web
analytics
موفقیت فرزندان | کافه راز
تربیت کودکان

موفقیت فرزندان

ترجمه شده توسط کافه راز : چطور مطمئن شوید که فرزندانتان از شما موفق تر خواهند بود.

راز تربیت کودکانی موفق را می خواهید؟ بر تک تک ویژگی ها و نقاط قوت او، بر سلامت و شادی او به اندازه ی هوش و استعداد هایش تمرکز کنید.

مانند بسیاری از والدین، دنیس رایان، مشاور امور مالی، دارای دو فرزند با شخصیت هایی کاملا متفاوت است. اما ۱۸ ساله، درونگرا و منطقی است و درزمان کودکی به شدت از ورزش های مسابقه ای و رقابتی منتفر بود.

رایان می گوید: “او دختری بود که در زمین سمت چپ به دنبال پیدا کردن قاصدک ها بود.” اما آنی ۱۵ ساله قطب کاملا مخالفی با او بود. او شدیدا اجتماعی است، دوستانش را رهبری می کند و همیشه به گوشی موبایلش چسبیده است. رایان می گوید: “او حتی نمی خواهد یکی از پست ها یا پیام های اینستاگرام را هم از دست بدهد.”

او با بزرگتر شدن دخترهایش بیشتر به تفاوت های شخصیتی آنها توجه کرده است. او اما را تشویق کرد تا در یک کلاب عضو شود و کارهای خیریه انجام دهد، درحالی که آنی را تشویق کرد تا با استفاده از “استعداد پرحرفی” و محبوبیتش رهبری مثبت و موثر در میان دوستانش باشد.

شیوه ی تربیتی رایان مثال برجسته ای است از روشی که لی واترز، دارای مدرک دکتری، و رئیس مرکز روانشناسی مثبت در دانشگاه ملبورن، آن را تربیت بر اساس نقاط قوت می نامد: روش تربیتی که بر اساس آن ” والدین در مقایسه با میزان تمرکز انرژی و زمان خود بر اشتباهات و نقاط ضعف کودکانشان، بیشترین تمرکز خود را بر نقاط قوت، استعدادها و ویژگی های مثبت فرزندشان قرار می دهند.”

تربیت براساس نقاط قوت – که از مفهوم روانشناسی مثبت سرچشمه می گیرد – هنوز هم مرحله تحقیقات در حال پیدایش است، اما بسیاری از والدین به صورت ناخودآگاه این کار را انجام می دهند. به گفته ی واترز تعدادی از تحقیقات علمی که در این موضوع انجام شده اند ثابت کرده اند که این روش می تواند به کودکان کمک کند در زمان بزرگسالی افراد موفق تری باشند.

یک روش تربیتی ارزشمند دیگر شامل تاکید بر اهمیت مهارت های شخصیتی است، آموختن این موضوع به کودکان که شکست موضوعی قابل قبول و اجتناب ناپذیر است، تعریف واضح اینکه باهوش بودن به چه معناست و استفاده از مفهوم روانشناسی مثبت برای کمک به خوشبختی بیشتر کودکان.

واترز می گوید اکثر افراد معتقدند که بهترین روش برای پیشرفت یک کودک این است که مشکلات و اشتباهات کودکان را شناسایی و حل و فصل کنند، اما در عوض باید بر افزایش نقاط قوت ذاتی آنها تمرکز کرد.

جانی عملکرد خوبی در درس ریاضی ندارد؟ او را هرروز و هرساعت وادار به تمرین نکنید. در عوض استعداد او در گفتار و نوشتار را با تشویق او به نوشتن داستان های کوتاه پرورش دهید.

با تلاش برای حل و فصل مشکلات کودکمان، ما تصور می کنیم که درحال انجام کار درست و مناسبی هستیم، اما در عوض “چه بخواهید چه نخواهید، شما دائما به کودکتان می گویید، تو به اندازه ی کافی خوب نیستی، تو بداخلاق هستی، تو مهارت های اجتماعی خوبی نداری، تو دست و پا چلفتی هستی.”

