web
analytics
نکته ها
پرورش خلاقیت

پرورش خلاقیت :۵ نکته برای جرقه خلاقیت در دیگران

ترجمه شده توسط کافه راز : چند ماه پیش من جهت انجام یک پروژه بزرگ با یک تیم بودم ، کتاب بعدی من با این شروع شد که از مردم خواستند ایده های خود را به اشتراک بگذارند، و بگویند ما بهترین ها را اجرا میکنیم.

ما فقط یک مفهوم داشتیم نه چیز بیشتری، بنابراین آنچه که من نیاز داشتم ایده بود، همه آنها، ایده های عملی و ایده های دیوانه وار، ایده هایی که با اطمینان نسبت به آن شرط بندی شد، چیزی که من نمیخواستم تنها این بود که از ایده هایم دفاع کنم. من خواستار بهترین چیز و خلاق ترین افکار از اعضای تیمم بودم.

چگونه یک ایده به کاتالیست تبدیل میشود؟

تیم من با ده ها تن از پیشنهادات مواجه شده بود اما در پایان روز ، ما با یک طرح کلی فوق العاده برای این کتاب برخورد کردیم، که مرا برای نوشتن بسیار هیجان زده کرد.
میگوید ” بهترین ایده برنده است ” و این به معنی یک راه بسیار خوبی برای تشویق خلاقیت در سازمان شما است. اما این فقط آغاز است . در اینجا چند استراتژی دیگر وجود دارد که اجازه می دهد ایده های خوب شکوفا شود.

بیایید یک نگاهی به پنج اصول برای به بار نشستن ایده ها بیندازیم:

۱- فرهنگ خلاقانه ایجاد کنید.

شما اگر فرهنگ خلاقیت را نداشته باشید نمی توانید خلاقیت داشته باشید . و همچنین اگر رهبری را درک نکنید هم نمیتوانید به خلاقیت برسید.این نشان می دهد که شما ارزش این صفت را با ارایه بهترین صفت ها معلوم میکنید و هرچه ایده هایتان برنده بشود شما بخاطر خلاقیت پاداش دریافت میکنید.

بعد، مدام دنبال افراد خلاق باشید. شما به اعضای تیمی نیاز دارید که به طور منظم می توانند ایده های منحصر به فردی بدهند. این بدان معنی نیست که شما فقط نیروهای خلاق را استخدام کنید. خلاقیت در اشکال مختلف است ، و شما بهتر است اعضای تیم با شیوه های متفاوت را استخدام کنید و همین نشانه ی نوآوری است.

عده ای خیلی خلاق هستند، وقتی به آنها یک کاغذ میدهید ،می توانند چیزی شگفت انگیز از هیچ اختراع کنند . دیگران این را بیشتر خیالی میدانند. ممکن است در تصور چیزی جدیدی نسازند اما شما می توانید روی آنها حساب کنید تا ایده های موجود بهتری بسازند . یک تیم قوی از نمایندگانی از هر دو اردوگاه خلاق تشکیل میشود.

سعی کنید محیطی ایجاد کنید که خلاقیت های خود را نشان دهند مطمئن باشید آنها پاسخ مثبت میدهند و به احتمال زیاد باید منتظر پاسخ های شگفت انگیزی باشید.

۲- منفی بافی را از بین ببرید.

دو چیز نوآوری را سرکوب میکند، یکی جملات منفی و دیگری نگرش منفی

جملات منفی مثل جملاتی از قبیل این: “من یک فرد خلاق نیستم”، ” شیوه ما برای انجام این کار غلط است ” آن هرگز / نمی تواند انجام شود، ” “این کار بیش از حد است،” ” این اشتباه است ” و ” ما زمان / پول / نیرو  نداریم. ” این و دیگر نظرات منفی را از کلمات خود جدا کنید . هنگامی که شما مثبت و دلگرم هستید، مردم خود به خود شما را تشویق میکنند.

البته این به آن معنا نیست که شما هرگز چیزهای منفی نمی شنوید – این اتفاق همیشه رخ می دهد. و زمانی که چنین اتفاقی افتاد به سادگی ذهن فرد را با گفتن جملاتی مانند “ما با این چالش روبه رو می شویم اما هدف ما این است که موقعیت های را در دل این چالش ها بدست بیاوریم. یا چطور می توانیم از این موقعیت استفاده کنیم تا به چیزهای مثبت برسیم؟” به سمت افکار مثبت تغییر مسیر می دهیم. ممکن است این جملات متفاوت باشند، اما با تغییر صحبت های منفی و تغییر مسیر به سمت افکار مثبت می توانید کاملا لغات و فرهنگ سازمانی خود را تغییر دهید.

