web
analytics
روانشناس ها می گویند اگر می خواهید تغییر کنید باید خودتان را بپذیرید
تغییر کردن

روانشناس ها می گویند اگر می خواهید تغییر کنید باید خودتان را بپذیرید

ترجمه شده توسط کافه راز : من متوجه شده ام که اکثر ما ذاتا علاقه ای به تغییر نداریم زیرا به این کار عادت نکرده ایم. تغییر کردن ممکن است برای کسانی که در منتطقه ی امن خود احساس راحتی زیادی دارند ترسناک باشد. حتی برخی ممکن است بگویند دوست ندارند خود را تغییر دهند زیرا صادقانه بگوییم دیگر خودشان نیستند و احساس خوبی ندارند. 

اما چرا تغییر کردن حس خوبی ندارد؟

دلیل اینکه احساس خوبی نداریم این است که ما انسانها موجوداتی عادتی هستیم. به محض اینکه از برنامه ی روزانه ی خود فاصله می گیریم احساسی عجیب و ناامن خواهیم داشت. مثل این است که شما یک راست دست باشید اما با دست چپتان بنویسید. این حسی عجیب دارد و شما فقط می خواهید که به عادت های قدیمی تان برگردید.

آیا لازم است که به طور مداوم در زندگی تغییر کنیم؟

البته که تغییر مداوم در زندگی بسیار ضروری است، زیرا شما باید بتوانید که با موقعیت خاصتان وفق پیدا کنید.

چارلز داروین بهتر این موضوع را توضیح می دهد: “موضوع این نیست که قوی ترین موجودات یا باهوشترین آنها زنده می مانند ، بلکه آنهایی باقی می مانند که بهتر نسبت به تغییرات واکنش نشان می دهند.”

پیش از آنکه تغییر کنیم چه کارهایی باید انجام دهیم؟

پیش از آنکه خود را تغییر دهیم، باید خود را همانطور که هستیم بپذیریم و درنتیجه به یک نقطه ی شروع احتیاج داریم. مانند این است که بخواهیم با برنامه ی Google Map یا GPS کارکنیم.

اولا باید کشف کنیم که ما حالا کجا هستیم (یا حالا چه کسی هستیم) و سپس مشخص کنیم که به کجا می خواهیم برویم (یا به چه کسی تبدیل شویم ؟ )

و اولین قدم همیشه این است که مشخص کنید کجا هستید (یا اینکه درواقع چه کسی هستید) و مکان خود را ثبت کنید (یا خودتان را بپذیرید.) زمانی که بدانید درواقع چه کسی هستید و خودتان را بپذیرید، آماده ی تغییر هستید.

یکبار کارل راجرز گفت :”پارادوکس عجیبی که وجود دارد این است که زمانی که خودم را همانطور که هستم قبول می کنم، می توانم تغییر کنم.”

و جهت اطلاع شما، کارل راجرز به عنوان یکی از پدران بنیانگذار تحقیقات روان درمانی در نظر گرفته شد و برای تحقیقات پیشگام خود با جایزه برای کمک های علمی برجسته توسط انجمن روانشناسی آمریکا مفتخر شد.

حالا برای اینکه به شما کمک کنیم تا خودتان را بشناسید و بپذیرید، سعی کنید در وحله ی اول خودتان را به طور کلی توصیف کنید. سعی کنید به خودتان مانند نگاه یک دانشمند به یک نمونه نگاه کنید.

یک دانشمند تمام حقایق را مستقیما دریافت می کند.

فراموش نکنید که صادق باشید، کسی قرار نیست شما را قضاوت کند. پس از اینکه خود را آنطور که فکر می کنید تفسیر کردید، سعی کنید اتفاقاتی را در گذشته پیدا کنید که ثابت کند شما آن ویژگی را دارید.

