web
analytics
تجزیه و تحلیل یک سخنرانی TEDx ساده و زیبا(آموزش سخنرانی) | کافه راز
اموزش سخنرانی

تجزیه و تحلیل یک سخنرانی TEDx ساده و زیبا(آموزش سخنرانی)

ترجمه شده توسط کافه راز : همیشه یکی از اهداف من این بود که یک سخنرانی تد ارائه بدهم، درنتیجه از فرصتی که در برنامه سخنرانی تد در شهرجدید بدفورد به وجود آمد بهترین استفاده را کردم. و همان روشی را استفاده کردم که در Motivate Design ( که یک تجربه ی کاربری است) برای سخنرانی هایم انجام می دادم.

بدون هیچ استرس و هیجانی، این ها مواردی هستند که برای طراحی سخنرانی ام استفاده کردم.

این ساختار یک سخنرانی تد ساده و زیبا است :

۱٫صحنه ی نمایش درست را انتخاب کنید.

دروحله ی اول، متوجه شدم که باید برای سخنرانی بر نیویورک تمرکز داشته باشم، شهری که در آن زندگی و کارمی کنم. تم های مورد نظر من شامل اجتماع می شد: چه چیز باعث شد که تو ، به تو تبدیل شوی؟ و به موضوعات کوچکتر فکر کنید. همه ی آنها عالی بودند اما برای سخنرانی من کافی نبودند.

بعد از تحقیقات بیشتر، برنامه ی TEDx در شهر جدید بدفورد را پیدا کردم. بینندگان این برنامه بسیار مناسب است : صاحبان مشاغل کوچک، دانش آموزان، انسان های خلاق و غیره.

حتی موضوع بحث از این هم عالی تر بود: “آزاد” : چه اتفاقی می افتد اگر فراتر از عقاید محدود خود رفتار کنیم؟ می دانستم که این بهترین موقعیت برای این است که پیامم را از طریق این صحنه و با مرتبط ترین موضوع به مردم برسانم.

۲٫ بدون آمادگی این کار را انجام ندهید.

به دست آوردن چنین افتخاری نیازمند صرف زمان و آمادگی کامل است. یکی از بهترین روش ها برای داشتن یک سخنرانی برجسته این است که سخنرانیتان تا جای ممکن با موضوع بحث و همچنین مخاطبانی که برایشان صحبت می کنید هماهنگ باشد. در عین حال سعی کنید که حتما درمورد یک موضوع خاص صحبت کنید.

۳٫ اگر قبول شدید جشن بگیرید.

این بحث جدی است. قرار است کار سختی را آغاز کنید، پس فراموش نکنید که قبولی همان چیزی است که می خواستید و هر زمان که نا امید شدید به دلیل انجام کارتان فکر کنید.

۴٫ کار نیکو کردن از پر کردن است.

تا به حال به این فکر کرده اید که چطور سخنوران تا این حد مرتب و تمیز صحبت می کنند و میان صحبتهایشان “امم” و “اه” وجود ندارد؟ به این دلیل است که آنها تک تک کلمات را یاداشت می کنن، حفظ می کنند ، تمرین می کنند و سپس اجرا می کنند. اصلا آسان نیست اما برای اینکه یک سخنرانی مرتب و بی نقص داشته باشید باید ساعتها وقت بگذارید.

چندین سخنران اعتراف کردند که گاهی نزدیک بود خراب کنند. آنها همان افرادی هستند که در حین تماشای تئاتر پایین ترین سطح انرژی را دارند. من یک قصه گو را استخدام کردم که به من کمک کرد تا صدای خود را بشناسم و به من یاد داد که چطور داستانم را تعریف کنم.

۵٫ به جای سخت کار کردن، هوشمندانه عمل کنید.

کافه راززمانی که برای سخنرانی آماده می شدم، متوجه شدم که در حین تمرین گاهی فراموش می کنم که جمله ی بعدی چیست. دیدن تعداد زیادی متن مشکی بر روی یک کاغذ سفید انسان را دستپاچه می کند. حفظ کردن تک تک خطوط متن به نظر غیر ممکن می رسد.

پسر ۵ ساله ام صدای تمرین کردن من را شنید و یک پیشنهاد ارزشمند به من داد. او پرسید:”اگر هر بخش دارای یکی از رنگهای رنگین کمان باشد چطور می شود؟” پس من متن سخنرانی را به ۷ بخش تقسیم کردم و باتوجه به رنگ های رنگین کمان نوشته ی هر قسمت را رنگ کردم. زمانی که قسمتی را فراموش میکنم، ذهنم به دنبال رنگ بعدی می رود و سپس متن مرتبط با آن. با استفاده از این شیوه، روانی کلام به شدت بهبود یافت.

۶٫ از واکنش ها درس بگیرید.

