web
analytics
علت بی انگیزگی | کافه راز
احساس بی انگیزگی

علت بی انگیزگی

ترجمه شده توسط کافه راز : علت علمی اینکه چرا احساس بی انگیزگی دارید؟

شما همیشه انگیزه دارید. موضوع این نیست که آیا با انگیزه اید یا خیر، بلکه علت انگیزه مهم است. پروژه ی نیمه تمامتان گوشه ی میز نشسته و فریاد می زند. از نگاه کردن به حجم ایمیل ها ی بی جواب می ترسید.

از فکر قراری که باید امروز عصر ترتیب دهید سر درد می گیرید. و به تنها چیزی که فکر می کنید این است که من انگیزه و اشتیاقی ندارم. اگر فکر می کنید که دلیل انجام ندادن پروژه، جواب ندادن به ایمیل ها و آماده نشدن برای جلسه نداشتن انگیزه است، دوباره فکر کنید.

زیرا یکی از مهم ترین دستاورد ها در علم اشتیاق و انگیزه این است: شما همیشه انگیزه دارید. موضوع این نیست که آیا با انگیزه اید یا خیر، بلکه علت انگیزه مهم است.

این سوالات دلیل انگیزه و اشتیاق فعلیتان را مشخص می کند. از خودتان بپرسید آیا من …

  • احساس غرق شدگی دارم و نمی دانم چطور به مسیر ادامه دهم؟
  • نمی توانم ارزش یا مفهوم خاصی در پروژه پیدا کنم؟
  • آیا احساس می کنم به من تحمیل شده است؟ آیا کسی مرا به انجام این کار مجبور می کند؟ آیا خودم، خودم را مجبور می کنم؟
  • احساس بی میلی دارم؟
  • از اینکه اگر این کار راانجام ندهم چه اتفاقی خواهد افتاد می ترسم؟ آیا نگران ناامید شدن کسی هستم؟
  • با انجام این کار تلاش می کنم از احساس شرم یا گناه دوری کنم؟
  • کار را برای پول انجام می دهم؟
  • این کار را انجام می دهم تا دیگران را تحت تاثیر قرار دهم؟

اگر پاسخ شما به یکی از این پرسش ها مثبت باشد، میزان انگیزه اتان کمتر از حد مطلوب است.

انگیزه ی کمتر از حدمطلوب مانند هله هوله است. به زمانی فکرکنید که انرژی کمی دارید و سراغ یک خوراکی سریع می روید – یک بسته شکلات، مقداری سیب زمینی سرخ شده یا یک نوشیدنی کافئین دار. قند خونتان بالا می رود و ناگهان سقوط می کنید. آن شیرینی که خوردید خوشمزه است اما تاثیر مساعدی بر بدنتان ندارد – مخصوصا در طولانی مدت.

زمانی که انگیزه ی شما برپایه ی بی علاقه گی و جوایز خارجی باشد، یا احساس اجبار داشته باشید، دیگر انرژی لازم، هیجان و حس خوبی برای رسیدن به اهدافتان ندارید.

آیا پول به شما انگیزه می دهد؟ بله. آیا قدرت و جایگاه به شما انگیزه می دهد؟ بله و بله. فشار هم به شما انگیزه می دهد. اما همه ی اینها دلایل بی کیفیتی برای داشتن انگیزه هستند و باعث می شوند توانایی شما برای انجام کاری که باید انجام دهید را از بین ببرند. تحقیقات نشان داده اند که حتی اگر با داشتن دلایل نامطلوب برای انگیزه به اهدافتان برسید ، احتمال اینکه درتمام مدت تلاش کنید کم خواهد شد.

علم انگیزه و اشتیاق یک راه حل دیگر سالم ارائه کرده است. و شما می توانید ازمزایای این علم جدید استفاده کنید تا انگیزه های نامطلوب را به انگیزه های بهینه و مطلوب تغییر دهید.

به طور کل سه مورد خاص باید وجود داشته باشند که بتوانید کارهایتان را انجام دهید – مخصوصا آن اهداف و کارهایی که نیازمند تلاش مداوم هستند.

این سه مورد استقلال، همبستگی و شایستگی هستند – اینها نیازهای روانی هستند. زمانی که یک یا چند مورد از این نیازهای روانی از بین بروند، انرژی لازم برای انجام کارهای مهم را نخواهید داشت.

اینکه سعی کنید کارهایتان را بدون انگیزه های سالم انجام دهید، بر سلامت فیزیکی و ذهنی شما و همچنین خلاقیت و نوآوری، کارآیی و بازده وحتی اشتیاق شما در کار هم تاثیر دارد. پس تعجبی ندارد که دائما تعلل می کنید و صبح ها به سختی و با بی میلی از تخت بیرون می روید.

اولین گام این است که نوع انگیزه ی خود را مشخص کنید. سعی کنید آنچه که من اختلالات فیزیولوژیکی می نامم را شناسایی کنید – زمانی که فکتان فشرده می شود، شکمتان از عصبانیت و نگرانی به کمرتان چسبیده و انرژیتان کاملا از بین رفته است، همه ی اینها نشانه ی انگیزه های نامطلوب هستند.

تشخیص دلیل انجام یک کار می تواند روش خوبی برای کنار گذاشتن انگیزه های نامطلوب باشد و براساس ارزش ها و اهداف و مفاهیم مهم برای شما و همچنین آن چیزی که به طور ذاتی باعث شادی شما می شود یک دلیل مطلوب تر پیدا کنید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : 5 روشی که قدرت عبارت "من می توانم" شما را…