web
analytics
تغییر رفتار دیگران | کافه راز
تغییر زندگی

تغییر رفتار دیگران

ترجمه شده توسط کافه راز : تغییر کردن دشوار است – چطور می توان دیگران را هم جوری تحت تاثیر قرار دهیم که با هم هم عقیده و هم نظر باشند.

آیا تا به حال احساس کرده اید که با وجود تمام تلاش هایی که انجام می دهید نمی توانید دیگران را با خودتان همراه کنید تا شما را درک کنند و با شما هم نظر شوند؟

تا به حال دوبار به همکار جدیدم گفته ام که باید در مورد خدماتی که ارائه می دهیم با هر مشتری به صورت فردی صحبت کنیم. اما متوجه شده ام که تا کنون حتی یک تماس هم برقرار نکرده است!

من بارها برای تیمم توضیح داده ام که ما تمامی محصولاتمان را به صورت آنلاین ارائه می دهیم و این نحوه ی کار کردن و الویت های ما را تغییر می دهد.

– این همه چیز را تغییر می دهد! با این وجود روز بعد دقیقا همان کاری را انجام می دهند که همیشه انجام می داده اند، گویی که من هرگز آن توضیحات را برایشان نداده ام.

دوست من برحسب عادت همیشه دیر می کند. و این باعث شد که یک قرار مهم را از دست بدهیم. من به او گفتم که باید از این به بعد سر وقت بیاید. او حرفم را پذیرفت و عذرخواهی کرد. امروز باز هم دیر رسید!

به نظر آشنا می رسد، نه؟

همکارانتان، رئیستان، تیم تان، مشتری ها، خواهرتان یا دوستانتان ، همگی آنها ارزش ها و الویت های خاص خود را دارند. شما می خواهید تغییری را صورت دهید، اما با وجود تلاش های فراوان شما، هیچ پیشرفتی صورت نمی گیرد.

چرا؟ و چه کاری می توانید برای آن انجام دهید؟ پاسخ ساده این است: بستگی دارد. اما ابتدا باید دلیل موانعی که در مسیرتان قرار دارند را تشخیص دهید.

مهارت یا انگیزه؟

دوست و شریک من کریستن جردن همیشه می گوید: مهارت + انگیزه = تغییر در رفتار

اینکه بدانید آیا مقاوت و ایستادگی حاصل مهارت است یا انگیزه ، مشخص می کند که چطور می توانید به بهترین حالت تغییر رفتار را ایجاد کنید.

به عنوان مثال، شما می خواهید که تیم فروش، محصولات جدیدتان را بیشتر بفروشند. اما فروش یک محصول شناخته شده بسیار آسانتر است، زیرا آنها همه ی زیر و بم آن را می شناسند اما از کیفیت و کارکرد محصول جدید اطلاعی ندارند. درنتیجه آنها برای ایجاد تغییرات آماده نیستند.

و علاوه بر این ها، بعد از کسب نمره ی عالی در رشته ی ریاضیات و حساب، می توانید برای فرزندتان یک سخنرانی انگیزشی در مورد اهمیت دستیابی به چیزهای بزرگ تعریف کنید که عمده ی آن برگرفته از داستان هایی از دوران دبیرستانتان است. اما او تا دیروقت بیدار می ماند و برای حل مسائل تلاش می کند و ریاضیات برایش بی معناست. مشکل او انگیزه نیست.

بیایید اندکی بیشتر مهارت و انگیزه را بررسی کنیم.

مهارت

مهارت درواقع توانایی ما در انجام کارها به صورت عالی است.

مهم ترین سوال در مورد هر نوع تغییر رفتار این است: آیا آنها می دانند کاری که باید انجام دهند را چطور انجام دهند؟ آیا آنها دانش و تجربه کافی برای کسب آن مهارت را دارند؟

سوال دوم، که البته به همین اندازه با اهمیت است، این است که: برای ارائه ی مهارت هایی که لازم دارند چه کارهایی لازم است؟ شکاف موجود تا چه اندازه بزرگ است؟ پاسخ این سوال می تواند تماشای ویدیو های آموزشی آنلاین، یا استخدام مربی برای کمک به آنها به مدت چند هفته باشد.