به عنوان مثال درنظر بگیرید که استیو یک انسان خجالتی است، او می داند که خجالتی است و مدارکی با توجه به اتفاقات گذشته دارد. او به یاد آورد که درکلاس هشتم نتوانست به ویکی دختری که به او علاقه داشت درخواست دوستی بدهد. حتی در سال دوم دبیرستان هم از ارائه های گروه وحشت داشت.

من نمی خواهم که شما احساس بدی داشته باشید، فقط می خواهم که باتوجه به مدارکی از اتفاقات گذشته تشخیص دهید که واقعا چه کسی هستید.

حالا بعد از اینکه خودتان را پذیرفتید چه باید کرد؟

حالا که متوجه شدید واقعا چه کسی هستید باید مشخص کنید که به چه کسی می خواهید تبدیل شوید. تصورکنید که به چه کسی می خواهید تبدیل شوید. این نسخه ی جالب از خودتان را که می تواند به تمام اهداف زندگیتان دست یابد را تصور کنید. و حالا اگر فکر می کنید که تنها تصورکردن خودتان تاثیری ندارد، باید بدانید که واقعا اشتباه می کنید.

هرگز توانایی های ذهنتان را دست کم نگیرید.

تحقیقاتی انجام شده اند که نشان می دهد تصورات شما چطور بر ذهنتان تاثیر دارد. آنها سه گروه بازیکن بسکتبال را انتخاب کردند.

به گروه اول گفته بودند که کاری انجام ندهند.
به گروه دوم گفته بودند که یک پرتاب موفق از خط پرتاب آزاد را تصور کنند.
به گروه سوم گفته بودند که پرتاب از خط پرتاب آزاد را تمرین کنند.

گروه اول هیچ پیشرفتی نداشتند. (مشخصا)

اما گروه دوم و سوم پیشرفت مشابه ای داشتند در حالی که گروه دوم فقط یک پرتاب موفق را تصور کردند.

و این فقط مختص بسکتبال نیست، بلکه این در فعالیت های دیگر مانند نواختن پیانو هم نتیجه می دهد. پس آن نسخه ی جدید از خودتان را تصور کنید و “خود جدیدتان” را کامل بشناسید.

هرچه بیشتر مانند خود جدیدتان عمل کنید، بیشتر به به آن فرد تبدیل می شوید. درواقع کاری که شما انجام می دهید جایگزین کردن عادت های قدیمی با عادت های جدید است.

ساده ترین راه برای ترک عادت های قدیمی (مانند سیگار کشیدن) این است که عادت های جدید و مفیدتری برای خود پیدا کنید.

نکته ی آخر

اگر شما کارتان را به خوبی انجام دهید و شروع به تغییر کنید، اطرافیانتان متوجه خواهند شد. به حرف آنها گوش ندهید چون زمانی که تغییر کنید آنها دیگر نمی توانند شما را به تمسخر بگیرند.
2 thoughts on “روانشناس ها می گویند اگر می خواهید تغییر کنید باید خودتان را بپذیرید

 1. محمود تبریزی

  باسلام و آرزوی موفقیت برای گروه محترم کافه راز
  من از این کانال کاملا راضی هستم و هرشب حتما به آن سر می زنم و مطلب آن روز را به دقت می خوانم .
  تاکنون کانال شمارا برای خیلی از دوستان و گروههای مختلفی که درآن عضو هستم ارسال نموده ام

  پاسخ
  1. تیم کافه راز

   سلام
   با تشکر از حسن نظر شما ، تلاش کافه راز در جهت ارائه بروزترین و مفیدترین مطالب در زمینه های موفقیت می باشد امیدواریم بتوانیم رضایت کامل کاربران محترم را جلب نماییم و همگی به سوی فردایی بهتر گام برداریم .
   نظرات شما کمک شایانی به بهبود عملکرد ما می نماید و باعث دلگرمی میشود .

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط تیم کافه راز: با وجود اینکه به ما یاد داده اند که شکست…