web
analytics
برای داشتن حس امنیت در رابطه به چه چیزی احتیاج دارید؟ | کافه راز
کافه راز

برای داشتن حس امنیت در رابطه به چه چیزی احتیاج دارید؟

افرادی که در روابط شان دچار ناامنی هستند اغلب کارهای غیرمنطقی انجام می دهند.مثلاً رگباری یک میلیون پیام به شریکشان میدهند یا مدام زنگ می زنند، چک شان میکنند وقتی اگر ممکن باشد حساب های شبکه های اجتماعی شان را هم بازرسی می‌کنند.شاید شما هم این مسئله را تجربه‌کرده باشید، یعنی به عنوان فرد نامطمئن و ناامن و یا به عنوان فردی که طرف مقابلش احساس ناامنی و نامطمئنی می کند، و یا حتی در روابط مختلف هر دو نوع بوده اید.با اینکه این گونه رفتارها خیلی رفتارهای سالمی نیستند اما برای دادن حس امنیت به افراد در روابط  رایج هستند.این افراد وقتی پاسخ پیام‌هایشان را از طرف مقابل می گیرند یا پیام‌هایشان را چک می کنند حس بهتری دارند.مشکل این است که این افراد این کار را بارها انجام داده و آن را برای خودشان به عادت تبدل میکنند و در نهایت می توانند موجب لطمه به رابطه شوند.بعضی ها ممکن است با چنین رفتارهایی ناراحت و آزرده شوند و بعضی‌ها ممکن است به عدم وجود اعتماد در روابطشان پی‌ببرند.

منشأ ناامنی

جهانی را تصور کنید که هرکس میزان خاصی سوخت در دستش دارد.در همان حال آتشی در قلبشان برافرواخته می شود و آن آتش برای برافروخته بودن به سوخت انسانی دائم احتیاج دارد.

هرفردی می تواند سوختی که برای روشن نگه داشتن آتش قلبش به آن احتیاج دارد را پیدا کند.گاهی اوقات مبادله‌ی سوخت ملایم است.افراد برای روشن نگه داشتن آتش‌هایشان از دوستان و خانواده‌شان استفاده می کنند، اما خیلی اوقات هم هست که دیگران از دادن سوخت به آنها سرباز می‌زنند.

این افراد می توانند والدینی باشند که در هنگام کودکی توجه لازم را به بچه‌هایشان نداشته‌اند. توسعه‌ی کودکی به شدت بر توانایی کودک مبنی بر شکل دهی یک رابطه‌ی قوی با سرپرستش بستگی دارد. اگر کودکی بدون دریافت توجه کافی بزرگ شود، به راحتی احساس ناامنی کرده و در اعتماد کردن به دیگران مشکل پیدا می کنند و حتی اگر در کودکی رها شده باشند به حال خودشان ممکن است در مورد خودشان هم تردید کنند و حس کنند که هیچ ارزشی نداشته و هیچ کس آنها را نمی خواهد.

یا غیر از والدین، می توانند افرادی باشند که حس رد شدن و پذیرفته نشدن را در روابط قبلی به آنها منتقل کرده‌اند.اینکه توسط یک دوست یا شریک عشقی رد شوی یا مورد خیانت قرار بگیری باعث  می‌شود افراد حس خواستنی نبودن پیدا کنند. آنها صدمه دیده و حتی در ارزش داشتن خودشان هم دچار تردید می شوند.آنها دیگر برایشان سخت می شود که با کسی درد و دل و یا به او اعتماد کنند. و وقتی هم که اعتماد برایشان دشوار باشد، به ناامنی غیرقابل اجتنابی در روابط می رسند. با گذشت زمان، آتش‌شان کوچک تر می شود چرا که سوخت کافی دریافت نمی‌کنند.

وقتی هم که بالاخره فرد مناسبی برای سوخت‌دهی پیدا می شود، درخواست زیاد و بیش از حد از او دارند.

برای اطمینان از دریافت مداوم سوخت، آنها هر کاری از دست شان بربیاید انجام می دهند؛ مثل همین چک کردن‌ها یا تلفن کردن‌های وقت و بی وقت به شریک‌شان.آنها نمی توانند به خاطر اتفاقاتی که در گذشته افتاده به شریک شان اعتماد کنند و وقتی هم که پیش از حد سوخت می خواهند، طرف مقابل را تخلیه می کنند و بنابراین تمام کارهایی که یک نفر برای پیدا کردن حس امنیت بیشتر انجام میدهد ممکن است به دیگری ضربه بزند.مثلا آنها ممکن است به خاطر یک لحظه‌ی کوچک که حس ناامنی بهشان دست داده کلی دعوا راه بیندازند و هر دو خسته و درمانده شوند؛یک نفر کلی سوخت می خواهد و دیگری همیشه در تلاش است که خواسته های بزرگ دیگری را برآورده کند.

هماهنطور که می بینید ناامنی از روابط و شریک‌های فعلی نشأت نمی‌گیرد و درواقع از ترس درونی رها شدن، دوست داشته نشدن و ارزش نداشتن نشأت میگیرد.

کجا به دنبال امنیت بگردیم

آتش درون یک فرد ناامنی است و سوخت راه حس کردن امنیت است.اینکه منتظر باشید کس دیگری به شما سوخت برساند غرق شدن در ناامنی هاست.وقتی دیگران نخواهند این کار را بکنند یا سوخت شان به شما نسازد، آتش‌تان کوچک تر می شود.وقتی احساس امنیت‌تان وابسته به کس دیگری باشد ،تمام قدرت‌تان را از دست می دهید. و به همین دلیل است که وقتی رد می شوید، نادیده گرفته می‌شوید یا بهتان خیانت می‌شود احساس ناامنی می کنید.تأمین سوخت مورد نیاز خودتان توسط خودتان، راه حس کردن امنیتی پایدار است.

۱-آتش تان را خودتان سوخت رسانی کنید

شاید وقتی کوچک بودید سرخورده و رد شده اید یا در روابط قبلی‌تان حس بی اهمیتی و نامحترمی بهتان دست داده اما باید بدانید که این چیزها نشان دهنده‌ی ارزش شما نیستند.

وقتی احساس ناامنی می کنید، اغلب روی چیزهایی که در آنها کمبود دارید تمرکز می کنید. به عنوان مثال وقتی از درون احساس خوبی نسب به خودتان ندارید طبیعی است که در بیرون به دنبال تأیید دیگران بگردید ولی به جای این کار سعی کنید کاری انجام دهید که حس خوب و حس امنیت به شما بدهد و بدین ترتیب دیگر در خارج از خودتان به دنبال تأیید شدن نخواهید بود.مدل موهایتان را عوض کنید، به کلاسی که دوست دارید بروید و یا کاری که در آن خوب هستید را انجام دهید.

۲-سوخت تان را از طرف مقابلتان مستقل نگه دارید

حتی اگر در رابطه ای هستید ضروری است که خودتان را مستقل نگه دارید.هر رابطه ی سالمی از ۲ فرد سالم تشکیل شده.وقتی در رابطه تان برای برطرف کردن نیازهایتان متکی به خودتان هستید احساس امنیت بیشتری در زندگی تان می کنید.اگر قبل از ورود به رابطه سرگرمی خاصی داشته‌اید آن را ادامه دهید و آنچه برای حس اعتماد بنفس و ارزش احتیاج دارید انجام داده تا دیگر منتظر تأیید دیگران نباشید.

منبع: digiro.ir
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
بی‌شک شنیده‌اید که چقدر صرف کردن زمانی برای خودتان دارای اهمیت است و ما همه به…