web
analytics
تبدیل نقاط ضعف به قوت | کافه راز
تبدیل ضعف به قوت

تبدیل نقاط ضعف به قوت

ترجمه شده توسط کافه راز : چطور نقاط ضعف خود را به نقاط قوت تبدیل کنید .

در دایره ی پیشرفت شخصی و موفقیت یک مفهوم مهم وجود دارد که مثبت بودن نقش مهمی در رسیدن به اهداف و تحقق رویاهایتان دارد. متاسفانه این نظریه باعث به وجود آمدن گروهی از زامبی های مثبت نگر شده است که تحت هر شرایطی لبخندشان را ترک نمی کنند.

آنها مدعی هستند که برای دیگران همه چیز “عالی” و “فوق العاده ” است، و تلاش می کنند که خودشان هم این را باور کنند.

اما اینکه هرگز احساس ترس، نگرانی و ناامنی نداشته باشیم غیر انسانی است. اینها بخش های مهمی از وجود ما هستند که اگر نشان داده نشوند باید به سلامت عقل خود شک کنیم.

برای من، بخش مهمی از پیشرفت شخصی من این بود که متوجه شدم که می توانم احساساتم را با کسانی که دوستشان دارم در میان بگذارم و آنها باز هم من را خواهند پذیرفت.

به اشتراک گذاشتن این احساسات با عنوان آسیب پذیری احساسی شناخته شده است، من می خواهم روش هایی را به شما بگویم که همین آسیب پذیری عاطفی باعث افزایش توانایی ها و عملکرد کلی من شد.

آسیب پذیری عاطفی چیست؟

من اخیرا در یک میهمانی درمورد این موضوع صحبت می کردم و متوجه شدم که تعداد زیادی از افراد (اکثرا مردها) اصلا نمی دانند که آسیب پذیری احساسی به چه معناست. آنها هم مانند من فقط این واژه را شنیده بودند اما معنای دقیقش را نمی دانستند.

آسیب پذیری عاطفی به معنای به اشتراک گذاشتن بخش هایی از خودتان است که می توانند احساسات شما نسبت به خودتان را از بین ببرد. به عنوان مثال من ترس شدید و غیرقابل کنترلی نسبت به این فکر که نتوان در طول یک روز با کسی صحبت کنم دارم، حتی فکر این موضوع هم پشتم را به لرزه درمی آورد، درنتیجه حتی صحبت کردن درمورد موضوع تنهایی برای من آزار دهنده است.

همین طور، برای غرور من بسیار مهم است که به عنوان یک فرد قوی و بااعتماد به نفس به نظر برسم. درنتیجه نشان دادن چیزی خلاف این حس به دیگران باعث می شود که احساس کنم درحال تخریب خودم و احساساتم نسبت به خودم هستم. آسیب پذیر بودن از لحاظ احساسی به این معناست که بخشی از خودتان را که بسیار مستعد مورد هجوم قرار گرفتن است را آشکار کنید.

“خودتان را بشناسید”

آسیب پذیری احساسی به شما این توانایی را میدهد که خودتان را دقیقتر بشناسید. اما اول باید ایده ی “خوب” و “بد” را از ذهنتان بیرون کنید. شما ویژگی های “خوب” و ویژگی های “بد” ندارید، شما فقط تعدادی ویژگی دارید. همه چیز به این بستگی دارد که چطور آنها را شکل دهید.

“لجبازی” می تواند به شکل “پشتکار و استواری” تبدیل شود، “بدگمانی” می تواند به شکل “واقع بینی” در بیاید یا “خوشبینی” می تواند به شکل “رویاپردازی” تبدیل شود.

دقیقا همانطور که ممکن است نقاط قوتتان به نظر ضعف برسند، این امکان هم وجود دارد که نقاط ضعفتان به نقاط قوت تبدیل شوند. بخشی از تلاش من در مسیر افزایش آسیب پذیری عاطفی این بود که بتوانم ویژگی های خود را بشناسم و ارتباط آنها را با جهان بیرون مشخص کنم.

برگردیم به مثالی که گفتم، درمورد اینکه از حرف نزدن با کسی حتی برای یک روز بسیار می ترسیدم. اگر بخواهم آن را به عنوان یک ضعف ببینیم، می توان به آن عنوان هایی مانند “نیازمند” یا “بی اعتماد به نفس” نام گذاری کرد. برخلاف آن، یک تغییر مثبت در این مورد می تواند عباراتی مانند ” خوش برخورد ” و “برونگرا” باشند.

