتر می خواهیم – به ما اطمینان می دهد که لذت یک ماشین جدید خیلی سریع محو خواهد شد، حتی زودتر از آنکه بوی ماشین نو از بین برود.

بااین حال مفهوم “خاطرات درخشان” که آن خاطرات را بهتر از آنچه که بوده اند به یاد خواهیم آورد، به این معناست که آن تعطیلات خانوادگی (می دانید که، همان که کیف پولتان را دزدیدند و همگیتان تمام مدت مریض بودید) با گذشت سالها بهتر و بهتر خواهد شد.

نکته ی آخر: به وسایل جدید اتاق نشیمن توجه نکنید و با دخترتان مسابقات بیسبال را تماشا کنید، با همسرتان به مسافرت بروید و یا یک روز را با دوستانتان در پارک بگذرانید.

۴- زمان بخرید.

نورتن می گوید هرخریدی را که انجام می دهید، از لحاظ زمانی هم آن را بررسی کنید. مثلا اگر وسوسه شده اید که خانه ی بزرگتری که در مسیر دورتری از محل کارتان قرار دارد را خریداری کنید، تاثیرات رفت و آمد را هم در نظر بگیرید. ساعت هایی را که برای گذراندن با کسانی که دوست دارید از دست می دهید تاثیر بیشتری بر میزان خوشحالی شما دارند تا زیر زمین بزرگتر یا یک اتاق خواب بیشتر. برعکس اگر هزینه های خانگی در محیطی که به محل کار یا مدسه تان نزدیکتر است گران است ، پرداخت این هزینه ها در طولانی مدت باارزش است، البته اگر توانایی پرداخت آن را داشته باشید.

نورتن می گوید:”مردم معمولا به من می گویند توانایی پرداخت پول به کسانی که خانه را تمیز کنند ندارند، بعد در طول سال هزاران دلار برای نوشیدن قهوه می پردازند. زمانی را که برای تمیزکردن خانه صرف می کنید را می توانید با دوستان و خانواده تان سپری کنید. به این صورت پولتان را به خوبی خرج کرده اید.”

۵- سرمایه گذاری موثر داشته باشید.

بنجامین بینگهام نویسنده ی کتاب پول درآوردن مهم است: سرمایه گذاری موثر برای تغییر جهان، می گوید روش هایی که شما پول هایتان را خرج می کنید نشان دهنده ی ارزش های اصلی شما هستند. اگر مسئولیت های زیست محیطی و انسانی برای شما مهم باشد، پولتان را جایی خرج کنید که برایتان مهم است.

“مثلا، خرید چیزهایی که از تجارت مشروع به دست آمده اند و یا خرید مواد آلی ممکن است گران تر باشند اما بعد از این پول هایتان را برای هزینه های مراقبت های پزشکی خرج نخواهید کرد. و آینده ای پایدارتر برای نوادگانتان خواهید ساخت. “

پولی که میخواهید سرمایه گذاری کنید را در شرکت هایی قرار دهید که برایشان ارزش قائلید. بینگهام میگوید:”پولتان را برروی آینده ای سرمایه گذاری کنید که به آن علاقه دارید”

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز: داشتن روابط زیبا باعث ایجاد یک زندگی زیباتر می شود. در…