web
analytics
همیشه دلیل انجام هرکاری را بدانیم | کافه راز
همیشه دلیل انجام هرکاری را بدانیم

همیشه دلیل انجام هرکاری را بدانیم

ترجمه شده توسط کافه راز : همیشه دلیل کاری را که انجام می دهید بدانید؟

یادم می آید که در دوران نوجوانی داستانی در یک مجله خواندم درمورد زن جوانی که غذای یک روز تعطیل را آماده می کرد. داستان چیزی شبیه به این بود:

زمانی که زن جوان مشغول آماده کردن گوشت بود تا آن را در فر قرار دهد، همسرش او را تماشا می کرد و دید که او دو طرف گوشت را برید و آن را در ظرف قرار داد. اینکار به نظرش عجیب آمد و از او پرسید: “چرا دوطرف گوشت را بریدی؟”

زن اندکی فکر کرد و سپس جواب داد: “مطمئن نیستم اما مادرم هم همیشه این کار را انجام می داد.”
آنها سریعا با مادر زن تماس گرفتند تا بپرسند که چرا قبل از قرار دادن گوشت در فر دو طرف آن را میبریده است.  مادر هم اندکی صبر کرد و سپس پاسخ داد: “دقیقا مطمئن نیستم اما مادرم هم همیشه همین کار را انجام می داد.”

زوج جوان به شدت کنجکاو شده بودند، درنتیجه زن جوان با مادر بزرگش تماس گرفت تا جواب این معما را پیدا کند. زمانی که او دلیل تماسش را برای مادر بزرگ بیان کرد او شدیداً شروع به خنده کرد. بعد از اینکه خنده اش تمام شد در حالی که هنوز هم آرام آرام می خندید پاسخ داد:” دلیل اینکه من دو طرف گوشت را می بریدم این بود که ظرفم کوچک بود و اگر گوشت را نمی بردیم درظرف جا نمی شد.”

درسی که پس از مطالعه ی این داستان گرفتم این بود که همیشه دلیل انجام هر کاری را بدانم. بعد از آن متوجه شدم که این داستان افسانه ای درمورد این بوده است که ما همیشه چه در زندگی شخصی و چه در کار در تله ی رسم و رسومات گیر افتاده ایم.

داستان این گوشت نشان دهنده ی برخی عیوب و نقایص اصلی بهترین رسومات بود:

بهترین رسومات، قدیمی ترین آنها هستند.

برای این که یک رسم یا روش به حالت “بهترین” برسد، باید یک فرد یا یک گروه در ایتدا یک روش خاص را ایجاد کنند(اغلب در شرکت های بزرگ)، و نتایج حاصل از آن روش را در طول زمان ثبت کنند.

سرانجام آنها ، کارشان را با دیگران به اشتراک می گذارند. افراد در سازمان های دیگر در مورد این روش می شنوند و تصمیم می گیرند که شرکت خودشان را قانع کنند که از این روش استفاده کنند. برای این کار زمان زیادی لازم است.

در شرایط تجاری توانایی پذیرش و پاسخ به تغییرات از ویژگی های اساسی یک شرکت برای بقاست

، استفاده از “بهترین رسم و روش” مانند این است که برای راه حل مشکلاتی که فقط در آینده وجود دارند به گذشته مراجعه کنید.

ارزش یک روش به شرایط بستگی دارد.

برای مادر بزرگ بریدن دو طرف گوشت روش کارآمدی بوده است زیرا ظرفش برای جا دادن گوشت کوچک بوده است. اما به محض اینکه دخترش (که احتمالا به ظرفهای بزرگتری دسترسی داشته است) شروع به تکرار این روش کرده است، تبدیل به کاری بی ارزش و بی فایده شده است.