ابتدا چیزی که باعث ترس یا نگرانی شما می شود را تشخیص دهید، و سپس به آنها از یک دیدگاه بی طرفانه نگاه کنید. این کار به شما قدرت می دهد، قدرت درک اینکه آن چیزی که تصور می کردید شما را ضعیف کرده است، درواقع یک ویژگی مثبت به نظر می رسد. همچنین رسیدن به راه حل برای مشکلاتی که آنها را حذف کرده بودیم هم آسان تر می شود.

به همین دلیل است که ما احساس می کنیم می توانیم نصیحت های مناسبی به دوستانمان بدهیم، چون ما می توانیم به موقعیت آنها نگاهی بی طرفانه داشته باشیم. اگر یادبگیرید که چطور به ترس ها و نگرانی هایتان نگاهی بی طرفانه داشته باشید، متوجه خواهید شد که چطور می توان با آنها رفتار کرد.

آسیب پذیری عاطفی چطور می تواند به شما کمک کند؟

زمانی که آسیب پذیری های خود را بشناسید و آنها را با کسانی که دوستشان دارید در میان بگذارید، دیگر از اینکه دیگران آنها را متوجه شوند ترسی نخواهید داشت. یکی از چیزهایی که من همیشه از آن وحشت داشتم این بود که یک روز صبح از خواب بیدار شوم و به طرز معجزه آسایی من دیگر آن نابغه ی با اعتماد به نفس به نظر نرسم و همه من را پسرکی ترسو و بی عرضه ببینند. و این تماما به این خاطر بود که من چیزهایی را پنهان می کردم .

دنیای درون و بیرون من با هم هماهنگ نبودند، ورژن بیرونی من (مرد نابغه ی بااعتماد به نفس) با ورژن درونی ام (پسرک ترسو و بی عرضه) در حال جنگ بود تا به داخل راه پیدا کند و ورژن درونی می جنگید تا بیرون بیاید.

زمانی که درمورد بخش های نگران کننده ی درونی ام با دوستان و خانواده ام صحبت کردم، درواقع توانستم خود بیرونی ام را به درستی با خود درونی ام هماهنگ کنم. با خودم صادق تر بودم. دیگر از اینکه مردم چطور من را خواهند دید خجالت نمی کشیدم. در عوض اینکه سعی کنم خودم را چیزی خلاف ترس ها و نگرانی هایم ثابت کنم، متوجه شدم که آنها بخشی از وجود من هستند و باید از آنها به نفع خودم استفاده کنم.

گام های اولیه برای آسیب پذیری عاطفی

راه فرار از این قضیه این نیست که شروع کنید به افشای تمامی چیزهایی که احساس می کنید در زندگیتان درست نیستند. راه فرار این است: آن بخشی از وجودتان که شما را می ترساند، می تواند یک نیروی قدرتمند در زندگی شما باشد. اینکه نسبت به دیکران آسیب پذیری عاطفی داشته باشید، باعث می شود تصمیمات بهتری بگیرید و در زندگی شادتر باشید.

این یک مسیر دشوار است، شناخت خودتان، و می تواند ترسناک و نگران کننده باشد، اما اگر بتوانید دوام بیاورید و خودتان را کامل بشناسید از هر زمان دیگری قدرتمند تر خواهید شد.

اگر می خواهید همین امروز شروع کنید، ۲۰ دقیقه وقت بگذارید، یک خودکار و کاغذ بردارید و به سوالات زیر پاسخ دهید:

-۱۰ موقعیتی که باعث ترس فراوان شما می شود را یادداشت کند.

-دقیقا چه چیزی درمورد این شرایط شما را می ترساند؟

مثلا آیا از این می ترسید که احترام دیگران را ازدست بدهید؟ یا مردم از شما دوری کنند؟ یا مردم علاقه ای به گذراندن زمان با شما نداشته باشند؟

-در چه محیط عاطفی احساس امنیت بیشتری خواهید داشت؟

کافه راز : این به شما کمک می کند که متوجه شوید برا اینکه احساساتتان را به اشتراک بگذارید چه نوع فضایی باید ایجاد کنید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : علت علمی اینکه چرا احساس بی انگیزگی دارید؟ شما همیشه…