در برخی موارد ممکن است شکاف موجود بسیار عمیق باشد.

یکی از مراجعه کننده گان من اخیرا حالت تجارتش را از وجود متخصصین در پشت صحنه به حالتی تغییر داد که مستقیما با مشتریان در ارتباط باشند. حالا او نیاز دارد که تیمش توانایی برقراری ارتباط و مدیریت کارها و الویت ها با توجه به نیاز مشتریان را داشته باشند، نه مدیریت کارهای شخصی خودشان.

این یک تغییر بزرگ است. او درنهایت متوجه شد که پر کردن این شکاف برای برخی اعضا بسیار دشوار است. ایجاد مهارت های جدید ممکن است نیازمند زمانی طولانی باشد یا حتی گاهی غیرممکن.

دانش آموزی که تلاش زیادی دارد اما باز هم در حل مسائل ریاضی دچار مشکل است نیازی به سخنرانی انگیزشی پدر ندارد. او به معلم خصوصی و گذراندن زمان با معلمش احتیاج دارد – ابزارهایی برای بهبود و پیشرفت مهارت هایش، زیرا انگیزه به تنهایی برای موفقیت در کلاس کافی نیست.

انگیزه

انگیزه یک چیز بسیار شخصی است.

ما تمایل داریم که با توجه به ارزش ها و چیزهایی که برای خودمان اهمیت دارند به دیگران انگیزه دهیم.

آن افرادی که با خوشحالی مبارزه می کنند و برنده می شوند فکر می کنند که کلید رسیدن به موفقیت را پیدا کرده اند.

برنده شدن! درواقع آنها چیزی را درمورد خودشان و اینکه چطور می توانند باانگیزه باشند متوجه شده اند. به استثنای کسانی که رقابت و مبارزه کردن کاملا انگیزه ی آنها را از بین می برد.

برای انگیزه دادن به یک فرد دیگر باید به چیزهایی که برای او با ارزشند و به آنها اهمیت می دهد متوسل شویم. به بیانی دیگر، شما بدون اینکه ابتدا فردی را کاملا بشناسید نمی توانید به او انگیزه بدهید.

برای انگیزه دادن به یک فرد دیگر، ابتدا موضوعاتی که برای او بسیار مهم و باارزش هستند را درنظر بگیرید. تا زمانی که نتوانید به چیزهایی که برای آن فرد مهم هستند متوسل شوید، اهمیتی ندارد که تا چه اندازه در تاثیرگذاری بر افراد و متقاعد کردن آنها مهارت داشته باشید.

انگیزه در نهایت یک تصمیم شخصی است. شما فقط می توانید تاثیرگذار باشید. و تاثیرگذاشتن بر دوستتان که عادت به دیرآمدن دارد مشکل شما نیست.

پرسش هایی برای انتخاب روشتان

اگر می خواهید تغییر رفتاری ایجاد کنید تکالیفتان را انجام دهید. کفش های خود را بیرون بیاورید و کفش های فرد دیگری را بپوشید. این دیدگاه گام اول در یافتن عملکردی است که می تواند باعث ایجاد تغییر شود.

اینها چند سوال ابتدایی هستند که پیش از شروع تغییراتی که وابسته به تغییر رفتار دیگران است باید پرسیده شوند:

آیا آنها مهارت های مورد نیاز برای تغییر را دارند؟

چطور می توانند این مهارت ها را ایجاد کنند؟ آیا در زمان مشخص شده می توانند به آن مهارت ها دست پیدا کنند؟

آیا آنها برای تغییر انگیزه دارند؟ چه چیزی برای آنها با اهمیت تر است؟

من چه نقشی در این تغییرات می توانم داشته باشم؟ دیگران چه تاثیری خواهند داشت؟

آیا آنها تمایلی به تغییر دارند؟

آیا این شکاف ایجاد شده به دلیل کمبود مهارت است یا انگیزه؟

دانستن این پاسخ ها راه حل تاثیرگذاری بر تغییر رفتار در خانواده، محل کار و اجتماع است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : چطور پایین آوردن سطح انتظارات باعث می شود شادتر باشیم.…