web
analytics
دوری از باورهای غلط
باور غلط

انسانهایی که ذهنی قوی دارند چطور از باورهای غلط دوری می کنند؟

ترجمه شده توسط کافه راز : کانیشا در یک خاندان دموکرات در ممفیس، تنسی بزرگ شد. تاجایی که خودش به یاد می آورد، خانواده و دوستانش همیشه از کاندیدهای چپ گرا حمایت می کردند.

او برنامه های تلویزیونی متمایل به لیبرال ها را تماشا می کرد. او روزنامه های چپ گرا را مطالعه می کرد. دوستان او در فیسبوک مقالات لیبرال پسند بارگذاری می کردند. گوگل و دیگر موتورهای جست و جو هم برای او اطلاعاتی مشابه می فرستادند. کانیشا در حالتی زندگی می کرد که به او حباب فیلتر می گویند، او به ندرت اطلاعاتی مخالف با نظرخود را مشاهده می کرد. و فکر می کنید او به چه کسی رای داد؟

درنظرگرفتن دیدگاه های دیگر

کانیشا حتی زمانی که درمورد دیدگاه های متفاوت با نظرات خود اطلاعاتی به دست می آورد، زیاد به آنها اهمیتی نمی داد. به عنوان مثال زمانی که معلمش درمورد اثرات جانبی منفی افزایش حداقل دستمزدها برای او توضیح داد، او این جمله را گوگل جست و جو کرد “چرا افزایش حداقل دستمزدها کار خوبی است؟

آیا فکر می کنید مقاله ای به دست آمده به او کمک کرد که درمورد این موضوع سیاسی حساس اطلاعاتی به دست آورد؟ زمانی که او این عبارت را جست و جو کرد یعنی که او اهمیتی به دیدگاه های دیگر نمی دهد. این یکی از ویژگی های رفتاری کانیشا است: زمانی که چیزهایی می شنود که ممکن است اعتقاداتش را زیر سوال ببرد سعی می کند تا از آنها محافظت کند.

حتی اگر مخالف با جست و جو درمورد حقیقت باشد. من نمی خواهم که بر کانیشا خورده بگیرم، این فناوری های جدید باعث ایجاد حباب فیلتر می شوند واین یکی از ویژگی های وب است که همه ی ما به آن دچار شده ایم.

آن حباب فیلتر با یک ویژگی جدید دیگر از اینترنت ترکیب شده است – اینکه منابع رسانه ای به سادگی می توانند توجه ما را جلب کند. وبسایت ها و وبلاگ ها از استانداردهای حرفه ای کمتری نسبت به منابع سنتی برخوردارند.

بررسی اشتباه هات فکری ما

من باید بپذیرم که گاهی اوقات خودم در گیرافتادن در حباب فیلتر مقصر هستم. بدترین اشتباه فکری که کانیشا، من و هرکس دیگری که اطلاعاتی را که با عقایدشان همخوانی ندارند رد می کنند مرتکب می شویم تمایل به تصدیق نام دارد. ذهن ما مدارکی را که با دیدگاههای کنونی مغایرت داشته باشد را رد یا فراموش می کند. حتی موضوعات را مبهم و پیچیده نشان می دهد تا از اعتقادات و افکار قدیمی ما حمایت کند.

هرچه اعتقاد قوی تری نسبت به یک موضوع داشته باشیم، این تمایل هم شدیدتر است. درحالت شدیدتر، این تمایل به تصدیق به تفکر امیدوارانه تبدیل می شود. درآن حالت در واقع ما به آنچه اعتقاد پیدا می کنیم که دوست داریم واقعی باشد نه به خود واقعیت.

تمایل به تصدیق تمایل بسیار مهمی در سیاست و دیگر موضوعات زندگی است.

به روزرسانی عقاید

یک روش عالی برای کنار آمدن و حل تمایل تصدیق و دیگر اشتباهات تفکری، به روز رسانی اعتقادات است. برای عملی کردن این روش باید از لحاظ ذهنی تمرین کنیم که احساسات مثبت را در کنار هم قرار دهیم. مثلا غرور و هیجان را با هدف ایجاد تغییر در افکار و به روز رسانی عقاید در کنار هم قراردهیم.

احساس غرور داشتن نسبت به تغییر عقاید اصلا قابل درک نیست، زیرا بخش احساسی مغز تمایل دارد که آنچه باعث ایجاد تغییر در مغز می شود را رد کند. و معمولا ما را ترغیب می کند که اطلاعاتی را که باعث بازبینی عقاید و تفکر مجدد می شود را رد کنیم. بااین حال بخش منطقی مغز می تواند به بخش احساسی یاد دهد که نقشه ی ذهنی ما را بازبینی کند و عقاید مان را بروز رسانی کند.

علاوه بر ترکیب کردن احساس های مثبت با ایجاد تغییرات ذهنی، می توانید از روش های زیر هم استفاده کنید تا بهتر تصمیم گیری کنید.

۱- تعمدا به دنبال شواهد متناقض با نظریات خود درمورد یک موضوع باشید و پس از آنکه به صورت منطقی و بی طرفانه آنها را مورد بررسی قرار دادید به خود افتخار کنید.

۲- به طور کل سعی کنید عقاید خود را در مورد موضوعات بحث برانگیز و احساسی به روز رسانی کنید زیرا برای ذهن انسان ها مدیریت این مسائل سختتر است.

۳- این موضوع واقعا مهم است که هر از گاهی سعی کنید ذهنتان را تغییر دهید. تحقیقات نشان داده است که کسانی که بیشتر عقاید خود را به روز رسانی می کنند، بیشتر محتمل به داشتن عقاید صحیح هستند.

انجام تمام این مراحل به شما کمک می کند که حقیقت را به درستی مورد بررسی قرار دهید و بتوانید به اهداف زندگیتان دست پیدا کنید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد کافه راز
پیشنهاد کافه راز
ترجمه شده توسط کافه راز : بیش از این برای موضوعات اضطراری واکنش نشان ندهید و…