زمانی که وقت تمرین برای سخنرانی رسیده بود، نزد چند نفر از سختگیرترین منتقدانم رفتم. ایستادن مقابل گروه Motivate Design به طرز عجیبی دلهره آور بود. مقابل من ۲۰ چهره ی آشنا قرار داشت که هرروز آنها را می دیدم و با آنها کار می کردم. اما به دلایلی احساس فشار می کردم.

سخنرانی را برای آنها اجرا کردم و درنهایت مجبور شدم که کل متن را دور بیندازم و یک هفته قبل از شروع برنامه دوباره متن را از اول بازنویسی کنم. زیرا حق با آنها بود – این یک “سخنرانی تد” بی نقص بود یا همان چیزی بود که هرکسی باید ارئه دهد اما مشکل اینجابود که این سخنرانی اصلا شبیه به من نبود.

تیم من بازخوردهای صادقانه ای به من دادند اما همینطوردلیلی که در ابتدا شروع به این کارکردم را هم به من یادآوری کردند. تمرین کردن مقابل افرادی که با آنها احساس راحتی می کنید باعث می شود که از شما حمایت کنند و از آنجا که آنها به خوبی شما را می شناسند، می توانند به موضوعاتی اشاره کنند که خودتان متوجهشان نشده اید.

۷٫ صدای “من نمیتوانم” درونتان را ازکاربیندازید.

من نمی توانم تمام موضوعات را در ۱۸ دقیقه بگویم” “نمی توانم کل این متن را حفظ کنم” تازمان انجام سخنرانی، “من نمی توانم” ممکن است بسیار در ذهنتان به وجود بیاید. اما فقط کافیست که درمسیر حرکت خود قرار بگیرید.

۸٫از خود مراقبت کنید.

زمانی که خود را برای انجام کاری آماده می کنید که ترس و شک به همراه دارد، طبیعی است که حس هیجان و اعتماد به نفس خود را ازدست بدهید. تمرینات مدیتیشن انجام دهید، غذای مورد علاقه تان را بخورید،لباس جدید بخرید –هر کاری که باعث می شود احساس بهتری داشته باشید انجام دهید. شرکت در فعالیت های هیجانی باعث می شود بهترین فکر خود را درانجام کار استفاده کنید.

یک دور دیگر تمرین کردن باعث آمادگی بیشتر من نمی شد، بلکه استرس را افزایش می داد. بنابراین شب قبل از برنامه به باشگاه رفتم و سخت تمرین کردم و سپس تمرینات یوگا انجام دادم. این کار خیلی سریع احساس هیجان و آمادگی را به من القا کرد. خیلی زود فکر “نمیتوانم” را به “می توانم” تغییر دادم.

۹٫ از جایزه چشم برندارید.

این نصیحت را از دوست سخنران من میشل روشا داشته باشید:”این وابستگی که بعداز این چه اتفاقی می افتد را رها کنید.” او همیشه به همه ما می گوید که وقتی روی صحنه هستید فقط لحظه را دریابید، و به آینده و اینکه چه اتفاقی خواهد افتاد توجه نکنید.

این سخنان واقعا به من کمک کرد. به من یاد آوری کرد که این موقعیتی است برای اینکه پیامی مهم در زندگیم را با دیگران به اشتراک بگذارم. و اگر فقط بر همین کار تمرکز کنم، دیگران پیام من را درک خواهند کرد. من واقعا خوش شانس بودم.

۱۰٫ ده ثانیه پیش از شروع برنامه سه نفس عمیق بکشید.

دقایق آخر من واقعا ترسیده بودم. اما درعوض “خود را شدید دوست داشتم” در نتیجه به خود یادآوری کردم که من خودم تصمیم گرفتم که در این جا باشم. من تصمیم گرفته بودم که این سخنرانی را انجام دهم و حالا هم تصمیم گرفتم که صحنه را منفجر کنم. نکته ی مهم سه نفس عمیق بود و این که به خود یادآوری کردم که بیش از هزار بیننده اینجا حضور دارند تا چیزی از من بیاموزند.

این کلاس بسیار بزرگتر از کلاس هایی بود که من به آنها عادت داشتم، اما مهمترین دانش آموزمن پسر ۵ ساله ام بود و من باید فقط با او صحبت می کردم. راستش را بخواهید، هیچگاه تا اندازه ای که برروی صحنه می رفتم آرام نبودم. جدا از زمانی که یک نفر از ردیف اول گفت :”اوه، چه لباس زیبایی.” که باعث شد لبخند بزنم ، باقی برنامه را در مشت داشتم و به بهترین نحو سخنرانی را انجام دادم.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
زمانی که کار و زندگی از تعادل خارج شود، مکالمه ای چنینی در ذهنتان رخ می…