در مجلات، وبلاگ و کنفرانس ها بر روی “مطالعات موردی” در مورد موفقیت تاکید می شود تا دیگران از آنها تقلید کنند. ما داستانهایی در مورد اینکه شرکت هواپیمایی جنوب یا شرکت های زاپوس و گوگل برای رسیدن به موفقیت های قابل توجه شان انجام داده اند می شنویم. و ما به طور غریزی دوست داریم کاری که آنها انجام داده اند را در شرکت خودمان تکرار کنیم ، بدون اینکه بدانیم دلیل انجام این کار چه بوده است. این ذقیقا مشابه آن است که ببینید مادر بزرگ دو طرف گوشت را می برد و تصمیم بگیرید که این کاری است که من باید انجام دهم.

البته مشکل این است که ما معمولا آن شرایط دشوار و پیچیده ای که باعث شده است این رسم و روش ها طراحی و استفاده شوند را درک نمی کنیم.

ارزش اصلی مطالعات موردی در این است که تفکر و روند انجام کار برای رسیدن به نتیجه درک شوند و نه فقط نتیجه ی نهایی.

برای درک این موضوعات کاری را انجام دهید که کودکان ۳ ساله معمولاً انجام می دهند – مدام و مدام بپرسید “چرا”.

آیا همه ی بهترین روش ها بد هستند؟

وقتی به چیزی برچسب “بهترین روش” زده می شود، به این معنا نیست که آن ایده ی خوبی نیست. ممکن است راه حل یا روش بسیار مناسبی باشد. خود راه حل مشکلی ندارد، اما این برچسب بهترین است که مشکل دارد. برچسب “بهترین روش” ما را به لحاظ فکری تنبل می کند. به این فکر کنید که تا کنون چند بار اتفاق افتاده است که یک مدیر اجرایی از شما بپرسد “بهترین روش برای انجام فلان کار چیست؟”

به جای اینکه به توانایی ها و مهارت های افراد تیم خودمان اعتماد کنیم، کورکورانه سعی می کنیم از روشی استفاده کنیم که توسط افراد تیمی دیگر در شرایطی کاملا متفاوت ایجاد شده اند.

بهترین روش ها را کنار بگذارید

رها کردن خود از قید و بند “پرستش بهترین روش ها”  اولین گام برای این است که تیم و شرکت خود را خلاق و دارای ابتکار کنیم. برای انجام این کار، چند گام ساده برای شروع وجود دارد:

۱-از همان ابتدا و اغلب اوقات بپرسید چرا؟

اگر نمی دانید که چرا یک نوع عملکرد و روش خاص مورد استفاده قرار می گیرد (یا به عنوان بهترین روش شناخته شده است) دلیل آن را بپرسید و تا زمانی که جوابی مناسب و منطقی نگرفته اید این پرسش را ادامه دهید

۲-ابتدا مشکل را به وضوح درک کنید

اکثراوقات، ما ابتدا شیفته ی بهترین روش حل مشکلاتی که در کنفرانس ها شنیده یا در کتاب ها مطالعه کرده ایم، می شویم و سپس به دنبال مکانی هستیم که از آنها استفاده کنیم. اما درعوض باید در ابتدا توجه کنیم که مشکلی که برای حل آن تلاش می کنیم دقیقا چیست و سپس برای یافتن راه حلی منطقی و مناسب تلاش کنیم.

۳-زمانی که چیزی بهترین روش نامیده شده است، آن را کنار بگذارید

زمانی که می شنویم چیزی “بهترین روش” نام گرفته است فرضیات زیادی در ذهنمان ایجاد می شود. زمانی که این کلمات را شنیدید، انسان شکاک درونتان را رها کنید و سوالاتی این چنینی بپرسید:

چه کسی گفته است که این بهترین روش است؟

چه چیزی باعث شده است که این بهترین روش باشد؟ (چه شواهدی وجود دارد؟)

از کجا بدانیم که این روش برای موقعیت ما هم مناسب است؟

به یاد داشته باشید که چیزی به نام “بهترین روش” وجود ندارد. فقط روش هایی وجود دارند. اینکه آیا بهترین هست یا نه تصمیمی است که شما باید بگیرید.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : 8 چیزی که ابتکار و خلاقیت شما را نابود می…