web
analytics
تاثیر سفر بر شادی | کافه راز
تاثیر سفر

تاثیر سفر بر شادی

ترجمه شده توسط کافه راز : دلایل واقعی برای اینکه سفرکردن باعث شادی شما می شود.

اگر بگویم من چند سالی است به سفر کردن معتاد شده ام دروغ نیست. من لذتی را در سفرکردن تجربه کردم که پیش از این آن را نمی شناختم. من معمولا انسانی مضطرب و عصبی بودم، اما زمانی که سفر می کنم آزاد هستم.

اضطراب و تشویش من از بین رفته است و واقعا از خودم لذت می برم. اگر بدانم زمان و پول بیشتری برای سفر خواهم داشت حاضرم برخی چیزهای را قربانی کنم. هیچ چیز به اندازه ی امتحان غذاهای جدید در محیط های عجیب و غریب، پیاده روی در یک مسیر جدید و دشوار، و برنامه ریزی برای یک فرار یک هفته ای برایم لذت بخش نیست.

کلمه ی کلیدی در جمله ی قبل برنامه ریزی است – زیرا ما می دانیم که سفر باعث شادی ما می شود اما تحقیقات نشان داده اند که بخش برنامه ریزی برای سفر برای ما لذت بیشتری دارد تا خود سفر و زمان ها بعد از آن. درواقع، محققان متوجه شده اند که تاثیرات هیجان انتظار سفر تا مدت ۸ هفته شادی را افزایش می دهد.

من می توانم روی این موضوع قسم بخورم. چندین سال پیش من به جزیره ی آروبا سفر کردم، و با وجود اینکه واقعا از خود سفر هم لذت بردم اما متوجه شدم که در حین برنامه ریزی برای سفر هیجان بیشتری داشتم. من پشت کامپیوترم می نشستم و درمورد “بهترین غذای دریایی در آروبا” جست و جو می کردم، سپس خودم را در حالی تصور می کردم که بهترین صدف های دنیا را در هوایی عالی امتحان می کنم.

نمی گویم که خود سفر جالب و هیجان انگیز نبود، اما ما در ذهنمان همه چیز را به حالت ایده آل تصور می کنیم. و این باعث ایجاد هیجان می شود. من متوجه شده ام زمانی که برنامه ریزی برای سفر تا این اندازه برای من هیجان به همراه دارد پس همگام شدن با جریان زندگی هم می تواند چنین حسی داشته باشد.

دراینجا چند راهکار برای برنامه ریزی عالی ارائه شده اند تا بتوانید در تعطیلات بعدیتان هم تعادل را برقرار کنید و هم بهترین استفاده را از زمانتان ببرید – قبل، درحین و بعد از سفر.

۱- از اتفاقات غیرمنتظره لذت ببرید.

من نمونه ی یک انسان برنامه ریز هستم – اضطراب درونی من باعث تقویت حالت وسواسی نوشتن لیست و علامت دار کردن تقویم و به طورکل برنامه ریزی فراوان در من شده است. درنتیجه به طور طبیعی من درزمان سفر معمولا بیش از اندازه برنامه ریزی و نقشه کشی می کردم.

اما اخیرا متوجه شده ام که گشت و گذار در یک شهر جدید بدون هیچ برنامه ی خاصی می تواند بسیار لذت بخش باشد. شما می توانید مکان های جدید و فرهنگ واقعی شهر را کشف کنید.

۲- آرامش، آرامش، آرامش.

همان تحقیقی که در ابتدا در مورد آن توضیح دادم نشان داده است که میزان شادی که افراد پس از تعطیلات احساس می کنند به این بستگی دارد که در طول سفر تا چه اندازه آرامش داشته باشند. اگر فرد بعد از سفر بگوید که سفرش “معمولی”، “پراضطراب” یا حتی “آرامش بخش” بوده است، هیچ احساسات شدیدی بعد از سفر وجود نداشته است.

