web
analytics
به افرادی که خواستار زمان شما هستند، نه! نگویید | کافه راز
say no

به افرادی که خواستار زمان شما هستند، نه! نگویید

کافه راز : آیا برنامه‌ی زندگیتان بیش از حد فشرده است؟ در این دنیای پر مشغله، تنها شما اینگونه نیستید. یکی از روش های کنترل این فشار ، نه گفتن به تعهدات جدید است ولی چرا اینکار سخت است؟
ممکن است به خاطر اینکه که نتوانستید به اطرافیانتان کمک کنید احساس گناه کنید ولی اگر درخواست آنها را قبول کنید ممکن است به قدر انتظار آنها کارامد نباشید و از طرفی خود را نیز بسیار خسته و فرسوده خواهید کرد.

گاهی اوقات به جای تحمل این جنگ داخلی و عذاب وجدان ممکن است درخواستشان را قبول کنید اما بهتر است به جای اینکار، نه گفتن را تمرین کنید زیرا این کار هم به نفع خودتان و هم اطرافیان است.

باور کنید نه گفتن زمانی که واقعا” احتیاج دارید زمانتان را برای خودتان صرف کنید، نه تنها مشکلی ندارند، بلکه استرس را کاهش می‌دهد. در ادامه راهکارهایی ارائه شده است تا راحت تر بتوانید در خواست های اطرافیان را بدون عذاب وجدان و استرس رد کنید.

 

بگویید” متاسفانه اکنون نمی توانم این کار را انجام دهم”

از لحنی مهربان اما قاطع استفاده کنید و اگر علت را از شما پرسیدند بگویید که با برنامه ی شما مطابقت ندارد و سریع موضوع بحث را عوض کنید.اکثر افراد جواب منفی را می پذیرند اما ممکن است بعضی از افراد به شما اصرار کنند، در این صورت دوباره پاسخ خود را تکرار کنید و موضوع را عوض کنید.

اگر خیلی راحت نیستید که با این قاطعیت صحبت کنید ، بگویید ” راجع به آن فکر می کنم و نتیجه را اطلاع می دهم”. این زمان به شما امکان می دهد برنامه خود را مرور کنید و پس از تجزیه و تحلیل تصمیم بهتری بگیرید. این تاکنیک به شما کمک می کند، فشار کاری را کمتر کنید.

مورد دیگری را بپذیرید .

اگر شما واقعا ” قصد کمک دارید اما برای درخواستی که از شما دارند وقت ندارید، بهتر است تعهد کمتری را بپذیرند. بگویید ” این کار را نمی توانم انجام بدهم، اما می توانم…..” . با این کار به فرد مقابل کمک می‌کنید اما شرایط خود را نیز در نظر گرفته اید.

نکات مهم:

۱٫ قاطع باشید ، نه خیلی دلسوز و مودب و نه خیلی تهاجمی.

در این صورت ،طرف مقابل درک می کند که با اینکه شما دلسوز هستید اما با اصرار نمی تواند نظر شما را عوض کند.

۲٫ واضح صحبت کنید.

اگر می خواهید روی پیشنهاد آنها فکر کنید و بعدا” نظر خود را اعلام کنید، بهتر است اگر قصد دارید نه بگویید، خیلی امیدوارانه صحبت نکنید. هیچ عذر و بهانه ای لازم نیست.اگر از شما توضیح خواستند، به یاد داشته باشید شما بدهکار نیستید. فقط بگویید ” با برنامه ام هماهنگ نیست”، همین توضیح کافی است.

۳٫ اولویت بندی داشته باشید.

کافه راز : به یاد داشته باشید شما ساعات محدودی در روز در اختیار دارید و این به معنی است که هر کاری که انتخاب می کنید ممکن است توانایی انجام دادن کارهای دیگر را نداشته باشید. اگر حتی بتوانید تعهد جدیدی را در برنامه های خود بگنجانید اما مجبور شوید از زمان استراحت و آرامش خود بکاهید، در واقع نباید این تعهد را بپذیرید.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
کافه راز : معمولا داستانهایی که در مورد زندگی اکثر کارآفرینان بسیار موفق می شنویم به…