web
analytics
زندگی «پاول جابز»، همسر نیکوکار استیو جابز | کافه راز
کافه راز

زندگی «پاول جابز»، همسر نیکوکار استیو جابز

لورن پاول جابز همسر مؤسس فقید اپل، استیو جابز است. او تبدیل به شخصیتی تأثیرگذار و مهم در دنیای سرمایه گذاری شده است. بر اساس اعلام مجله فوربس، لورنس پاول جابز با ارزش خالص ۲۰٫۷ میلیارد دلار در بین ثروتمندترین زنان جهان قرار گرفته است.

بعد از مرگ استیو در سال ۲۰۱۱، پاول جابز ثروت او که عمدتاً سهامش در شرکت های اپل و دیزنی بود را به ارث برد. در اینجا نگاهی داریم به زندگی این تاجر و نیکوکار. لارنس پاول جابز در سال ۱۹۶۳ در وست میلفورد در ایالت نیوجرسی آمریکا متولد شد. وقتی او ۳ سال داشت، پدرش که خلبان بود در تصادف هواپیما کشته شد و مادرش بعداً ازدواج مجدد کرد.

بعد از گرفتن دو لیسانس در علوم سیاسی و اقتصاد از دانشگاه پنسیلوانیا، پاول جابز در وال استریت برای دو شرکت مریل لینچ و گلدمن ساکس کار کرد و بعد در سال ۱۹۸۹ از مدرسه کسب و کار استنفورد مدرک MBA دریافت کرد. در حین یک سخنرانی، استیو جابز برای مدت کوتاهی کنار پاول نشست و بعد به عنوان سخنران میهمان در سالن سخنرانی کرد. بعد از سخنرانی، استیو در پارکینگ به پاول پیشنهاد داد که ملاقات شامی با هم داشته باشند. پاول با پیشنهاد او موافقت کرد، و بعد آن دو برای همیشه با هم بودند.

آن دو در مارچ ۱۹۹۱ در هتل آهواهنی در پارک ملی یوسیمیتی ازدواج کردند. این زوج سه فرزند داشتند: رید، ارین و ایو. زمانی که استیو جابز در سال ۲۰۱۱ در اثر ابتلا به سرطان درگذشت، همسرش ثروت او (شامل ۵٫۵ میلیون سهام اپل و ۷٫۳% سهام در شرکت والت دیزنی) را به ارث برد و میلیاردر شد.

سهام پاول جابز در دیزنی در ابتدا او را تبدیل به بزرگترین سهامدار این کمپانی کرد، ولی طبق اعلام مجله ورایتی، در سال ۲۰۱۷ سهام خود را به نصف کاهش داد. پاول جابز تمرکز زیادی روی نیکوکاری و خیریه داشته است. او در مصاحبه ای با نیویورک تایمز در سال ۲۰۱۳ گفت، «در وسیع ترین حالت، ما باید از دانش خود، شبکه خود و روابط خود استفاده کنیم تا حداکثرِ خوبی و نیکی را ایجاد کنیم.»

در اوایل دهه ۹۰، او کمپانی تراورا (Terravera) را تأسیس کرد، شرکتی در زمینه غذاهای طبیعی که هدف آن توسعه مواد خام ارگانیک مثل حبوبات و دانه ها برای صنایع غذایی بود. او بعداً از تراورا کناره گیری کرد تا زمان بیشتری را روی آموزش و تربیت خانواده اش صرف کند.

در سال ۱۹۹۷ پاول جابز مؤسسه کالج ترک (College Track) را تأسیس کرد، سازمانی غیر انتفاعی که از طریق آموزش خصوصی و مربیگری، دانش آموزان کم درآمد را برای کالج آماده می کند. کالج ترک به هشت مکان در کالیفرنیا، کلرادو و لوئیزیانا گسترش یافته است.

در اوایل سال های ۲۰۰۰، پاول جابز مؤسسه امرسون کالکتیو (Emerson Collective) را راه اندازی کرد، سازمانی که با تمرکز روی مهاجرت، عدالت اجتماعی و تحصیلات کمک های مالی و سرمایه گذاری انجام می دهد و نام آن از رالف والدو امرسون مقاله نویس و شاعر آمریکایی گرفته شده است. امرسون کالکتیو بر خلاف سازمان های غیر انتفاعی سنتی، شرکتی خصوصی است که روی استارتاپ هایی مثل AltSchool سرمایه گذاری کرده، مدرسه ای که با ارائه آموزش به دانش آموزان از طریق تکنولوژی، هدفش متحول کردن آموزش و پرورش است.

سپتامبر گذشته، پاول جابز از طریق امرسون ۵۰ میلیون دلار روی XQ: The Super School Project سرمایه گذاری کرد، مؤسسه ای که قصد دارد برنامه آموزشی دبیرستان ها را از درون به بیرون اصلاح کند. او رئیس هیئن مدیره XQ است.

پاول جابز عضو هیئت رییسه سازمان های متعددی بوده که از آن جمله می توان به Teach for America، سازمان Conservation International، و سازمان New America Foundation اشاره کرد. او عضو سازمان غیر انتفاعی شورای روابط خارجی و هیئت امنای دانشگاه استنفورد است. پاول جابز به همراه مایکل بلومبرگ و ری دالیو، عضو مؤسس سازمان بین المللی شورای رهبری آب و هوا است.

پاول جابز همچنین وارد ورزش نیز شده و سهامی در شرکت Monumental Sports & Entertainment خریداری کرده، که مالک تیم بسکتبال واشینگتن ویزاردز، تیم هاکی روی یخ واشینگن کپیتالز، و سالن ورزشی سرپوشیده کپیتال وان آرنا است. پاول جابز و سازمان امرسون کالکتیو با لئون ویزلتیر وارد همکاری شده بودند تا مجله ای تازه به نام ایده (Idea) را تشکیل دهند. ولی زمانی که در ماه اکتبر ویزلتیر از سوی همکاران سابقش در مجله نیو ریپابلیک مورد اتهام رفتار نامناسب جنسی قرار گرفت، پاول جابز از این سرمایه گذاری صرف نظر کرد.

در ۲۸ جولای ۲۰۱۷، سازمان امرسون کالکتیو اکثریت سهام را در مجله آتلانتیک به دست آورد. پاول جابز بیانیه ای صادر کرد و از این مجله به خاطر تلاشش در «ایجاد برابری برای همه مردم؛ درخشان نمودن و دفاع از اندیشه های آمریکایی؛ احترام به فرهنگ و ادبیات آمریکایی؛ و پوشش تجربه حیرت آور و گاهی آشفته دموکراتیک» تجلیل کرد.

منبع: bartarinha.ir
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
«به مکالمات درونی ام گوش دادم و کنترل شان کردم، تا مطمئن شوم که این مکالمات…