web
analytics
بخشش : چطور ببخشیم | کافه راز
چطور ببخشیم

بخشش : چطور ببخشیم

ترجمه شده توسط کافه راز : علم ثابت کرده است که یادگیری اینکه چطور ببخشیم باعث می شود سالم تر و خوشحالتر باشیم.

اکثر دین ها ما را به بخشش دعوت می کند، علاوه براینها این کار خوبی است مگر نه؟

افرادی که واقعا می بخشند سالمتر و خوشحالتر هستند، تحقیقی که در دانشگاه سن دیه گو کالیفرنیا انجام شد، نشان داد که افرادی که بیشتر به اتفاقات تلخ گذشته فکر می کنند دچار افزایش فشار خون می شوند که در زمان طولانی ممکن است به سکته ی قلبی منجر شود.

پس شما چطور می خواهید ببخشید زمانی که هنوز هم در فکر اتفاقات بد گذشته هستید؟

رابرت انرایت، استاد روانشناسی آموزشی در دانشگاه ویسکانسین-مدیسن، پیشگام در تحقیقات با موضوع بخشش، عضو انجمن موسسه ی عفو و بخشش است. او در یکی از کتابهایش با عنوان “بخشش یک انتخاب است” روند بخشش را به ۵ مرحله تقسیم کرده است:

۱-قبول کنید که که با شما رفتاری ناعادلانه صورت گرفته است
۲- خشم خود را بروز دهید.
۳- درک کنید که فرد خطاکار هم انسانی است والاتر از گناهی که انجام داده است.
۴- بپذیرید که ممکن است درد شما هرگز به طورکامل از بین نرود.
۵- از این اتفاق درس بگیرید و سعی کنید به کمک آن رشد کنید.

روانشناس جنیس آبراهامز اسپرینگ در کتاب “چطور می توانم تو را ببخشم؟” ادعا می کند که بخشش برای هر کسی نیست. او می گوید: “یک ایده ی سنتی وجود دارد که بخشش برای ما خوب است و انسان های خوب بخشنده اند. اما عده ی زیادی این تصور غلط که حتی در زمانی که فرد پشیمان نیست و قصد ندارد اشتباهش را جبران کند باید فرد را بخشید، را نهی می کنند. سپس تنها گزینه ی باقی مانده این است که نبخشید، و این هم البته کار سالمی نیست. فرد آسیب دیده تمام مدت به این فکر خواهد کرد که کارش اشتباه بوده و این باعث می شود که بیمار شود.”

زمانی که به نظر می رسد بخشش بسیار سخاوتمندانه است، اما شما می خواهید که از این موضوع بگذرید، اسپرینگ پیشنهاد می دهد که این مراحل را انجام دهید:

۱- مشغولیت ذهنیتان درمورد موضوعات بی ارزش را کنار بگذارید.

۲- اگر متوجه شدید که مدام درحال فکر کردن به اتفاقات تلخ گذشته اید، صبرکنید و با صدای بلند فریاد بزنید “بس کن!” مسیر افکارتان را به چیزهای خوب و لذت بخش تغییر دهید.

۳- فکر نکنید که همه چیز تقصیر شماست. اسپرینگ می گوید :”وقتی افراد احساس می کنند به آنها ظلم شده است، اغلب احساس خجالت می کنند.” اما گاهی اوقات رفتارهای ناعادلانه حاصل از تجربیات بد، مشکلات زندگی یا لطمه هایی است که فرد دیگری در زندگی شخصی خود دیده است.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : افراد موفق زندگیشان را تحت کنترل خود دارند. آنها دارای…