web
analytics
تکنیک حافظه:چطور %90 از چیزهایی را که می آموزیم به یاد بسپاریم | کافه راز
تقویت حافظه

تکنیک حافظه:چطور %۹۰ از چیزهایی را که می آموزیم به یاد بسپاریم

ترجمه شده توسط کافه راز : دوست داشتید که می توانستید سریعتر یاد بگیرید؟

چه درحال یادگیری زبان اسپانیایی باشید، یا یک ساز جدید، یا یک ورزش جدید، همیشه می توانید از روش یادگیری سریع استفاده کنید. مورد اساسی در یادگیری مربوط به این نیست که زمان زیادی را به این کار اختصاص دهید، بلکه باید اثربخشی زمانی که صرف یادگیری کرده اید را به حداکثر برسانید.

قیاس آب و سطل

فرض کنید که باید یک سطل را از آب پر کنید. اکثر سطل ها مشکلی با نگه داشتن آب درون خود ندارند، تا زمانی که آب از سطل سرازیر نشود.

اما درواقعیت، روش عملکرد مغز ما این چنین نیست. در واقع بیشتر اطلاعاتی که وارد مغز ما می شود درنهایت چکه چکه خارج می شود. به جای آنکه به حافظه ی مغزمان مانند یک سطل نگاه کنیم که همه چیز را در خود نگه می دارد؛ باید به آن به چشم یک سطل که چکه می کند نگاه کنیم.

اگرچه ممکن است قیاس سطلی که چکه می کند دارای ذهنیتی منفی باشد اما کاملا عادی است. مگر اینکه شما با حافظه ی تصویری به دنیا آمده باشید. مغز ما برای حفظ تمامی اطلاعات و تجربیاتی که درطول زندگی شاهد آنها هستیم طراحی نشده است.

ایجاد یک هرم یادگیری در سال ۱۹۶۰، چگونگی یادگیری انسان را به نمایش گذاشته است:

آنطور که تحقیق نشان داد، انسان ها به این صورت به یاد می سپارند:

۵% از چیزی را که در یک سخنرانی یادگرفته اند .(مانند سخنرانی های دانشگاهی یا مدرسه ای)

۱۰% از چیزی که توسط مطالعه یادگرفته اند. (مانند مطالعه ی کتاب یا مقاله)

۲۰% از چیزی که توسط وسایل صوتی تصویری یاد گرفته اند .(مانند نرم افزار یا فیلم)

۳۰% ازچیزی را که از طریق یک نمایش یاد گرفته اند.

۵۰% از چیزی که با شرکت در بحث های گروهی یاد گرفته اند.

۷۵% ازچیزی که با تمرین یادگرفته اند.

۹۰% از چیزی که سریعا پس از یادگیری از آن استفاده کنند .(یا به فرد دیگری آموزش دهند)

با این حال اکثر ما چگونه یاد می گیریم؟

کتاب ها، سخنرانی های کلاسی ، فیلم ها – روش های یادگیری غیر تعاملی که باعث ۸۵-۹۰% اطلاعات دریافتی ما هستند از یک گوش وارد می شوند و از گوش دیگر خارج.

نکته این است که به جای مجبور کردن مغزمان برای یاد آوری بیشتر اطلاعاتی که با روش های غیر فعال وارد آن کرده ایم، باید وقت و انرژیمان را برروی روش های مشارکتی متمرکز کنیم. زیرا ثابت شده است که این روش ها نتایج موثرتری را در زمان کمتر دارند.

این یعنی که:
اگر می خواهید یک زبان جدید را یادبگیرید باید تمرکزتان را بر صحبت با افراد بومی آن زبان قرار دهید و سریعا بازخورد بگیرید. (نه اینکه از برنامه های موبایلی استفاده کنید.)
اگر می خواهید اندام بهتری داشته باشید، باید با یک مربی خصوصی تمرین کنید. (نه اینکه ویدیو های ورزشی یوتیوب را تماشا کنید)
اگر می خواهید یک ساز را بیاموزید باید یک معلم موسیقی استخدام کنید.
و در نهایت به این موضوع رسیدیم که …

پول یا زمان؟

تابه حال چند بار شنیده اید که کسی بگوید :”من وقت انجام دادن کار X را ندارم؟” قطعا من خودم مقصر این موضوع هستم، زیرا درمورد کمبود وقت در زندگیم بسیار بهانه آورده ام.

اما زمان بزرگترین امتیاز است. مهم نیست که ما که هستیم، درکجای دنیا قرار داریم و چقدر تولید و کارآیی برایمان مهم است، فقط ۲۴ ساعت در یک روز قرار دارد. هر دقیقه منحصر به فرد است و زمانی که از دست برود نمی توان آن را بازگرداند؛ برخلاف پول.

پس اگر همه ی ما ۲۴ ساعت در یک روز زمان داریم، پس چطور داستان میلیونرهای جوانی که از هیچ شروع کرده اند یا دانش آموزانی که از سطح مبتدی شروع کردند و پس از ۳ ماه و نیم به راحتی اسپانیایی صحبت می کنند را توجیه کنیم؟ آنها یادگرفته اند که علاوه بر کارایی و بازده سطح اثربخشی را هم بالا ببرند.

تصورکنید که فرد شماره ۱ ، یک ساعت صرف یادگیری یک زبان کرده است و ۹۰% از چیزهایی که یاد گرفته را حفظ کرده است. فرد شماره۲ ، ده ساعت را صرف یادگیری کرده و فقط ۱۰% از آنچه آموخته را به یاد دارد.

با انجام یک عملیات ریاضی ساده متوجه می شویم که فرد شماره ۲ نه برابر زمان بیشتری را صرف یادگیری همان میزان اطلاعات کرده است. (A: 1 * 0.9 = B: 9 * 0.1).

اگرچه اعداد بحث برانگیزند اما نکته ی آموزنده کاملا مشخص است. راه داشتن زمان بیشتر این نیست که به دنبال بردهای کوچک باشیم،مثلا تماشای ویدیو های آموزشی یوتیوب به مدت ۵ دقیقه به جای ۱۵ دقیقه، بلکه به دنبال برد های بزرگ بودن است ، مانند انتخاب روش موثرتر.

برای استفاده ی بهینه از زمان محدود باید بر راه حل هایی تمرکز کنیم که بهترین تاثیر را دارند و هرچیز دیگری را کنار بگذاریم. با یادگیری این که چطور هرروز اطلاعات بیشتری را به یاد آوریم، می توانیم زمان کمتری را صرف یادآوری اطلاعات قدیمی کرده و چیزهای جدیدتر بیاموزیم.

ما همیشه کمبود زمان داریم و همین حالا جوانترین حالت و کمترین سن شماست. سوال این است که : چطور به بهترین نحو زمانتان را سپری می کنید؟
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : علم ثابت کرده است که یادگیری اینکه چطور ببخشیم باعث…