web
analytics
به این دلیل است که هنر درمانی “Art Therapy” یک گرایش جدید است | کافه راز
هنر درمانی

به این دلیل است که هنر درمانی “Art Therapy” یک گرایش جدید است

ترجه شده توسط کافه راز : برخلاف عقاید رایج، نیاز نیست که شما هیچ کار حرفه ای هنری بلد باشید تا بتوانید از هنر درمانی بهره مند شوید؟ چرا؟

البته محصول نهایی مهم نیست بلکه روند کار اهمیت دارد.

انجمن هنر درمانی این موضوع را اینطور تعریف می کنند:”یک کار ذهنی که طی آن هنر درمانگران به مشتریان کمک می کنند با استفاده از رسانه های هنری، فرآیند خلاقانه و اثرهنری نهایی احساسات خود را به نمایش گذارند ، درگیری های احساسیشان را حل کنند، خود شناسیشان را پرورش دهند، عادات و رفتار خود را مدیریت کنند، مهارت های اجتماعیشان را بهبود دهند، گرایش به واقعیت ها را در خود ایجاد کنند، اضطراب را کاهش دهند و عزت نفس را افزایش دهند.”

هنردرمانی ریشه در نظریات ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه زیگمویند فروید و کارل یانگ دارد و برپایه ی این نظریه است که نمادهای بصری و عکس ها سهل الوصول ترین روش برقراری ارتباطات است. هنردرمانی به صورت پیوسته با درمان های سنتی استفاده می شود و بیشتر برای کودکان یا بزرگسالانی که مشکلات تکلم دارند مفید است .

اما چرا هنر درمانی Art Therapy  تا این حد محبوب است؟ به دلایل متفاوتی که ازاین قبیل هستند:

۱٫شما می توانید بدون صحبت درمورد احساساتتان مشکلات عاطفیتان را حل و فصل کنید.

به گفته ی دنیس براون هنرمند و هنردرمانگر در کارگاه هنری HeartWork City Studios در شهر کالیفرنیا :”زمانی که به واسطه ی کارهنری برنیمکره ی راست مغزتان متمرکز می شوید، درواقع به نیم کره چپ مغز که تحلیلگر است بی توجهی می کنید.

درواقع محصول نهایی اصلا اهمیتی ندارد، بلکه روند کار است که مهم است. هنردرمانی روشی برای بروز احساسات بدون نیاز به صحبت کردن درمورد آنها ارائه می دهد.

۲٫ احساس توانمندی بیشتری خواهید داشت.

به گفته ی سایت روانشناسی jrank.org هنردرمانی Art Therapy به افراد کمک می کند تا احساسات و ترس هایی را که نمی توانند به روش های متداول بیان کنند را به صورت تجسمی بیان کنند و به آنها کمک می کند این احساسات را تحت کنترل خود قرار دهند.

۳٫ می توانید استرس و اضطراب را کاهش دهید.

یک روانپزشک با مشاهده ی شما در حین ساخت یک اثرهنری یا بررسی نمادهایی که ایجاد کرده اید نسبت به وضعیت روحی شما اطلاعاتی به دست خواهد آورد، علاوه براین همین عمل خلق یک اثرهنری می تواند استرس و اضطراب را کاهش دهد. ذهن شما بر عمل ساخت تمرکز می کند و حرکت مکرر مداد برروی کاغذ و کشیدن خطوط بدن شما را آرام می کند.

در سال های اخیررنگ آمیزی کردن تبدیل به روزنه خلاقانه ی محبوبی برای بزرگسالان شده است زیرا نیمکره ی راست مغز را تحریک می کند – جایی که قدرت استدلال، تجسم و خلاقیت قرار دارد.

سطح استرس کاهش می یابد و احساس آرامش و خوشبختی افزایش می یابد.

۴٫ شما با اطمینان احساساتتان را بروز می دهید.

درحالی که ممکن است بیان بعضی احساسات قوی کار آسانی نباشد، می توان به کمک هنر با روش های مختلفی این احساسات را بروز داد. عصبانیت، ترس و دلخوری را می توان با پرتاب کردن رنگ برروی بوم یا یک دیوار گلی تخلیه کرد. ممکن است دیگران این احساسات را با نقاشی کردن بروز دهند. برخی از احساسات به قدری بزرگند که نمی توان درمورد آنها صحبت کرد، اما می توان به صورت تجسم کارهای هنری آنها را بروز داد.

۵٫ از خودتان آگاهی به دست می آورید.

زمانی که کارهای خلاقانه انجام دهید متوجه گرایش ها و علایق جالبی خواهید شد. شما در ترکیب رنگهایی که پیش از این به آنها دقت نکرده اید غرق خواهید شد یا متوجه می شوید که از رسم اشکال درهم ودایره مانند بیشتر لذت می برید.

اینکه بدانید چه رنگها و موادی (رنگ، خودکار، مداد و غیره)باعث آرامش شما می شوند، باعث می شود از هنر به عنوان یک روانشناس شخصی و کاهش دهنده ی استرس کمک بگیرید.

۶٫ از آشفتگی ها فاصله می گیرید و با کودک درونتان ارتباط برقرار می کنید.

وندی یانگ گروه های هنری تشکیل داده است تا به مردم یاد دهد چگونه دوباره بازی کنند. او به آنها کمک می کند به واسطه ی هنر احساسات و آرزوهای خود را در یک فضای امن و خلاق بروز دهند.

هنر درمانی به دلیل های زیادی مرسوم و محبوب شده است. اولا، جامعه ی پزشکی متوجه شده است که این کار برای سلامت ذهن مفید است، و همین باعث شده است که توده ی مردم در اجتماع این موضوع را بپذیرند و اینکار را امتحان کنند.

زمانی که به خودتان اجازه می دهید از روند کار لذت ببرید و نگران نتیجه نهایی نباشید، متوجه می شوید که هنر روش جالبی برای کاهش فشار است.

کافه راز : تنها پرسشی که باقی می ماند این است : چه کاری را اول امتحان خواهید کرد؟
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
کلیپ انگیزشی آنچه تو را نمی کشد، قویترت می کند