web
analytics
عبارت‌هایی
ارتباطات

عبارت‌هایی که افراد هوشمند هیچ وقت استفاده نمی کنند!

کافه راز : همه ی ما با عبارت هایی گفته ایم که ممکن است طرف مقابل برداشت کاملا” متفاوتی از صحبت ما کرده باشد. این لغزش‌های کلامی معمولا به این علت رخ می دهند که ما بدون توجه به مفاهیم ظریف کلمات از آنها استفاده می کنیم .درک این مفاهیم نیاز به هوشیاری اجتماعی بسیار زیادی دارد. موسسه‌ی Talensmart ، هوش عاطفی (EQ) بیش از یک میلیون نفر را آزمایش کرده است و به این نتیجه رسیده است که آگاهی اجتماعی مهارتی است که در اکثر ما وجود ندارد.

ما فاقد آگاهی اجتماعی هستیم چراکه ما همیشه به فکر حرف‌هایی که می خواهیم بزنیم و یا تاثیراتی که حرف بقیه بر ما میگذارد هستیم و این مانع از توجه ما به سایر افراد می شود. این نا‌آگاهی مشکل‌ساز خواهد شد چون تا زمانی که تمام توجه خود را به طرف مقابل معطوف نکنیم ، نمی توانیم او را درک کنیم.

زیبایی آگاهی اجتماعی در این است که با چند تغییر کوچک در گفته‌هایمان ، می توانیم روابط اجتماعی خود را تا حد زیادی بهبود بخشیم. افراد دارای هوش اجتماعی بالا هیچ گاه از عبارت های زیر استفاده نمی‌کنند. در زیر ۹ مورد از مهم‌ترین عبارت‌ها بیان شده است.

۱- “خسته به نظر می‌رسی!”

افراد خسته فوق العاده نچسب هستند، پلک های افتاده و موهای کثیف و در تمرکز نیز مشکل دارند. وقتی به کسی می‌گویید خسته به نظر می‌رسی ، در واقع این جمله همه‌ی مفاهیم بالا را در بر دارد. در عوض بگویید ” آیا همه چیز خوب است ؟

۲- “چقدر لاغر شده ای!”

بیان کردن این جمله باعث می شود طرف مقابل فکر کند قبلا چاق و غیر جذاب بوده است. در عوض بگویید: «فوق العاده به نظر می رسی!» این عبارتی است که ظاهر کنونی فرد را با آنچه در گذشته بوده است، مقایسه نمی کند.

۳- “تو بیش از حد برای او خوب بودی!”

وقتی کسی به تازگی رابطه شخصی یا حرفه‌ای خود را قطع کرده است، بیان کردن این جمله باعث می‌شود طرف مقابل فکر کند انتخاب بسیار ضعیفی داشته‌ است و در انتخاب خود اشتباه کرده است. در عوض بگویید: «آنها فرصت داشتن تو را از دست داده اند». این جمله حمایت و خوش‌بینی شما را بدون هیچ گونه انتقاد ضمنی نشان می دهد.

۴- “تو همیشه …. ، تو هرگز….،”

هیچکس همیشه به یک صورت نیست. به بیان دیگر افراد یک بعد ندارند و شما نیز نباید آنها را همیشه به یک حالت خطاب کنید. این عبارت باعث می شود فرد نسبت به شما حالت تدافعی بگیرد و به صحبت شما توجهی نکند. این واقعا موقعیت بدی است چون معمولا شما وقتی از این عبارات استفداده می‌کنید که بخواهید صحبت مهمی کنید.

به جای این نوع عبارات، آنچه طرف مقابل انجام داده است و شما با آن مشکل دارید را به او یاد آوری کنید. اگر تکرار یک عمل باعث ناراحتی شما می شود بگویید: «به نظر می رسد تو گاهی این کار را تکرار می کنی» و یا «چون چندین بار این کار را تکرار کرده ای باعث جلب توجه من شده است».

۵- “تو نسبت به سنی که داری عالی به نظر می رسی!”

عبارت «نسبت به سنی که داری» عبارتی کاملا تهاجمی و حامل حس بی احترامی است. کسی از اینکه سن او را زیاد جلوه دهید اما از لحاظ ظاهری تحسینش کنید لذت نمی برد. فقط بگویید «عالی به نظر می رسی!».

۶- “همانطور که قبلا گفتم، …. “

گاهی مواقع ممکن است این عبارت برای طرف مقابل که پای صحبت شما نشسته است و مشتاق است دیدگاه شما را بداند، یک نوع توهین تلقی شود. این عبارت حاوی این پیام است که گوینده خود را از همه بالاتر و داناتر می‌بیند و یا اینکه به درک طرف مقابل شک دارد. در هر دو صورت، هر دو این موارد نوعی توهین به شنونده است. به جای تکرار این جمله، بهتر است مفاهیم قبلی را به صورت دیگری عنوان کنید که هم موضوع برای شنونده روشن تر شود و هم بیشتر در ذهن باقی بماند.

۷- “برایت آرزوی خوش شانسی می کنم!”

البته این مورد مانند موارد قبلی خیلی طرف مقابل را اذیت نخواهد کرد ولی ممکن است فکر کند برای موفق شدن حتما به شانس احتیاج دارد. در عوض بگویید «می دانم تواناییش را داری». این جمله باعث تقویت حس اعتماد به نفس فرد می شود و شما را از سایر افراد که آرزوی خوش شانسی کرده اند، متمایز می کند.

۸- “هر طور خودت می دانی!”

با اینکه ممکن است شما نسبت به سوال بی تفاوت باشید اما جواب شما حتما برای طرف مقابل اهمیت دارد، در غیر این صورت از شما سوال نمی پرسید. در عوض بگویید: «نظر قطعی نمی توانم بدهم ولی باید به بعضی نکات توجه کنیم. از جمله … » وقتی به این صورت نظری را ارایه می دهید، نشان می دهید که طرف مقابل برایتان مهم است.

۹- “خب حداقل من هرگز …. “

بیان این عبارت یک راه تهاجمی برای عوض کردن موضوع و معطوف کردن توجهات از سمت اشتباه شما به سمت اشتباه قدیمی و احتمالا بی ربط طرف مقابل است. به جای این جمله بگویید : «متاسفم». اقرار به اشتباه خود، بهترین راه برای داشتن بحثی منطقی و ایجاد فضایی آرام است. اعتراف به اشتباه، راه شگفت انگیزی برای آرام کردن طرف مقابل و جلوگیری از تشدید بحث است.

کافه راز : در مکالمات روزمره خود سعی کنید موارد بالا را رعایت کنید. همین جملات کوچک، تغییرات بسیار بزرگی ایجاد خواهند کرد. این پیشنهادات را عملی کنید تا با دریافت بازخوردهای فوق العاده مثبت آن شگفت زده شوید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
[quote]کافه راز : در هر گردهمایی ، معمولا" یک نفر افسار کلام را در دست می‌گیرد…