web
analytics
موانع خوشبختی | کافه راز
موانع خوشبختی

موانع خوشبختی

ترجمه شده توسط کافه راز : این ۳ بهانه مانع رسیدن شما به خوشبختی می شوند.

زمان آن رسیده است که شادی و خوشی را انتخاب کنید.

مطمئنا این مثل را شنیده اید”شاد بودن یک انتخاب است.” خب کیست که این انتخاب را ترجیح ندهد؟ به طور شگفت آوری اکثر ما! اکثر افراد باور ندارند که رسیدن به خوشبختی تا این حد ساده باشد.

اما صدها تحقیق ثابت کرده اند که سعادت و خوشی درونی ما (چیزی که از نظر دانشمندان احساسات مثبت روزانه و رضایت کلی ما از زندگی است) چیزی است که تلاش کردن و پیشرفت آن برعهده ی خود ماست.

البته انتخاب کردن تنها شروع کار است. امی تلسی، روانکاوی در شهر نیویورک، می گوید: “اینطور نیست که تصمیم بگیرید شاد باشید و بوووم! همان اتفاق بیفتد.

شما باید تمرین های ذهنی و احساسی را انجام دهید، مثلا عادت های شادی که به لحاظ علمی ثابت شده اند، مانند یادداشت روزانه ی شکرگذاری، سپری کردن زمان با دوستان و آگاهانه لذت بردن از لحظات را امتحان کنید.

اگر تا کنون شادی را انتخاب نکرده اید، احتمالا یکی از این بهانه ها مانع شما شده اند:

۱- “من آنقدری که می خواهم درآمد ندارم / من آن ترفیعی که می خواستم را نگرفته ام.”

برخی افراد معتقدند زمانی که به اهداف دشوار خود دست پیدا کنند، شادی و خوشبختی بر سر آنها فرود خواهد آمد.

تلسی می گوید: “زمانی که شما خوشحالی خود را وابسته به شرایط زندگیتان بدانید، محکوم به شکست خواهید بود.اغلب اوقات عدم رضایت زمانی اتفاق می افتد که زندگی و توقعات شما با هم هماهنگی نداشته باشند.”

حتی اگر به آن هدف دست پیدا کنید، باز هم هیچ ضمانتی وجود ندارد که این موضوع آنطور که توقع داشته اید شما را راضی نگه دارد.

در تحقیقی که توسط دنیل گیلبرت، استاد دانشگاه هاروارد، تعدادی از استادیار های دانشگاه تصور می کردند که درصورت دریافت یک موقعیت ثابت و دائمی خوشحالتر و خوشبختتر خواهند بود. اما چند سال بعد مشخص شد که افرادی که شغلی ثابت و دائمی دارند به اندازه ی دیگران شاد و خوشبخت هستند.

۲- “من یک اتفاق بسیار دردناک را تجربه کرده ام، پس هرگز نمی توانم خوشحال باشم.”

زمانی این باور وجود داشت که ما به اتفاق های غم انگیز عادت می کنیم و درنهایت به نقطه ی نهایی شادی می رسیم.

تحقیقات اخیر نشان داده اند که این اتفاقات ناراحت کننده می توانند بر میزان سلامت و رضایت ما از زندگی تاثیر داشته باشند. اما تاثیر گذاشتن به معنای تعیین کردن نیست.

به گفته ی ادوارد دینیر، استاد دانشگاه ویرجینیا و یکی از بنیان گذاران روانشناسی مثبت، انتخاب های شخصی هم دقیقا به اندازه ی اتفاقات ناگوار در سلامت ذهنی افراد تاثیر دارند.

شما می توانید نزد یک روانشناس بروید تا در روند کنار آمدن با غصه هایتان به شما کمک کند؛ شما می توانید خودتان انتخاب کنید که در چیزهای خاص ارزش و شادی را پیدا کنید، حتی درعین حالی که در چیزهای دیگر غم و اندوه بیابید.

تلسی می گوید: “شادی به احساسات شما بستگی ندارد، بلکه به احساس شما نسبت به احساساتی که دارید وابسته است.

او توضیح می دهد که، ممکن است شما بر اتفاقاتی که برایتان رخ می دهند یا غم و اندوهی که احساس می کنید کنترلی نداشته باشید. اما زمانی که غم و اندوه خود را بپذیرید، به نوعی آرامش درونی خواهید رسید که می تواند منجر به رسیدن به شادی شود.

۳- “من یک فرد بدبین به دنیا آمده ام.”

برخی افراد معتقدند که توانایی آنها در شاد بودن به ژن هایشان بستگی دارد. اگرچه حالت روحی یک عامل ژنتیکی دارد، اما این عامل تعیین کننده نیست.

بررسی ۱۳ تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۵ نشان داده است که تنها ۴۰ درصد از تغییرات سلامت رفتاری میان افراد متفاوت به ژن ها بستگی دارند، که درنتیجه می توان برای بهبود ۶۰ درصد دیگر آن تلاش کرد.

به گفته ی دینید، حتی این ۴۰ درصد وراثت هم ثابت نیست. به عنوان مثال ممکن است در صورت گذراندن زمان در نور آفتاب رنگ قهوه ای موهایتان روشنتر شود. و رفتار های تیره ی شما هم می توانند روشنتر شوند، اگر باور داشته باشید که می توانید این کار را انجام دهید.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : این عادت که به اتفاقات اضطراری واکنش نشان دهید و…