به جای درست کردن ویژگی های منفی کودکان، سعی کنید ویژگی های مثبت ذاتی او مانند مهرباتی، خلاقیت و مدیریت را پرورش دهید.

اگر چه روش تربیت براساس نقاط قوت در تربیت کودکانی وظیفه شناس و سازگار بسیار مهم و ضروری است، اما برخی والدین دوست دارند که کودکشان به عنوان فردی باهوش درنظر گرفته شوند.

آنها می خواهند که فرزندانشان زندگی و پیشرفتی بهتر از آنها داشته باشند – که نمره ی بهتری در آزمون ها کسب کنند، شغل بهتری داشته باشند و درآمد بیشتری کسب کنند.

البته که پرورش و تربیت کودکان باهوش بسیار مهم است اما کافی نیست. در دنیای امروزه با وجود رقابت بر سر شغل های کیفی و شغل هایی مرتبط با تکنولوژی، کارفرماها در آینده نیازمند کارمندانی خواهند بود که خلاق و متفکر هم باشند.

شادی، خلاقیت، توانایی برقراری ارتباط، جرات و تفکر منتقدانه برای پرورش میزان هوش فرزندانتان بسیار مهم تر است تا توانایی آنها در نامبردن مرکز تمام استان ها.

به گفته ی کتی هاریش – پاسک، نویسنده ی کتاب ، با استعداد شدن: آنچه علم درمورد پرورش کودکان موفق به ما می گوید، “نمی توان همه چیز را به نمره ی حاصل از یک آزمون تفسیری محدود کرد. موفقیت معنایی فراتر از آماده کردن کودکان برای خواندن، نوشتن و انجام ریاضیات است.”

روبرتا میکلیک گولینکف، نویسنده ی مشترک کتاب با استعداد شدن می گوید: “نیاز است که واژه ی باهوش را دوباره تعریف کنیم. درحالی که شما می خواهید کودکتان عملکرد خوبی در مدرسه داشته باشد، اما این کافی نیست. ما می خواهیم والدین این موضوع را بدانند که هیچ ایرادی ندارد که بخواهید کودکتان شخصا موفق باشند و زندگی مناسب و شادی داشته باشند.”

باوجود اهمیت بسیار زیاد این موضوع، باهوش بودن صرفا به این معنا نیست که یک کودک حتما در آینده زندگی شاد و مناسبی به عنوان یک بزرگسال خواهد داشت.

آنتوان سلدن، یکی از طرفداران مفهوم روانشناسی مثبت در سخنرانی افتتاحیه ی فستیوال شبکه ی بین المللی آموزش مثبت (IPEN) که در ماه جولای برگزار شد گفت: ” آموزش و تحصیلات به این معنا نیست که ذهن کودکان را با موضوعات بی اهمیتی پر کرد تا سپس آنها را آزمون ها بازگردانند. آموزش و پرورش واقعی و تغییر پذیر، درمورد خارج کردن ویژگی ها و استعدادهای متعدد افراد از درون آنهاست.”

به گفته ی هاریش-پاسک، توانایی هایی مانند برقراری ارتباط، انجام کارهای گروهی، سازگاری و مدیریت زمان هم به اندازه ی هرچیز دیگری در موفقیت کودکان در مدرسه و زندگی مهم است. او می گوید: “من سعی دارم مرزی میان مهارت های شخصیتی و اکتسابی ایجاد کنم.

زیرا من فکر می کنم به جای بی ارزش کردن برخی از این مهارت ها که بسیار مهم و اساسی هستند، باید این را درک کنیم که اگر کودکی می خواهد در زمان کودکی موفق و در آینده فردی شاد، باهوش و متفکر باشد، مهارت های فراوانی وجود دارد که باید بیاموزد.”