مبارزه با رفتار های منفی هم از خود شما شروع می شود. زوق و اشتیاقتان را به همه نشان دهید، و خواهید دید که چطور حالت های مثبت همه جا در اطرافتان شیوع پیدا می کند. گاهی موقعیت های سخت مانند کمبود بودجه یا شکست در فروش محصولات انسان را ناراحت می کند. به این موضوع اعتراف کنید و از کارمندان بدبینتان بخواهید که فهرستی تهیه کنند از استراتژی های خلاقانه ای که می توانند برای شاد کردن خود از آن استفاده کنند. اگر با تمام تلاش های شما برای بهبود افکار دیگران، تصورات منفی یک نفر همچنان ادامه یافت باید از او بخواهید که از شرکت برود. یک انسان بدخلق و عبوس کل تیم را نابود می کند.

۳- نیاز به سوال پرسیدن را بپذیرید.

انسان های راحت اظهاریه صادر می کنند. انسان های خلاق سوال می پرسند. پرسش ها درهایی را به سمت ایده ها، افکار و احتمالات جدید باز می کنند. هرچه کارمندان شما بتوانند سوالات بیشتری درمورد کاری که انجام می دهند بپرسند و پاسخ دهند، امکان آنکه نتایج خلاقانه بیشتری به دست آورید افزایش می یابد.

انسان های خلاق می توانند واقع گرا و بسیار موثر باشند ، و ممکن است شما متوجه شوید که سوالات و مکالمات آنها بسیار متفاوت از مسیر کاری باشد که انجام می دهند. این انسان های مبتکر به کسی احتیاج دارند که به آنها در یادآوری اهداف سازمان کمک کند و این معمولا به این معناست که باید مسیر پرسش های آنها را به سمت هدف بزرگ تغییر داد. به عنوان یک مدیر از اینکه ذهن آنها را تحت کنترل داشته باشید نترسید و انرژی آنها را در مسیر رسیدن به اهداف شرکت استفاده کنید.

۴- گاوهای مقدس پرورش ندهید.

معنی این جمله بامزه ی این است که “به وضعیت کنونیتان وابسته نشوید.” درعوض به پیشواز ابتکار و نوآوری بروید حتی زمانی که احتیاجی به آن کار نیست. بسیاری از ایده ها یک عمر مفید دارند، پس پیش از اینکه کاری کهنه یا منسوخ شود آن را از بین ببرید و به جای آن چیز بهتری را جایگزین کنید.

آمادگی اشتباه کردن در مسیر را داشته باشید. شکست به همراه نوآوری خواهد آمد، پس بهتر است که از پیش برای آن وضعیت آمادگی داشته باشید. دیلبرت کامیک، سازنده ی Scott Adams می گوید :”خلاقیت این است که به خودتان اجازه ی اشتباه کردن بدهید، و هنر این است که بدانید کدام یک را نگهدارید.”

۵- جعبه ابزارتان را همیشه پر نگه دارید.

این قانون آخر از همه ساده تر است : به کارمندان خود ابزار لازم برای انجام دادن کارشان به نحو احسنت را بدهید. شما که نمی خواهید طراحانتان با کامپیوتر های ۱۰ سال پیش کار کنند. فیلمساز ها نباید با تعابیر استاندارد فیلم برداری کنند. تکنسین های پیشگام نمی توانند به لوازم کهنه و قدیمی اعتماد کنند. بهترین ابزارها را برای افراد تهیه کنید. آنها را در موقعیت پیروزی قرار دهید.

آماده اید که جرقه ها را در محیط کارتان روشن کنید؟ مطمئن شوید که یک طرزفکر مثبت و یک نگرش من می توانم را به نمایش گذاشته اید، و جوی را ایجاد کرده اید که همه ی کارمندان بتوانند سوال بپرسند و نظریاتشان را به اشتراک بگذارند.

اجازه دهید که بهترین ایده ها برنده باشند، سپس دهانتان را ببندید و ذهنتان را به روی افکار جدید باز کنید.

شگفت زده خواهید شد وقتی ببینید که چطور ایده های جدیدی روز به روز سرازیر خواهند شد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : زندگی فقط بحث ایجاد مهارت ها و ارزش ها و…