آنهایی که می گویند سفرشان “بسیار آرامش بخش” بوده است بیشترین لذت را بعد از سفر برده اند. حتی اگر در شهری هیجان انگیز مانند رم یا بانکوک بودید باز هم گاهی اوقات سعی کنید آرامش داشته باشید و تمدد اعصاب کنید.

۳- درمورد غذا تحقیقات انجام دهید.

هیچ چیز بدتر از این نیست که در یک شهر جدید ساعت ها را صرف گشتن کنید تا محلی را برای خوردن شام پیدا کنید. اگرچه ممکن است برنامه ریزی بیش از اندازه باعث ایجاد استرس و اضطراب شود، اما مقدار کمی برنامه خوب است. سعی کنید از قبل چند مکان خوب برای صرف شام انتخاب کنید تا مجبور نباشید که زمانتان را در اتاق هتل و به جستجوی رستوران مناسب هدر دهید.

۴- درطول سال چند سفر کوچک بروید به جای اینکه یک سفر بزرگ بروید.

تحقیقات زیادی نشان داده اند که طول سفر بر میزان شادی که فرد کسب می کند تاثیری ندارد، مسافرت های طولانی تر الزاما بهتر نیستند. این موضوع، و وجود این حقیقت که ما از بخش برنامه ریزی برای سفر هیجانات بیشتری دریافت می کنیم، نشان می دهد برنامه ریزی برای دو یا سه سفر در طول سال مفیدتر است.

۵- دوربین را کنار بگذارید.

نه اشتباه نکنید – من هم عاشق عکاسی هستم. من هرگز بدون اینکه دوربینم دور گردنم باشد به سفر نمی روم. اما من یادگرفته ام که گاهی گذاشتن دوربین در خانه سودمند تر است.

در سفر چند سال پیش به اسپانیا، من دائما درحال گرفتن عکس بودم. اگرچه من عاشق این هستم که آنها را به صورت یادگاری داشته باشم، اما حالا می بینم که لحظاتی وجود داشتند که احتیاجی به عکس گرفتن نبوده است. من احتیاجی به عکس از غذای دریایی یا عکس از پاهایم در شن ها ندارم.

۶- مقداری مرتب و منظم باشید.

من یک انسان بسیار منظم هستم، درنتیجه برای من صحبت کردن از مزیت های منظم بودن چیزی بسیار طبیعی است. اما برای افرادی که کمتر منظم هستند داشتن یک برنامه از قبل می تواند به معنای تفاوت میان یک غذای متوسط و گران (مثل زمانی که من در اسپانیا ۵۵ دلار برای چند عدد میگو پرداخت کردم.) و یک گنج پنهان (مانند ماشینی که در هاوایی یک ظرف پراز میگو را تنها ۱۰ دلار می فروخت) است. پیش از رفتن به سفر درمورد رستوران ها، محل های گردشگری و خرید تحقیق کنید.

۷- وسایلتان را هوشمندانه جمع کنید.

همه ی ما فقط می توانیم در رویا ببینیم که به اندازه ی فلان خانم در جمع کردن وسایل سفر ماهر باشیم. اما این به آن معنا نیست که شما نمی توانید با انجام چند کار کوچک هوشمندانه تر وسایلتان را جمع کنید.

سعی کنید لباس های با وزن کم بردارید که بتوان آنها را راحتتر طبقه بندی کرد و همچنین از کفش های چند کاره استفاده کنید – کفش هایی که هم برای پیاده روی مناسب باشند هم برای بیرون رفتن های شبانه. هیچ چیز از این بدتر نیست که با یک چمدان ۵۰ کیلویی در یک شهر غریب به دنبال هتلتان بگردید.

۸- زمانی که به زندگی واقعی برگشتید روحیه تان را حفظ کنید.

یک راهکاری که من یادگرفته ام این است که یک یا دو روز بیشتر در خانه استراحت کنم پیش از اینکه به محل کارم بازگردم. اینکه پیش از بازگشت به محل کار یک روز را به انجام کارهایتان اختصاص دهید باعث می شود استرس های بیهوده از بین بروند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : شجاع باشید و در عین حال خودتان باشید: ده مورد وجود…