به گفته ی گولینکف، یکی از رایج ترین مشکلات در جامعه ی امروز “فرهنگ تک – جوابی” ما است. زیرا زمانی که کودکان شکست می خورند، “واقعا شکست می خورند.” ممکن است یک کودک ناتوان در خواندن و نوشتن در آزمون استعداد و تحصیلات عملکرد مناسبی نداشته باشد و بی استعداد فرض شود، اما در واقع او می تواند برخی ویژگی های ذاتی افراد دارای این ناتوانی مانند خلاقیت و هوش احساسی بالا را از خود نشان دهند. ما باید به کودکان یاد بدهیم که روش های متفاوتی برای باهوش بودن وجود دارد.

هاریش پاسک بر اهمیت تربیت کودکان خلاق و متفکر تاکید می کند، زیرا با تمرین برای ایجاد خلاقیت “یکی از کودکان ما ممکن است مدل های بعدی آیپد یا درمان بیماری سرطان را کشف کنند.”

گولینکف می گوید کودکان در دوران کودکستان با رویکرد من همه چیز را می دانم رو به رو می شوند. و اگر نتوانند از این مرحله خارج شوند، نمی توانند استعدادها و مهارت های خاص خود را پرورش دهند.

اگر دخترتان شناگر خوبی نیست به او نگویید که ذاتا استعداد شناگری دارد. درعوض، سعی کنید استعداد های ذاتی او را مانند توانایی رهبری یا مهربانی و دلسوزی را تقویت کنید.

رسیدگی به توانایی های برجسته ی کودکتان، آموزش چگونگی برخورد با شکست ها و مهارت های ضروری همگی در جامعه ی امروزه بسیار مهم اند.

اما مهمترین ویژگی، مهمترن عامل برای پرورش و تربیت یک کودک، این است که مطمئن باشید او شاد و خوشبخت است. تربیت فرزندان برپایه ی اصول روانشناسی مثبت و تامین شادی و خوشبختی آنها در تمامی دوران ها موضوع مهم و سری در تربیت موثر فرزندان است.

شاون آکر، روانشناس مثبت، در سخنرانی فستیوال آموزش مثبت (IPEN) گفت: “داشتن یک طرزفکر مثبت بزرگترین مزیت رقابتی است که می توان به هر کسی داد.” او می گوید: “من فکر می کنم که ما به عنوان یک جامعه از یک بودن هراس داریم.” مردم فکر می کنند که اگر بیش از اندازه خوشحال باشند، اشتیاق کافی برای رسیدن به موفقیت را ندارند.

اما اگر در حین فرآیند یادگیری کودکان را به طور مثبت حمایت کنید، آنها می توانند به سطوح بالاتری از شادی دست پیدا کنند و در عوض درمدرسه موفق تر خواهند بود.

او می گوید یک روش برای کمک کردن به کودکان این است که این فرآیند ذهنی که هر چه بیشتر تلاش کنم، موفق تر و در نتیجه شادتر خواهم بود را به تفکر هرچه شادتر باشم، بیشتر تلاش می کنم و در نتیجه موفق تر خواهم بود، تبدیل کنیم.

در پایان روز، ما نمی توانیم از شکست ها و موانع اجتناب ناپذیری که کودکانمان با آنها مواجه می شوند دوری کنیم. اما می توانیم آنها را با ابزارهایی مجهز کنیم تا بتوانند در هر شرایطی قوی و آماده باشند.

سلدون می گوید: “ما نمی توانیم جلو اتفاقات بد را بگیریم.اتفاقات بد برای همه ی ما در زندگی رخ می دهند، اما اگر این کارها را انجام دهیم – اگر به افراد جوان بهترین شخصیت ممکن، تحصیلات ، مهارت و رویکرد های روانشناسی مثبت را ارائه دهیم – آنها بهترین فرصت ها را برای کنار آمدن با آن شرایط خواهند داشت.”
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : همیشه به من میگویند چقدر من خوش شانسم که توانستم…